Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do gier za ok. 10000zł

20 Maj 2018 20:30 342 15
  • Poziom 7  
    Witam.
    Po raz kolejny przymierzam się do zakupu nowego komputera i jak poprzednio chciałbym prosić o pomoc w weryfikacji dobranych przeze mnie podzespołów. W poprzednim komputerze stosowałem OC procesora i karty graficznej, ale podejrzewam, że w przypadku tych części długo taka potrzeba nie zajdzie.

Koszyk

Płyta główna: Asus ROG STRIX Z370-E GAMING
    Procesor: Intel Core i7-8700K, 3.70GHz, 12MB
    Chłodzenie: be quiet! Dark Rock 4 PRO
    Pamięć RAM: G.Skill Trident Z DDR4, 2x8GB, 3600MHz, CL15
    Karta graficzna: Gigabyte AORUS GeForce GTX 1080 Ti Xtreme Edition
    Dysk SSD: Samsung 970 Pro 512 GB
    Zasilacz: Corsair RM750x 2018 750W
    Obudowa: be quiet! DARK BASE PRO 900

Dodatkowo w możliwe miejsca planuję zamontować wiatraki be quiet! SilentWings 3 PWM 140mm

Chciałbym bardzo poprosić o ewentualne korekty w dobranym zestawie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Według opisu ta płyta posiada 2 złącza FAN, CPU FAN i M2. FAN (chłodzenie na dysk?) czyli łącznie 4 złącza, ty zaś chcesz 6 wentylatorów w obudowie do tego 2 do procesora, razem daje to 8 czyli będziesz potrzebował kilku końcówek rozgałęziających żeby to powpinać. Obudowa posiada 3 wentylatory więc jakiś tam interfejs jest i prawdopodobnie będziesz mógł część wentylatorów podpiąć do tego systemu z obudowy, ale czy aż 4 (resztę normalnie do złącz na płycie) to nie wiem. Warto byłoby się tego dowiedzieć ewentualnie zaopatrzyć się prowizorycznie w odpowiednie kabelki. W ogóle to trochę słabo, że taka droga płyta posiada tylko 4 wtyki, moja trzy razy tańsza płyta ma ich więcej O.o

Dysk ok, ale czy jesteś pewien ze nie potrzebujesz HDD na gry, dane itp?

Zasilacz ok.

Procesor ok. Z tymże tu warto wspomnieć o jednej rzeczy. Rozumiem że chcesz mieć jak najwięcej FPSów w grach niemniej warto zauważyć że ten i7 8700k to najlepszy procesor jaki na tą platformę dostaniesz. Innymi słowy jakikolwiek przyszły update będzie oznaczał konieczność zmiany płyty i być może także RAMu.

RAM ok.

Karta graficzna droga, ale cóż, taki głupi okres mamy, parę miesięcy temu fajne 3 wentylatorowe modele były dostępne za ponad 1000zł taniej.

O reszcie się nie wypowiem chociaż muszę zasugerować, że to nie świadczy dobrze o płycie za 1000zł gdy ma mniej złącz wentylatorowych od płyty za 300 zł:p I ogólnie Asus to taki trochę Apple branży PC jest z tymi swoimi ROGami i Strixami i ja bym raczej inną markę wybrał jeśli by istniała taka opcja.
  • Poziom 7  
    @Piterixos

Dzięki za odpowiedź!

Po kolei:
    Chwilowo skłaniam się ku ASRock Z370 Extreme4. Z tego co patrzyłem posiada wszystko czego bym potrzebował, jedynie zastanawia mnie złącze Ultra M.2 - nie za dobrze rozumiem różnicę i jaki wpływ może mieć na mój zestaw.

Odnośnie wiatraków - o takie rozgałęźniki się rozchodzi? Phobya rozgałęźnik 4Pin PWM - 3x 4Pin PWM, 40cm

Dysk HDD posiadam, leciwy ale posiadam - WD Black 1TB. Mimo to nie sądzę bym go zamierzał podpiąć, prawdopodobnie stary 120GB SSD mi wystarczy jako dysk na pliki multimedialne, dokumenty, folder pobrań itp.

Co do zasilacza - znalazłem wczoraj sporo tematów odnośnie Corsair RM750x - podobno częstą wadą jest charakterystyczne "bzyczenie" zasilacza, tak jak ma to miejscu tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=SCJi9C2uH1I

Ostatecznie zastanawiałem się jeszcze nad chłodzeniem wodnym CPU, myślałem nad czymś typu: be quiet! Silent Loop 360mm - aż tak dużo bym nie dopłacił, odeszłyby 3 wiatraki na górze.

Ogólnie mówiąc całkiem dużym plusem dla mnie byłaby cicha praca zasilacza i chłodzenia CPU.

Tak nawiasem - śmieszna sprawa z tą kartą graficzną, zależnie od dnia i (dosłownie) godziny jej cena na morelach waha się od około 3900zł do 4500zł.
  • Poziom 27  
    Jeszcze parę godzin temu na Morele można było kupić zestaw 2x8GB 3000MHZ CL 16 od ADATA za 600zł, i to był prawie najtańszy zestaw 16GB RAM. Tak, był tańszy między innymi od zestawów taktowanych na 2133MHz, bez radiatorów itp. Jak ja kupowałem komputer to mi z dnia na dzień Karta graficzna o 20 zł podrożała a RAM o 70zł... Także coś o tym wiem. Jak mówię, 4500zł to dużo, pamiętam jak niedawno polecałem modele z trzema wentylatorami od Gigabyte za jakieś 3300zł. Może warto byłoby poczekać aż ceny spadną? Tym bardziej że zbliża się premiera Volty. RAM też jest drogi i prędzej czy później zacznie tanieć, do tego sporo się też dzieje jeśli chodzi o procesory. SSD też nie najlepiej się prezentuje jesli chodzi o ceny. Wiesz, żeby nie było czasem tak że za pół roku tak samo szybki komputer będzie się dało złożyć za 3000zł mniej na przykład.

Poważnie myślisz że niecałe 650 Gb Ci wystarczy? Przecież niektóre gry potrafią ponad 100GB zajmować

Ten artykuł wyjaśnia co nieco.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/m2-najwazniejsze-informacje-o-zlaczu-dla-dyskow-ssd.html

Tak, o takie rozgałęzienie mi chodzi, wszystkie wentylator podpięte pod takie rozgałęzienie będą chodziły na tych samych obrotach, także rozplanuj to jakoś sensownie.

Nie jestem pewien ale czy nie jest czasem tak że te wentylatory od tego chłodzenia wodnego działałyby dokładnie tak samo jak normalne trzy wentylatory zamontowane na górze obudowy? To znaczy nie tylko chłodziły by procesor ale także wydmuchiwały powietrze z obudowy.
  • Poziom 7  
    @Piterixos

Ok, z tego co przeczytałem zgodnie z opisem specyfikacji płyty głównej ASRock Z370 Extreme4 i dysku Samsung 970 PRO to ultra w nazwie to chyba głównie marketing i nijak to się ze sobą nie gryzie. Gdzieś przypadkiem wyczytałem, że w jakiś sposób miałoby to spowolnić GPU, ale to chyba nawet nie do tej płyty głównej.

Patrząc po zdjęciach prezentujących to chłodzenie wodne wydaje mi się, że działa dokładnie tak, jak piszesz. Film prezentujący co prawda mniejszą wersję, ale zamysł ten sam.

Komputer będę kupował prawdopodobnie za około 2 miesiące - będę monitorował cenę i postaram się wstrzelić w dołek :)

Dzięki za pomoc, jestem otwarty na dalsze porady :)
  • Poziom 19  
    Do zestawu za 10k pln, aż żal nie kupować chłodzenia AIO... Szczególnie, że w przyszłości niewykluczone jest OC.
  • Poziom 27  
    Chciałem napisać że mocne chłodzenie powietrzem wystarczy (np sam mam grandisa 2 z trzema wentylatorami i mój Ryzen 5 1600 się do jakichś max 50 stopni nagrzewa po OC), ale potem zobaczyłem testy tego i7 8700k według których to jakaś okrutna grzałka jest co to się do 90 stopni przy chłodzeniu wodnym potrafi rozgrzać i to zmieniło moje zdanie.

Moim zdaniem jeśli budżet jest jaki jest to warto dopłacić i oddać procesor do serwisu żeby dokonali Delidowania, najlepiej z gwarancją, wtedy zwykłe powietrzne chłodzenie wystarczy. Całość zaś będzie cichsza i chłodniejsza. Nawet jeśliby brać wodne chłodzenie to i tak można by się skusić bo różnica spora.
  • Poziom 7  
    @Myrasz

Polecasz jakieś konkretne do 700-800zł?
  • Poziom 27  
    Z tymże problemem jest tutaj glut także jakiegokolwiek chłodzenia byś nie użył będzie gorąco. Nie twierdze że delid to konieczność, ale można to wziąć pod uwagę i dobrze żebyś wiedział że taka opcja istnieje.
  • Poziom 19  
    No tego nie przeskoczy. AMD glutów nie mają, a grzeją się tak samo.
    Mimo wszystko jak już buduje PC za taką kwotę to może zaopatrzyć się w AIO. Po pierwsze lepsza kultura pracy. Po drugie po gwarancji odda CPU do skalpowania - wrzucą mi ciekły metal i będzie miał 65 stopni w stresie na 4,8 GHz.
  • Poziom 27  
    Myrasz napisał:
    No tego nie przeskoczy. AMD glutów nie mają, a grzeją się tak samo.
    Mimo wszystko jak już buduje PC za taką kwotę to może zaopatrzyć się w AIO. Po pierwsze lepsza kultura pracy. Po drugie po gwarancji odda CPU do skalpowania - wrzucą mi ciekły metal i będzie miał 65 stopni w stresie na 4,8 GHz.

No tak o czymś takim myślałem właśnie.

Nie wiem po co AMD wspominasz tym bardziej że to co napisałeś jest nieprawdą, Ryzeny są o wiele chłodniejsze. Ponad 20 stopni.
    https://www.tomshardware.co.uk/amd-ryzen-7-1700-cpu-review,review-33854-8.html
    https://www.tomshardware.com/reviews/intel-coffee-lake-i7-8700k-cpu,5252-12.html
  • Poziom 7  
    Jak już miałbym takie zabiegi rozważać, to zdecydowanie po gwarancji.
    Póki co myślę, że wystarczy dokupić lepszą pastę termo-przewodzącą i jak na ten sprzęt - powinno starczyć co najmniej do końca gwarancji.
    Ta tubka powinna wystarczyć na cały CPU, prawda?
  • Poziom 19  
    Piterixos napisał:
    Nie wiem po co AMD wspominasz tym bardziej że to co napisałeś jest nieprawdą, Ryzeny są o wiele chłodniejsze. Ponad 20 stopni.
    https://www.tomshardware.co.uk/amd-ryzen-7-1700-cpu-review,review-33854-8.html
    https://www.tomshardware.com/reviews/intel-coffee-lake-i7-8700k-cpu,5252-12.html

Wspominam, bo tak rozmawiamy o tym 8700k, że autor tematu gotów jest pomyśleć, że może to być kłopotliwy procesor i zmieni zdanie w kwestii jego zakupu.
    Dodatkowo bardziej myślałem o Ryzen 2700x, które po OC na boxowym chłodzeniu osiągają 90-100 stopni. Dopiero na lepszym (np. Dark Rock 3/4) można liczyć na względny komfort.
  • Poziom 27  
    Zaraz zaraz, bo teraz to już głupiałem.

Porównujesz temperatury Ryzenów na stockowym chłodzeniu do temperatur Intela na chłodzeniu za 700 zł i skoro wychodzą Ci podobne to Twierdzisz że grzeją się tak samo? Po co takie rzeczy wypisywać?

Napisałem przecież że "procesor ok" natomiast można się zastanawiać co to za pomysł żeby do procesora za 1500zł dawać gluta.