Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała wiertarka stołowa do zastosowań uniwersalnych

biedaczek 21 May 2018 10:13 3708 12
Bosch Black Friday
    biedaczek
    Level 9  
    Dzień dobry wszystkim.
    Szukam dobrej i uniwersalnej wiertarki stołowej do wiercenia w metalu, drewnie i plastikach. Powinna być nie badziewna i nie profesjonalna na której wierci się dzień w dzień po kilkadziesiąt dziur, poprostu ma być przyzwoita, żebym podchodził do niej z przyjemnością jak zajdzie potrzeba wywiercenia kilku dziurek. Warunki dodatkowe: lekka bo będzie mobilna myślę, że taka 20 kg byłoby idealna, jeśli chodzi o średnice wiercenian w metalu to około 13-16mm. Najbliższa jaka mogłaby się nadawać to Bosch PBD 40 ale opinie o niej są średnie, że niestabilna, że bicia, że jednak troche za lekka, że obudowa plastikowa. Naszukałem się sporo ale nie znalazłem nic co by gabarytami przypominało tego Boscha tylko była troszkę cięższa i przez to stabilniejsza. Może ktoś z Was widział coś lub zna jakieś wiertarki stołowe które spełniają powyższe wymagania i nie są wielkimi kolumbrynami? Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi i sugestie. Pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Bosch Black Friday
    Ciastkolog
    Level 2  
    Przy takich wymaganiach na Twoim miejscu szukałbym raczej dobrego statywu do wiertarki, jakiś używany Wolfcraft albo inny z pełną kolumną.
    jerry1960
    Level 35  
    Jaki budżet. Szukaj używki WS 15, ale to ponad 1000 zł.
  • Bosch Black Friday
    biedaczek
    Level 9  
    Budżeta jeszcze jakoś bym przeżył ale patrząc na zdjęcia to waga raczej mocno ponad 20kg, czyli niestety odpada. Gdybym szukał stacjonarnej to bym się nie zastanawiał ale ponieważ moja przyszła wiertarka będzie często zmieniała miejsce i do tego będą ją sam dzwigał i przenosił to nie może być aż takim klocem.
    Ciastkolog
    Level 2  
    Masywna, solidna i mniejsza od ws15 jest niemiecka BT-6 (bądź inne podobne) ale średnica wiercenia max 6mm (po zmianie uchwytu 10mm)
    EDIT max średnica mocowania wiertła
    User removed account
    Level 1  
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 36  
    @biedaczek akurat jeśli chodzi o wiertarki stołowe to ciężko pogodzić dwa parametry: dobra i lekka.
    Niestety, ale aby była stabilna to musi mieć masę.
    Nic nie zastąpi masywnej wolnoobrotówki, którą z podłogi na stół trzeba dźwigać we dwóch. :-)
    adversus
    Level 32  
    Pytanie ile tak naprawdę chcesz wydać...??? Oraz czego tak naprawdę oczekujesz.
    Jakie będzie główne zastosowanie? (wiercenie w jakim materiale)

Ja swego czasu zakupiłem 20 sztuk wiertarek stołowych PARKSIDE PTBM 500 D4 z Lidla i nie abym reklamował, bo nie ma czego :) biorąc pod uwage okoliczności, ale czasie wizyty na złomie akurat była dostawa wiertarek z Lidla po reklamacjach (zwroty), i wszystkie (pewnie cała partia) miały ten sam feler polegający na wypadaniu wrzeciona :) Ale za to cena rekompensowała nawet taką wadę, bo płaciłem po 40pln za sztukę. Wszystkie kompletne i w oryginalnych kartonach. Pan na złomie powiedział że to się łatwo naprawia (dokładnie powiedział co i jak, widać było że to nie pierwsza dostawa z Lidla). I rzeczywiście usterkę można bardzo łatwo naprawić wstawiając dwie podkładki, i wiercąc kilka otworów fi3mm. W każdym razie po naprawie, i regulacji przyznam że do domowego warsztaciku jak znalazł. Nie jest to super maszyna, ale ma 9 biegów (obroty wrzeciona od 500 do 2500) co jest dużą zaletą, futerko oryginalnie pozwala na montaż wierteł do fi 16mm :)
    Sprzedałem ich po naprawach już 15 sztuk, reszta czeka na swój czas, wszyscy którzy je kupili (w tym kilku znajomych) bardzo chwalą, bo za taka cenę nic lepszego nie dostanie się. Dane techniczne wg instrukcji:
    Pobór mocy: około 500 watów
    Skok wiercenia: 0-50 mm
    Długość kabla zasilającego: około 3 mb
    Wysokość: około 62 cm .
    Waga około 17kg
    W zestawie jest imadło, oraz stolik z regulacja wysokości i konta +/- 45 stopni.
    Ogólnie jak się zakupi nową, to po wyregulowaniu wcale nie jest zła. Można trafić na taką co prawie nie ma bicia na wrzecionie, pracują cicho.
    biedaczek
    Level 9  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    @biedaczek akurat jeśli chodzi o wiertarki stołowe to ciężko pogodzić dwa parametry: dobra i lekka.
    Niestety, ale aby była stabilna to musi mieć masę.
    Nic nie zastąpi masywnej wolnoobrotówki, którą z podłogi na stół trzeba dźwigać we dwóch. :-)

Prawda to co mówisz ale skoro nie może być ciężka bo będę ją sam i często dźwigał to co zrobić? Bosch PBD 40 troche za lekki inne za ciężkie. Jeśli nic nie znajdę to ostatecznie kupię tego Boscha lub normalną wiertarkę ze statywem jak kilku forumowiczów sugerowało. Na szczęście nie jest to super pilna sprawa i mogę troche poczekać i popytać na forach.
    Andrzejpwsk
    Level 1  
    Pracuję przy obróbce metalu wiele lat. Prywatnie też mam mały garaż w którym miejsca jest jak na lekarstwo. Swego czasu też miałem podobny problem i doszedłem do wniosku, że większa stołowa wiertarka sprawdzi mi się lepiej. Kupiłem stołową wiertarkę ze stożkiem 2 zrobiłem lekki stojak pod wiertarkę do którego zamocowałem kółeczka. Nie muszę jej nosić, tylko jadę gdzie potrzeba, w zależności od długości materiału w którym wiercę. Do tego pod wiertarką mam miejsce na wiertła i uchwyty, a i otwór większy nie ma problemu przewiercić. Jak chcesz to prześlę Ci zdjęcia i mogę polecić Ci też wiertarkę. Pozdrawiam
    karlosik
    Level 11  
    Ja mam statyw z marketu i wiertarke z marketu i daje radę, jest sztywny i wiertarka mam moc. Wiertarka Dexter, statyw wolfcraft i działa rewelacyjnie, dużo tym zestawem pracowałem.
    Polecan takie rozwiązanie, uniwersalne i tanie.