Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Amica PC5590B423 Comfort 900 Aqua Spray - błąd E22

21 Maj 2018 12:40 1173 20
  • Poziom 14  
    Witam!

Pralka mojej Mamy. Był błąd E22. Mechanik wymontował silnik, zabrał go, przywiózł mówiąc że silnik sprawny, uszkodzony moduł sterowania, którego to nie ma już w sprzedaży i do widzenia. Ja przy podpowiedziach Szanownych Forumowiczów, wymieniłem uszkodzony rezystor SMD 2K7 na owym module., zmierzyłem napięcie tachoprądniczki - wynosiło 0,5V AC przy 163Ω cewki, wymieniłem cewkę na 220Ω (napięcie 1V - obracając ręcznie rotorem silnika), triak dobry - pralka ruszyła!

Niestety - na wyświetlaczu LED pulsuje P02, świeci dioda otwartych drzwi, pulsuje drugi LED - „pracuje”, pralka nabrała wody i wykonuje „niby pranie”, ale wody nie usuwa... Próbowałem wykonać test, ale wykonując go - i tak pralka żyje swoim życiem i niby pierze! Już tak daleko dotarłem w tej naprawie - dzięki Wam! Proszę o podpowiedź - jak zakończyć ową naprawę!? Pozdrawiam! Andrzej.

Edit:
    Pragnę dodać jeszcze, że samo przestawienie pokrętła programatora - bez naciśnięcia „Start” - już powoduje uruchomienie tego „niby prania”. Wyczekuję chwili gdy pralka zatrzymuje się aby zmieniać kierunek obrotów bębna i pokrętłem przechodzę na „Off” - aby wyłączyć.
  • Specjalista AGD
    P02 to prawdopodobnie uruchomiony program 2. Trzeba pokrętło ustawić na ten program i go zresetować.
  • Poziom 14  
    Witam i bardzo dziękuję za chęć pomocy! Bardzo proszę o opis procedur - nie chcę czegoś popsuć bardziej niż już jest.
  • Poziom 14  
    Witam Kolegę i dziękuję za chęć pomocy i już sprawdzam... Jednak już wcześniej widziałam tą prezentację - bardzo czytelnie wykonana. Niestety - jak tylko pokrętłem ruszę w lewo na 15, 14 - czy przytrzymuję palcem „start”, czy nie przytrzymuję - to i tak pulsuje P02 (świecą te dwa Ledy i pralka obraca lewo-prawo-niby wirowanie - nie wylewając wody i nie kończąc tego „niby prania”

Po uruchomieniu przeze mnie pralki (czyli wymiana rezystora i cewki tacho) nie odkręciłem wody... Wtedy wyświetliło numery programów i nie świeciły te dwa Ledy. Przełączyłem na „OFF”, odkręciłem dopływ wody - no i dopiero zaczęła to „niby pranie”. Może to w czymś Wam podpowie gdzie tkwi błąd?
  • Poziom 14  
    Po raz kolejny - dziękuję i już natychmiast sprawdzam!
    Pralka Amica PC5590B423 Comfort 900 Aqua Spray - błąd E22
    Pulsującej led „pracuje” fotka nie ujęła 😢
  • Poziom 14  
    Czy możliwe, że tachoprądniczka uszkodziła w module rezystor SMD 2K7 (zrobiło się na nim 66K!), a uszkodzenie poszło dalej na moduł?
    :arrow: Kenworth 18 - za chęć pomocy raz jeszcze dziękuję i czekam na dalsze podpowiedzi od Forumowiczów!
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    P02 - drugi program. Na nim trzeba resetować. Co już pisałem.

Dla zrozumienia poczytaj: Link
  • Poziom 14  
    Bardzo dziękuję! Wykasowałem i nie ma już P02! Teraz jednak silnik nie pracuje, wyświetla i odlicza wstecz od 3:00 czyli od trzech godzin (co minutę). Zalecanego testu - nie chce przeprowadzić. Proszę o dalszą poradę!
    Andrzej
    PS.
    Świecą też ciągłym światłem Ledy „blokady drzwi” i „pracuje”.To wyświetlanie czasu to świeci w sposób przerywany (pulsuje).
  • Specjalista AGD
    Może masz włączone opóźnienie załączenia? Czasem jak za za szybko naciśniesz kolejny raz klawisz START, po już naciśnięciu, ale przed uruchomieniem wybranego programu.
  • Poziom 14  
    Witam!
    No niestety - cały czas pulsuje 3 godziny i świecą te 2 diody. Ponawiam prośbę o dalsze naprowadzenie. Po odłączeniu pralki od prądu celowo zwarłem na krótko/rozładowałem kondensatory strony wtórnej przetwornicy napięcia (te na module), które to napięcia zasilają całą elektronikę modułu. Włączyłem pralkę i test pozwoliła mi zrobić 🙂! Pralka pracuje, a programy działają, ale znów proszę o podpowiedź...

Silnik obraca i bęben szarpie - jakby nie miał siły obracać i przerzucać pranie w komorze. Nie wiem skąd dokładnie wydobywają się przy tym takie dźwięki jak styczniki wydają przy włączaniu i wyłączaniu napięcia - jak flipper gdy kulka trafi w bandę 😂. Jakby siły nie było obracać bębnem. Sam bęben nie stawia oporów - otworzyłem drzwiczki i ręką nim obracam bez problemu. Silnik bez paska klinowego - cichutko pracuje. Moi Drodzy! Jeszcze oczekuję od Was nieco wysiłku - pomocy, proszę!

Edit.
    Bęben i silnik sprzężone paskiem/czyli wszystko złożone - ręką w bębnie bez oporów obracam! A włączam pustą bez prania i „strzela” - nie ma siły obracać bębnem. Fotka poglądowa tych elektrolitów strony wtórnej przetwornicy - lewy górny róg fotki.
    Pralka Amica PC5590B423 Comfort 900 Aqua Spray - błąd E22
    Podstawiłem drugi silnik - ten z którego wyjąłem tachoprądniczkę i to samo - szarpie. Przy okazji palce pokaleczyłem tym ciasnym paskiem 😢 Jak „zmuszam” do pracy pralkę, to w końcu wywaliło E22. Oczywiście już bez problemu error usunąłem.
  • Poziom 14  
    :arrow: kolplast - dziękuję za poradę, ale niestety...
    Wyłączyłem światło - położyłem się przy pralce - w czasie „strzelania” w silniku iskrzy się. Czy to jest przyczyną usterki? Szczotki i rotor.
    Pralka Amica PC5590B423 Comfort 900 Aqua Spray - błąd E22 Pralka Amica PC5590B423 Comfort 900 Aqua Spray - błąd E22
    Czy można/trzeba ten nalot wyczyścić, a może tak ma być? Czy długość szczotek jest odpowiednia? Mechanik co był do naprawy, to stwierdził, że silnik jest ok...
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Trochę nieciekawy komutator.
    Kup zwykły pumeks (biały naturalny, a nie jakieś sztuczne badziewie). Tniesz na paski 10*10*50mm (coś koło tego, aby mieć za co trzymać). Silnik ma być poskręcany (szczotki prawidłowo ułożone), w pralce, pasek założony. Pralka bez prądu. Jedną ręką przez dół (po odkręceniu dolnej przedniej osłony) trzymasz pumeks i z wyczuciem dociskasz do komutatora obok jednej szczotki, potem obok drugiej i w między czasie kręcisz druga ręką (lub druga osoba kręci) bębnem (10 w lewo i 10 w prawo). Pumeks delikatnie przesuwasz, aby wyczyścić cała powierzchnię komutatora. Ma być cała złota, bez czarnych śladów nadpaleń.

Zobaczysz co dalej.
  • Poziom 14  
    Dziękuję za tak wyczerpujący instruktaż! Jutro sie za to zabieram!
    Edit:
    Wyczyściłem, co prawda pumeksem, ale nie jak Kolega Marcin kazał, a na rozebranym silniku - do „złota doczyściłem”. Powiem Wam prawdę - dwa prania wykonała. W czasie drugiego prania zacząłem „bawić się” zmianą obrotów wirowania (wszedłem z 500 na 900)…

Wyskoczył E21 - jest zwarty triak, a nie mam części 😢. Z portalu internetowego zamówiłem i dostanę zapewne najwcześniej w piątek...
    PS.
    Nie znalazłem info - zamiast BTA12 600BW zakupię BTA12 600B - to chyba nie ma wpływu dla tej pralki?
  • Poziom 14  
    Witam po przerwie! Dziś dostałem triaka. Pralka pracuje! Mam jeszcze pytanko - bardzo rzadko - pojawia się mała iskra na szczotce. Czy mogę uznać, że tak może być? Wymieniłem szczotki, narazie „piłuję” pralkę na wolnych obrotach na wirowaniu. Po trzech seriach po 10min wirowania - silnik jest prawie zimny.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    rafkarafka napisał:
    Dziękuję za tak wyczerpujący instruktaż! Jutro sie za to zabieram!
    Edit:
    Wyczyściłem, co prawda pumeksem, ale nie jak Kolega Marcin kazał, a na rozebranym silniku - do „złota doczyściłem”. Powiem Wam prawdę - dwa prania wykonała. W czasie drugiego prania zacząłem „bawić się” zmianą obrotów wirowania (wszedłem z 500 na 900)…

Po co rozbierać silnik? Kazałem tak czyścić, aby komutator się wyczyścił i szczotki dotarły się do profilu komutatora, by była odpowiednia powierzchnia styku szczotka-komutator.

Jak delikatnie zaiskrzy to może być.
    Na przyszłość lepiej stosować triaki nieizolowane BTB i o większym prądzie 16. Ten BTA12 spokojnie podziała pewnie do zmiany sprzętu. BTA z wkładką ceramiczną (co pogarsza odprowadzenie ciepła) stosowane tam, gdzie kilka elementów (np. triaków) jest na jednym radiatorze bez podkładki izolacyjne miedzy elementem, a radiatorem.
  • Poziom 14  
    Brać Forumowiczowa! Ale Wy super jesteście! Nie muszę „wchodzić” w kolejne raty za nową pralkę! I jeszcze - wszystko o triaku mam objaśnione! Mama hepi - kobieta starsza - nie musi „uczyć się” obsługi nowej pralki! Jeju - same plusy!
  • Poziom 14  
    Brać Forumowiczowa! Ale Wy super jesteście! Nie muszę „wchodzić” w kolejne raty za nową pralkę! I jeszcze - wszystko o triaku mam objaśnione! Mama hepi - kobieta starsza - nie musi „uczyć się” obsługi nowej pralki! Jeju - same plusy!

Dodano po 4 [godziny] 42 [minuty]:

Problem rozwiązałem dzięki pomocy forumowiczów elektrody.