Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe zbudowanie układu z tranzystorem pMOS

jestem_hejka 21 Maj 2018 12:55 222 4
  • #1 21 Maj 2018 12:55
    jestem_hejka
    Poziom 2  

Hej! Jestem zupełnie zielona, jeśli chodzi o elektronikę i zwracam się do Was z gorącą prośbą. Mam problem ze zbudowaniem schematu: Prawidłowe zbudowanie układu z tranzystorem pMOS
    Rozumiem, że:
    1) "+" napięcia 0...10V mam podłączyć szeregowo na zewnętrzną nóżkę tranzystora,
    2) na drugą zewnętrzną nóżkę tranzystora podłączyć szeregowo rezystor R8 1k,
    3) szeregowo do środkowej nóżki tranzystora podłączyć rezystor R10 1k,
    4) równolegle do rezystora R10 podłączyć rezystor R9 1k,
    5) szeregowo do rezystora R9 podłączyć "+" napięcia 5V,
    6) "-" napięcia 0...10V podłączyć do "-" napięcia 5V (użyć kabla, którym będę mogła stworzyć jeszcze jedno połączenie "-" 5V) ,
    7) "-" napięcia 5V (tym kablem o którym pisałam wyżej) podłączyć równolegle do rezystora R10,
    8) woltomierz podłączyć równolegle na tranzystor z R8 (ale który kabel woltomierza od strony tranzystora, a który od strony R8?),
    9) i co z amperomierzem, bo już się zupełnie pogubiłam w tym miejscu? :(
    Przepraszam, jeśli mój post nie odpowiada poziomem pozostałym postom na forum i przez to mógłby kogoś urazić!

0 4
  • Testo
  • Pomocny post
    #2 21 Maj 2018 13:45
    chudybyk
    Poziom 28  

Prawie dobrze ;-), ale:
    - w ten sposób steruje się tranzystory Mosfet z podłożem typu N, a tutaj masz przeciwny - czyli typ P. Albo steruj go względem dodatniego zasilania, albo zmień typ tranzystora.
    - wszystkie minusy "-" najlepiej łączyć ze sobą - łatwiej jest ogarnąć to logicznie, gdy jest wspólna masa.
    - woltomierz podłączasz czarny do minusa a czerwony do plusa. Jeśli wyjdzie na odwrót, to miernik pokaże wartość ujemną.
    - amperomierz zastępuje drut i pokazuje prąd w tym "drucie". Również dodatni lub ujemny, jeśli jest wpięty na odwrót.
    Powodzenia w zabawie!

0
  • Testo
  • #3 21 Maj 2018 14:00
    jestem_hejka
    Poziom 2  

chudybyk napisał:
    Prawie dobrze ;-), ale:
    - w ten sposób steruje się tranzystory Mosfet z podłożem typu N, a tutaj masz przeciwny - czyli typ P. Albo steruj go względem dodatniego zasilania, albo zmień typ tranzystora.
    - wszystkie minusy "-" najlepiej łączyć ze sobą - łatwiej jest ogarnąć to logicznie, gdy jest wspólna masa.
    - woltomierz podłączasz czarny do minusa a czerwony do plusa. Jeśli wyjdzie na odwrót, to miernik pokaże wartość ujemną.
    - amperomierz zastępuje drut i pokazuje prąd w tym "drucie". Również dodatni lub ujemny, jeśli jest wpięty na odwrót.
    Powodzenia w zabawie!

dzięki za odpowiedź! :) mam jeszcze 2 pytania:
    1. sterować względem dodatniego zasilania, czyli po prostu obrócić o 180* tranzystor?
    2. kabel amperomierza wpinam jedną nóżką szeregowo do R8 a jedną szeregowo do R10? Bo rozumiem o czym mówisz i wiem, jak działa amperomierz, ale właśnie mam kłopot z tym podłączeniem :(

EDIT.
    i jeszcze nie wiem co się robi z uziemieniem... :(

0
  • Pomocny post
    #4 22 Maj 2018 07:20
    chudybyk
    Poziom 28  

jestem_hejka napisał:

1. sterować względem dodatniego zasilania, czyli po prostu obrócić o 180* tranzystor?
    2. kabel amperomierza wpinam jedną nóżką szeregowo do R8 a jedną szeregowo do R10? Bo rozumiem o czym mówisz i wiem, jak działa amperomierz, ale właśnie mam kłopot z tym podłączeniem :(

EDIT.

ad. 1. Tranzystor jest wpięty dobrze. To sterowanie należy zmienić. Tu masz różnice w sterowaniu oboma typami mosfetów:

ad. 2. Amperomierz najprościej byłoby wpiąć szeregowo z R8 - między drenem a nóżką R8 na przykład.

Uziemienie to raczej termin stosowany u elektryków, a w elektronice oznacza zwykle podłączenie urządzenia do przewodu PE instalacji elektrycznej w celu ochrony przeciwporażeniowej. Nie wiem z czego zasilać będziesz swój układ, ale raczej nie masz potrzeby podłączać uziemienia. Jeśli chodzi Ci o GND, czyli masę układu - to jest umowny punkt, zwykle o najniższym potencjale, względem którego robimy pomiary i obliczenia. Ujemny zacisk zasilania to dobry wybór masy.

0
  • #5 22 Maj 2018 22:26
    jestem_hejka
    Poziom 2  

chudybyk napisał:
    jestem_hejka napisał:

EDIT.

ad. 1. Tranzystor jest wpięty dobrze. To sterowanie należy zmienić. Tu masz różnice w sterowaniu oboma typami mosfetów:

ad. 2. Amperomierz najprościej byłoby wpiąć szeregowo z R8 - między drenem a nóżką R8 na przykład.

Uziemienie to raczej termin stosowany u elektryków, a w elektronice oznacza zwykle podłączenie urządzenia do przewodu PE instalacji elektrycznej w celu ochrony przeciwporażeniowej. Nie wiem z czego zasilać będziesz swój układ, ale raczej nie masz potrzeby podłączać uziemienia. Jeśli chodzi Ci o GND, czyli masę układu - to jest umowny punkt, zwykle o najniższym potencjale, względem którego robimy pomiary i obliczenia. Ujemny zacisk zasilania to dobry wybór masy.

Dziękuję! Teraz już wszystko rozumiem! :)

0