Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

magic9 21 May 2018 13:55 9492 7
e-mierniki
 • #1
  magic9
  Editor
  IDENTYFIKACJA KABLI NISKIEGO I ŚREDNIEGO NAPIĘCIA


  Jednym z wyzwań, na które regularnie napotykają elektrycy jest zidentyfikowanie tego właściwego, spośród wiązki przewodów czy kabli w wykopie. Łatwo można wyobrazić sobie konsekwencje przypadkowego przecięcia wielowiązkowego kabla telekomunikacyjnego albo pracującego kabla średniego napięcia.

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  Świadomość zagrożenia zdrowia, życia, kosztów związanych z usunięciem uszkodzenia, przerwą w przesyle energii czy transmisji danych podpowiadają konieczność wypracowania procedur redukujących do zera możliwość wystąpienia takiego zagrożenia. Właściwą praktyką jest zawsze zdublowanie ochrony poprzez stosowanie narzędzi do bezpiecznego cięcia, ale niezależnie od tego pierwszym krokiem zawsze musi być przeprowadzenie pewnej i skutecznej identyfikacji. W zależności od rodzaju kabla kluczowy jest wybór odpowiedniej metody, a następnie właściwe przeprowadzenie samej procedury identyfikacji.

  Dwie podstawowe metody identyfikacji to:

  • Metoda pola skrętu żył
  • Metoda impulsów stałoprądowych


  Pomiar pola skrętu żył

  Metoda ma zastosowanie dla kabli wielożyłowych i wykorzystuje ich charakterystyczną budowę. Poszczególne żyły takiego kabla zawsze są ze sobą skręcone, a w zależności od typu i pola przekroju taki skręt będzie się regularnie powtarzał od kilku centymetrów do nawet paru metrów. Dwie spośród żył (koniecznie zdrowych, z nieuszkodzoną izolacją) zwieramy z jednej strony, a z drugiej zasilamy generatorem impulsów prądu stałego*

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  (*istnieją też rozwiązania oparte o generator częstotliwości akustycznych).

  Przepływ prądu elektrycznego powoduje powstanie pola magnetycznego w kształcie współśrodkowych okręgów, których środki leżą na osi przewodnika. Zwrot wektora indukcji pola magnetycznego określić pomaga reguła prawej dłoni. Jeśli wyciągnięty kciuk wskazuje kierunek przepływu prądu elektrycznego, pozostałe palce pokażą zwrot linii powstałego pola.

  Z punktu widzenia metody identyfikacji najistotniejsze jest, że prąd płynący od miejsca podłączenia generatora w kierunku końca kabla i od miejsca zwarcia dwóch żył z powrotem do generatora (zamykając w ten sposób obwód) będzie wytwarzał pole magnetyczne o przeciwnie zwróconych liniach pola magnetycznego. Wskutek skrętu tych dwóch żył ze sobą te pola będą się wzajemnie nakładać lub wygaszać jak na poniższym rysunku.

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  Niewielki, dedykowany analogowy czujnik indukcyjny umożliwi obserwację tego zjawiska przy przesuwaniu go dookoła izolacji kabla. Dzięki galwanicznemu połączeniu zjawisko takie wystąpi wyłącznie (!!!) na identyfikowanym kablu.

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  Czujnik indukcyjny możemy też przesuwać wzdłuż izolacji kabla, musimy jednak pamiętać, że istnieje jedno poważne związane z tym ryzyko.

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  Jeśli dokładnie nad identyfikowanym kablem będzie przebiegała inna linia, przesuwając czujnik wzdłuż izolacji (kabla do którego się najpierw dokopaliśmy) można omyłkowo odczytać sygnał z kabla znajdującego się kilkadziesiąt centymetrów pod spodem, a błędnie wytypować ten powyżej. Zastosowanie odpowiednio skalibrowanego czujnika indukcyjnego, będącego elementem zestawu identyfikacyjnego wysokiej klasy pozwala w praktyce wyeliminować takie zagrożenie.

  Metoda impulsów stałoprądowych

  Technika ta polega w skrócie na pomiarze kierunku przepływu krótkich impulsów prądowych wprowadzaniu do odłączonego i uziemionego kabla energetycznego. W kablach o budowie koncentrycznej zjawisko pole skrętu żył nie występuje, zatem zwarcie żyły głównej i ekranu na jego końcu nie będzie możliwe do wykrycia – pola magnetyczne powstałe wskutek przepływu prądu płynącego w kierunku końca kabla i z powrotem wzajemnie by się wygasiły.

  Musimy więc znaleźć inną drogę powrotną prądu do generatora niż w ramach identyfikowanego kabla. Przykładowy możliwy układ połączeń pokazuje poniższy rysunek.

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  W identyfikowanym kablu (identyfikowanej żyle) impuls prądowy porusza się w przeciwnym kierunku niż drogą (drogami) powrotną. Sygnały takie wykrywa się przy pomocy precyzyjnego odbiornika połączonego z odpowiednio czułymi cęgami indukcyjnymi. Układ elektroniczny wykryje wyłącznie impulsy wytworzone przez generator systemu identyfikacji, a dzięki ich charakterystycznemu kształtowi przekaże operatorowi informację nie tylko o ich amplitudzie, ale także, a może przede wszystkim, o kierunku przepływu. Tylko w identyfikowanej żyle sygnał będzie miał zwrot zgodny z kierunkiem wprowadzenia, a także większą amplitudę. Różnica w poziomie odbieranego sygnału będzie większa, jeśli droga powrotna rozdzieli się na kilka torów (pozostałe żyły i ich ekrany, ekrany innych kabli, systemy uziemień itp.).

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  Warunkiem prawidłowej identyfikacji jest właściwe założenie cęgów pomiarowych zgodnie z kierunkiem wprowadzania do kabla sygnału. Przypadkowe zapięcie ich w przeciwnym kierunku (np. jeśli akurat w tym miejscu będzie złożony zapas) automatycznie odwróci nam wskazania odbiornika i zaobserwujemy impuls przeciwny (czerwony) o wysokiej amplitudzie i impulsy zgodne (zielone) na pozostałych żyłach.

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  Z tego powodu tak bardzo istotne jest wcześniejsze precyzyjne ustalenie przebiegu trasy kabla i wcześniejsze wyeliminowanie takiego ryzyka.
  Więcej informacji w katalogu energetyki (link) http://www.megger.com.pl/wp-content/uploads/2016/05/Katalog-MEGGER_energetyka2016_m.pdf

  Megger Sp. z o.o.
  ul. Słoneczna 42A
  05-500 Stara Iwiczna
  tel. 22 2 809 808
  seba.pl(malpa)megger.com
  www.megger.com

  News sponsorowany
 • e-mierniki
 • e-mierniki
 • #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  miło się czyta.


  Miło, jak miło. Ale są podane podstawy. A to jest bardzo ważne.
  Swoją drogą na tej pierwszej fotce to niezły trakt.
 • #5
  marcinolesno

  Level 17  
  A jak wypada porównanie wiarygodności omawianych urządzeń i funkcji SD w lokalizatorach vLoc.
 • #6
  skim
  Level 12  
  Wszystko wyłożone prostym i zrozumiałym językiem. Fantastyczny artykuł!
 • #8
  Sa2k
  Level 18  
  Ten sprzęt CI jest kompletnie do bani, chyba że lubicie wybuchy ;)

  Dobrym zestawem do identyfikacji jest FLG10 z FLE10 i z antenką FLA10.

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.

  To i tak nie zastąpi potrzebnego dużego doświadczenia.

  Zapomnijcie o wynalazku typu SignalSelect lub SignalDirection !!!
  Tylko was w błąd wprowadzi co jest praktycznie pewne w przypadku pojawienia się pętli na kablu ( tak jak na obrazku z literką A i to w dużym uproszczeniu).

  Jedyną skuteczną metodą jest badanie skrętu żył i sprawdzanie każdej fazy.

  Bywa czasem nawet tak, że fazy są dość często zamienione w OZNACZONYCH wiązkach !!!

  vLock 5000, jest dobry, ale tylko do trasowania kabli, jednak i to również wymaga znacznego doświadczeni, bo winnym razie wytrasujecie wszystko tylko nie to, co trzeba.
  Identyfikacja z jego pomocą to jakieś nieporozumienie.
  Ma jedną zasadniczą wadę.
  Nie przepuszcza faktycznego sygnału audio, a tylko go przetwarza na zupełnie inny.
  Użycie funkcji SIS będzie zupełnie nieskuteczne tak jak w przypadku powyżej przy pętlach na kablu.

  Podobało mi się kiedyś stwierdzenie jednego pseudo pomiarowca "100% ten ale nie jestem pewny" ;)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dobrze jest sobie dokupić do zestawu powyżej antenę Ferrolux FS10.
  Będzie idealnym uzupełnienie zestawu do trasowania kabli.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Identyfikacja kabli niskiego i średniego napięcia.