Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta elektryczna, a fazy instalacji

21 Maj 2018 14:03 666 15
  • Poziom 3  
    Cześć,

Jeżeli mam podpiętą płytę elektryczną razem z piekarnikiem na B16 3 fazy (niestety nie wiem, czy to 4mmkw., czy 2,5mmkw - dlatego dla tych 2 opcji proszę o odpowiedź), a na klatce schodowej mam 1 fazę, to czy nie jest to zbyt duże obciążenie dla instalacji na klatce? Modernizować instalację z klatki do mieszkania, czy uciągnie? Dodam, że przydział od dostawcy to ~5kW, a takie płyty biorą ~6-7

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Taką płytę powinien Ci podpiąć elektryk z uprawnieniami bo możesz na nią stracić gwarancję w razie awarii. Druga rzecz to jeżeli faktycznie moc płyty i piekarnika przekracza moc przydzieloną do instalacji w mieszkaniu to nie powinieneś jej podłączać bez modernizacji instalacji.
  • Specjalista elektryk
    Arkoves napisał:
    Dodam, że przydział od dostawcy to ~5kW, a takie płyty biorą ~6-7

Sam sobie odpowiedziałeś
    A taka płyta to potrafi brac nawet i 12kW
    Arkoves napisał:
    niestety nie wiem, czy to 4mmkw., czy 2,5mmkw

Ale co to jest to "to".
    Arkoves napisał:
    Jeżeli mam podpiętą płytę elektryczną razem z piekarnikiem na B16 3 fazy
    A skąd wziąłeś te trzy fazy jak masz tylko jedną?
    Żeby móc Ci pomóc trzeba Twoją instalację zobaczyć. U Ciebie na miejscu.
  • Poziom 3  
    Dowiedziałem się jak wygląda instalacja. Mieszkanie jest kupowane stąd moje różne wersje.

Osobny bezpiecznik B20 w mieszkaniu do płyty + piekarnik, 2,5mm kwadrat, 1-fazowy, 3-żyłowy 230V
    Instalacja 1-fazowa z bezpiecznikiem topikowym na klatce schodowej, 25A

Elektryk podpinał płytę i instalację do niej

I teraz końcowe pytanie.

Czy ma to prawo działać i się nie grzać mocno?
    Mam na myśli, że włączę 3, albo 4 palniki.
    Modernizować na 3 fazy?
  • Poziom 13  
    Arkoves napisał:
    Mam na myśli, że włączę 3, albo 4 palniki.
    Modernizować na 3 fazy?

Wszystko zależy od płyty. Podaj jaki masz model.
  • Poziom 32  
    Uwzględnij też inne urządzenia w mieszkaniu.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Arkoves napisał:

Przede wszystkim trzeba znać jaka jest moc płyty i piekarnika. Niektóre płyty przy podłączeniu jednofazowych ograniczają moc.
    Moim zdaniem, żeby mieć pełną funkcjonalność tej płyty i piekarnika należy instalacje zmodernizować o 3f.
  • Poziom 3  
    Jeżeli się nie mylę powinno być tak:
    3 fazy, przekrój 4mmkw, osobny bezpiecznik B16

A jako, że jest 1 faza, 2,5mmkw, osobny bezpiecznik B20
    Przy włączeniu palników, czy piekarnika o łącznej mocy do 4600W (20A X 230V) bezpiecznik nie strzeli, ale instalacja jest nadmiernie obciążona i się grzeje, później topi, śmierdzi z gniazdka itd. Ponieważ z tabeli obciazalnosci wychodzi dla 2,5mmkw 17,5A jako górna granica

Natomiast po włączeniu palników, piekarnika łącznie ponad 4600W to bezpiecznik B20 i tak po chwili wystrzeli nie pisząc o obciążeniu instalacji
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Arkoves napisał:
    3 fazy, przekrój 4mmkw, osobny bezpiecznik B16

Skoro wiesz, to po co pytasz?

Ja bym tą instalację tak zrobił.
    Bezpieczni B20 na pewno nie wyłączy do prądu 22A (1,1xIn), a może się zdarzyć że nie wyłączy do prądu 29A (1,45x In)
    Jak dla mnie zabezpieczanie przewodu 2,5mm2 bezpiecznikiem B20 to proszenie się o kłopoty
  • Poziom 3  
    Wolałem się upewnić, ponieważ elektrykiem nie jestem :) A rzekomo było to robione właśnie w ten sposób przez elektryka..
  • Poziom 3  
    Wolałem się upewnić, ponieważ elektrykiem nie jestem :) A rzekomo było to robione właśnie w ten sposób przez elektryka..

Dodano po 1 [minuty]:

Pomoc od forumowicza rozwiała wątpliwości
  • Poziom 38  
    kj1 napisał:
    Jak dla mnie zabezpieczanie przewodu 2,5mm2 bezpiecznikiem B20 to proszenie się o kłopoty
    Nie pod kątem płyty indukcyjnej.
    Przewodom 2,5mm2 nie zaszkodzi, bo płyta indukcyjna nie jest długotrwałym przeciążeniem.
    To krótkotrwałe przeciążenie.
    Natomiast będzie wyłączał bezpiecznik 20A.
    Wyłącznik instalacyjny 20A jest dokładny i dosyć szybki.
    Pozwoli uzyskać max. 25 A.
    Piekarnik 16A + 14A (14 - tylko dwa palniki na „9”) = 30A.
    Do tego jeszcze się dodadzą inne odbiorniki.
  • Moderator - Elektryka
    CYRUS2 napisał:
    Przewodom 2,5mm2 nie zaszkodzi, bo płyta indukcyjna nie jest długotrwałym przeciążeniem.
    To krótkotrwałe przeciążenie.

Jak to wydedukowałeś? Skąd wiesz, że w święta albo inne imprezy z gośćmi o sporym apetycie, płyta nie będzie pracować dłużej niż "krótkotrwale"?
  • Specjalista elektryk
    CYRUS2 napisał:
    bo płyta indukcyjna nie jest długotrwałym przeciążeniem.

To prawda, płyta pełną mocą działa tylko do osiągnięcia założonej temperatury.
    I owszem, gdy gotuje się 2 litry zupy, to może i długotrwałe nie jest. Jednak, jak zauważył kol. Zbyszek, podczas świąt czy innych imprez gotuje się znacznie większe ilości i na wszystkich palnikach + piekarnik. I znacznie dłużej to trwa.
    CYRUS2 napisał:
    Przewodom 2,5mm2 nie zaszkodzi,

Czy prąd 29A, (A w tym układzie jest jak najbardziej do uzyskania) nie zaszkodzi przewodowi o przekroju 2,5mm2 ?
    CYRUS2 napisał:

Piekarnik 16A + 14A (14 - tylko dwa palniki na „9”) = 30A.

Dlatego napisałem:
    kj1 napisał:
    żeby mieć pełną funkcjonalność tej płyty i piekarnika należy instalacje zmodernizować o 3f.
  • Poziom 38  
    zbich70 napisał:
    Jak to wydedukowałeś? Skąd wiesz, że w święta albo inne imprezy z gośćmi o sporym apetycie, płyta nie będzie pracować dłużej niż "krótkotrwale"?
    Bajki opowiadasz.
    Kolego, potrawy wylecą z garnków przy dłuższym gotowaniu pełną..
    Bezpiecznik 20A będzie wyłączał i taki będzie problem.
    Przy 30A także ten na klatce schodowej 25A.
  • Specjalista elektryk
    Panowie,
    Zadajcie sobie pytanie jaki prąd jest dopuszczalny dla przewodu YDY 3x2,5mm2 ułożonego w tynku i po problemie.
    Temat zamykam, gdyż autor swój problem rozwiązał.