Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator fali trójkątnej

pijmleko433 21 May 2018 23:08 588 3
 • #1
  pijmleko433
  Level 8  
  Witam. Chciałbym złożyć generator fali trójkątnej z regulacją na prostokątną z następującego linku:
  http://www.instructables.com/id/How-to-Design-a-Square-or-Triangle-Wave-Oscillator/

  Problem jest taki, że nie potrafię dobrać odpowiednich wartości kondensatorów i rezystorów. Jestem totalnym amatorem w tych sprawach, więc bardzo Was proszę o nie pisanie postów w stylu "tam jest wszystko napisane". Bardzo byłbym wdzięczny jeśli ktoś by mi podał gotowy zestaw wszystkich wartości, tak aby to wszystko złożyć do kupy i aby to sensownie działało.

  EDIT
  Zapomniałem dodać, że nie znalazłem w sklepie wzmacniacza operacyjnego z powyższego linku (TLV272), więc użyję NE5532, tak mi doradził znajomy.
 • #2
  tomek_602
  Level 21  
  Po pierwsze: w dalszej części artykułu masz wzory na obliczenia wartości elementów.
  Po drugie: Nie będzie to "sensownie działało" w moim rozumieniu tego pojęcia, bo nie będzie to trójkąt.

  Z bardzo pobieżnego rzutu oka na ten schemat wynika, że jest to zwykły generator prostokąta na 555 z dodatkowym wzmacniaczem operacyjnym na wyjściu. Wzmacniacz ten odwraca fazę (ze względu na zakres napięciowy sygnału wychodzącego z 555 nie może mieć wzmocnienia innego niż -1) i przesuwa poziom sygnału (i znowu z tego samego powodu powinno być R5=R6).
  Jest to w dalszym ciągu zwykły generator prostokąta, tyle że ktoś sobie wymyślił, że "output ground" będzie nie na masie, a z dzielnika oporowego, więc napięcie sygnału wyjściowego będzie zależne od obciążenia.
  Dodatkowo jest drugie wyjście przez prosty filtr RC, który z prostokąta będzie robić sygnał odpowiadający przebiegowi ładowania i rozładowania kondensatora w obwodzie RC. Nazwać to trójkątem może tylko ktoś, kto nie umie odróżnić takiego przebiegu od linii prostej. Nie tylko nie będzie to trójkąt, ale kształt i amplituda tego przebiegu będą zależne zarówno od częstotliwości, jak i od obciążenia.
  I niech nikt czasem nie pisze, że przy dostatecznie małej amplitudzie może to na początkowym odcinku przypominać trójkąt.
  Można wprawdzie zrobić trójkąt z prostokąta przy użyciu wzmacniacza operacyjnego, ale musiałby on pracować układzie integratora (układu całkującego, z kondensatorem w pętli sprzężenia zwrotnego), ale amplituda sygnału i tak byłaby zależna od częstotliwości.

  Jak dla mnie ten układ bez sensu.


  "Prawdziwy" trójkąt można zrobić np. ładując i rozładowując kondensator prądem o stałej wartości.
  A dla tych co chcą gotowca, jest układ scalony ISL8038.
 • #3
  jarek_lnx
  Level 43  
  Układ nie przemyślany, ale na instructables to raczej typowe, właściwie trudno nazwać to projektem, to różne, nie do końca dopasowane koncepcje, nie stanowiące spójnej całości.

  Już lepiej połączyć integrator z przerzutnikiem Schmitt'a
  https://forum.allaboutcircuits.com/threads/yet-another-triangle-wave-generator.140451/

  Przed zaprojektowaniem czegokolwiek trzeba sobie zadać pytanie, do czego to ma służyć, jakie parametry ma spełniać, czy ma być maksymalnie uniwersalne, czy do jednego zastosowania, czy potrzebne jest do pracy (lepiej kupić), czy wykonuje się to w celach edukacyjnych (im więcej kombinowania tym lepiej).
 • #4
  _jta_
  Electronics specialist
  NE5532 to podwójny wzmacniacz, więc byłby w sam raz do tego układu z linku w #3. Dziwi mnie stwierdzenie, że zakres napięć wyjściowych zmienia się z częstotliwością - nie powinien, oczywiście w zakresie niezbyt dużych częstotliwości.

  Jeśli trójkąt ma być równoramienny, to potencjał z dzielnika R1/R2 powinien być jednakowo oddalony od potencjału na wyjściu U1A w stanie niskim i wysokim. O amplitudzie generowanego przebiegu decydują R3 i R4 - konkretnie, napięcie pik-pik na wyjściu = różnica_skrajnych_napięć_na_wyjściu_U1A * R4 / R3 (R4 ma być mniejszy, niż R3, i to raczej z zapasem). A częstotliwość powinna wyjść R3/(4*R4*R5*C2).

  NE555 działa podobnie, jakby miał przerzutnik Schmitta, ale do tego układu nie pasuje - daje na wyjściu sygnał w odwrotnej polaryzacji, niż trzeba - gdyby chcieć go użyć z integratorem z tego układu, to trzeba by jeszcze dodać inwerter (to może by dało całkiem ładny trójkąt).

  No i w normalnych układzie generatora na NE555 powstaje coś podobnego do trójkąta, ale wykrzywione - na kondensatorze C2 (schemat z linku w #1).