Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Działanie zmywarki - zrozumienie

marycyś 21 Maj 2018 23:44 1386 58
  • #1 21 Maj 2018 23:44
    marycyś
    Poziom 10  

Witam,

Mam napisać opracowanie jak działa zmywarka. Ale nie rozumiem niektórych niuansów z jej działania.
    Mam nadzieje że pomożecie :)

Jak zmywarka zarządza przepływem brudnej wody?
    Czy przez pompę przepływa tłusta woda w obiegu zamkniętym?

PS: Przepraszam za naiwne pytania, ale od czegoś muszę zacząć :)

Pozdrawiam.

0 29
  • Pomocny post
    #3 22 Maj 2018 15:13
    jack63
    Poziom 42  

marycyś napisał:
    Czy przez pompę przepływa tłusta woda w obiegu zamkniętym?

Tak. Niektóre mają czujniki zabrudzenia wody.
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Po drugie w zmywarkach myje chemia , mechanika natrysku to szczegół.

No to zatrzymaj ramiona myjące i zobacz efekty...

0
  • #4 22 Maj 2018 15:33
    marycyś
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.
    Czy nie ma problemu z zatykaniem się pompy, czy jednak problem ten jest rozwiązany za pomocą "chemikaliów"?
    Czy ten czujnik "zabrudzonej wody" jest czujnikiem optycznym?

0
  • #6 22 Maj 2018 18:03
    jack63
    Poziom 42  

marycyś napisał:
    Czy nie ma problemu z zatykaniem się pompy,

Czasami są. Mojej pani to się udało :D przy myciu naczyń po robieniu soku z malin. Te malutkie pesteczki przeszły przez filtry i dostały się nawet do zmiękczcza. Trzeba było otwierać zmywarkę.
    Pestki z wiśni są stanowczo za duże aby były problemem.

0
  • #7 22 Maj 2018 20:29
    mrice
    Specjalista AGD

Kolego, z jakiej okazji i jak obszerne opracowanie musisz napisać ?

0
  • #9 22 Maj 2018 21:11
    marycyś
    Poziom 10  

@mrice, czym więcej informacji będzie tym lepszy wynik, ale dla mnie najważniejszą rzeczą jest zdobywanie nowych informacji.

Jaką najczęściej wydajność mają pompy i z jaką prędkością może mieć wylatująca woda z ramion natrysku?

0
  • #10 22 Maj 2018 21:40
    nares
    Specjalista AGD

marycyś napisał:

Jaką najczęściej wydajność mają pompy i z jaką prędkością może mieć wylatująca woda z ramion natrysku?

To zagadnienie dla fabrycznych konstruktorów - tu raczej nie znajdziesz pomocy.

0
  • Pomocny post
    #11 22 Maj 2018 21:54
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Orientacyjna wydajność takiej pompy to ok 50 L/min. Zależy jednak od modelu. Brak chemii a silna pompa też myje całkiem nieźle. W/g mojej obserwacji konstrukcji zmywarek na przestrzeni 30 lat rzeczywiście idzie to w kierunku zmniejszania wydajności pomp. Skutek jest taki, że zmywarki myją coraz gorzej. Po zgłębieniu tematu przerobiłem jedną zmywarkę tak, że ma 2 pompy myjące osobno na górę i dół. Jest wyraźna poprawa. Mogłem powiększyć otwory w ramionach i kręcą się jak szalone a przedtem ledwo ledwo.

Prędkość wypływu wody z otworów w ramionach w/g moich szacunków to kilka m/s.

0
  • #14 22 Maj 2018 22:09
    marycyś
    Poziom 10  

Czyli jest taka zależność, że im większa wydajność/ciśnienie pompy tym mniej można dać "chemii"?

0
  • #15 22 Maj 2018 22:34
    jack63
    Poziom 42  

Jakaś tam jest, ale są ograniczenia. Poza tym ta chemia to zwykle zasada sodowa i detergenty. Chodzi i zmydlenie tłuszczy a przez co umożliwienie ich usunięcia przez wodę i zniwelowanie osadzania się ich na naczyniach i wnętrzu zmywarki. Pomaga też temperatura.

0
  • #16 22 Maj 2018 22:40
    Ryszard49
    Poziom 34  

Co dokładnie znajduje się w detergencie do zmywarki ?.
    Link
    Ale tak na marginesie, to odeszliśmy od tematu "Działanie zmywarki - zrozumienie"

0
  • #18 22 Maj 2018 23:25
    marycyś
    Poziom 10  

Urządzenie zmiękczające wodę (wymiennik jonów) -czyli zbiornik wypełniony granulatem z żywicy syntetycznej. Tyle znalazłem.
    Jak przebiega ta wymiana jonowa?
    Jakiej wielkości jest ten granulat?

0
  • #21 23 Maj 2018 09:47
    marycyś
    Poziom 10  

Znalazłem ten pdf w internecie: 17_01_26_a.pdf

Ciekawy jest tam opis ale dość pobieżnie traktuje większość zagadnień. Np. na ostatnie pytanie tylko teoretycznie odpowiada, ponieważ co to znaczy "drobnoziarnisty granulat". Niewyjaśniony jest też mechanizm wymiany jonów, tylko podany jest ogólna zasada wymiany że przyłącza się wapń, a odlatuje sód. Ale jakie związki tworzą się i rozpadają to nie ma, przydałyby się wzory żeby zobaczyć o co chodzi.
    Poza tym jaka to żywica i w jaki sposób na powierzchni utrzymuje te związki?

0
  • #22 23 Maj 2018 10:12
    Ryszard49
    Poziom 34  

jaszczur1111, kliknij SERWIS AGD RTV i wybierz interesujący Ciebie temat.
    Link

1
  • #23 23 Maj 2018 10:55
    jack63
    Poziom 42  

marycyś napisał:
    ponieważ co to znaczy "drobnoziarnisty granulat".

Czyli prawie kulki, kształt nie jest idealnie kulisty, o średnicy od ok 1.5mm do ok 3 mm.
    Kulki w danym zmiękczaczu mają mniej więcej ten sam wymiar zależny od jego wielkości i są porowate. Chodzi powierzchnię na której odbywa się ta wymiana jonów sodu na jony wapnia i magnezu - czyli zmiękczanie wody. Mówiąc obrazowo te kulki z żywicy są jak gąbka dla kamienia z twardej wody. Gdy ta gąbka się zapełni trzeba ją "wypłukać" roztworem soli (NaCl) o stężeniu co najmniej 9 % co powoduje proces regeneracji i przywrócenie skuteczności odkamieniania.
    Chemii tego procesu nie znam. Jak chcesz zgłębiać temat proponuję zacząć szukanie informacji od stron związanych z uzdatnianiem wody, zmiękczaczami itp. Hasło "wymiana jonowa" wpisane w Google też pewnie coś pomoże.
    Z resztą zmiękczacz jest tylko jednym z wielu elementów zmywarki i nie ma co się nad nim tak doktoryzować, bo czekają inne elementy...

0
  • #24 23 Maj 2018 21:34
    marycyś
    Poziom 10  

Do czego w zmywarce służy wymiennik ciepła?
    Przecież jak grzałka podniesie temperaturę to potem cała woda ma tą samą, więc gdzie tu potrzebna jest wymiana ciepła?

0
  • #25 27 Maj 2018 08:16
    marycyś
    Poziom 10  

Czy ktoś mi to wytłumaczy?

0
  • #26 27 Maj 2018 08:24
    esem
    Poziom 17  

marycyś napisał:
    Czy ktoś mi to wytłumaczy?

Wymiennik ciepła pozwala odzyskać ciepło z wody spuszczanej do ścieków na podgrzanie kolejnej porcji zimnej (nowej) wody.
    Np. po praniu masz gorącą wodę którą możesz podgrzać wodę do płukania.

0
  • #27 27 Maj 2018 16:09
    marycyś
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź. Tak myślałem, tylko że ta podgrzana przez wymiennik ciepła woda zostanie wykorzystana tylko do płukania końcowego.
    Czy poprawia to jakość tego płukania?

0
  • #29 28 Maj 2018 09:32
    marycyś
    Poziom 10  

mrhari, w tym linku jest "kopalnia wiedzy" ze schematami i manualami. Przydałby się taki sam, ale z zagadnieniami o działaniu i technologii zmywania :)

Chociażby z poprzedniego posta, czy wyższa temperatura poprawia jakość płukania?

0