Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar charakterystyki przedwzmacniacza DIY (RMAA i pomiar THD)

22 Maj 2018 08:22 564 4
  • Poziom 15  
    Witam,

Zbudowałem przedwzmacniacza mikrofonowy i chciałbym pomierzyć jego charakterystykę. W planach miałem użycie Rightmark Audio jednak za bardzo nie wiem jak ustawić program aby mierzył kanał z podłączonym przedwzmacniaczem. Właściwie ma to być połączenie liniowe z moim preampem w torze audio.
    Posiadam interfejs Focusrite Scarlett Solo gen2. Wstępnie podłączyłem przewód z prawego wyjścia interfejsu audio do wejścia preampu a następnie od wyjścia preampu do wejścia liniowego w karcie. Czyli całość podłączona w pętli, myślałem, że uda się pomierzyć to w taki sposób (wykonywałem tą metodą pomiary w Room Eq Wizard). Jednak program RMAA wymaga podłączenia dwóch kanałów wyjściowych aby ustawić poziomy więc podłączyłem drugi kanał lewy wyjścia do wejścia preampu karty. Przy wykonywaniu pomiaru miga aktywność preampu karty więc mierzony jest tylko przedwzmacniacz interfejsu. Tutaj właśnie jest problem bo nie chce mierzyć wbudowanego przedwzmacniacza karty tylko swój podłączony po linii. Jak ustawić aby mierzony był kanał liniowy z moim urządzeniem podłączonym w pętli?

Muszę mieć kabel RCA stereo aby podłączyć na raz oba kanały wyjściowe i dopiero do mojego przedwzmacniacza jak opisywałem wyżej ?
    Ewentualnie proszę o nazwy innych programów co mierzą THD ale abym mógł podłączyć przedwzmacniacz mono w pętli między wyjściem a linią.
  • Poziom 33  
    Pomiar Twojego przedwzmacniacza będzie polegał na włączeniu w pętlę tylko przedwzmacniacza, bez interfejsu Scarlet.
    W drugim kanale połącz bezpośrednio In z Out, a wyniki pomiarów tego kanału zignoruj, przeanalizuj tylko te z kanału z Twoim przedwzmacniaczem.
  • Poziom 15  
    dziękuję za odpowiedź. W takim razie podłączyłem metodą prób i błędów- pomiar się udał. Czy jest możliwość sprawdzenia przez jakiś program maksymalnego wzmocnienia preampu? chciałbym pomierzyć takie parametry jak:
    - maksymalne wzmocnienie sygnału
    - szumy własne
  • Poziom 33  
    Do pomiaru wzmocnienia użyj multimetru; wzmocnienie to stosunek napięcia wyjściowego do wejściowego i oznacza, ile razy jest wzmocnione napięcie wejściowe.
    Jako źródło sygnału zastosuj dowolny generator programowy, np. stąd:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3165598#3165598

Pomiar szumów nie poprawia parametrów szumowych urządzenia:) , dlatego stosuj elementy dedykowane do stopni audio, czyli niskoszumne (Low Noise) wzmacniacze operacyjne i tranzystory.
  • Poziom 43  
    matej_mlody napisał:
    W takim razie podłączyłem metodą prób i błędów- pomiar się udał.
    Jakie są wyniki?
    Jaki schemat tego wzmacniacza?