Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki parkowania valeo, urwane kable.

22 Maj 2018 11:49 624 6
 • Admin grupy audio
  Rozbierz z drugiej strony i zobacz czy przypadkiem nie ma opisów na płytce. Jak widać w wyświetlaczu są, więc jest szansa że w czujniku też będą.
 • Poziom 9  
  Dzięki, za pomoc. Spróbuję tak zrobić. Chociaż z drugiej strony jest kostka do centrali, ale postaram się coś ogarnąć, może się uda chociaż najlepiej jak by ktoś taki miał odkrecił dwie śrubki i podesłał zdjęcie.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Witam, ciężko będzie coś dopasować, bez dokładnego zagłębienia się w układ. Z takich prostych rozwiązań, to najlepiej ściągnąć sposób podłączenia z innego takiego samego egzemplarza, bo będzie Ci bardzo ciężko znaleść gotowy fabryczny schemat, gdyż producenci takich rzeczy po prostu nie udostępniają. Można kupić drugi taki czujnik i z niego ściągnąć sposób połączeń, albo poprosić sprzedawce o to, aby rozkręcił swój czujnik i zobaczył jak to jest podłączone u niego. Jak trafisz na człowieka technicznego, to może będziesz miał szczęście, ze ktoś się za piwo na coś takiego zgodzi.

  7 przewodów to nie dużo i można było by teoretycznie poeksperymentować z podłączeniami, jednak na płytce wyraźnie są zaznaczone 2 napięcia, masz tam napięcie 5V i 12V, czyli takie napięcia płynną w dwóch z tych 7 przewodów, (masa jest wspólna, oznaczona jako GND) jak coś źle podłączysz, to po prostu spalisz urządzenie.

  Masz opis wyprowadzeń, na płytce, od góry:

  DATA
  CLK
  CS
  5V
  GND (masa)
  12V

  Powinieneś w pierwszej kolejności ustalić w jakich przewodach płynie napięcie i o jakiej wartości, w tym celu będą konieczne pomiary z użyciem multimetra cyfrowego, czyli po prostu miernika.

  Najczęściej napięcie puszcza się w kablach o kolorze, czerwony, dla plusa, czarny, dla minusa, szary GND, żółty +5V, jednak nie jest to w żadnym wypadku regułą, bo w Twoim urządzeniu sposób podłączenia może być jednak inny, dlatego zlokalizuj najpierw napięcia, a później będziemy kombinować co dalej.

  Spróbuj zmierzyć napięcie na czerwonym przewodzie i szarym, oraz na żółtym i szarym, a w przypadku braku w/w napięć pomierz po prostu inne przewody między sobą.
 • Pomocny post
  Admin grupy audio
  Problem tylko w tym, że trzeba znaleźć pewną masę. Pomiar pomiędzy przewodami nie ma sensu, ponieważ łatwo pomylić przewód masy np. z przewodem danych (jeśli będzie na nim niski stan logiczny).

  Rozumiem, że przewód z drugiej strony zakończony jest jakimś wtykiem, a w urządzeniu jest gniazdo?
  Jeśli tak, to masę oraz zasilania będą banalne do lokalizacji.
  Pozostałe sygnały to CS, Data i Clk. Wynika z tego, że mamy do czynienia z magistralą SPI, a więc na CS przy włączonym urządzeniu zawsze będzie +5V albo 0V, natomiast pozostałe przewody można przylutować "na pałę", a jak nie zadziała to zamienić miejscami.
 • Poziom 9  
  Artur k. napisał:
  Rozumiem, że przewód z drugiej strony zakończony jest jakimś wtykiem, a w urządzeniu jest gniazdo?

  Tak jest w centralce wtyk i w nim jest 6 pinów i jeden plastikowy prowadzący wtyczka wygląda tak jak stare wejście myszki/klawiatury PS/2, a na końcu przewodu jest już 7 gdzie przy wyświetlaczu też jest 6 miejsc na przewody to do czego ten 7?