Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czołg RC DIY - Kilka pytań

22 Maj 2018 19:04 561 6
  • Poziom 2  
    Witam.

Buduję czołg, a raczej sam kadłub, który ma być napędzany dwoma silnikami (najlepiej 18v) z docelową masą ~3-3.5 kg (jeśli dobrze szacuję). Silniki wezmę najprawdopodobniej z wkrętarki razem z przekładnią. Będą zamocowane jeden obok drugiego, a łączyć się z kołem napędowym będą za pomocą przekładni pasowej 1:1.

Materiał, z którego ten pojazd wykonałem to pleksa o grubości 0,5cm.

Tym wszystkim będzie sterować aparatura FlySky FS-i6x z odbiornikiem FS-ia10b.

Powyżej przedstawione są wymiary i to co już zrobiłem.

A oto moje problemy:

1. Co zastosować jako "łącznik" między kołem nośnym a kadłubem?

2. Jak i czym przymocować ten "łącznik" do kadłuba i czy zastosować ośkę (niebieska linia), czy nie będzie to konieczne?

3. Co użyć na/Z czego zrobić koła napędowe oraz gąsienice o wymiarach 3cm szerokości i ~85cm obwodu?

Jeśli macie jeszcze jakieś rady to z góry za nie dziękuję :D .

Dodam jeszcze, że pierwszy raz stykam się z modelami RC, nie znam żadnych nazw metalowych i niemetalowych części, śrubek, nakrętek (no może oprócz tych dwóch i jeszcze gwóźdź i podkładka) i to, czego dotyczą te pytania, nie udało mi się znaleźć w internecie, więc albo źle szukałem, albo tego czego szukam nie ma.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    -_-Dawid-_- napisał:
    Buduję czołg ...

Daj spokój, może żeby coś zmienić wystarczą kolejne wybory.

-_-Dawid-_- napisał:
    Co użyć na/Z czego zrobić koła napędowe oraz gąsienice o wymiarach 3cm szerokości i ~85cm obwodu?

Wpisz sobie w Google "gąsienice modelarskie".
  • Poziom 2  
    tomek_602 napisał:
    -_-Dawid-_- napisał:
    Buduję czołg ...

Daj spokój, może żeby coś zmienić wystarczą kolejne wybory.

Chyba cię nie zrozumiałem.

Cytat:
    -_-Dawid-_- napisał:
    Co użyć na/Z czego zrobić koła napędowe oraz gąsienice o wymiarach 3cm szerokości i ~85cm obwodu?

Nic z tego. Szukałem nie tylko pod tym, ale i innymi hasłami i nie znalazłem nic, co by mnie zainteresowało.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    -_-Dawid-_- napisał:
    Cytat:
    -_-Dawid-_- napisał:

Nic z tego. Szukałem nie tylko pod tym, ale i innymi hasłami i nie znalazłem nic, co by mnie zainteresowało.

A co Ci nie pasowało? Przecież jest dużo gąsienic dla modelarzy.

A może sobie sam zrobisz z paska zębatego?
    Paski i pasujące do nich kola zębate są dostępne w sklepach internetowych dla modelarzy i automatyków.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    sklepach internetowych dla [...] automatyków.

I tu rozwiązałeś wszystkie problemy. Nie wiedziałem, że jest takie coś jak sklep dla automatyków. Dziękuje bardzo :D.
  • Moderator Robotyka
    Może zacznij najpierw od poczytania informacji i obejrzenia planów różnych konstrukcji gąsienicowych.
    Co to jest zawieszenie na wózkach jezdnych, na wałkach skrętnych, czym jest zawieszenie Christiego itd.

Pleksa jest złym materiałem na konstrukcję nośną o takim ciężarze.
    Jest krucha i mało elastyczna. Na razie działa, bo konstrukcja jest pusta.
    Jeżeli przymocujesz do takiego kadłuba pracujące wahacze, sprężyny, albo zarwie się to pod własnym ciężarze, albo połamie się podczas jazdy. Szczególnie, że to cienizna 5 mm.

Zdecydowanie lepiej by było, gdybyś użył do tego blachy aluminiowej.
    Ewentualnie wykorzystaj to co zbudowałeś jako formę i połóż na to wielowarstwowy laminat epoksydowo szklany, ze wzmocnieniami z włókna węglowego w miejscach przewidywanego montażu zawieszenia i kół napędowych.

Nie obraź się, ale budujesz ten pojazd w myśl zasady - jak będzie podobne, to zadziała. Niestety ta zasada jest błędna. Czołg i pojazdy gąsienicowe to pojazdy dość specyficzne i skomplikowane. Poznanie zasad ich działania i rozwiązań konstrukcyjnych na przestrzeni dziejów, powinno być podstawą późniejszego projektu. Sama budowa kadłuba czołgu, tzw "wanna" potrafi być bardzo skomplikowaną konstrukcją.

Ten "łącznik" to po prostu wahacz. Musi być obrotowy w tej formie jaką przyjąłeś, zatem musi posiadać łożysko, dowolnego typu, oś obrotową, a kadłub musi zawierać gniazda na takie łożyska. Najlepiej, by były to dwa łożyska, w kolejnych ściankach, blisko siebie. Dwa punkty podparcia zapobiegają przeginaniu się wahacza w punkcie mocowania.
    Sprężyna resorująca, może być ukryta w kadłubie. Poszukaj informacji o sprężynach skrętnych.

Gąsienice można zrobić na wiele sposobów. Najprostszy sposób, to zakup odpowiedniego paska zębatego. Lecz taka gąsienica będzie też jedną z najgorszych. Tu znów się kłania zapoznanie z budową gąsienic, nie tylko w czołgach. Jak się zapobiega poślizgowi, jak się ją synchronizuje z kołami jezdnymi i napędowymi, w jaki sposób się ją luzuje i napina.

Na razie masz pomysł, że zbudujesz czołg. Że będzie miał napęd elektryczny. Na resztę już pomysłu zabrakło. Czy to ma być pojazd roboczy, doświadczalny, testowy, replika konstrukcji? Zastanów się po co to budujesz, czym to ma być, do czego służyć?

Zamiast od razu budować, najpierw warto projekt zrobić choćby na kartce papieru. Ty zacząłeś od budowy kadłuba, nie wiedząc nawet co w nim musisz zmieścić, gdzie zmieścić, ani nawet co w nim zabudujesz i jak to przymocować.
    Dalsza praca w tym systemie, może doprowadzić cię do wąskiej uliczki, gdzie okaże się, że cała praca poszła na marne, bo nie da się zrobić jakiejś niezbędnej rzeczy.

Weź sobie po prostu czysty zeszyt. Zatytułuj go "Projekt czołgu", zapisz na pierwszej kartce podstawowe założenia, w punktach, żeby wiedzieć do czego dążyć. Podziel go na rozdziały:
    - Napęd
    - Zasilanie
    - Sterowanie
    - Zawieszenie
    - Przekazanie napędu
    - Konstrukcja kadłuba.
    - Wyposażenie dodatkowe.
    I w każdym zapisuj sobie pomysły i założenia.

Zacznij dużo czytać o takich konstrukcjach. Zacznij od najpopularniejszych źródeł. Pamiętaj, że nie tylko pojazdy wojskowe używają gąsienic.
    Poszukaj w bibliotekach książek technicznych o interesujących cię tematach.
    Jak chcesz krócej, to wybierz sobie istniejącą konstrukcję, o której uważasz, że spełniła by twoje wymagania. Następnie po prostu ją poznaj, jak jest zbudowana, jak działa, co jest w stanie zrobić, a czego nie.
    Powiedzmy, że podoba ci się stary transporter M113. Zacznij od poszukania planów, opisów konstrukcji, projektów replik. I na tej podstawie zacznij planować projekt.

Inną metodą jest poszukać w sieci, gotowego projektu DIY pojazdu gąsienicowego RC i wykonanie go wg opisu autora. Będziesz miał plany, zestawienie potrzebnych materiałów i narzędzi, będziesz wiedział jaki jest końcowy rezultat i co robisz.

Bo na razie to wygląda jak dzieło Polinezyjczyka, który uwielbia kult Cargo i buduje samolot ze słomy.
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Pleksa jest złym materiałem na konstrukcję nośną o takim ciężarze.
    Jest krucha i mało elastyczna. Na razie działa, bo konstrukcja jest pusta.
    Jeżeli przymocujesz do takiego kadłuba pracujące wahacze, sprężyny, albo zarwie się to pod własnym ciężarze, albo połamie się podczas jazdy.

Całość ma być jeszcze wzmocniona przynajmniej metalowymi kątownikami.
    Po drugie to wątpię, żeby się to połamało czy zarwało podczas jazdy, nie będę tym zjeżdżał z 10m klifu :P .

Cytat:
    Ten "łącznik" to po prostu wahacz. Musi być obrotowy w tej formie jaką przyjąłeś, zatem musi posiadać łożysko, dowolnego typu, oś obrotową, a kadłub musi zawierać gniazda na takie łożyska. Najlepiej, by były to dwa łożyska, w kolejnych ściankach, blisko siebie. Dwa punkty podparcia zapobiegają przeginaniu się wahacza w punkcie mocowania.

Ok, czyli nie warto zaoszczędzić sobie trochę pracy i "ryzykować" brakiem punktu podparcia :) .

Cytat:
    Sprężyna resorująca, może być ukryta w kadłubie.

Wiem, ale wolę jednak działać według planu z tego mojego "schematu". Uważam, że to najłatwiejszy do wykonania sposób.

Cytat:
    Gąsienice można zrobić na wiele sposobów. Najprostszy sposób, to zakup odpowiedniego paska zębatego. Lecz taka gąsienica będzie też jedną z najgorszych. Tu znów się kłania zapoznanie z budową gąsienic, nie tylko w czołgach. Jak się zapobiega poślizgowi, jak się ją synchronizuje z kołami jezdnymi i napędowymi, w jaki sposób się ją luzuje i napina.

W sumie to mogę użyć gąsienic lego o odpowiednim wymiarze :P . A czy będą trzymać to już druga sprawa.

Cytat:
    Na razie masz pomysł, że zbudujesz czołg. Że będzie miał napęd elektryczny. Na resztę już pomysłu zabrakło.

A nieprawda. "Wizja" tego CAŁEGO była w głowie od początku :) . Chciałem się tylko popytać o to jakie części mógłbym użyć oraz jak rozwiązać połączenia kół nośnych z kadłubem.

Cytat:
    Czy to ma być pojazd roboczy, doświadczalny, testowy, replika konstrukcji?

Żadna replika. Mój własny pomysł. No może delikatnie wzorowany na T-54 oraz A15 Cruiser Mk. VI.
    Na razie ma służyć dla samego jeżdżenia :) . Potem mogę dorobić kilka bajerów.

A tak w ogóle to zawieszam prace nad tym z powodu przerastających mnie cen elektroniki :) .
    Jeszcze nie wiem co będę robił, ale na pewno chce coś zrobić . Mam już kilka pomysłów, ale najpierw muszę zrobić mały research regulatorów esc.