Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wypolerowanie małej ryski na obiektywie aparatu Canon IXUS 155

22 May 2018 21:57 1821 14
  • Level 36  
    Głupia sprawa. Dziś robiłem jakieś zdjęcia swoją małpką (Canon IXUS 155) i zobaczyłem, że na zdjęciach jest jakieś blade przebarwienie na prawie samym środku. Obejrzałem i spostrzegłem, że na obiektywie jest rysa. Nie mam pojęcia kiedy ją zrobiłem. Trudno się mówi. Ale ten aparat służył mi dobrze przez kilka lat, nadal jest warty ze 150zł i robi dobre "turystyczne" zdjęcia. A teraz zdjęcia się do niczego nie nadają, bo blade przebarwienie jest widoczne. Mam go wyrzucić przez jakąś ryskę?

Ktoś ma pomysł, czym to wypolerować? Nie musi być idealnie, ale teraz zdjęcia się nie nadają do niczego. Gorzej być nie może, więc wypróbuję nawet ryzykowane metody. Jak na razie próbowałem pasty do zębów, ale efekt marny. Ale może za krótko tarłem - pierwszy raz próbowałem coś wypolerować.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Moderator of Car Maps
    A szukałeś pod hasłem " polerowanie szkła " w google ? Jest tego sporo.
  • Level 36  
    Sporo to mało powiedziane. Jest tego bardzo sporo. Od tematów na forach gdzie polerują szkła smartphonów, przez regenerację reflektorów w BMW po polerowanie szyb na wystawach sklepowych i wieżowcach.

Inaczej mówiąc - tak szukałem. Przewertowałem kilka stron różnych haseł w google. Dużo rzeczy się dowiedziałem. Ale nie trafiłem na problem mojego typu. Dlatego zadałem pytanie tutaj.
  • Level 34  
    Tak przy okazji takie pytanie czysto teoretyczne. Czy takie polerowanie nie zmieni parametrów soczewki, jej wymiarów i kształtu? Bo w takim wypadku też by sięzmieniły parametry i jakość obiektywu.
  • Level 36  
    Domyślam się, że jak z fabryki nie będzie. Ale w tej chwili jest biała mgiełka na środku każdego zdjęcia. Przykład widzicie. Jak wspomniałem to nie jest akceptowalne przeze mnie. Pytanie, czy coś mogę z tym zrobić, żeby aparat się nadawał?
  • Level 17  
    Nie trzyj obiektywu. Takie coś to nie przez rysę na pierwszej powierzchni pierwszej soczewki. Na próbę weź prosty kawałek nitki. Połóż na tej pierwszej soczewce i zrób zdjęcie. Nie zobaczysz nitki na zdjęciu.
  • Level 37  
    Na przedniej soczewce jest naniesiona warstwa antyrefleksyjna. Polerowanie soczewki spowoduje jej usunięcie.
  • Level 34  
    gabik001 wrote:
    Na przedniej soczewce jest naniesiona warstwa antyrefleksyjna. Polerowanie soczewki spowoduje jej usunięcie.

To już jest raczej po fakcie.
    KSRhaziel wrote:
    Jak na razie próbowałem pasty do zębów, ale efekt marny. Ale może za krótko tarłem - pierwszy raz próbowałem coś wypolerować.
  • Helpful post
    Level 32  
    Każda mechaniczna ingerencja polegająca na usunięciu części soczewki bo do tego sprowadza się jej polerowanie zasadniczo, choć w tym wypadku miejscowo, zmienia jej parametry. Jeśli polerowaniem zdejmiesz materiał na głębokość rysy to rysa zniknie ale powstanie wklęśnięcie które będzie powodowało nieostry obraz dokładnie tam gdzie operacja została przeprowadzona. W aparatach kompaktowych zarysowania z reguły powstają na środku przedniej soczewki czyli dokładnie w osi optycznej obiektywu, a tam absolutnie nie może być żadnych zanieczyszczeń ani rys. Można się bawić w takie rzeczy gdy jakieś minimalne zarysowania czy otarcia występują blisko brzegu soczewki ale to też problematyczne bo otrzymuje się wtedy "łaciaty" obiektyw z miejscowo startą warstwą przeciwodblaskową.
    Reasumując takie zabawy to strata czasu i zawsze należy pomyśleć o wymianie całego modułu obiektywu, albo tylko przedniej soczewki bo w wielu kompaktach jest taka możliwość.
  • Helpful post
    Level 26  
    Pasta doi zębów :) chyba jedynie gorsze to może być popiół z papierosa.
    Tlenek ceru jeśli już ktoś chce bawić się w polerowanie soczewek ze szkła i nie zależy mu na starciu powłok jakie są naniesione na nich.
  • Level 36  
    Nowy aparat już zamówiłem. Będę również musiał wypatrywać obiektywu do IXUS 155 na Allegro, ponieważ w tej chwili nic nie widać. Ale skoro stary obiektyw jest do śmieci, zamówiłem też trochę tlenku ceru - nie znałem tego specyfiku, a zobaczę jak on działa ;)
  • Level 26  
    Odpowiednie czyściwo do tego celu też się przyda, nie polecam żadnych "fajnych ściereczek" tylko filc do polerowania szkła lub coś bardziej specjalistycznego jeśli da się tanio zdobyć.
  • Level 2  
    Polerowanie nic nie da. Natomiast wymiana obiektywu prawdopodobnie spowoduje że trzeba będzie regulować ostrość . A nigdy nie znalazłem instrukcji jak to się robi w Canonach. Znalazłem tylko do Samsunga.
  • Helpful post
    Level 28  
    Obiektywu to tu nie trzeba by wymieniać, gdyż w tym obiektywie soczewka jest wymienna, nie jest nawet niczym przymocowana na sztywno niby po co?. Po to aby aparat był możliwie jak najcieńszy i miał możliwie jak największy zakres zoom, czyli to czego oczekują klienci według analiz rynkowych.Konstrukcja aby temu wyzwaniu sprostać dział w taki sposób iż po rozsunięciu zasłonek chroniących soczewkę ta się wysuwa przed nią o jakiś 1mm , w czasie składania obiektywu soczewka się cofa i zasłonki mogą się zamknąć.Niby wszystko proste ale w projekcie konstrukcyjnym, ale praktycznie w działaniu nie jest to mechanizm precyzyjny do końca i soczewka się rysuje o zasłonki.
    Mam kilka takich obiektywów z rysami, na foto wyjęta soczewka z rysą w tym samym miejscu co u autora postu.

• Level 19  
    Mam obiektyw do tego modelu. W razie zainteresowania proszę o wiadomość.