Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat Falownika trójfazowego z detekcją zera do sterowania bramkowego (400V)

Jacek52235 23 Maj 2018 10:03 255 4
  • #1 23 Maj 2018 10:03
    Jacek52235
    Poziom 2  

Witam :)

Mam problem, mianowicie potrzebuję narysować schemat falownika trójfazowego z układem detekcji przejścia sinusoidy przez 0. Szukałem dużo w internecie gotowych schematów, elementów itd., niestety nie trafiłem na nic konkretnego :/ Sam schemat falownika jetem w sanie zrobić(ma to być schemat blokowy), natomiast nie mogę sobie poradzić z układem detekcji przejścia przez zero. W założeniu sygnał ma być pobrany przed falownikiem z sieci, odseparowany galwanicznie, a następnie przetwarzany przez jakiś gotowy układ detekcji zera, z którego sygnał ma być doprowadzony do jakiegoś układu mikroprocesorowego, z którego natomiast będą wysyłane już sygnały do bramek tyrystorów czy tranzystorów mocy. Jak pobrać taki sygnał w układzie 3-fazowym bez przewodu neutralnego? Po prostu międzyfazowo? Jeśli tak to jaki układ zastosować do detekcji zera? Napięcie oczywiście 400V. Proszę o poradę i pomoc w tej kwestii, ewentualnie o wskazanie może innej drogi. Układ ma być jak najprostszy, potrzebny jest do prezentacji i omówienia zagadnienia związanego z synchronizacją sygnałów po przejściu przez zero.

0 4
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 23 Maj 2018 11:18
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Falownik zazwyczaj są przekształtnikami DC/AC, więc i tak trzeba pierw wyprostować napięcie. Przejście przez zero możesz wziąć referencyjnie z jednej linii (jeśli zasilanie jest 3 fazowe, ale nie musi być, dobrze falownik 3 fazowy może być zasilany z jednej fazy), reszta i tak jest przesunięta o 120 stopni.

Można zastosować taki układ:
    https://www.elprocus.com/zero-crossing-detector-circuit-and-working/
    Tylko wykorzystać jakiś wzmacniacz z separacją galwaniczną.

Dodatkowo microchip z swoimi uC PIC (nie we wszystkich modelach) ma wejście do detekcji przejścia przez zero:
    http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/90003138A.pdf

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 24 Maj 2018 12:13
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Poniżej przekład sprytnego rozwiązania detektora przejścia przez zero z izolacją galwaniczną i małymi stratami mocy.
    https://www.edn.com/design/analog/4368740/Mai...g-detector-uses-only-a-few-high-voltage-parts

Tylko nie wiem co detektor zera miał by robić w falowniku, zapewne autor zadania siedzi mocno w energoelektronice z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i wszędzie widzi tyrystory :)

Jeśli na wejściu miał by być prostownik sterowany to raczej detektory przejścia przez zero musiały by być dwa, albo nawet trzy, bo nie wiemy jaką kolejność faz podłączył nam monter i czy wszystkie fazy są sprawne. Podlinkowany przeze mnie układ można połączyć w gwiazdę, albo dać rezystory większe 1,7x i połączyć międzyfazowo.

0
  • #4 24 Maj 2018 12:51
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

jarek_lnx napisał:
    Tylko nie wiem co detektor zera miał by robić w falowniku,

Może chce synchronizować z siecią falownik do paneli FV.

0
  • #5 24 Maj 2018 22:24
    Jacek52235
    Poziom 2  

Dziękuję za podpowiedzi, jeszcze całości nie analizowałem gdyż nie mam za dużo czasu ostatnio na to, ale na pewno się z tym bardziej zapoznam :) Mam świadomość że to nie jest za bardzo współczesny układ, ale mam przedstawić i omówić wcześniej opisane przeze mnie zagadnienie na uczelni, w ramach zajęć. Poniżej wstawiam obrazek poglądowy zrobiony na szybko, jak ten układ ma mniej więcej wyglądać (bynajmniej chwilowo taką mam tego wizję). W miejscu bloczka detekcji zera ma być wstawiony jakiś układ który analizuje przebieg na zasilaniu i wystawia na wyjściu impuls do układu mikroprocesorowego z informacją o przejściu przez zero. Dalej układ mikroprocesorowy (szczegółów nie muszę podawać prawdopodobnie jaki) przetwarza sygnały i generuje impulsy do bramek tyrystorów. Jeżeli coś gdzieś pomieszałem czy też układ ten jest niepoprawny(za bardzo/mało skomplikowany, nie wiem może da się prościej) to proszę o poprawienie mnie i ewentualne sugestie. Z góry dziękuję za pomoc.

Schemat Falownika trójfazowego z detekcją zera do sterowania bramkowego (400V)

0