Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rasberry Pi 3 jako prosty sterownik kotła gazowego

23 May 2018 10:46 1596 7
 • Level 4  
  Witam wszystkich,

  Planuję zrobienie małego projektu z wykorzystaniem Raspberry Pi jako pewnej bazy do tworzenia "inteligentnego" domu. Jestem początkujący w tematyce automatyki domowej.
  Cel jest następujący Raspberry Pi ma zastąpić sterownik kotła gazowego Junkers Euroline (obecnie zamontowany jest prosty sterownik Euroster 2006) i umożliwić wł/wył na podstawie wartości temperatury oraz ręcznego wł/wył (przez interfejs przeglądarki a najlepiej aplikacji na androida).
  Po przeglądaniu wpisów na różnych forach postanowiłem skorzystać z popularnego oprogramowania Domoticz.
  Obecnie posiadam, (a właściwie są w drodze):
  - Raspberry Pi 3 model B + obudowa + radiatory + wentylatorek
  - Czujnik bluetooth temperatury i wilgotności Xiaomi (ta wersja z wyświetlaczem), który można ponoć sprząc z Domoticz-em

  Z tego, co się orientuje sterownik Euroster działa bardzo prosto - zwiera i rozwiera obwód. A więc sterowana nie będzie praca pompy, modulacja dysz itp. (tym zajmuje się elektronika kotła), a wysłanie sygnału zapotrzebowania na ciepło. W konsekwencji na pewno potrzebuję jakiegoś stycznika / przekaźnika, który będzie zarządzany przez Raspberry Pi. Stąd moje pytanie:
  - Jaki stycznik / przekaźnik powinienem zakupić, aby nadawał się do Raspberry Pi i współpracował z Domoticz?
  - Czy jeszcze jakieś elementy będą mi potrzebne (nie licząc zasilacza do malinki, który mam), żeby taki projekt wykonać ?
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
 • Automation specialist
  Czujniki temperatury proponuję DS18B20 ponieważ RPi obsługuje je natywnie na Raspbianie. Są one przewodowe, ale jeśli to problem to możesz podłączyć je do taniego WEMOSa na ESP8266 i soft ESPeasy.
  Przekaźniki proponuję dać takie jak do Arduino są dostępne z optoizolacją. Możesz też zbudować własne tylko musisz pamiętać o tym, że logika RPi to 3,3V a maksymalny prąd na pojedynczy pin to 16mA więc bez dodatkowego sterowania tranzystorowego się nie obejdzie.
 • Level 4  
  @ditomek Nie, kocioł ma tak jakby wbudowaną pompę i sam nią steruje. Nie będę wcinał mu się w kompetencje :)
  W sensie chodzi Ci, żeby dla bezpieczeństwa i stabilności działania Raspberry ten przekaźnik dostał prąd z innego zasilacza, a z Raspberry tylko sygnał do wł/wył?
  Zastanawiam się, czy nie zostawić starego sterownika jako awaryjnego w razie np. zawieszenia maliny pod nieobecność w domu.
  Wtedy wyglądało by to tak:

  Rasberry Pi 3 jako prosty sterownik kotła gazowegoschema..png Download (3.3 kB)

  I jeżeli malina się zawiesi z przekaźnikiem w pozycji otwartej, to stary sterownik mógłby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu mieszkania. W odwrotną stronę nie zadziała to chyba (jak malina zawiśnie z przekaźnikiem zamkniętym), ale lepszy rydz niż nic.
 • Level 10  
  Panowie, czy każdy sterownik kotła działa na zasadzie on/off a pozostałe pomiary/obsługa pieca jest zaszyta w elektronice pieca?
 • Level 4  
  Nie każdy. Są jakieś tam nowocześniejsze wynalazki, które sterują również modulacją płomienia itd.
 • Level 10  
  Podepnę się pod temat trochę. Mój kuzyn ma piec gazowy valliant oraz sterownik do pieca. W zestawie ze sterownikiem ma czujnik temperatury zew. Gdy miał go odłączonego to piec działał na zasadzie włącz/wyłącz czyli nagrzeje wodę do temperatury np 70 stopni i się wyłącza. Teraz gdy podłączył czujnik piec częściej się załącza ale podobno zużywa mniej gazu i ma mniejszą temp wody wyjściowej. No i teraz pytanie czy da się nad tym zapanować z poziomu RPI/domoticz poprzez modbus czy tą funkcję wykonuje ten sterownik?