Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rasberry Pi 3 jako prosty sterownik kotła gazowego

niera 23 May 2018 10:46 2202 7
Buderus
 • #1
  niera
  Level 6  
  Witam wszystkich,

  Planuję zrobienie małego projektu z wykorzystaniem Raspberry Pi jako pewnej bazy do tworzenia "inteligentnego" domu. Jestem początkujący w tematyce automatyki domowej.
  Cel jest następujący Raspberry Pi ma zastąpić sterownik kotła gazowego Junkers Euroline (obecnie zamontowany jest prosty sterownik Euroster 2006) i umożliwić wł/wył na podstawie wartości temperatury oraz ręcznego wł/wył (przez interfejs przeglądarki a najlepiej aplikacji na androida).
  Po przeglądaniu wpisów na różnych forach postanowiłem skorzystać z popularnego oprogramowania Domoticz.
  Obecnie posiadam, (a właściwie są w drodze):
  - Raspberry Pi 3 model B + obudowa + radiatory + wentylatorek
  - Czujnik bluetooth temperatury i wilgotności Xiaomi (ta wersja z wyświetlaczem), który można ponoć sprząc z Domoticz-em

  Z tego, co się orientuje sterownik Euroster działa bardzo prosto - zwiera i rozwiera obwód. A więc sterowana nie będzie praca pompy, modulacja dysz itp. (tym zajmuje się elektronika kotła), a wysłanie sygnału zapotrzebowania na ciepło. W konsekwencji na pewno potrzebuję jakiegoś stycznika / przekaźnika, który będzie zarządzany przez Raspberry Pi. Stąd moje pytanie:
  - Jaki stycznik / przekaźnik powinienem zakupić, aby nadawał się do Raspberry Pi i współpracował z Domoticz?
  - Czy jeszcze jakieś elementy będą mi potrzebne (nie licząc zasilacza do malinki, który mam), żeby taki projekt wykonać ?
 • Buderus
 • #2
  xury
  Automation specialist
  Czujniki temperatury proponuję DS18B20 ponieważ RPi obsługuje je natywnie na Raspbianie. Są one przewodowe, ale jeśli to problem to możesz podłączyć je do taniego WEMOSa na ESP8266 i soft ESPeasy.
  Przekaźniki proponuję dać takie jak do Arduino są dostępne z optoizolacją. Możesz też zbudować własne tylko musisz pamiętać o tym, że logika RPi to 3,3V a maksymalny prąd na pojedynczy pin to 16mA więc bez dodatkowego sterowania tranzystorowego się nie obejdzie.
 • Buderus
 • #4
  ditomek
  Level 22  
  Będziesz sterował jakimiś pompami?
  Przepięcia powstające przy ich wyłączeniu mogą powodować zakłócenia. Ta optoizolatora powinna pomóc ale pamiętaj od osobnych zasilaczach...
 • #5
  niera
  Level 6  
  @ditomek Nie, kocioł ma tak jakby wbudowaną pompę i sam nią steruje. Nie będę wcinał mu się w kompetencje :)
  W sensie chodzi Ci, żeby dla bezpieczeństwa i stabilności działania Raspberry ten przekaźnik dostał prąd z innego zasilacza, a z Raspberry tylko sygnał do wł/wył?
  Zastanawiam się, czy nie zostawić starego sterownika jako awaryjnego w razie np. zawieszenia maliny pod nieobecność w domu.
  Wtedy wyglądało by to tak:

  Rasberry Pi 3 jako prosty sterownik kotła gazowegoschema..png Download (3.3 kB)

  I jeżeli malina się zawiesi z przekaźnikiem w pozycji otwartej, to stary sterownik mógłby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu mieszkania. W odwrotną stronę nie zadziała to chyba (jak malina zawiśnie z przekaźnikiem zamkniętym), ale lepszy rydz niż nic.
 • #6
  noname23
  Level 10  
  Panowie, czy każdy sterownik kotła działa na zasadzie on/off a pozostałe pomiary/obsługa pieca jest zaszyta w elektronice pieca?
 • #7
  niera
  Level 6  
  Nie każdy. Są jakieś tam nowocześniejsze wynalazki, które sterują również modulacją płomienia itd.
 • #8
  noname23
  Level 10  
  Podepnę się pod temat trochę. Mój kuzyn ma piec gazowy valliant oraz sterownik do pieca. W zestawie ze sterownikiem ma czujnik temperatury zew. Gdy miał go odłączonego to piec działał na zasadzie włącz/wyłącz czyli nagrzeje wodę do temperatury np 70 stopni i się wyłącza. Teraz gdy podłączył czujnik piec częściej się załącza ale podobno zużywa mniej gazu i ma mniejszą temp wody wyjściowej. No i teraz pytanie czy da się nad tym zapanować z poziomu RPI/domoticz poprzez modbus czy tą funkcję wykonuje ten sterownik?