Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Bosch SMV59T00EU - nie włącza się, zapalony kranik

23 Maj 2018 12:22 969 15
  • Poziom 4  
    Po włączeniu zmywarki następuje kilka styknięć na przekaźnikach, zapala się symbol kranika i nic więcej nie da się zrobić.
    Zmywarka zatrzymała się w momencie kiedy naczynia były jeszcze brudne a wewnątrz była woda, więc pomyślałem, że jakiś brud zatkał pompę, ale pompa działa, bo w momencie kiedy uniosę styropianowy pływak, zaczyna wypompowywać wodę.
    Generalnie wszystko czyste i suche. Jedynie w płaszczu wodnym jeden zawijas wygląda na trochę zasyfiony.
    Wymontowałem moduł sterujący - brak uszkodzeń, przepaleń itp.
    Pompa czysta.
    Jedyne, co mi przychodzi do głowy to może rzeczywiście jest problem z dojściem wody, czyli coś z zaworem.
    Wie ktoś, jak go sprawdzić? Nie wydaje mi się, żeby on był sterowany napięciem z sieci, bo od modułu idą do niego bardzo cienkie kabelki.

Z góry dziękuję za pomoc
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Jest na 230V. Od niego zacznij sprawdzanie.
  • Poziom 4  
    (Nie)stety aquastop sprawny.

Podłączyłem go nawet na krótko do prądu a wąż do wody i dalej do zmywarki.
    Woda nalatuje do zmywarki, aż zaczyna nalatywać do wnętrza komory myjącej, więc płaszcz wodny też raczej drożny.

Wychodzi na to, że zmywarka w pełni drożna bo to co naleję w/w sposobem, mogę wylać unosząc styropianowy pływak.

Jakieś inne pomysły?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 4  
    Zmywarka Bosch SMV59T00EU - nie włącza się, zapalony kranik

Tak wygląda płaszcz wodny. Czy w tym modelu na pewno jest hydrostat?
    Jak go wyciągnąć lub ewentualnie sprawdzić bez wyciągania?
  • Poziom 21  
    W tym modelu nie ma hydrostatu, sprawdź styki przepływomierza:)
  • Poziom 4  
    Styki wszędzie jak nowe.

Trochę mi to wszystko wskazuje jednak chyba na moduł.

Może od początku:
    1. Zmywarka zasadniczo powinna mieś cały czas wodę w płaszczu wodnym, prawda? Moja nie ma.

2. Czy AquaStop służy jedynie w sytuacjach awaryjnych, czy zawsze włącza i wyłącza dopływ wody do płaszcza wodnego?

3. Kolejna rzecz, skoro jest elektrozawór, który napuszcza wodę do komory z płaszcza, to który czujnik sprawdza, czy woda ma jeszcze nalatywać do płaszcza czy nie (który ewentualnie informuje moduł po prostu o braku wody)?
  • Specjalista AGD
    Do sprawdzenia kabel między modułem a elektrozaworem i czy moduł podaje napięcie na elektrozawór.
  • Poziom 4  
    Moduł nie daje napięcia na zawór.
    Wymontowałem moduł i wygląda dobrze, jedyne co wygląda minimalnie podejrzanie to układ TNY264GN ale być może się czepiam. Z informacji jakie znalazłem odnośnie uszkodzeń tego układu, to najczęściej jest on uszkodzony fizycznie, mocno osmolony, ewentualnie elementy znajdujące się obok też są wyraźnie uszkodzone. Wrzucam zdjęcie do oceny.
    Ewentualnie czy po wylutowaniu tego układu jest jakiś sposób na sprawdzenie czy jest on uszkodzony?
  • Specjalista AGD
    stempski napisał:
    jedyne co wygląda minimalnie podejrzanie to układ TNY264GN, ale być może się czepiam.
    Zgadza się, czepiasz się tego układu ;) Czy zmywarka po włączeniu próbuje uruchomić program, tzn. załącza pompę spustową i myjącą, czy zaraz po włączeniu zasilania pali się kranik?
  • Poziom 4  
    Po włączeniu kilka razy przeskoczą przekaźniki i od razu zapala się kranik.
    Nic więcej nie da się zrobić.
  • Specjalista AGD
    Pompy spustowej po tym nie włącza ? Wrzuć foto modułu od strony elementów.
  • Specjalista AGD
    Powiem tak, 100% nie dam, ale skłaniał bym się do problemu z modułem.
    Domyślam się, że wyświetlacza nie ma i nie wskazuje żadnego konkretnego błędu ?
  • Poziom 4  
    Wyświetlacz jest, jednak nic nie pokazuje.

Czyli jest opcja, że moduł uległ uszkodzeniu mimo braku widocznych oznak?

Z tego co widzę, nowy moduł to koszt ponad 700zł.
    Używane z serii: "Wymontowany ze sprawnej zmywarki ale nie wiem czy działa" ;) to koszt ok 200zł.

A w dalszym ciągu nie ma pewności, że to na pewno moduł.
  • Specjalista AGD
    Kolego, wpisałeś sobie w specjalizacji elektronika, więc dobrze powinieneś wiedzieć, że niemal każdy element na układzie może doznać awarii bez widocznych śladów uszkodzeń.

Do modułów używanych mam dystans, nowy jest drogi i do tego najprawdopodobniej będzie bez oprogramowania. Ostatecznie zawsze się przekonasz jak podstawisz moduł, albo dasz swojego do dobrego elektronika.
  • Poziom 4  
    Co serwisant to inna opinia więc postanowiłem sam jeszcze trochę pogrzebać.

Okazało się, że sterownik który znajduje się w panelu przednim miał wypalone dwie ścieżki.
    Polutowałem je, jednak nic to nie dało i stwierdziłem, że wymienię cały panel. Co ciekawe okazało się, że to nie ten sterownik był uszkodzony a sam panel dotykowy (ma w sobie całkiem sporo elektroniki).

Dziękuję wszystkim za pomoc.