Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana przewodu od przyłącza napowietrznego, do zabezpieczenia przedlicznikoweg

23 Maj 2018 18:27 528 11
  • Poziom 26  
    Witam wszystkich, jakiś czas temu zakładałem temat o rozdziale PEN. Między czasie uzyskałem informację, że układ sieci to TNC. Jednak 'kamienica' powstala w latach radosnej twórczości, i przewód który jest tematem dyskusji jest za cienki. Sam nie mam prawa, i ochoty tego wymieniać, więc kieruję pytanie- do kogo mam się zgłosić żeby wykonał tą operację ? Przewody w rurce. Dodatkowo przewody pomiędzy zabezpieczeniem przedlicznikowym a licznikiem też można przeciągnąć nowe. Z góry dziękuję za sugestie.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Najpierw w umowie albo u dostawcy należy zasięgnąć informacja gdzie jest granica własności sieci.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Poszukaj w papierach granicy stron. Jak znajdziesz to wszystko będzie jasne. Na 96% owa granica jest na zaciskach na stojaku lub haku na ścianie.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Wtedy sprawa wygląda tak, że do granicy własności robi ZE a dalej Ty. Oczywiście zgłaszając wszystkie prace do ZE a najpierw trzeba uzyskać zgodę na rozplombowanie elementów instalacji podlegających oplombowaniu
  • Poziom 26  
    Dzięki za odpowiedzi. Patrzyłem do umowy, i niestety jak zwykle nic o tym nie wspomniane...
    Warunki przyłącza, jedynie zapisana informacja o zabezpieczniu przedlicznikowym (3x25A) i pusto.
    Dziś do nich piszę.
    Jeżeli kwestia się wyjaśni, pewnie będę 'ładnie pytał' czy któryś z kolegów nie pochodzi z okolic Suchej Beskidzkiej lub Makowa Podhalańskiego :)
  • Specjalista elektryk
    LemuRR 11 napisał:
    Patrzyłem do umowy, i niestety jak zwykle nic o tym nie wspomniane...

Musi być taka informacja. A do której umowy patrzyłeś? Przyłączeniowej czy sprzedaży?
  • Poziom 26  
    Nie mam szczerze pojęcia, nie mam dostępu w tym momencie do wersji papierowej. Na stronie tauronu, po zalogowaniu mam ponoć dostęp do wszystkich dokumentów online, jednak tam tej informacji nie znalazłem.
    Podejrzewam że ma być to umowa przyłączeniowa ?
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Nie męcz się z szukaniem umowy. Kolega wyżej oszacował prawdopodobieństwo gdzie jest granica własności na 96%, ja podnoszę do 99,999% a pozostałe 0,001 to "nadzieja", że może ktoś kiedyś popełnił błąd w umowie.
    ZE nigdy nie wykonuje i nie bierze na majątek instalacji wewnętrznych. Kropka.
    Odcinek instalacji od zacisków przyłącza do Twojego lokalu (część wspólna) jest w gestii właściciela nieruchomości i to z nim powinieneś się najpierw skontaktować.
  • Poziom 26  
    Cytat:

Odcinek instalacji od zacisków przyłącza do Twojego lokalu (część wspólna) jest w gestii właściciela nieruchomości i to z nim powinieneś się najpierw skontaktować.

Właścicielem jest babcia mojej żony, więc nie dowiem się za wiele. Babcia jak to babcia, sama już nie wie co i gdzie jest, a w kwestiach związanych z energią elektryczną obowiązuje totalna niewiedza.

Odnośnie rozplombowania, pisać do dostawcy ? Jak wygląda kwesta powtórnego zaplombowania ? Wykonujący naprawę powinien wystawić jakiś kwit ? Ktoś potem dokonuje odbioru ?
  • Moderator - Elektryka
    LemuRR 11 napisał:
    Właścicielem jest babcia mojej żony

Czyli można powiedzieć, że jesteś współspadkobiercą nieruchomości.

Niestety elektrykiem raczej nie jesteś i taką robotę powinieneś powierzyć komuś kompetentnemu. Tylko nie Czesiowi spod budki, który "kerowniku, ja żem nie take rzeczy robił".

Jak już zatrudnisz kumatego elektryka, to on powinien ogarnąć kwestie związane z Tauronem, czyli zdjęcie plomb, ponowne oplombowanie i całą papierkologię.
    Ale także (zwłaszcza) przyłączenie nowej WLZ do istniejącego przyłącza napowietrznego, które jest cały czas pod napięciem.
  • Poziom 26  
    Elektrykiem nie jestem, ale blisko. Elektronik z wykształcenia i zawodu. SEP E posiadam, wiedzę, oraz zdrowy rozsądek również. Instalację za licznikiem wziąłem na swoją głowę, i konsekwentnie staram się ją doprowadzić do ładu. Tak, wychodzę również z założenia że WLZ sam nie wymienię, dlatego tutaj piszę oraz przy okazji szukam kogoś kto by się tego podjął.
    Instalacja w pozostałych lokalach pracuje w układzie TNC, stąd zdrowy rozsądek nakazuje mi wymianę WLZ. Na remont ogólny ( wymiana na instalację 3 i 5 przewodową) w pozostałych lokalach nie ma nadziei. Zamieszkują tam starsze osoby, do których nie docierają żadne argumenty.)
    (Ledwo przeforsowałem pociągnięcie nowego obwodu do ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    LemuRR 11 napisał:
    Odnośnie rozplombowania, pisać do dostawcy ? Jak wygląda kwesta powtórnego zaplombowania ? Wykonujący naprawę powinien wystawić jakiś kwit ? Ktoś potem dokonuje odbioru ?

https://www.tauron.pl/dla-domu/obsluga-i-pomo...tem/sprawy-techniczne/rozplombowanie-licznika