Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt na studia - prosty termometr

24 Maj 2018 11:19 543 5
  • Poziom 2  
    Witajcie

Obecnie mam zrobić projekt na studia (który musi zawierać elementy elektroniki z której jestem niestety kompletnie zielony bo studiuje informatykę). W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy sposób w jaki chce zrobić mój projekt ma jakikolwiek sens. Mam za zadanie zrobić pewnego rodzaju urządzenie które będzie posiadało ekran i wyświetlało na nim temperaturę , którą pobierze drogą radiową od jakiegoś czujnika. Dodatkowo powinna być możliwość kontrolowania takiego urządzenia z poziomu aplikacji mobilnej przez wi-fi (np. w celu kontroli jaka jest temperatura w mieszkaniu na telefonie).

Do zbudowania całości udało mi się znaleźć dotychczas takie komponenty:
    2x moduł radiowy RFM12B
    1x czujnik temperatury DS18B20
    2x Miniaturowy moduł ATmega8 - microBOARD-M8
    1x Moduł wi-fi ESP8266
    1x Wyświetlacz LCD 2x16 znaków niebieski
    2x Zasilanie 5V (kompletnie nie mam pojęcia jaki zasilacz wybrać, i czy wystarczy zasilacz tylko do mikrokontrolerów , czy może powinienem kupić też zasilanie do innych elementów).

Czy te elementy wystarczą? Czy może jest jakiś lepszy tańszy zamiennik na coś innego co również spełni swoją rolę? Czy ogólne połączenie tych komponentów które pokazałem ma sens? Prosiłbym o opinie i rady.

Ps. Jeżeli znacie jakiś dobry i precyzyjny poradnik do dokładnie tych problemów które tu przedstawiłem , to z wielką ochotą bym taki poradnik przeczytał ;)

Ps2. Co zrobić jeżeli chciałbym aby moje urządzenie oprócz tylko ekranu posiadało jakieś np 2-4 przyciski które pozwoliłyby mi coś ustawić na moim urządzeniu (np. włączanie sygnału dźwiękowego albo miganie diody w danych sytuacjach). Gdzie takie małe przyciski kupić i jak je podłączyć do mikrokontrolera?
  • Licencja Pulsonix
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 2  
    Właściwie to mało. Tak dokładniej to mam napisać samą dokumentacje bez kupowania i składania tego wszystkiego, dlatego o zakup i ogarnięcie tego fizycznie się nie martwię, natomiast merytorycznie jestem zielony i chciałbym coś zrozumieć i wiedzieć jak to sensownie rozpisać i połączyć. Wymogi jakie mam w dokumentacji to opisać ogólnie jak połączone mają być komponenty (bez szczegółów) oraz jakiego rodzaju polecenia przyjmują. Z tego zdążyłem już wyczytać to chyba sam ekran LCD nie wystarczy do podłączenia do mikrokontrolera , do tego będę potrzebował chyba jeszcze interfejs komunikacyjny I2C. Ciekawe o ilu rzeczach jeszcze nie wiem :/
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Przemo_beznadziejny napisał:
    mam zrobić projekt na studia (który musi zawierać elementy elektroniki z której jestem niestety kompletnie zielony bo studiuje informatykę).

To jest schemat (Datasheet) ATmega8 i dla kogoś kto zaczyna z elektroniką to początki będą trudne, aby tak zaraz ogarnąć, nie mając wcześniej doświadczenia z elektroniką/Mikrokontrolerami AVR ATmega, ale jest to do ogarnienia kwestia chęci. Idziesz drogą typowo dla elektroników posiadając sam układ ATmega8, bo na rynku są gotowe moduły np. Arduino z ATmegą na płytce PCB z USB oraz pinami wejście i wyjścia do których wpina się elementy elektroniczne, a cały moduł podłącza się za pomocą USB do PC w ten sposób i można robić rożne projekty. Dysponując samym układem ATmega8 musisz poznać więcej szczegółów np. do czego służy dany pin układu ATmega8 i w jaki sposób można wykorzystać w projekcie. Z jednej strony dla kogoś kto robi samodzielnie projekt od podstaw i będzie ten projekt omawiał jak działa itd. to raz żę zdobędzie podstawową wiedzę związaną z Mikrokontrolerami, a dwa zapoznasz się z elementami elektroniki w rożnych projektach małych, dużych, które są używane np. robotyce, inteligentny dom, automatyka w przemyślę - Sterowniki PLC .

Np. Opis pinów

Pisanie programu dla :
    - osobne układy ATmaga aplikacja np. AVR STUDIO i wymaga do wczytania Programator.
    - gotowy Moduł Arduino na ATmegach mamy srodowisko IDE Arduino.

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

Jak nigdy nie miałeś styczności z elektroniką i programowaniem Mikrokontrolerów to polecam na początek stronę https://forbot.pl i np. Kurs podstaw Arduino

Kurs Arduino omawia miedzy innymi :
    - podłączenie przycisku "switch"
    - czujnika termometru DS18B20
    - wyswietlacza LCD

oraz inne elementy

POLECAM i pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie za linki i pomoc. Chyba jednak zrobię to drogą z Arduino póki co bo jest prostsze a potem po studiach będę się bawił w szczegóły , bo nie ma co ukrywać sam temat mikrokontrolerów fajny i już teraz widzę wiele możliwych zastosowań właśnie chociażby do inteligentnego domu, ale no czas obecnie goni , sesja tuż tuż ;)
  • Poziom 17  
    Użyj ESP + DS18B20 w roli zdalnego termometru i ESP z OLED aby odczytywać i wyświetlać wyniki. Doo tego zasilacze z wtyczka mini USB.