Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Tani monitoring mieszkania - 1x kamera, 5x mikrofon, podgląd zdalny

thorgee 24 Maj 2018 14:16 468 16
  • #1 24 Maj 2018 14:16
    thorgee
    Poziom 20  

Prośba o pomoc.
    Koledzy chciałbym u siebie w mieszkaniu zrobić taki monitoring, o założeniach:
    1x kamera
    5x mikrofon

zapis danych, podgląd na żywo zdalnie przez internet. Idealnie byłoby aby taki zestaw miał też możliwość aktywacji na hałas czy ruch ale to już nie jest najważniejsze.
    W mieszkaniu mam wi-fi i internet. Zależy mi na relatywnie niskim koszcie, ale raczej z gotowych elementów, żeby uzyskać możliwie niski poziom szumów własnych.
    Myślałem wstępnie, żeby użyć jakieś elektretowe miniaturowe mikrofony, porozmieszczane po mieszkaniu, zebrane następnie sygnałowo przez jakiś mixer, który jest wpięty do smartfonu. Smartfon na Androidzie robi za: kamerkę, rejestrator audio, komunikację wi-fi do routera.

Czy to ma sens, na co zwrócić uwagę, jaki sprzęt polecacie ?
    Jestem w tym zielony więc każda konstruktywna uwaga, będzie cenna.
    Odnośnie mixerów myślałem o czymś takim jak Behringer 502 usb, ale pojęcia nie mam jak to się ma do pracy z mikro elektretowymi.

0 16
  • #2 25 Maj 2018 10:08
    Artur k.
    Admin grupy audio

thorgee napisał:
    Czy to ma sens, na co zwrócić uwagę, jaki sprzęt polecacie ?

Nie ma to żadnego sensu i nie warto w ogóle na to zwracać uwagi.

Metody realizacji monitoringu są powszechnie znane i właśnie tak należy do tematu podejść, a nie kombinować z jakimiś mikserami audio, mikrofonami, smartfonami itd.
    Uwierz, że zrobienie tego tak jak należy w ogólnym rozrachunku będzie znacznie tańsze niż Twoje wynalazki.

0
  • #3 25 Maj 2018 10:38
    gradek83
    Poziom 36  

Tak dla jasności chcesz rejestrować dźwięk w pomieszczeniach w domu i monitorować dom 1 kamerą ? W dodatku chcesz mieć do tego dostęp online ?
    A jak myślisz połączyć mikrofony kablem ? czy bezprzewodowo np bluetooth ?
    Jak by np smartfon mógł po bluetooth połączyć się sparować z 5 mikrofonami to i może jakaś aplikacja mogła by oddzielnie zapisywać te 5 sygnałów ale chyba max 1 urządzenie po bluetooth można podpiąć o ile po OTG nie było by szans podpiąć więcej np podpinając hub usb 5 portowy i 5 odbiorników bluetooth. Ale chyba najlepsze rozwiązanie to jednak 6 mini kamer wi fi połączonych z ruterem albo do jakiegoś rejestratora NVR.
    Tani monitoring mieszkania - 1x kamera, 5x mikrofon, podgląd zdalny

Lub budzik wi fi z kamerą.
    Tani monitoring mieszkania - 1x kamera, 5x mikrofon, podgląd zdalny

0
  • #4 25 Maj 2018 10:50
    Artur k.
    Admin grupy audio

gradek83 napisał:
    Ale chyba najlepsze rozwiązanie to jednak 6 mini kamer wi fi połączonych z ruterem albo do jakiegoś rejestratora NVR.

Chłoipie, Ty proponujesz przynajmniej 600zł na same kamery wydać, a miało być tanio:
    thorgee napisał:
    Zależy mi na relatywnie niskim koszcie

Biorąc pod uwagę wspomniane mikrofony elektretowe, kosztujące ok. 50gr, to 600zł na na same kamery + kolejne ze 300zł na rejestrator wydaje się być zdecydowanie zbyt wysokim kosztem. :)

To przecież można zrobić "po ludzku" używając kamer z mikrofonami oraz rejestratora, tylko że pewnie cena nie ta, więc nie proponowałem. :)

0
  • #5 25 Maj 2018 12:15
    gradek83
    Poziom 36  

Artur k. napisał:
    Chłoipie, Ty proponujesz przynajmniej 600zł na same kamery wydać, a miało być tanio:

Ja tańszego rozwiązania nie widzę zwłaszcza w takiej konfiguracji jak autor sobie zaplanował. Mnie zastanawia na co ten podsłuch mu całego domu.
    Artur k. napisał:
    To przecież można zrobić "po ludzku" używając kamer z mikrofonami oraz rejestratora, tylko że pewnie cena nie ta, więc nie proponowałem

No ja to wiem ale ludzie jak się nie znają to czasem trzeba im uświadomić że jednak tanio nie będzie i nie ma co owijać w bawełnę tylko od razu wyłożyć kawę na ławę. A tak poza tym 100zł za mini kamerkę z wi-fi to nie tak drogo wiadomo trzeba ładować baterię ale nie problem zaopatrzyć się w jakiś system ładowania solarny lub wydajniejszy akumulator.

0
  • #6 25 Maj 2018 14:38
    Artur k.
    Admin grupy audio

gradek83 napisał:
    A tak poza tym 100zł za mini kamerkę z wi-fi to nie tak drogo wiadomo trzeba ładować baterię ale nie problem zaopatrzyć się w jakiś system ładowania solarny lub wydajniejszy akumulator.

Może i niedrogo, ale bez sensu. To są zabawki dla domorosłych szpiegów, a nie coś co się nadaje do użytku, szczególnie w monitoringu. Praktycznie niczym się to nie różni od pomysłu zastosowania smartfona w roli kamery. Różnica tylko taka, że smartfona prawie każdy jakiegoś ma, a kamerę trzeba za stówkę kupić.
    Poza tym jak to ładować z panelu solarnego w mieszkaniu? Co byś nie zrobił, to trzeba pociągnąć kabel, a jak ciągnąć kabel to jaki ma sens kamera WiFi? Pociągnąć skrętkę CAT6 i zarówno IP jak i analoga na tym zrobisz.

0
  • #7 25 Maj 2018 14:41
    thorgee
    Poziom 20  

Po to mikro, żeby ilość danych ograniczyć w transmisji zdalnej. Kamerka jedna wystarczy bo drzwi jedne, a mieszkanie na piętrze, więc najbardziej prawdopodobne jest jedno wejście do mieszkania.

Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie kilku smartfonów, nie muszą być nowe i piękne, więc ich koszt byłby pewnie do max 500-700 zł za komplet. Można więc przyjąć że jest górna granica kosztów tego rozwiązania.
    Choć im tańsze rozwiązanie tym lepiej.

Z kablami, to sprawa wygląda tak, że w dwóch pomieszczeniach jest sufit podwieszany z otworami na oświetlenie, więc tu kable łatwo się schowa. Pozostałe pomieszczenia sufit mają normalny i trzeba by jakoś to maskować, bo kuć ściany wolałbym uniknąć.

0
  • #8 25 Maj 2018 14:49
    gradek83
    Poziom 36  

Artur k. napisał:
    Różnica tylko taka, że smartfona prawie każdy jakiegoś ma, a kamerę trzeba za stówkę kupić.
    thorgee napisał:
    kilku smartfonów

NO tak taniej wyjdą jak kamerka :D

Zainwestuj w jakiś gotowy system anty włamaniowy z chmurą i czujnikami ruchu sporo tego teraz na rynku. SMART DOM

Artur k. napisał:
    Poza tym jak to ładować z panelu solarnego w mieszkaniu?

To akurat przykład był tylko ewentualnego zastosowania w domu letniskowym lub na działce tam gdzie nie ma stałego źródła zasilania.

W domu musiał by ładować ale skoro to tylko ma być na zasadzie alarmu więc czujka ruchu połączona z bazą wystarczy.

0
  • #9 25 Maj 2018 14:50
    Artur k.
    Admin grupy audio

thorgee napisał:
    mieszkanie na piętrze, więc najbardziej prawdopodobne jest jedno wejście do mieszkania.

Tak z nieco innej beczki - co Ci po tym, że będziesz miał filmik z włamania? Chcesz podejrzeć jak to włamywacze robią?
    Bo niestety prawda jest taka, że tylko do tego będziesz mógł taki filmik (szczególnie ze smartfona) wykorzystać.
    Pomyślałeś co się nagra gdy ktoś będzie chciał się włamać w nocy? Albo jak założy kominiarkę?

Najtańsze rozwiązanie Twojego problemu to montaż najprostszego systemu alarmowego. Weź najtańszą centralkę, najtańszą czujkę i pozostały niezbędny osprzęt, zamontuj i po problemie. Przynajmniej jest szansa, że wycie syreny odstraszy włamywacza.

0
  • #10 25 Maj 2018 15:00
    thorgee
    Poziom 20  

gradek83 napisał:
    Artur k. napisał:
    Różnica tylko taka, że smartfona prawie każdy jakiegoś ma, a kamerę trzeba za stówkę kupić.
    thorgee napisał:
    kilku smartfonów

NO tak taniej wyjdą jak kamerka :D

Zainwestuj w jakiś gotowy system anty włamaniowy z chmurą i czujnikami ruchu sporo tego teraz na rynku. SMART DOM

SMART DOM jest w plusie, a nie każdy ma tam abonament :-)
    Druga rzecz, że to właśnie abonament. Wolę kupić jednorazowo, na początku drożej a potem się zwraca w porównaniu do abonamentu.

Mam w domu sieć Wifi i LTE więc część komunikacyjną nie muszę dublować.

Dodano po 4 [minuty]:

Artur k. napisał:
    thorgee napisał:
    mieszkanie na piętrze, więc najbardziej prawdopodobne jest jedno wejście do mieszkania.

Tak z nieco innej beczki - co Ci po tym, że będziesz miał filmik z włamania? Chcesz podejrzeć jak to włamywacze robią?
    Bo niestety prawda jest taka, że tylko do tego będziesz mógł taki filmik (szczególnie ze smartfona) wykorzystać.
    Pomyślałeś co się nagra gdy ktoś będzie chciał się włamać w nocy? Albo jak założy kominiarkę?

Najtańsze rozwiązanie Twojego problemu to montaż najprostszego systemu alarmowego. Weź najtańszą centralkę, najtańszą czujkę i pozostały niezbędny osprzęt, zamontuj i po problemie. Przynajmniej jest szansa, że wycie syreny odstraszy włamywacza.

To oczywiście zawsze można zrobić, natomiast dobrze jest wiedzieć kto wchodzi do mieszkania.

Jednak się upieram na razie przy pierwotnym planie Audio+Video.

0
  • #11 25 Maj 2018 15:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

thorgee napisał:

To się upieraj, obawiam się jednak że kolejki chętnych do pomocy nie znajdziesz, bo chyba jesteś pierwszym który chce monitoring realizować w tak pokrętny sposób byleby tylko było tanio. :)

gradek83 napisał:
    To akurat przykład był tylko ewentualnego zastosowania w domu letniskowym lub na działce tam gdzie nie ma stałego źródła zasilania.

Tym bardziej bez sensu. Monitoring ma sens tylko wtedy, gdy jest niezawodny, a zasilany solarnie na pewno nie będzie niezawodny.
    I wyobraź sobie taką sytuację - chcesz podejrzeć co na działce - lipa, brak sygnału. Gnasz na działkę i się okazuje że liście spadły na panel solarny i nie naładowały się akumulatory. :D
    Świetny system - kupuję 3. :)

0
  • #12 25 Maj 2018 15:34
    thorgee
    Poziom 20  

Artur k. napisał:
    thorgee napisał:

To się upieraj, obawiam się jednak że kolejki chętnych do pomocy nie znajdziesz, bo chyba jesteś pierwszym który chce monitoring realizować w tak pokrętny sposób byleby tylko było tanio. :)

gradek83 napisał:

Tym bardziej bez sensu. Monitoring ma sens tylko wtedy, gdy jest niezawodny, a zasilany solarnie na pewno nie będzie niezawodny.
    I wyobraź sobie taką sytuację - chcesz podejrzeć co na działce - lipa, brak sygnału. Gnasz na działkę i się okazuje że liście spadły na panel solarny i nie naładowały się akumulatory. :D
    Świetny system - kupuję 3. :)

Ok, rozumiem.
    Mimo wszystko się nie poddaje :-)

0
  • #13 25 Maj 2018 15:44
    gradek83
    Poziom 36  

Artur k. napisał:
    Gnasz na działkę i się okazuje że liście spadły na panel solarny i nie naładowały się akumulatory.

Fantazjujesz teraz jak widzisz ta kamerka ma bardzo mały pobór mocy tak więc bez obaw jeśli będzie zasięg tylko wi-fi i warunki na to pozwolą to nie ma co się martwić o liście na panelu słonecznym.
    thorgee napisał:
    Mimo wszystko się nie poddaje

Masz przynajmniej jakieś wyjście jeśli nie uda ci się osiągnąć celu pójdziesz wtedy na kompromis. Systemy gotowe maja ten plus że montujesz je i jak ci czegoś trzeba to dokupujesz kolejne czujniki kamerki i rozbudowujesz w miarę potrzeb i nawet o zasilanie się nie musisz za bardzo martwić system w odpowiednim czasie sam cię poinformuje o potrzebie wymiany źródła zasilania.
    Jeśli żadna z opcji nie będzie ci pasować to zawsze można kupić jakiegoś większego psa :)

0
  • #14 25 Maj 2018 18:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

gradek83 napisał:
    Fantazjujesz teraz jak widzisz ta kamerka ma bardzo mały pobór mocy tak więc bez obaw jeśli będzie zasięg tylko wi-fi i warunki na to pozwolą to nie ma co się martwić o liście na panelu słonecznym.

A jaki ma pobór mocy? Nie podałeś żadnej konkretnej, tylko ogólny link do wyszukiwarki Allegro, a ja tu widzę kamerki z akumulatorami o pojemnościach 4Ah - mało to nie jest i świadczy raczej o sporym zapotrzebowaniu na prąd.
    Jak to na Allegro bywa, handlarze kupują na Aliexpress i sprzedają na Allegro - wszyscy mają te same obrazki i żadnych konkretnych danych technicznych.
    Poza tym akumulator 4Ah to kawał akumulatora - niestety, nie naładuje się byle prądem w rozsądnym czasie. Dlatego wymagania co do ew. ogniwa słonecznego, niestety są dość duże i zapewne koszt ogniwa przekroczy wartość kamerki.

Dodano po 2 [godziny] 15 [minuty]:

A tak na marginesie:

https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-a...estawy-analogowe/zestaw-monitoringu-z933.html

albo większy zestaw:
    https://www.eltrox.pl/zestaw-4w1-4x-kamera-hd-ir20-rejestrator-4ch-z970.html

Czy naprawdę za te pieniądze warto rzeźbić w g... (piiiip) ?

0
  • #15 26 Maj 2018 16:14
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Pomijając fantazje o monitoringu na 5 telefonach i lub jednym i 5 mikrofonach, to może kolega nam jeszcze raz po kolei opowiedzieć czemu ma to służyć, jaką funkcjonalność kolega chce osiągnąć?
    Po kolei:
    Wiemy że kolega chce nagrać złodzieja ( o ile ma to sens, bo większość osób chce go odstraszyć, zniechęcić) i wiemy że w zasadzie jedyne miejsce którym moze dostać się do mieszkania to drzwi, to po co koledze te mikrofony?
    Czy chodzi o samo nagranie, czy system ma podjąć jakieś dodatkowe działanie?
    Co złego jest w zastosowaniu jednego z gotowych rozwiązań jakie zaproponowali koledzy?
    pozdrawiam
    Oczekuję rzeczowej odpowiedzi

0
  • #16 26 Maj 2018 18:49
    thorgee
    Poziom 20  

suworow napisał:
    Pomijając fantazje o monitoringu na 5 telefonach i lub jednym i 5 mikrofonach, to może kolega nam jeszcze raz po kolei opowiedzieć czemu ma to służyć, jaką funkcjonalność kolega chce osiągnąć?
    Po kolei:
    Wiemy że kolega chce nagrać złodzieja ( o ile ma to sens, bo większość osób chce go odstraszyć, zniechęcić) i wiemy że w zasadzie jedyne miejsce którym moze dostać się do mieszkania to drzwi, to po co koledze te mikrofony?
    Czy chodzi o samo nagranie, czy system ma podjąć jakieś dodatkowe działanie?
    Co złego jest w zastosowaniu jednego z gotowych rozwiązań jakie zaproponowali koledzy?
    pozdrawiam
    Oczekuję rzeczowej odpowiedzi

Może od końca, jeżeli chodzi o pytania.
    Gotowe rozwiązania są nastawione w głównej mierze na nagrywanie video, gotowe zestawy do 600 zł miały z tego co widziałem max 2 kanały audio. Kamery były duże rozmiarem.

To ma być cichy, ukryty system do monitoringu i rejestracji.
    Czy ja gdzieś napisałem że to ma być na złodzieja ?

Sytuacja wygląda tak, dwójka małych potomków siada do jednego kompa, na kompie są ważne dla mnie dane. Chce wiedzieć np ile czasu spędzają na kompie jak mnie nie ma w domu i czy uczą się czy nie.
    Wiem, że można konta użytkownika pozakładać, ale i tak logują się na jedno...
    Do dzieciaków przychodzą inne osoby.
    Więc dlatego ten cichy monitoring, to ma być coś jak zdalna elektroniczna niania.

Smartfony dlatego, że mają własne zasilanie, znalazłem na androida app: IP Webcam, nie wiem jaką jakość to może dać ale funkcjonalność jest chyba ok.
    Szukam czy są lepsze rozwiązania.

0
  • #17 28 Maj 2018 11:05
    thorgee
    Poziom 20  

Z braku innych pomysłów spróbuję użyć smartfony

0
  Szukaj w 5mln produktów