Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wycisnąć co się da z LTE - jaki operator, jaki modem?

KueszczynEwryfin 24 Maj 2018 22:51 741 15
  • #1 24 Maj 2018 22:51
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Prosiłbym forumowych wyjadaczy o poradę.

Milanówek, okolice skrzyżowania ul. Brwinowskiej i Wiatracznej.

W tej chwili mam LTE z Orange i modem również z Orange - ZTE MF283+. Bywa że się przytyka, pingi są często bolesne, raz na kilka dni modem wymaga restartu. Innej opcji internetu niż LTE nie mam, więc chciałbym pokombinować.

Co mogę zrobić:

1. Wziąć na test ofertę innego operatora. Pobliski BTS Orange na Brwinowskiej ma chyba też anteny T-mobile (NetWorks), mam opcję wzięcia na test abonamentu z modemem. Pytanie czy ma to sens i jeśli tak, to jaki modem?

2. Zostać w Orange i zmienić modem np. na jakiś z agregacją pasm - pytanie tylko jaki? Funkcje routera mnie nie interesują, mam do tego oddzielne urządzenie. Modem kupowałbym wtedy na wolnym rynku.

3. Wziąć abo z modemem na testy (np. od T-mobile) i stestować na tym nowym modemie również kartę z Orange.

Co powinienem zrobić i jak?

0 15
  • #2 24 Maj 2018 23:20
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Włóż kartę Orange do telefonu z LTE i pokaż screen z aplikacji Network Cell Info.

0
  • #4 05 Cze 2018 20:19
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Orange (ZTE MF283+ z podlinkowanej aplikacji):

Przyszedł dziś B525 z T-mobile. Postawiłem go obok ZTE (wewnątrz budynku, przy ścianie od strony BTS-a Brwinowska/Wiatraczna). Soft od razu zaktualizowałem, wygląda na mocno okrojony. Nie widzę np. opcji łączenia pasm - czy on to będzie robił automatycznie, czy mogę jakoś wymusić/wybrać pasma?

W jaki sposób najlepiej zmierzyć i pokazać Wam parametry sygnału w T-mobile (B525)?

0
  • #6 05 Cze 2018 20:34
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Dzięki, a czy jest aplikacja na Windowsa, czy tylko ten Manager w .apk?

Speedtesty wrzucę później, jak zużycie spadnie do zera. :)

0
  • #8 05 Cze 2018 22:56
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Wrzucam serię screenshotów z apki HManager dla T-mobile (B525). Parametry cały czas "pływają", więc chciałem pokazać mniej więcej jaki jest przekrój wartości:

https://imgur.com/a/T4vHxFr

Zaraz postaram się zrobić i wrzucić speedtesty.

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

T-mobile B525 1800+2600:

T-mobile B525 2100+2600:

T-mobile B525 1800+2100:

T-mobile B525 800+1800:

Przy czym 1,5h temu na speedteście 1800+2600 wyciągnęło DL rzędu 50 Mbps i niższy ping, więc te prędkości są mocno zmienne.

Dodano po 14 [minuty]:

Orange MF283+ 2600:

Orange MF283+ 1800:

Orange MF283+ 800:

0
  • #9 07 Cze 2018 19:46
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Pytanie: co dalej mogę sprawdzić? Przetestować kartę z Orange w B525? Czy w ogóle da się jakoś wiarygodnie przetestować Orange vs T-mobile, skoro są na tym samym maszcie, z tą samą infrastrukturą?

0
  • Pomocny post
    #10 07 Cze 2018 21:36
    matek451

Testuj na B525 Orange, w Warszawie jest po rozwodzie na LTE1800 i 3G z UMTS900. Teraz każdy z partnerów ma własne pasmo 10MHz na LTE1800, do tego 10MHz na LTE2100, 15MHz na LTE2600 i 10MHz na LTE800. Oczywiście z agregacją pasm LTE. Prędkości będą u obydwu różne, zależnie od obciążenia 'twojego"sektora na BTS-ie.

0
  • #11 08 Cze 2018 10:20
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Ok, to będę sprawdzał przez kilka kolejnych dni. Dzięki.

0
  • #12 10 Cze 2018 13:02
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

T-mobile 1800+2600:

Orange 1800+2600:

Generalnie Orange wygląda póki co trochę lepiej. Połączenie na B525 też wydaje się stabilniejsze niż na MF283+.

W tej sytuacji sensownym finałem byłaby chyba rezygnacja z T-mobile i zakup B525 na wolnym rynku. Patrzyłem na Allegro i jest tego mnóstwo - różne kolory, różne warianty, różne ceny... Jest jakaś najlepsza opcja?

Dodano po 14 [godziny] 6 [minuty]:

A może lepiej B715, B618 albo jeszcze inny? Czy na moim BTS-ie lepsze modele mają uzasadnienie?

0
  • #13 05 Lip 2018 14:59
    KueszczynEwryfin
    Poziom 3  

Może ktoś skorzysta. :) Oddałem B525, kupiłem na Allegro (z komisu/lombardu) nowy B715. Branding Play, wsadziłem swoją kartę Orange.

Póki co jestem zadowolony. Agreguje 800+1800+2600, nie zrywa połączenia. Zdarzyło się, że wyciągnął 180 Mbps download, chociaż tylko chwilowo - zwykle oscyluje między 50 a 100 (a czasami 10-20, jeśli jest bardzo źle). Upload stabilnie 15-25 Mbps.

0
  • #14 05 Lip 2018 21:13
    DobryMudzyn1702
    Poziom 11  

Witam mam pytanie.
    - Czy jeśli zagreguje 2-3 pasma LTE to wpłynie to znacząco na stabilnośc zwłaszcza podczas dużego wykorzystania łącza?
    -Jak tak własciwie działa technologia MIMO? 2 anteny do BTS'a na tym samym paśmie zapewnią mi jakiś wzrost prędkości i duży stabilności?
    -Czy jest możliwość ustawić by jedno pasmo było przeznaczone dla wybranych aplikacji/PC

Z góry dziękuje za odpowiedź.

0
  • #15 05 Lip 2018 22:09
    makosuu

DobryMudzyn1702 napisał:
    - Czy jeśli zagreguje 2-3 pasma LTE to wpłynie to znacząco na stabilnośc zwłaszcza podczas dużego wykorzystania łącza?

Będzie raczej wyższa prędkość więc sam sobie odpowiedz.

DobryMudzyn1702 napisał:
    -Jak tak własciwie działa technologia MIMO? 2 anteny do BTS'a na tym samym paśmie zapewnią mi jakiś wzrost prędkości i duży stabilności?

LTE działa w MIMO, bez dwóch anten lub jednej dualnej nie osiągniesz max prędkości.

DobryMudzyn1702 napisał:
    -Czy jest możliwość ustawić by jedno pasmo było przeznaczone dla wybranych aplikacji/PC

Nie, zresztą to nie ma sensu zbytniego?

0
  • #16 06 Lip 2018 10:11
    DobryMudzyn1702
    Poziom 11  

makosuu napisał:
    LTE działa w MIMO, bez dwóch anten lub jednej dualnej nie osiągniesz max prędkości.

Wiem, ze dziaął w MIMO dlatego zamówiłem ostatnio dualną antene z CyberTech. Natomiast ja chciałem wiedzieć co dokładnie technologia MIMO wprowadza, i czy ma to znaczący wpływ na stabilność względem 1 anteny.

makosuu napisał:
    DobryMudzyn1702 napisał:

Nie, zresztą to nie ma sensu zbytniego?

Jeśli nie to nie było pytania. Jednak w ramach LTE-A można by wykorzystać LTE1800-2600 do pobierania, w czasie kiedy takie LTE800 wykorzystywane by było przez aplikacje/gr,y w których zależy nam na stabilności i niskim opóźnieniu. Dla mnie miało by to jakiś sens zwłaszcza, ze poza LTE nie ma u mnie nic lepszego.

0
  Szukaj w 5mln produktów