Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] EPSON L3050 - Nowa drukarka drukuje "brudne" kolory

Ture11 25 Maj 2018 01:21 867 4
  • #1 25 Maj 2018 01:21
    Ture11
    Poziom 34  

Witajcie,
    drukarka zakupiona ok. 3 tygodnie temu, wydrukowała ok. 230 stron (głównie tekstu), po czym zauważyliśmy, że kolory drukarki nie odpowiadają rzeczywistości. Przyznam, ciężko teraz ustalić, czy tak się działo od początku - ale dałbym głowę, że nie. Tusze są "z zestawu", czyli tzw. oryginalne startowe, wlane do zbiorników zgodnie z instrukcjami producenta (tak, nie pomyliłem się, robiłem to w pełni skoncentrowany). Czyli po prostu - drukarka kupiona, uzupełniona o tusze, źle drukuje.

Wykonałem próbny wydruk obrazu testowego z Internetu i widać, że problem jest (przesyłam skan - musicie mi wierzyć, że kolory i jasność skanu są dobrze oddane).

Obraz próbny:
    EPSON L3050 - Nowa drukarka drukuje "brudne" kolory
    Skan wydruku z drukarki L3050:
    EPSON L3050 - Nowa drukarka drukuje "brudne" kolory

Co widać?
    - kolory są jakieś takie brudne
    - kolor szary ma odcień zielonkawy
    - czerwona truskawka jest jakaś taka nie soczysta...
    - kolor niebieski jest nieco ciemniejszy na wydruku
    - kolor magenta jest fioletowy...

Koledzy, co tu się dzieje? Wydaje mi się, że drukarka miesza kolory ze sobą (wstyd przyznać, nie wiem, które... wydaje mi się, że dodaje do Magenty Cyan...). A może to tylko brak któregoś?

Czyszczenie głowic nie pomaga... Test dysz wychodzi idealnie, kolory na teście dysz ciężko określić (cienkie linie), ale wyglądają raczej na poprawne. Przy użyciu funkcji kserowania dokumentów wydruki nadal mają dziwny odcień, nie zmienia się nic.

Oczywiście, wiem, że sprzęt na gwarancji, nie mam zamiaru ingerować (nie piszcie pls "oddaj na gwarancję" - i tak wiem, że to się tak skończy). Pytam z ciekawości, trochę z niepokoju...

Dziękuję.

0 4
  • Pomocny post
    #2 25 Maj 2018 01:28
    beatom
    Poziom 32  

Nie twierdze, ze drukarka jest sprawna ale... moze trzeba sie pobawic ustawieniami a w szczegolnosci rodzajem papieru, lub wrecz papier zmienic na inny rodzaj/producent.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Maj 2018 08:01
    pir0maniac
    Poziom 11  

Niewłaściwy rodzaj papieru. Na papierze zwykłym drukujemy z ramką i opcją "papier zwykły". Epson Matte to matowy papier foto.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Maj 2018 09:17
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

Nie jestem specjalistą od plujek ale podobny wydruk widziałem ostatnio u mojej klientki która drukowała zdjęcia z ustawieniami papieru fotograficznego na zwykłym papierze. Tez miała jakiegoś Epsona . Po ustawieniu parametrów wydruku na papier zwykły jakość była dużo lepsza. Fakt że zdjęcia drukowane na papierze zwykłym to porażka ... Takie wydruki nadają się do dokumentów , tabelek itp. Do druku zdjęć warto zainwestować w dobry papier foto i koniecznie oryginalny atrament. Sam zajmuje się hobbystycznie fotografią i używałem Epson P50 dopóki głowica nie padła . Rewelacyjna jakość wydruków !

C.

1
  • #5 25 Maj 2018 17:24
    Ture11
    Poziom 34  

Witajcie,
    dziękuję Wam za odpowiedzi. Muszę przyznać, że przed napisaniem wątku czytałem o problemie z użytym papierem foto i miałem co do tego podejrzenia. W ustawieniach faktycznie widziałem zaznaczony papier Epson Matte, ale był to jeden z tylko dwóch dostępnych (oba fotograficzne) - nie dało się wybrać "zwykłego", co jednocześnie kłóciło się z opcją wyżej "papier standardowy" (dokładnie nie pamiętam nazw, na co dzień nie używam Win10). Przeanalizuję jeszcze raz te opcje drukarki, bo chyba faktycznie coś jest źle ustawione - albo w sterowniku, albo w samej aplikacji Windowsowej.

EDIT: Koledzy mieli oczywiście rację - faktycznie, po kombinowaniu da się zmienić typ papieru. Trzeba tylko odznaczyć wydruk bezramkowy (jakoś w Brotherze DCP-115 nie widziałem takiej konieczności).
    Inna rzecz, że trochę się nagłowiłem, zanim zastosowałem te ustawienia - pierwszy raz widzę, żeby ustawienia w panelu sterowania były zmieniane przez aplikację aż tak perfidnie (niby za zgodą użytkownika, ale...). No cóż, chyba moja wiedza zatrzymała się na poziomie Win7.

Dziękuję kolegom za rozwiązanie problemu. Postaram się zadawać mądrzejsze pytania na przyszłość...

0
  Szukaj w 5mln produktów