Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Be Quiet! model: BQ L8-700W - wywala bezpieczniki w domu.

25 Maj 2018 09:48 582 4
  • Poziom 13  
    Be Quiet! model: BQ L8-700W - wywala bezpieczniki w domu.
    Witam
    Mam komputer z zasilaczem BQ L8-700W i do tej pory spisywał się bezbłędnie. Dwa miesiące temu wywaliło bezpieczniki w domu. Okazało się, że w zasilaczu spalił się tranzystor polowy FDP 18N50 oraz tranzystor SMD M7A. Po wymianie na nowe działał do wczoraj i znowu wywaliło bezpieczniki. Oczywiście te same elementy spalone. Nadmieniam, że wszystkie kondensatory w zasilaczu sprawdziłem miernikami i powinny być dobre tzn. wszystkie miały swoją pojemność. Szukałem schematu, ale nie udało mi się go znaleźć. Narysowałem własny załączony poniżej.

Widać z niego że składa się z trzech identycznych bloków - palił się zazwyczaj ten sam zaznaczony na rysunku. Myślałem o wymianie diody SMD oznaczonej jako D1, ale nie mam pojęcia co to za dioda. W Internecie jedni piszą, że to impulsowa 1N4148 inni, że Zenera MMSZ5226 lub MAZN051 i można zgłupieć. Może ktoś z was spotkał się z taką diodą lub taką usterką.
    Pozdrawiam
    Be Quiet! model: BQ L8-700W - wywala bezpieczniki w domu.Be Quiet! model: BQ L8-700W - wywala bezpieczniki w domu.
  • Pomocny post
    Red. Komputery FAQ
    Sprawdź jak się zachowują diody przy innych tranzystorach, czy zachodzi efekt zenera.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Wychodzi , że pada układ PFC .
    Popatrz w Link
    Cytat:
    be quiet L8-500, the main switchers are two MDF18N50 .
    The combo PFC/PWM controller is a Champion CM6800TX IC.
    ... "watchdog" Weltrend WT7527 IC, supports OCP for up to two +12V

Podejrzewam, że w jego otoczeniu masz problem / lub w nim samym?

Więcej info o tych BQ , kontrolerach PFC(+ zasilacz główny) na forum Link

Reset FET: CEP03N8 (800V, 2A , 4.8 ohm)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Podmień ten duży kondensator po pierwotnej stronie 420V, jak on jest pusty to w zasilaczach z aktywnym PFC takie fajerwerki się dzieją.
  • Poziom 13  
    Dziękuje wszystkim za pomoc, ale wszystkie wasze wskazówki nie dały rady. Bardzo dziwna usterka. Pierwszy raz się z taką spotkałem, dlatego odpuściłem i kupiłem nowy zasilacz z innej firmy (NeoTec Magnus 700W). Dwa lata spokoju, a potem zobaczymy. Pozdrawiam wszystkich i temat zamykam.