Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System alarmowy SATEL rozmieszczenie kabli

blusss1 25 May 2018 11:07 8850 10
Optex
 • #1
  blusss1
  Level 9  
  Witam serdecznie,
  kupiłem alarm do domu i jestem na etapie rozkładania kabli jeszcze przed tynkowaniem ścian. Proszę o pomoc w kwestii zdobycia wiedzy na ten temat, a dokładniej o rozłożenie samych kabli, na tym etapie chcę się upewnić czy do każdego urządzenia od centrali rozprowadzam kabel RJ-45? i czy ma bo być tylko jeden kabel do każdego urządzenia czy więcej? Oraz czy urządzenia łączą się miedzy sobą czy tylko z centralą?
  Pytam bo widziałem u znajomego w jego instalacji że z czujki wystają 2 kable i idą w ścianie (reszta jest zatynkowana więc nie wiem jak to jest zrobione dokładnie czy drugi kabel jest tylko awaryjny?)
  kupiłem: http://allegro.pl/alarm-satel-ca-5-4-czujniki-ruchu-dom-firma-zestaw-i7138755523.html

  1x centrala alarmowa Satel CA-5
  1x manipulator LED obsługi systemu Satel CA-5 KLED-S
  4x wewnętrzna czujka ruchu Paradox PRO Plus
  1x sygnalizator akustyczno-optyczny SL-550

  System alarmowy SATEL rozmieszczenie kabli
  z góry dziękuję za pomoc]Link[/url]
 • Optex
 • #2
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Generalnie to trochę przestarzały system. Konkretnie, od każdej czujki, manipulatora, syreny po jednym przewodzie w stronę centralki. Lepiej przewód typowo alarmowy 6x0,5, ale skrętka też może być.
 • #3
  blusss1
  Level 9  
  Ok, dzięki za informacje. Miałem trochę ograniczony budżet na alarm stąd decyzja o tym modelu,
 • Optex
 • #4
  kisoft
  Level 14  
  Czujki możesz łączyć jedna od drugiej, żeby w centrali było trochę luzu. Oczywiście wspólne tylko zasilanie, sygnałowe już osobno.
 • #5
  suworow
  Admin of Property security
  W warunkach domowych gdzie linie nie ciągną się po kilkaset metrów ( a więc możemy śmiało pominąć spadki napięć -wiedząc że czujka średnio pobiera 10- 20 mA i często pracuje poprawnie już od 9V) można śmiało założyć z uwzględnieniem odpowiedniego zapasu że na kablu 6 żył montujemy jedną czujkę, na kablu 8 żyłowym dwie itd. Oczywiście im mniej czujek na jednym kablu tym lepiej, bo uszkodzenie jednego kabla nie będzie jednoznaczne z uszkodzeniem całego systemu lub jego znacznej części.
  Prawdą jest też że na takim kablu da się powiesić, znacznie większą ilość czujek, ale zostawmy to sobie na sytuacje awaryjne, a planując nową instalację róbmy to w miarę porządnie. Mam nadzieję ze skrętka nie po taniości po 100 zł pudło z serwisu aukcyjnego lub po 1 zł/ metr z marketu, co zazwyczaj oznacza że mamy do czynienia z aluminium ?

  I nie mieszajmy tematu alarmu z kamerami ( zbędny wpis usunąłem)
 • #6
  blusss1
  Level 9  
  Główne urządzenia takie jak sygnalizator i manipulator ciągnę skrętką ekranowaną bitnera kat 5e (w kierunku centrali) ale mam też trochę starego kabla nieekranowanego kat5e i chciałem go też wykorzystać do pociągnięcia na tyle na ile go starczy mam na myśli czujka->centrala. Wprawdzie nie jest on jakoś super dobry, ale po przeciągnięciu kabla z punktu A do B (jakieś 15m) i zarobieniu końcówek wtykiem RJ-45 (w celu sprawdzenia) kabel wykazuje dobrze transmisję na wszystkich żyłach, ale wolę zapytać czy ten kabel może zostać?
 • #7
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Oczywiście, że tak. Z tym, że do manipulatora lepiej niby prosty przewód - taki typowo alarmowy 6x0,5. Ale na upartego też możesz taki położyć.
 • #8
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  blusss1 wrote:
  ... mam też trochę starego kabla nieekranowanego kat5e i chciałem go też wykorzystać do pociągnięcia na tyle na ile go starczy


  Czy nie lepiej kupić nowy, dobry przewód? Krążek 100m przewodu YTDY 6x0,5 kosztuje 52 zł. Czy to taki duży wydatek? Tym bardziej, że przewód idzie pod tynk...
  Położysz stare, nie wiadomo co, i potem będzie lament, że coś nie działa, a ściany będą już wykończone...

  Pozdrawiam.
 • #9
  blusss1
  Level 9  
  Racja, 52zł to nie duży koszt, kupię zatem i połączę tym proponowanym, dziękuję za podpowiedzi
 • #11
  kisoft
  Level 14  
  Tak już każdemu polecam, wciągnij sobie jeszcze przewód (albo nawet dwa ) z centralki alarmowej do rozdzielni elektrycznej......Tak na wszelki wypadek.

  P.S
  Nie ma co sobie "przybierać do głowy" z tym ekranowaniem.