Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MS Excel 2003 - Hasło do pliku - nie działa (NIE chodzi o złamanie hasła!)

26 Maj 2018 17:57 543 7
  • Poziom 12  
    Cześć
    Taka absurdalna sytuacja: wczoraj edytowałem plik Excel, zapisałem, wszystko OK.
    Dzisiaj plik nie otwiera się (komunikat o błędnym haśle, sprawdzeniu CapsLocka itd.) - mimo że hasło na 200% prawidłowe.
    Mam backup tego pliku sprzed kilku dni i ten backup się normalnie otwiera, aktualny plik - nie.
    Próbowałem na dwóch wersjach Excela - 2003 (na starym PC) i 2013 - na obu działają pliki z backupu (otwierają się po podaniu prawidłowego hasła) - a aktualny nie.
    Mogę od biedy ręcznie odtworzyć zapisy w tym pliku od ostatniego backupu - ale irytuje mnie że to nie działa
    Z góry dzięki za pomoc!
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    W sumie opłacałoby się próbować złamać hasło do tego pliku. Znając je mógłbyś ocenić, na czym polega problem.

Układ klawiatury raczej Ci się nie zmienił, bo przy poprzedniej wersji pliku błąd byłby ten sam :)
  • Poziom 12  
    dt1 napisał:
    Układ klawiatury raczej Ci się nie zmienił, bo przy poprzedniej wersji pliku błąd byłby ten sam :)

Dokładnie tak, ta sama klawiatura, to samo hasło i plik z 15 maja i 29 kwietnia się otwiera - a z 25 maja ni chu chu ;)
    I nie jest to żaden błąd w samym pliku, bo go poprawnie widzi jako plik Excel itd.
    W sumie ciekawe co by się stało gdyby jakimś softem do haseł go potraktować - ale podając mu jako "maskę" - to co jest hasłem?
    Z tego co pamiętam hasła w Excelu 2003 nie były jakimś specjalnym wyzwaniem, nie ma co się bawić z maskami.
  • Poziom 12  
    dt1 napisał:
    Z tego co pamiętam hasła w Excelu 2003 nie były jakimś specjalnym wyzwaniem, nie ma co się bawić z maskami.

No niby tak, ale darmowych narzędzi nie znalazłem, trochę demówek i triali z ograniczeniami np. do 3 czy 4 znaków...
    Ale problem jest chyba inny - przy próbie otwarcia tego pliku o który chodzi - na ogół te programy zgłaszają błąd "nieznany algorytm" - podczas gdy przy tych prawidłowo otwierających się backupach - wszystko jest OK, tyle że nie znajduje hasła ze względu na ograniczenia demo/trial...
    Przedziwne, bo ten plik edytuję od dawna regularnie na tych samych dwóch komputerach (Win7+Office 2003 lub Win10+Office2013) i nigdy nie było problemu, plik celowo jest zapisany w formacie 2003 żeby dało się z nim pracować na starej maszynie
    Jeśli algorytm jest nieznany, to pewnie plik został uszkodzony. Możesz profilaktycznie sprawdzić stan nośnika, na którym go zapisujesz.
  • Poziom 12  
    dt1 napisał:
    Jeśli algorytm jest nieznany, to pewnie plik został uszkodzony. Możesz profilaktycznie sprawdzić stan nośnika, na którym go zapisujesz.

Od tego zacząłem (pendrive USB 3.0) - nie ma błędów a ponadto plik po przegraniu na dysk jest prawidłowo otwierany przez Excela (zarówno 2003 jak i 2013) - pojawia się pytanie o hasło i komunikat że hasło jest nieprawidłowe.
    PS jeszcze sprawdziłem na kombinacji Win7+Office2016 - to samo...
    Zobacz jeszcze z ciekawości, jak ten plik wypadnie pod OpenOffice/LibreOffice, ale nie spodziewałbym się niczego innego :)