Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kupno nowego sprzetu, jaki sprzet bedzie lepszy & szybszy & bardziej wyd

Maciek206 27 May 2018 11:11 726 29
    Maciek206
    Level 6  
    Witam,

planuje kupno nowego sprzetu PC tower.
    Sprzet ma obslugiwac min. 2 monitory ( mozliwe beda nawet 3 ), beda otworzone conajmniej 3-4 przegladarki na raz ( lub nawet 5-6 docelowo ).
    Ma byc dobry sprzet do zarabiania kasy ( robie na gieldzie ) , nie do hobby ( gier ).
    Zalezy mi by szybko odswiezal tzw. screen ( wykresy, normalnie jest 1 do 3 wykresow na raz ), do tej pory zajmuje ok. 1.5 sec. odswiezenie obrazu.
    Dobry monitor ( Dell QHD 2560x1440 ) juz jest. Nastepny taki sam lub 4K UHD 3840x2160.
    Budzet na PC na dzien dobry to 2-3 tysia.
    Jakby porownac procesory :
    I-3 3.9 Ghz
    I - 5 3.0GHz Quad Core
    I-7 3.6Ghz Quad Core
    to ktory bedzie najlepszy do moich wymagan ?

jaka bedzie roznica pomiedzy ? :

Description GeForce GT 710 Base Chip Clock 954 MHz Memory Size 1024 MB Memory Clock 1800 MHz Memory Width 64 bit
    Video Card Bus Type PCI Express
    a
    2GB Asus Nvidia GeForce GT 730 Graphics Card

Czy zrobi roznice jak bedzie 16 GB a nie 8 GB Ramu ?

Czy to dobre plyty glowne ? : ASUS H110M-PLUS Motherboard

Planuje nie wkladanie Hdd w ogole, bedzie tylko SSD
    Piterixos
    Level 27  
    Moja propozycja:

https://www.morele.net/inventory/info/6beb9896/

To będzie taki w sam raz kombajn na którym będziesz mógł otworzyć tyle przeglądarek z tyloma zakładkami ile Ci się będzie podobało:p

Z Twojego opisu wynika że 16GB RAM i się przyda. Ja np regularnie zużywam około 9GB RAM na samą przeglądarkę chrome bo mam dużo zakładek otwartych.

Możesz trochę zaoszczędzić biorąc tańszy procesor typu Ryzen 5 1400, ale jest on mniej opłacalny niż to co zaproponowałem. Tańszy RAM też możesz wziąć, ale znów, dopłata niewielka a moduły dużo szybsze, więc taki średni interes.

Nie wiem na ile potrzeba Ci karta graficzna więc zaproponowałem najtańszy układ. Jeśli okazałoby się, że w ogóle żadnej dedykowanej grafiki nie potrzebujesz to można by pomyśleć o kupnie czegoś na intelu (mają zintegrowaną grafikę). Z tymże to już musiałbyś sam sprawdzić np w programie HWInfo. Masz tam wartość GPU Load która określa wykorzystanie GPU. Możesz zrobić logowanie do pliku w tym programie z całego dnia i wtedy byś widział czy potrzebujesz szybszej karty.
    Maciek206
    Level 6  
    Ja zrobilem taka kombinacje, mozliwe ze kupie w tej firmie ( juz mam od nich monitor ) poniewaz chce z serwisem u mnie w domu ( na 3 lata ) juz wliczone w cene mojej konfiguracji , zamiast wysylac do serwisu i czekac.

Mieszkam za granica ( nie wiem czy tutaj nawet sprzet nie jest tanszy niz w Polsce ) , i jakakolwiek awaria sprzetu i wysylka do fachowca w Polsce to duza strata czasowa ( finansowa ).

spojrz :

http://stores.ebay.co.uk/CCL-Computers/?_fsub=2699802014&_nkw=INTJ#customise

Ponizsza konfiguracja to ok. 2 tysia zl ( moze troche taniej bo wezme bez hdd, i wloze swoj ssd )

CPU Family Intel Core i3
    Processor Number 7100
    CPU Speed 3.9 GHz
    Turbo Core 0 GHz
    Number of Cores 2
    Number of Threads 4
    L3 Cache 3 MB
    Architecture 64-bit
    Technology 14nm
    Socket LGA1151
    Memory
    Description CCL Choice
    Memory Size (Total) 8192 MB
    Dedicated Graphics
    Description GeForce GT 710
    Base Chip Clock 954 MHz
    Memory Size 1024 MB
    Memory Clock 1800 MHz
    Memory Width 64 bit
    Video Card Bus Type PCI Express
    Graphics
    Description Intel HD 630
    Hard Disk
    Description Western Digital Blue
    Disk Capacity 1000 GB
    Disk Speed 7200 RPM
    Data Buffer/RAM 64 MB
    Average Latency 5.50 ms
    Optical Drive
    Optical Drive Type DVD-RW
    Supported Formats DVD/CD
    Motherboard
    Motherboard Model ASUS H110M-PLUS Motherboard
    Chipset Manufacturer Intel
    Chipset H110
    Sound
    Integrated Sound Realtek ALC887-VD2 8-Channel High Definition Audio CODEC
    Network (Wireless)
    Speed Options Up to 300 Mbps
    RF Network Standard 802.11b/g/n
    Frequency Band 2.4 to 2.4835 GHz
    Power Supply
    Power 500 W
    Efficiency Rating No
    Modular Cables No
    Rear Panel I/O Ports
    Keyboard Port 1 x PS/2
    Mouse Port 1 x PS/2
    USB Ports 2 x USB 2.0 • 2 x USB 3.0
    VGA Port Yes
    DVI Port Yes
    HDMI Port Yes
    DisplayPorts No
    Ethernet Connectors (RJ-45) 1 x RJ-45
    Physical
    Chassis Aero Cool QC-203
    Warranty
    Warranty 3 Year On Site
    Parts 3 Years
    Labour 3 Years

Jakbym chcial podrasowac ( mozliwe ze ma obslugiwac do 3 monitorow i 6 otworzonych przegladarek na raz )

to mozna :

doplata 250 zl do Intel Core i5 7400 3GHz Quad Core (Socket 1151)
    upgrade to 4 cores of power, perfect for multitaskers!

lub doplata 900 zl do Intel Core i7 7700 3.6GHz Quad Core (Socket 1151)
    Awesome clockspeed with 8 Threads processing!

doplata 350 zl do 16GB DDR4 2133MHz RAM
    2 x 8GB modules of DDR4 RAM working in dual channel mode

doplata 180 zl do 2GB Asus Nvidia GeForce GT 730 Graphics Card
    Accelerate your multimedia and many applications such as popular Photo and Video editing programs!
    Piterixos
    Level 27  
    Nie wklejaj w taki sposób konfiguracji bo czytać się tego nie da.
    Piterixos
    Level 27  
    Teraz sobie przypomniałem że wspomniałeś iż 3 monitory mają być podpięte. Jeśli tak to potrzebujesz karty z odpowiednią liczbą wyjść, np ten GT 1030, który zaproponowałem.

Ten zestaw co złożyłeś to niestety bez sensu jest. Brak, SSD, tylko 8GB RAM, wolniutki, nieopłacalny procesor starej generacji, brak możliwości podpięcia wymaganej liczby monitorów.
    Maciek206
    Level 6  
    Moze i bez sensu, nie znam sie za bardzo.

ws ssd to napisalem Ponizsza konfiguracja to ok. 2 tysia zl ( moze troche taniej bo wezme bez hdd, i wloze swoj ssd )

ws. ramu to napisalem ze moge dolozyc do 16 GB

Bez sensu dla mnie to jest AMD procesor, Amd nie jest zly dla przecietnego zjadacza, ale to tansza i slabsza jakosciowo opcja niz Intel ktory jest lepszy / pomimo ostatniej afery Styczen z ich architektura procesorow ( i drozszy ). Akurat o tym wiem bo zajmuje sie ich akcjami AMD Intel Nvdia etc.
    Nie wiem o co Ci chodzi za bardzo, moze sie bardziej znasz na kompach. Ale ja chce cos dobrego jakosciowo, w miare szybkiego i tutaj na miejscu bo serwis ma kluczowe znaczenie. Morele. net to nie moje podworko

Dodano po 2 [minuty]:

Ok. moj zestaw jest be.
    No zloz mi dobry zestaw biorac pod uwage ze chce od nich, budzet + - 500 funtow
    http://stores.ebay.co.uk/CCL-Computers
    Piterixos
    Level 27  
    Niestety z tej strony to ja Ci nic nie złożę, wpisuję nazwę procesora, a tam zamiast tego procesora mi się wyświetla lista komputerów i jest 820 stron tego, takiego bałaganu na stronie to nigdy nie widziałem jeszcze, nie da się wyszukać np. tylko zestawów 2x8GB RAM.

Ja też nie za bardzo wiem o co Tobie chodzi, wyjaśniłem Ci dlaczego złożyłeś bezsensowny komputer więc w czym rzecz? Ok, zapomniałem że SSD już masz, natomiast cała reszta się zgadza.

Natomiast bardzo zaciekawiło mnie to:

"Bez sensu dla mnie to jest AMD procesor, Amd nie jest zly dla przecietnego zjadacza, ale to tansza i slabsza jakosciowo opcja niz Intel ktory jest lepszy / pomimo ostatniej afery Styczen z ich architektura procesorow ( i drozszy ). Akurat o tym wiem bo zajmuje sie ich akcjami AMD Intel Nvdia etc. "

Tak bardzo, że nie sposób nie skomentować.

Zajmujesz się akcjami, ale to nie znaczy że znacz się na oferowanym przez te firmy sprzęcie. Dowodem tego jest to iż do swojego komputera wolisz wsadzić stary procesor za 105 funtów ale od Intela niż nowszy i szybszy procesor od AMD za 85. Zresztą za ejden funt więcej masz i3 8100 który to również będzie znacznie szybszy od tego i3-7100 Do tego 8GB RAM mimo że do wielu otwartych przeglądarek prawdopodobnie z wieloma zakładkami 16GB byłoby zalecane. Ja mam w tym momencie otwartą jedną przeglądarkę i zużycie RAM na poziomie 8GB. No i przede wszystkim brak karty z odpowiednią liczbą złączy. To nie jest zresztą aż tak zaskakujące, w końce Ciebie zapewne głównie interesują ceny akcji natomiast te zależą tylko częściowo od jakości tego co firma sprzedaje. Różnego rodzaju zagrania marketingowe potrafią mieć równie duży a nawet i większy wpływ.

Swego czasu intel płacił Dellowi setki milionów dolarów tylko po to by nie używali procesorów AMD. Zresztą nie tylko Dellowi, ale także wielu innym firmom. Nie byłoby zbyt kontrowersyjnym stwierdzenie iż Intel pozycję lidera na rynku zawdzięcza w głównej mierze lepszemu marketingowi i lepszym brudnym zagraniom nie zaś lepszym produktom na przestrzeni dekad. Do tego różnego rodzaju przesądy typu "Intel jest PO PROSTU lepszy", które miały rację bytu kiedyś ale które wciąż istnieją w świadomości konsumenta. Wszystko to ma wpływ na to co jest Twoim głównym zainteresowaniem i jednocześnie nie ma to związku z rzeczywistą jakością tego co obie firmy mają w ofercie.

Rzeczywistość jest zaś taka że obecnie procesory AMD oferują lepszy stosunek ceny do jakości zwłaszcza jeśli komputer nie jest używany jako konsola do gier. Także polecam to rozgraniczyć bo najprościej rzecz mówiąc firma w której akcje chciałbyś zainwestować niekoniecznie musi być firmą której produkt chcesz samemu zakupić.
    Maciek206
    Level 6  
    Tam nie wpisujesz nazwy procesora tylko jaki trzeba ci komputer i sobie wybierasz. To po angielsku, nie wiem jak twoj angielski?. Nie bede Cie nawigowal. Dlatego wyslalem ci zrzut z ekranu gdzie sam skonfigurowalem + extra opcje. A ty narzekasz.Zapytalem o procesor Pentium i3 5 7. A ty podajesz mi Amd. Moj komputer guru mowi nie tykaj Amd.

Dodano po 9 [minuty]:

Nie chce z toba dyskutowac w co inwestowac, w Intela czy w Amd. O tym akurat ja mam pojecie. Nie ma znaczenia 1 czy 5 czy nawet 150 £ wiecej na sprzet. Po prostu bardziej ufam procesorowi Pentium. I wlasnie taka opinie czy ten I3 ten czy inny model jest lepszy potrzebuje. Zlozyles mi cos na morele.net za 3 tysia a ja nie wydam 3 tysia w PL bo sie nie oplaca w moim przypadku. To zrob mi konfiguracje na moje potrzeby, a ja poszukam ludzi na miejscu albo sam zloze sprzet. W koncu jestem mechanikiem😆
    Piterixos
    Level 27  
    Podałeś budżet 2-3tyś i nie wspomniałeś o tym że kupujesz za granicą w zagranicznym sklepie, więc to chyba nic dziwnego że zaproponowałem ofertę do 3 tyś ze sklepu w Polsce.

"Nie chce z toba dyskutowac w co inwestowac, w Intela czy w Amd. O tym akurat ja mam pojecie."

No widzisz, różnica polega na tym że ja nie znam się na inwestowaniu itp i dlatego Ci nie mówię w co inwestować. Ty zdajesz się nie mieć doświadczenia w składaniu komputerów i nie orientujesz się w obecnej sytuacji natomiast z dużą dozą pewności przekonujesz że procesory intela są lepsze ponieważ bo tak.

Jeśli koniecznie chcesz coś na Intelu to ok, nie pisz natomiast bajeczek jak to procesory AMD są ok tylko dla zwykłych zjadaczy chleba, a dla Ciebie to już trzeba czegoś extra bo nie brzmi to zbyt dobrze ani prawdziwie. A jeśli Twój guru Cię tego nauczył to cóż, po co w ogóle pytać na forum, poradź się guru.

Niestety format tej strony jest tak beznadziejny, że naprawdę nic na to nie poradzę, nie ma to związku z moim angielskim. Muszę na oślep wybrać jakaś opcję podstawową, potem mieć nadzieję, że będzie miała odpowiednie opcje dostosowywania. Oczywiście zakładając, że te opcje się wczytają bo z tego co widzę często tego nie robią.
    Maciek206
    Level 6  
    Ok. Dzieli za pomoc i za twoje narzekanie tez 😆. Moj guru zna sie na laptopach, nie na Pc-ch. jakie masz doswiadczenie w skladaniu peceta ? Ile ich zlozyles ? Nie chce dywagowac kto ma racje. Moze za duza roznica wieku.

Dodano po 4 [minuty]:

Nie powiedzialem ze procesory Intela sa lepsze niz Amd. Tylko ze jednym ufam bardziej. Tu nie chodzi o parametry tylko ale o jakosc. Ale rozumiem uzywamy kompa do innych celow. Ja rozumiem w Polsce sie robi po taniosci i cyferki ile Ghz sa wazniejsze niz cos strzeli czy nie pewnego dnia. Mi trzeba pewnego sprzetu. Moze po prostu nie umiesz doradzic i musisz cos tam pisac, cokolwiek co😆
    Piterixos
    Level 27  
    "Ile ich zlozyles ?"

A jakie to ma znaczenie? Wolisz rady kogoś kto złożył 100 pecetów ale wszystkie takie same - kiepskie, czy kogoś kto złożył jednego peceta, ale wcześniej przeanalizował 100 testów porównujących wydajność i jakość komponentów?

"Tu nie chodzi o parametry tylko ale o jakosc. Ale rozumiem uzywamy kompa do innych celow. Ja rozumiem w Polsce sie robi po taniosci i cyferki ile Ghz sa wazniejsze niz cos strzeli czy nie pewnego dnia. Mi trzeba pewnego sprzetu."

Aha, i dlatego w PC który zaproponowałeś znalazł się i3-7100 taktowany 3.9Ghz co stanowi jedną z najwyższych wartości dostępnych na rynku? :) A o jakości procesorów Intela niech świadczy to, że do swojego topowego procesora najnowszej generacji i7 -8700k za 1500zł zastosowali beznadziejny materiał termoprzewodzący skutkujący kuriozalnymi wręcz temperaturami. Do tego według tego badania microsoftu z 2011 roku nie ma dużej różnicy w niezawodności działania między Intelem a AMD:

https://www.extremetech.com/gaming/131739-mic...-pc-failures-results-shatter-enthusiast-myths

"Moze po prostu nie umiesz doradzic i musisz cos tam pisac, cokolwiek co😆"

Istotnie ktoś tutaj zdaje się pisać "cokolwiek co", ale tym kimś nie jestem ja X)
    Maciek206
    Level 6  
    Ok.zlozyles 1-go Pc-ta i jest to super Pc-et ? tak ? i przenanalizowales 100 czy 1000 testow, tak?
    Jak dlugo chodzi ten twoj Pc-et ?
    Moj bedzie chodzil 7 dni w tygodniu, w tym 5 dni po 12-14h non-stop.
    I wisi mi czy bedzie dead po 3 latach, bo kupie nowego. ale przez te 3 lata bede chcial by nie nawalil bym nie musiec wolac mechanika do domui przestawiac sie na awaryjnego kompa.
    TY mi o jakims Ferrari, a ja szukam Bentley-a. Wiesz jaka jest roznica ? Ferrari jest szybszy ale bardziej zawodny na dlugie dystansy , Bentley ma super parametry i nie powinien nawalic w b. dlugiej podrozy.

Nie wiem czy i3 taktowany 3.9 Ghz jest najszybszy na rynku, i nie obchodzi mnie ile Ghz ma najszybszy na rynku, ale czy te 3.9 Ghz wykona robote ktora mu dam.

Nie wiem kto jest autorem tego artykulu z przed 6 lat :)
    " Microsoft analyzes over a million PC failures, results shatter enthusiast myths
    By Joel Hruska on June 26, 2012"
    Ale jezeli jestes fanem gaming to juz wiem , dlaczego jestes taki " nawiedzony".
    Sluchaj, moze masz racje, moze nie masz. Nie moge tego zweryfikowac.
    Ale jezeli nie umiesz poruszac sie po stronie ktora podalem, narzekajac ze ma 800 stron, to jak mam watpliwosci czy ty masz skonczone 12 lat :)
    Tak wiec, bez obrazy ale dzieki za twoje rady.
    Myslisz, ze umiesz pisac, a ty po prostu prubujesz udowodnic ze masz racje, podwazasz i polemizujesz w tej dyskusji.
    Ja nie mam czasu na takie " pisaniny ". To juz ktorys z email i nic konkretnego tylko taka walka na pseudo argumenty.
    To jak idziesz do Centrum Handlowego i wszyscy cie popychaja. Ja sie od tego odzwyczailem.
    ps. mamy rok 2018, ale moze ty nie wiesz :)
    rupert201
    Level 20  
    Maciek206 - Generalnie nie ma testów które by potwierdzały bądź nie że AMD odstaje jakością od Intela i np. ich procesory będą chodziły krócej, wręcz przeciwnie dogonili jakościowo Intela a grafika zintegrowana w ich procesorach czyli Rx Vega jest wydajniejsza niż ta w procesorach Intela, obecnie mam 31 lat i swój pierwszy komputer miałem kupiony w grudniu 1996 roku a oparty był na procesorze amd k5 100mhz i chodził ładnie przez 5 lat chociaż już po 2,5 roku był przestarzały(wtedy szybko się to rozwijało) aż kupiłem nowy komputer, przez tyle czasu jakość na pewno wzrosła i nie odstaje od Intela, na to nie patrz a na surową wydajność.
    Piterixos
    Level 27  
    Nie wiem od czego zacząć, tak dużo interesujących teorii i przemyśleń ten Twój post zawiera.

Może zacznijmy od tego, że zabawnym jest to że zastanawiasz się czy ukończyłem 12 lat, a jednocześnie z typową dla 12 latka mentalnością obrażasz swojego rozmówcę w sytuacji gdy dyskusja nie toczy się po Twojej myśli.

Nie wiem co w mojej wypowiedzi zasugerowało, że jestem fanem gamingu, nie wiem też jak to się ma do bycia nawiedzonym, ani w ogóle jak to się ma to tej dyskusji.

Strona którą podałeś jest absolutnie beznadziejna i nie ma tu o czym dyskutować. Nieczytelna, powolna, brakuje podstawowych opcji filtrowania. Ja swojego czasu na nawigowanie w takim bagnie tracić nie będę.

Quote:
    "Nie wiem czy i3 taktowany 3.9 Ghz jest najszybszy na rynku, i nie obchodzi mnie ile Ghz ma najszybszy na rynku, ale czy te 3.9 Ghz wykona robote ktora mu dam. "

Aha, to weź może kup najtańszego dwurdzeniowca dostępnego na rynku, robotę wykona, tylko że niekoniecznie tak szybko a dodatkowo jak mu dasz coś więcej do roboty niż zaplanowałeś to może odmówić współpracy.

Quote:
    "Myslisz, ze umiesz pisac, a ty po prostu prubujesz udowodnic ze masz racje, podwazasz i polemizujesz w tej dyskusji. "

I co to ma niby znaczyć? Ktoś pisze bzdury to owszem polemizuję, Ty na tą polemikę odpowiadasz swoją polemiką więc skąd wniosek że jesteś pod tym względem lepszy? Istnieją sposoby na szybkie zakończenie niechcianej dyskusji, ale Ty z takowych nie skorzystałeś mimo że w poście nr 10 wyraźnie dałem Ci ku temu okazję. Zamiast tego ciągniesz ten wątek zupełnie tak jakbyś chciał coś, o zgrozo, udowodnić. No i do tego to "prubujesz", jeszcze niedawno byłeś zatroskany o mój angielski, teraz ja zaczynam się martwić o Twój polski.

Quote:
    "Ja nie mam czasu na takie " pisaniny ". To juz ktorys z email i nic konkretnego tylko taka walka na pseudo argumenty. "

Tak bardzo nie masz czasu, że zamiast zwyczajnie zignorować moją odpowiedź (tak jak by to zrobił każdy dorosły człowiek przekonany, że pisze z dwunastolatkiem) ty brniesz dalej wymyślając coraz to ciekawsze historyjki, zupełnie jakbyś chciał udowodnić że masz rację...

Nie interesuje Cię, ani wydajność na dzień dzisiejszy, ani koszta, ani to jak system sprawdzi się w przyszłości bo i tak planujesz go zmienić na inny niezależnie od tego, nie powiem idealny materiał na klienta z Ciebie. Piszesz ciągle tylko o tej jakości i niezawodności pomimo tego że podałem przykład jak to Intel robi klientów w konia oraz pomimo tego że podałem wyniki badań według których różnicy w zasadzie nie ma. Twoją odpowiedzią na to są jakieś analogie do branży motoryzacyjnej. Dalej uważasz, że to Ty podchodzisz do tej rozmowy poważniej?

Zresztą, nawet gdybym pominąć to wszystko ten Twój argument wciąż kupy się nie trzyma. Jak tak bardzo zależy Ci na niezawodności to dlaczego nie kupisz płyty procesora i pamięci do zastosowań serwerowych? Te cechują się największą niezawodnością. Zamiast tego pakujesz się w jakieś mainstreamowe procesory dla zwykłych zjadaczy chleba. Do tego nie sposób nie wspomnieć o tym, że w praktyce procesory w zasadzie się nie psują. Trzy lata to dla przeciętnego CPU tyle co nic.

Wszystko to oznacza że w praktyce nie ma potrzeby martwić się o niezawodność procesorów, można zaś skupić się na stosunku wydajności do ceny.

Czytając ten wątek zaczynam się zastanawiać po co w ogóle przyszedłeś na forum bo najwyraźniej posiadasz tak dogłębną wiedzę na ten temat, że jakakolwiek dyskusja wydaje się bezcelowa. No bo skoro badania Microsoftu na bazie miliona pecetów bledną przy Twojej wiedzy...

Aha, jeszcze żeby było ciekawiej w nazwie tematu autor nic nie pisze o niezawodności, zamiast tego wspomina natomiast o szybkości i wydajności! Nie mam więcej pytań.
    Maciek206
    Level 6  
    rupert201 - nie wiem czy AMD odstaje od Intela, czy nie. Nie jestem komputerowo zakrecony, nie robie 100 testow poswiecajac 100h by zlozyc komputer.
    Mam 2 powody dlaczego wole Intela od AMD : 1. Interesuje sie AMD od stycznia gdy byla afera z procesorami Intela, niby to procesory Intela mialy blad ( a nawet dwa ) w architekturze, i AMD zarzekal sie ze jego procesory sa niesakazitelne. Potem okazalo sie, ze AMD tez mial blad ( niby tylko jeden ) i byl podatny dla hakerow. Moja opinia o AMD jako laika od kompow, ale fachowca od tego jak przeda finansowo ( a musze byc na bierzaco by nie umoczyc kasy ) jest ze AMD to taki mlodszy brat Intela. Jakosciowo nie sa zli, czy moze nie tak bardzo odstaja od Intela. Ale Intel jest bardziej zaawansowany technologicznie, no i drozszy ( placisz za firme w Intelu to jasne ).
    Tak wiec dla mnei jako dla laika ale pracujacego intensywnie na kompie 40h + 20h mniej intensywnie / tydzien wole Intela bo ma za soba dluzsze doswiadczenie niz AMD.
    2. My guru od laptopow mowi ze by nie wchodzil w AMD, a jemu ufam.

Dodano po 3 [minuty]:

piterixos - zakonczylem rozmowe z toba kolego, nie mam czasu na te kilkustronicowe " bzdety ". Lepiej przenies sie do innego watku. Dzieki
    rupert201
    Level 20  
    Maciek206 wrote:
    nie wiem czy AMD odstaje od Intela, czy nie. Nie jestem komputerowo zakrecony, nie robie 100 testow poswiecajac 100h by zlozyc komputer.
    Mam 2 powody dlaczego wole Intela od AMD : 1. Interesuje sie AMD od stycznia gdy byla afera z procesorami Intela, niby to procesory Intela mialy blad ( a nawet dwa ) w architekturze, i AMD zarzekal sie ze jego procesory sa niesakazitelne. Potem okazalo sie, ze AMD tez mial blad ( niby tylko jeden ) i byl podatny dla hakerow. Moja opinia o AMD jako laika od kompow, ale fachowca od tego jak przeda finansowo ( a musze byc na bierzaco by nie umoczyc kasy ) jest ze AMD to taki mlodszy brat Intela. Jakosciowo nie sa zli, czy moze nie tak bardzo odstaja od Intela. Ale Intel jest bardziej zaawansowany technologicznie, no i drozszy ( placisz za firme w Intelu to jasne ).
    Tak wiec dla mnei jako dla laika ale pracujacego intensywnie na kompie 40h + 20h mniej intensywnie / tydzien wole Intela bo ma za soba dluzsze doswiadczenie niz AMD.
    2. My guru od laptopow mowi ze by nie wchodzil w AMD, a jemu ufam.
    Różnica w Powstaniu obu firm to 10 miesięcy na korzyść Intela czyli właściwie żadna. Firmy generalnie kłamią i to nie tylko produkujące Hardware, gdyby chcieć się kierować tym przy wyborze czegokolwiek to nic byśmy nie kupili. Intel nie jest zaawansowany bardziej technologicznie bo obie firmy produkują procesory w podobnej architekturze , AMDRyzen 7 2700X jest produkowany w 12nm a np Intel core i5-8600 w 14 nm czyli Intel tu akurat jest gorszy.
    Maciek206
    Level 6  
    pare pytan:
    Czyli jak chce miec podlaczone 2, a mozliwe 3 monitory na raz, mam szukac plyty glownej z NIE zintegrowana grafika, taka plyta nic mi nie da.
    Poniewaz monitory beda podlaczone do karty graficznej, a nie do wyjscia np. Hdmi na plycie glownej. Jaka karta graficzna ( do moich wymagan ) jest godna uwagi ?
    Nastepne pytanie, jaki procesor obsluzy mi 6 wykresow na 3 monitorach ? czy musze miec I-7 ( lub jego odpowiednik ), czy wystarczy I-5 ? z jakim taktowaniem ? ktorej generacji ? 7-ej. ? 8-ej ?
    To nie sa jakies straszne obliczenia. Na razie mam 2 otwarte przegladarki na starym ( 2008 ) laptopie Intel duo 8400 i daje rade.
    Wykresy ( nawet 2 ) mam na ( 2012 ) laptopie I-3 i tez daje rade, choc wlasnie go podrasuje do I-7 ( 2 gen. )
    Czy trudne jest zlozenie 1-go Pc-ta ? zastanawiam sie czy nie odczekac na spokojnie zamiast ladowac jakiejs firmie kase ( konfiguracja wyszla mi ok. £ 800 czyli 4 tysia ) , zebrac info i zabrac sie do tego sam.
    Jezeli AMD bylby 2 razy tanszy od Intela, moze bym sie skusil ? ale cena chyba niewiele odstaje.

Dodano po 29 [minuty]:

Czy da sie podlaczyc karte graficzna ( do obslugi 3 monitorow ) do takiej plyty ?
    Gigabyte H110M-S2H

Motherboard Expansion Slots 1x PCI Express x16, 2x PCI Express x1

Czy to dobry procesor, wystarczy na moje potrzeby ?

CPU Type Intel I5 7th Generation Kaby Lake

CPU Model Intel Core I5 7500 3.4ghz 6mb Cache 7th Gen Kaby Lake

CPU Socket Intel 1151

CPU Clock Speed 3.4 Ghz

CPU Max Turbo Speed 3.8 Ghz
    iron64
    Level 41  
    Maciek206 wrote:
    Czyli jak chce miec podlaczone 2, a mozliwe 3 monitory na raz, mam szukac plyty glownej z NIE zintegrowana grafika, taka plyta nic mi nie da.

Bez znaczenia, bo i tak musisz kupić kartę graficzną, która to będzie wyświetlać.
    Maciek206 wrote:
    Nastepne pytanie, jaki procesor obsluzy mi 6 wykresow na 3 monitorach ?

W zasadzie każdy. Różnica nie polega na tym który to zrobi, bo zrobi każdy. Różnica polega na tym jak szybko lub jak wolno to zrobi jakiś cpu. Jednocześnie ciężko powiedzieć, bo nie wiemy jakie to wykresy robisz. Tym samym sam musisz sobie odpowiedzieć.

Skupiłeś się w gruncie na samym cpu, a zapominasz jak mi się wydaje, że o całości decyduje najsłabsze ogniwo. Dobry i wydajny komputer nie składa się przecież tylko z cpu i gpu.
    Osobiście uważam, że zaproponowany przez ciebie i5 7500 to dobry wybór, ale należy mu dać sporo ramu minimum 16GB (choć znów ciężko powiedzieć jakie to szatańskie wyliczenia i wykresy robisz, bo może 16Gb to mało i 32GB nie byłoby lepsze) oraz dobry dysk ssd.
    Maciek206
    Level 6  
    W konfiguracji :

CPU Type Intel I5 7th Generation Kaby Lake CPU Model Intel Core I5 7500 3.4ghz 6mb Cache 7th Gen Kaby Lake CPU Socket Intel 1151 CPU Clock Speed 3.4 Ghz CPU Max Turbo
    Speed 3.8 Ghz
    Case Built In CIT Dark Soul Gaming Case with 3.0 USB and Blue LED Fan
    Motherboard Gigabyte H110M-S2H
    Motherboard Expansion Slots 1x PCI Express x16, 2x PCI Express x1

jest juz karta graficzna onboard, moj guru komputerowy mowi ze toto obrobilowy do 2 monitorow

Onboard Graphics

Integrated Graphics Processor - Intel® HD Graphics support:1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz* The DVI-D port does not support D-Sub connection by adapter.1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@24 Hz* Support for HDMI 1.4 version.
    Support for up to 2 displays at the same time
    Maximum shared memory of 1024 MB

ale moj guru mowi, ze na 3 monitor musialbym dolozyc extra karte graficzna
    Teraz pytanie : jaka karte graficzna musialbym dolozyc ?

W powyzszej konfiguracji jest 16GB Ramu ( czyli dosc tak mysle ).
    CPU Cooler Standard Intel Cooler

Memory 16gb DDR4 2400 Mhz Performance Ram

Hard Drive Size 240gb SSD Solid State Drive with Superior Read + Write Speeds

Optical Drive Lite-On 24x SATA DVD+/-RW

Graphics Card Onboard Graphics

Power Supply LMS 700W 80 Plus Certified 34a Power Supply

Operating System Windows 10 64bit Installed With License

700 W zasilania pozwoli na zwiekszenie mocy jakbym chcial na przyszlosc, tak mysle.

Teraz, gosciu ( sprzedawca ) mi napisal , ze ( dzis ) bedzie mial cos jeszcze ( ale drozej ) , ale na lepszej plycie glownej z mozlwoscia podlaczenia do 6 monitorow ( tyle w zasadzie nie potrzeba ), jak beda 3 monitory to bedzie max.

Konfiguracja

i5-7500 cpu much better asus maximus viii motherboard, 8gb ddr4 ram, 1tb SSHD drive, dvdrom, msi r9 280 3gb GDDR5.

Nie bardzo mi pasi, bo wole 16GB Ramu, i ten 1 TB SSHD ( to hybryda ? ) mi nie trzeba. wystarczy mi 256 SSD.

Ten 3 monitor to bylby dopiero za jakis czas, jaka musialaby by byc karta graficzna ile musialbym wywalic kasy ?

Czy nie lepiej szukac z procesorem i-7 niz i-5 ? Czy duzo da 7-ka zamiast 5-ki ?

Moje wykresy to sa proste rzeczy, obrabia ( na razie 2 wykresy ) to moj stary laptop 6500 latitude z Intel Core 2 Duo 8400 2.26 Ghz z 3 MB Ramu.
    Oraz moj latitude 6420 z i-3 2.1 Ghz z 4 GB ( teraz ma juz 6 GB ) Ramu, tutaj wykresy musze odswiezac bo sa online i zajmuje ok. 1.5 sec.

Dodano po 3 [godziny] 24 [minuty]:

Jaka roznica pomiedzy tymi dwoma plytami glownymi ?
    ktora jest lepsza, i dlaczego ?

1. Gigabyte H110M-S2H
    https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H110M-S2H-rev-10#sp

2. asus maximus viii
    https://www.asus.com/uk/Motherboards/MAXIMUS-VIII-HERO/

Dodano po 16 [minuty]:

aha, i na plycie bylby
    Intel Core I5 7500 3.4ghz 6mb Cache 7th Gen Kaby Lake
    iron64
    Level 41  
    Która z tych płyt jest lepsza to przecież widać już po zdjęciach i nawet nie trzeba czytać opisu, który to tylko dopełnia.
    Ten twój guru niech z tych dwóch komputerów zrobi jeden. Asus+7500+16GB+ssd tylko dobry (bo to co napisałeś to nic nie znaczy) i będzie ok.
    Maciek206
    Level 6  
    Moj guru nic nie sklada tylko opiniuje na tyle na ile moze Pc-ty bo zna sie ma laptopach. Sklada i sprzedaje kto inny. Za taka odpowiedz ze jest lepszy bo na zdjeciach to dzieki ale mozesz kumplowi z podworka radzic. Jak nie masz konkretow to dzieki za podpowiedz.
    iron64
    Level 41  
    Ale ty rozumiesz słowo pisane? Jeśli tak to przeczytaj opis tych płyt. Przecież między nimi jest taka różnica jak między szczaniem w piwnicy, a piknikiem w Szczawnicy.
    Po co poruszać oczywiste kwestie, znane nawet początkującym. To tak, jaklbym miał ci tłumaczyć ile to pierwiastek z 9.
    Maciek206
    Level 6  
    zapytalem o konkrety, a nie szczanie w Szczawnicy czy w piwnicy.
    Nie znam sie na kartach, to ze ma wiecej plastiku go..no dla mnie znaczy.
    Widze, ze jedna jest drozsza od drugiej o 2 razy, no i co ?
    Moze dla mnie ta tansza bedzie lepsza ?, wlasnie mam maila od sprzedawcy ze na gigabyte moge podlaczyc 3 monitory bez wkladania extra karty graficznej. To ma dla mnie znaczenie.
    Nie musze miec najlepszego wyzylowanego sprzetu, bo biore sprzet na rok, za rok moze kupie inny sprzet ? 2-3 x razy lepszy ( jak bedzie trzeba )

zapytalem sprzedawce o roznice w kartach, i odpowiedzial ( moge Ci przetlumaczyc jak nie odczytasz) :

Well it has lots + more outputs, like HDMI + DisplayPort more usb ports + 2x usb 3.1 better integrated lan card has 8x sata6 (you can connect 8hdd/ssd) M.2 ssd slot + lots of features for overclocking, better build quality. you can read full info by typing MAXIMUS-VIII-HERO.

but to be honest i think you can use ssd build as well.the motherboard is cheaper but it still has 1hdmi port + 1 DVI port. so if you just want to connect 2 monitors you don't even need to buy a graphic card, unless you want to play games. it even has D-SUB port so you can connect 3 monitors(only one minus - D-SUB dont support FULL HD resolution)
    Z D-SUB PORT SIE NIE WIEM CZY ZGADZAM BO SPECYFIKACJA GIGABYTE JEST INNA, mowi ze wejscia monitorow sa na 1900x1200, i jedno na 4K

Dodano po 8 [minuty]:

sorry, poprawka sprzedawcy, gigabyte bedzie robil do 2 monitorow bez extra karty graficznej.

Dodano po 2 [minuty]:

Teraz moge miec tego maximusa , procesor ten sam i5 jak w wersji gaigabyte, 16GB ramu, ale zamiast 240 GB SSD jest z SSDH - hybryda ? :( beeee )
    i5 7500, asus maximus, 16gb ddr4 ram, amd radeon r9 280 3gb gddr5, 1tb sshd.
    cena tylko 350 wyzsza - to nie problem

Dodano po 38 [minuty]:

"ssd tylko dobry" - jaki jest dobry ?
    Mam w laptopach ADATA, i Kingstona.
    czy musi byc wypasiony ? samsung ?
    Poza tym sprzedawca nie chce zamieniac 1TB SShd na SSD, najwyzej bede musial sam
    iron64
    Level 41  
    A minimalny wkład własny? Strasznie roszczeniowy jesteś kolego. Powiedz mi to, powiedz tamto a jak nie powiesz to milcz, a wkłądu własnego zero.
    https://www.google.com/search?q=dobry+ssd&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b
    A to proste jak widzisz.
    Oczywiście znów będę ten zły, bo nie chcę powiedzieć, się nie znam a gadam (piszę). Znam to nie od dziś i nadal uważam, że gdy samemu coś się przeczyta to przynajmniej cokolwiek wiadomo. A tak, to no ktoś tam na forum polecał ale nie wiem czemu. I jaki z tego morał?
    Maciek206
    Level 6  
    iron64 - jaki minimalny wklad, mam ci wyslac na piwo ?
    sluchaj, nie jestem roszczeniowy. nie jestem w tym komputerowym biznesie, nie znam sie. oczywiscie moge zrobic research, ale szybciej bedzie zapytac, a nie czytac, bo nie przeczytasz calego netu.
    Jak nie chcesz sie dzielic informacja, to se nie dziel i zachowaj ja dla siebie.
    Mialem zapytac jeszcze o amd radeon r9 280 3gb, ale nie mam energii na te przepychanki i porady jak z kolega Mietkiem na rogu " kup ten bo sam widzisz ze zdjecie jest lepsze" i odzywki jak do debila na targu z marchewka :)
    ps. kuswa skad tyle tego jadu ? albo ja sie odzwyczailem albo wy cos macie z glowka.
    No, to zachowaj reszte rad dla siebie.
    iron64
    Level 41  
    W takim razie zapytam jak dziecko neo.
    Masz bana na google?
    Nawet link który podałem nic nie rozjaśnił? Zajrzałeś choć tam?
    To jest właśnie wkład własny. Chęć poznania, zapoznania z tematem. Wystarczyło przeczytać jeden z pierwszych linków z google z linka który dostałeś, przerosło cię to czy jak? Nie rozumiem. Można nie wiedzieć nic o komputerach, ale przecież chyba potrafisz klikać w podane linki?!
    EOT z mojej strony. Może inny koledzy mają na tyle samozaparcia aby ci pomagać mimo wielu obelg z twojej strony. Ja już nie mam. Powodzenia życzę. nie tylko z kompem, bo z takim podejściem powodzenie jest ci potrzebne.
    Maciek206
    Level 6  
    tak zajrzalem na link, ale bezcelowe jest czytanie, bo decyzja ze moj komp bedzie z sshd i na razie tak zostanie ( nie bede zamienial na ssd ).
    Moje podejscie do zycia widocznie rozni sie od twojego podejscia do zycia. Nie bylo zadnych obelg, tylko prostolinijne stwierdzenia.
    Tak przejrzalem twoje posty, nic wartego uwagi, same przytyki typu : " umiesz czytac" " niech twoj guru" itp itd
    Synku, mam pewnie 2x tyle lat co ty, 2x lat edukacji, 4x tyle zawodow, i 10x dosw,zyciowego i denerwuja mnie takie gadki jak w zawodowce chloptasie napinaja miesnie i probuja udowodnic kto ma wieksze ego.

twoja jedna normalna odpowiedz :

"W zasadzie każdy. Różnica nie polega na tym który to zrobi, bo zrobi każdy. Różnica polega na tym jak szybko lub jak wolno to zrobi jakiś cpu. Jednocześnie ciężko powiedzieć, bo nie wiemy jakie to wykresy robisz. Tym samym sam musisz sobie odpowiedzieć.

Skupiłeś się w gruncie na samym cpu, a zapominasz jak mi się wydaje, że o całości decyduje najsłabsze ogniwo. Dobry i wydajny komputer nie składa się przecież tylko z cpu i gpu.
    Osobiście uważam, że zaproponowany przez ciebie i5 7500 to dobry wybór, ale należy mu dać sporo ramu minimum 16GB (choć znów ciężko powiedzieć jakie to szatańskie wyliczenia i wykresy robisz, bo może 16Gb to mało i 32GB nie byłoby lepsze) oraz dobry dysk ssd."

zegnam iron 64, niewiele pomogles. ale pruboj dalej

Moderated By gulson:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum. Ostrzeżenie.

SIEKIERA_666
    Level 21  
    Maciek206 wrote:
    "...min. 2 monitory ( mozliwe beda nawet 3 ), beda otworzone conajmniej 3-4 przegladarki na raz ( lub nawet 5-6 docelowo ).
    Ma byc dobry sprzet do zarabiania kasy ( robie na gieldzie ) , nie do hobby ( gier )..."

Witam
    To będą jakieś "FOREXY" ??
    Sorry za "FOREXY" ale jestem laikiem w twoim temacie i próbuję sobie zobrazować problem. Rozumiem że są to wykresy kursów skoro giełda...
    Piszesz o kilku przeglądarkach a więc dane otrzymujesz z zewnątrz i nie "przeliczasz/generujesz" ich w jakimś dedykowanym oprogramowaniu ??
    Ten monitor/telewizor 4K to jakiś monster będzie ? - bo poza dokładniejszym odwzorowaniem (więcej piksli) raczej ciężko upycha się na jednym pulpicie kilka okienek (trzeba je ręcznie pozycjonować). Lepiej dać klika mniejszych monitorów poskładanych do kupy - na kilku pulpitach łatwiej odpalać klika aplikacji okienkowych.
    Czy w przypadku danych "napywających" z zewnętrznego źródła problemem (1,5s) nie jest prędkość transmisji ??

Pozdrawiam
    Maciek206
    Level 6  
    Witam Siekiera - tak, to beda jakies "forexy", akurat nie nazywa sie to forex, bo forex to handel waluta, a to nie moje podworko. Ale tak, cos zblizonego. Nie przeliczam danych tylko wstukuje wartosci i egzekwuje enterem. Tak, zgadzam sie ze problemem moze bc predkosc transmisji, bo jak jest otwarcie sesji to jest crazy. Tez zalezy od przegladarki, mozilla jest be, chrom w miare, podobnie safari. Predkosc sie okaze za tydzien jak kupie Pc-ta i podrasuje laptopa z i3 na i7.
    Tak zgadzam sie, ze kilka mniejszych monitorow to chyba lepsze rozwiazanie niz jeden duzy ( mialem pomysl jeden 40" ale zarzucilem).
    Mam monitor 25" nie 4K i zaraz bedzie nastepny 24" tez nie 4K, zobacze jak bedzie na 2-ch choc wiem bo tymczosowo mam 2-gi z TV 24". Docelowo maja byc 3 monitory. Na kazdym monitorze maja byc otwarte 2 aplikacje okienkowe. Tak wiec razem bedzie 6.

Dodano po 10 [godziny] 54 [minuty]:

Sprzet kupiony, to w zasadzie Pc-et zbudowany dla graczy, niby nowka sztuka ale tzw. ex display ( na wystawie w sklepie )
    30 dni na zwrot, + gwaracja sprzedawcy na 1 rok + gwarancja 2-3 lata na podzespoly. Karta graficzna AMD bez gwarancji.
    Kupno nowego sprzetu, jaki sprzet bedzie lepszy & szybszy & bardziej wyd
    7th generation Intel Core i5-7500 Cores: 4 Threads: 4 3.40 GHz (Turbo Mode 3.80 GHz) Integrated Iris (HD 630) Graphics with 350MHz base clock and upto 1150MHz max GPU clock Cache: 6MB shared L3
    Asus Maximus VIII Hero motherboard
    MSI R9 280 GAMING 3G Graphic card
    1TB Seagate SSHD
    Crucial 1x16GB DDR4 RAM
    Corsair VS550 PSU
    Windows 10 Pro
    Kupno nowego sprzetu, jaki sprzet bedzie lepszy & szybszy & bardziej wydKupno nowego sprzetu, jaki sprzet bedzie lepszy & szybszy & bardziej wydKupno nowego sprzetu, jaki sprzet bedzie lepszy & szybszy & bardziej wyd

Moderated By dt1:

Zbędna wstawka na zakończenie tematu została usunięta. Jeśli ma Kolega uwagi personalne pod adresem któregoś z Moderatorów lub Administratorów, proszę się kontaktować bezpośrednio z tą osobą.