Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5412 - Dziwny dźwięk przy uruchomieniu po remoncie

27 Maj 2018 22:05 465 22
  • Poziom 14  
    Witajcie
    Jakiś tydzień temu padł mi radmor 5412 objaw był taki że uruchamiało się zabezpieczenie i była totalna cisza.
    Udało mi się zlokalizować uszkodzony tranzystor bc549 w końcówce mocy i wymieniłem wszystkie tj 549 i 550. Dodatkowo z racji lekkiego buczenia wymieniłem wszystkie elektrolity tj te z płytki przedwzmacniacza i końcówek mocy.

Niestety nic się nie poprawiło a wręcz przeciwnie teraz przy uruchomieniu pojawia się krótkie bzyczenie zakończone uruchomieniem się zabezpieczenia

Słychać to na załączonym filmiku. Dołączam również zdjęcia
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Jeśli chodzi o te ceramiczne przylutowane bezpośrednio do wyjść uzwojenia wtórnego to nie. Nie sądziłem że one mogły się uszkodzić. Jutro postaram się kupić nowe i spróbować
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 34  
    KRYNIN napisał:
    Jeśli chodzi o te ceramiczne przylutowane bezpośrednio do wyjść uzwojenia wtórnego to nie. Nie sądziłem że one mogły się uszkodzić. Jutro postaram się kupić nowe i spróbować

Nie te nie sa wymagane ,szczegolnie te wszystkie elektrolityczne za prostownikiem i te w zasilaniu poszczegolnych modulow amplitunera.Ja zawsze wymieniam na te 105*, ,jesli mozliwosc jest i miejsce, to na napiecie wyzsze np.16V to na 25V.
  • Poziom 14  
    Tak też uczyniłem i nie ma żadnego efektu. Z jakiegoś powodu powstał ten dziwny dźwięk przy podaniu napięcia i coś jest dalej uszkodzne bo uruchamia się zabezpieczenie
  • Poziom 40  
    KRYNIN napisał:
    Tak też uczyniłem i nie ma żadnego efektu

Bo trzeba zdiagnozować usterkę i naprawić a nie wymienić niepotrzebnie kondensatory
  • Poziom 43  
    zadam64 napisał:
    .A w zasilaczu wymieniales kondesatory?
    No i mamy remedium na wszelkie problemy... Sprzęt nie działa? Wymień kondensatory. Nie świeci ekran w TV? Wymiana kondensatorów pomoże. Masz kłopoty z żołądkiem - wymień kondensatory...
    Kolego... najpierw szuka się przyczyny uszkodzenia, potem dopiero wymienia się elementy które RZECZYWIŚCIE tego wymagają. I należy się tego trzymać, bo znajdzie się kiedyś jakiś "młody, dobrze się niezapowiadający od wielu, wielu lat, elektronik", na serio weźmie tego typu porady jak Twoja z wymianą kondensatorów i potem kłopot, bo "nie działa, a przecież kondensatory wymieniłem...". Nie mówiąc już o tym, że generuje się w ten sposób zbędne koszty to może się zdarzyć że trafi się na "fabryczny złom" (miałem już kilka takich przypadków, ze kondensatory prosto ze sklepu nie miały nawet 10% deklarowanej pojemności, a kilka było zwartych na krótko), albo w trakcie takiej wymiany na ślepo zostanie albo zamieniona wartość na inną, albo wlutowany odwrotnie... Mówić dalej?
    Porada jak Twoja powinna być z gruntu traktowana jako szkodliwa.
  • Poziom 41  
    KRYNIN napisał:
    Z jakiegoś powodu powstał ten dziwny dźwięk
    Przyczyną takiego zachowania może być zbyt niskie napięcie sterujące przekaźnikiem.

Edit:
    Sprawdziłeś napięcia na rezystorach emiterowych, tranzystorów mocy :?: .
  • Poziom 16  
    Witam, przyjrzyjcie się dokładnie, na filmie widać w szóstej sekundzie podczas brzęczenia przekaźnika, że przygasa światło. Może to przypadek, a może gdzieś powstaje zwarcie.
    Powodzenia w szukaniu.
  • Poziom 41  
    koziołek napisał:
    przyjrzyjcie się dokładnie, na filmie widać w szóstej sekundzie podczas brzęczenia przekaźnika,
    I co z tego wynika :idea: .
    Na podstawie, tylko "wrażeń wizualnych", jesteśmy w stanie zdiagnozować usterkę ?. :cry:

Wiedza, doświadczenie.
    Schemat, miernik również wskazane.
  • Poziom 43  
    gumisie napisał:
    Przyczyną takiego zachowania może być zbyt niskie napięcie sterujące przekaźnikiem.
    Zapewne masz rację, ale niczego to nie zmienia - nie ustalisz czemu napięcie jest za niskie dopóki nie sprawdzisz półprzewodników i połączeń.Możliwe raczej, że ma rację Kolega koziołek - załącza się przekaźnik - powstaje zwieranie zasilania w załączanym układzie, przekaźnik puszcza na chwilę, napięcie wzrasta, znów łączy przekaźnik, aż w końcu zadziała układ zabezpieczenia (który działa z pewnym opóćźnieniem).
  • Poziom 41  
    398216 Usunięty napisał:
    Możliwe raczej, że ma rację Kolega koziołek - załącza się przekaźnik - powstaje zwieranie zasilania
    Nie kwestionuję, może.
    Lecz styki tego przekaźnika podłączają "tylko" głośniki (kolumny) do PA, i gdyby to one (głośniki) robiły zwarcie, wystarczy je odłączyć.
    Nasze dywagacje w tym temacie są bezsensowne, skoro nie mamy pojęcia na jakiej zasadzie Autor tematu, ma zamiar naprawić tego Radmora, wizualnie ? a może na zasadzie:
    KRYNIN napisał:
    Udało mi się zlokalizować
    .

Oględziny: owszem.
    Schemat, pomiary napięć: to chyba podstawa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Jakie jest napięcie na diodzie Zenera D506?
  • Poziom 14  
    @SlawekKedra na tej diodzie jest 23v

@gumisie Na rezystorach emiterowych jest (Lewe dwa 0.1-0.4v) (prawe obydwa 5.70v)

Zastanawia mnie fakt że przy kilkukrotnym włączeniu wzmacniacza w celu pomiarów napięć występuje iskrzenie na złączu bezpiecznika BZ506 (
    Link
    )[/youtube]
  • Poziom 42  
    KRYNIN napisał:
    @SlawekKedra na tej diodzie jest 23v

To świadczy o właściwym zasilaniu układu zabezpieczeń.
    KRYNIN napisał:
    Na rezystorach emiterowych jest (Lewe dwa 0.1-0.4v) (prawe obydwa 5.70v)

Ten prawy kanał jest uszkodzony (o ile prawe oznacza te z prawego kanału) a to napięcie powoduje zadziałanie zabezpieczeń.
    KRYNIN napisał:
    występuje iskrzenie na złączu bezpiecznika BZ506

To świadczy o niepewnym styku w miejscu iskrzenia. Może dogięcie blaszek pomoże lub wymiana na jakieś sztywniejsze gniazdo.
  • Poziom 14  
    Tak miałem na myśli że lewy i prawy kanał. Czyli wychodzi na to że prawy jest walnięty tylko jak znaleźć przyczynę.

Nie jestem jakiś zaawansowany ale jak ktoś mi powie co mam zmierzyć itd to dam radę
  • Poziom 42  
    Najpierw zamień miejscami płytki B6 i zmierz napięcia na tych rezystorach emiterowych w obu kanałach i zaobserwuj czy to napięcie kilku Voltów powędruje za płytką B6 do lewego kanału.
  • Poziom 14  
    Po zamianie płytek na lewym bez zmian a na prawym spadek do 4.25v

Po zamianie pojawiło się buczenie na głośniku a na wtyku jack podpiętym do wejścia magnetofon 2 jest ok 18v.

Dodatkowo po odpięciu przewodów od płytek b6 znika brzęczenie przy uruchamianiu. Czy to możliwe że zwarcie występuje na płytce korektora?
  • Poziom 42  
    Na początek opisz w jaki dokładnie sposób mierzyłeś te napięcia na rezystorach emiterowych.
    KRYNIN napisał:
    Dodatkowo po odpięciu przewodów od płytek b6 znika brzęczenie przy uruchamianiu.

Jakie jest wówczas napięcie na rezystorach emiterowych prawego kanału?

KRYNIN napisał:
    Po zamianie pojawiło się buczenie na głośniku

Głośnik nie powinien być w ogóle podpinany ponieważ wzmacniacz jest nie sprawny.
    KRYNIN napisał:
    Czy to możliwe że zwarcie występuje na płytce korektora?

Jakie zwarcie?
  • Poziom 41  
    KRYNIN napisał:
    Dodatkowo po odpięciu przewodów od płytek b6 znika brzęczenie przy uruchamianiu.
    Ponownie wykonaj pomiar napięci na rezystorach emiterowych, tranzystorów mocy (oczywiście przy wypiętych przewodach).

Edit:

KRYNIN napisał:
    @gumisie Na rezystorach emiterowych jest (Lewe dwa 0.1-0.4v) (prawe obydwa 5.70v)
    Jak Kol.
    SlawekKedra napisał:
    Ten prawy kanał jest uszkodzony
    Tak więc w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy działa kanał lewy.

W tym celu, wypnij moduł B6 (kanał prawy) oraz bezpieczniki: Bz503 i Bz504.
  • Poziom 14  
    Po wyjęciu tych bezpieczników i odpięciu kabli od b6 na rezystorach emiterowych pojawia się 40v( napięcie mierzę pomiędzy obydwoma rezystorami)
  • Poziom 41  
    KRYNIN napisał:
    Po wyjęciu tych bezpieczników i odpięciu kabli od b6 na rezystorach emiterowych pojawia się 40v
    Chyba nie do końca, żeśmy się zrozumieli.
    gumisie napisał:
    Tak więc w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy działa kanał lewy.

W tym celu, wypnij moduł B6 (kanał prawy) oraz bezpieczniki: Bz503 i Bz504.
    Pomiar wykonaj według załącznika.
  • Poziom 14  
    Jeśli dobrze zrozumiałem to mam sprawdzić między masą (pin 1 B6) a środkiem między rez. emiterowymi jeśli ok to napięcie tam wynosi całe 0.5v