Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka EM-5315 - modernizacja

Bogdan K 28 Maj 2018 00:17 2157 9
  • #1 28 Maj 2018 00:17
    Bogdan K
    Poziom 33  

Witam Kolegów.
    Dzisiaj chciałbym przedstawić wam modernizację kolejnej latarki EM-5315.
    W latarce nastąpiła analogicznie ta sama usterka, co w nie dawno prezentowanej modernizacji latarki BIRGHTER KM-8637, akumulator rozszczelnił się i elektrolit zalał lampkę. Do modernizacji tej latarki wykorzystałem moduł z Power Banku, fabryczną nową ładowarkę 5V/1500mA, wykonałem moduł PCB układu ładowarki samochodowej na 12V, panel solarny 6V.
    Lampkę mogę ładować z czterech nie zależnychniezależnych źródeł zasilania, 12V, wewnętrzna ładowarka 5V/1500mA (230V AC), ładowarką telefoniczną 5V, panelem solarnym fotowoltniczymfotowoltaicznym .
    Na zdjęciu poniżej moduł z PowerBanku.
    Źródłem napięcia wewnątrz latarki są cztery akumulatory LI-in 18650 , akumulatory pochodzą z odzysku starych baterii laptopowych, każde ogniwo posiada pojemność 2000mAh z hakiem.
    Latarka EM-5315 - modernizacjaLatarka EM-5315 - modernizacja
    Na poniższych zdjęciach widać fabryczną ładowarkę 5V/1500mAh, a także moduł PCB układu ładowania 12 przetwornica DC-DC obniża napięcie 12V na wymagane 5V, na trzecim zdjęciu widać gniazdo zasilania z panelu solarnego napięcie przechodzi przez diodę Schottkiego na zdjęciach nie widać ale przed skręceniem wstawiłem jeszcze diodę Zenera 5.1V 3W, zabezpiecza układ modułu PowerBanku, gdybym czasami podłączył 12V pod to wejście zasilania.
    Latarka EM-5315 - modernizacjaLatarka EM-5315 - modernizacjaLatarka EM-5315 - modernizacjaLatarka EM-5315 - modernizacja

Panel solarny kupiłem w Belgii na wyprzedaży powystawowej panel przy pełnym słońcu daje 6,5V, pozostałych parametrów nie znam , jego wymiary to 190mm X 140mm. Ładowałem latarkę w dniu dzisiejszym tym panelem , po wstępnym rozładowaniu akumulatorów do poziomu 80% podłączyłem panel, po pięciu godzinach na wyświetlaczu miałem 87% resztę do 100% naładowałem używając ładowarki telefonicznej.
    W tylnej części latarki pod czarną klapką znajduje się komora na kabel zasilania 230VAC, a także dodatkowe źródło światła. Na spodniej części umieściłem dwa przykręcane gniazda zasilania i tak po lewej gniazdo zasilania 12V, po prawej gniazdo zasilania z panelu solarnego.
    Na lewej części latarki w rączce znajduje się włącznik trzystanowy ON1-OFF-ON 2, ON1 załącza główny reflektor a ON2 żarówkę pod tylną klapką. Główny reflektor (PCB) został oryginalny, nie przerabiałem go.
    Na obudowie są zamontowane gniazda USB, gniazdo mikro USB służy do zasilania (podłączenia ładowarki telefonicznej), gniazdo USB-B pod to gniazdo można podłączyć telefon i sobie go podładować, jak zajdzie taka potrzeba.
    Latarka EM-5315 - modernizacjaLatarka EM-5315 - modernizacjaLatarka EM-5315 - modernizacjaLatarka EM-5315 - modernizacja
    Na prawym boku latarki umieściłem wyświetlacz z modułu PowerBanku i włącznik chwilowy, którym sprawdzamy stan akumulatorów.
    Poniżej zdjęcia modułu DC-DC i załącznik płytki PCB i schemat wykonany w Eagle.
    Latarka działa prawidłowo , wszystkie źródła napięcia wejściowego działają prawidłowo, bez problemu podładowałem swój telefon.

• Semicon
  • Semicon
  • #4 28 Maj 2018 23:18
    popiol667
    Poziom 15  

Po co dwa osobne gniazda zasilania (panel / 12V)? To nie można tam podłączyć dowolnego zasilacza 5V/12V/Panel słoneczny/zasilanie USB (oczywiście jeśli kilka złącz równolegle, to diody Schottky zapobiegające podaniu np. 6,5V na złącze USB)? Co jeżeli będzie równocześnie włączona ładowarka 230V? Masz schemat blokowy?

• #5 29 Maj 2018 01:26
    Bogdan K
    Poziom 33  

Magister_123 napisał:
    Maksymalny czas świecenia po modernizacji?

Trafna uwaga, przetestuję .
    popiol667 napisał:
    Co jeżeli będzie równocześnie włączona ładowarka 230V? Masz schemat blokowy?

To że mam w latarce możliwość jej ładowania z czterech różnych źródeł napięcia , nie znaczy że w trakcie ładowania będę wykorzystywał wszystkie źródła na raz.

• #7 08 Cze 2018 01:03
    Kashe
    Poziom 2  

W dobie latarek czołowych emitujących znacznie mocniejszą wiązkę przy bardzo niskiej wadze to latarki jak te z posta powinny moim zdaniem podlegać utylizacji a nie modernizacji

• #8 08 Cze 2018 01:55
    BC109B
    Poziom 30  

Dwie ładowarki w jedną latarkę to nie za dużo? Ten zasilacz od telefonu może spokojnie być opisany jako 5V/1,5A. W latarce pierwotnie jaki był akumulator? Nowa bateria jest złożona z ogniw połączonych szeregowo?

• #9 08 Cze 2018 23:50
    Bogdan K
    Poziom 33  

Kashe napisał:
    W dobie latarek czołowych emitujących znacznie mocniejszą wiązkę przy bardzo niskiej wadze to latarki jak te z posta powinny moim zdaniem podlegać utylizacji a nie modernizacji

Ujmę to tak , jeden woli córkę , a drugi matkę. Wiesz Kolego jaki byłby świat nudny gdyby wszyscy mieli takie samo zdanie.

BC109B napisał:
    W latarce pierwotnie jaki był akumulator? Nowa bateria jest złożona z ogniw połączonych szeregowo?

Akumulator był kwasowy , a baterie są połączone równolegle taki był układ połączenia w zakupionym Powebanku .

• #10 09 Cze 2018 00:19
    BC109B
    Poziom 30  

Stara bateria była pewnie bardzo lekka? Diody w reflektorze też połączone równolegle?