Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BU-808A: Jak obudzić u¶piony akumulator Li-ion?

28 Maj 2018 11:30 10332 25
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemy¶le dzi¶ i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Użytkownik usun±ł konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usun±ł konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • TermopastyTermopasty
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Marek_Skalski napisał:
    Nie należy stosować tej metody do akumulatorów, których napięcie spadło poniżej 1,5V/ogniwo
    Jak to sprawdzić skoro, jak sam piszesz, :
    Marek_Skalski napisał:
    U¶piony akumulator nie wykazuje żadnego napięcia na zaciskach
    ? ;)
    Użytkownik usun±ł konto
    Poziom 1  
    abdul.98
    Poziom 14  
    Panowie nie wiem jak wy ja posiadam tylko Imax B6 (oryginalny) niestety nie ma on funkcji budzenia ogniw natomiast z powodzeniem udaje się podnie¶ć ogniwa ręcznie ustawiaj±c ładowarkę w tryb ładowania akumulatorów NiCd prad ustawiony na 1A i łaowanie do lekko ponad 3V oraz sprawdzanie co chwila temperatury ogniwa czy nie grzeje się potem normalne ładowania i lajonki się ładnie podnosz± bez specjalnych ładowarek
    piotr_go
    Konstruktor DIY elektronika
    Wypadało by wspomnieć że najpopularniejsze ogniwa 18650 czy pakiety modelarskie nie maj± żadnego układu ochronnego poza zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Takich nie obudzimy, bo przy 0V będ± już martwe.
    Te z dołożonym zabezpieczeniem oznaczane s± jako "protected".
    Marek_Skalski napisał:
    Akumulator, to ogniwo + elektronika zabezpieczaj±ca.

Akumulator to ogniwo które można ładować, kropka.

Protected 14500 i zwykły 18650:
    abdul.98
    Poziom 14  
    piotr_go napisał:
    Wypadało by wspomnieć że najpopularniejsze ogniwa 18650 czy pakiety modelarskie nie maj± żadnego układu ochronnego poza zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Takich nie obudzimy, bo przy 0V będ± już martwe.
    Marek_Skalski napisał:

18650 no może nie do zera ale 0,1V i wstaj±
  • TermopastyTermopasty
    abart64
    Poziom 30  
    Mam komplet 18650 z pakietu do Della. Niestety, zostawiłem na pół roku, zeszły do zera i nic nie może ich już podnie¶ć. Rozdłubałem baterię, porozcinałem na pojedyncze sztuki ale każdy jest jak kawał drutu, zwarcie prawie kompletne- 8A przy 1V.Nawet jedna sztuka nie rusza :(
    abdul.98
    Poziom 14  
    abart64 napisał:
    Mam komplet 18650 z pakietu do Della. Niestety, zostawiłem na pół roku, zeszły do zera i nic nie może ich już podnie¶ć. Rozdłubałem baterię, porozcinałem na pojedyncze sztuki ale każdy jest jak kawał drutu, zwarcie prawie kompletne- 8A przy 1V.Nawet jedna sztuka nie rusza :(
    Kolega chyba chce stracić łapki daj±c 8A ja 18650 podnoszę ładowark± Imax B6 ładuję najpierw tak jak NiCd 1A az uzyska 3V sprawdzaj±c czy się nie grzeje a potem jak normalnego lajonka i się podnosz±
    rafbid
    Poziom 32  
    abdul.98 napisał:
    piotr_go napisał:
    Marek_Skalski napisał:

18650 no może nie do zera ale 0,1V i wstaj±
    Baterię od telefonu podnosiłem od 0,00V miała tylko zabezpieczenie przed przegrzaniem.
    koczis_ws
    Poziom 27  
    Się człowiek uczy przez całe życie :). Nie wiedziałem o takim zabezpieczeniu a udało mi się przypadkiem ożywić akumulator od komórki, który wykazywał 0 V. Chciałem ponownie zmierzyć napięcie ale nie zauważyłem, że miernik jest ustawiony na omy. Miernik co¶ tam pokazał ale się zorientowałem o swoim błędzie, przeł±czyłem na wolty i o dziwo pokazało się co¶ koło 3 V. Widać pr±d z omomierza ożywił akumulator.
    Po naładowaniu zwykł± ładowark± bateryjka zaczęła działać normalnie.
    max-bit
    Poziom 27  
    Sa np. go¶cie na ajeglo którzy sprzedaj± takie podnoszone akku ze smieciowych pakietów (głównie z laptopów)
    To na ogół zużyte smieciowe akumulatory
    Ostatnio jest całe stado afer z pal±cymi się ¶mietnikami (podobno takie wysypiska zanotowały już ponad 60 pozarów od pocz±tku roku.
    Jak to nazywaj± działa sobie tzw mafia smieciowa która sprowadza smieci z EU nie ma co z tym robić to wybucha pożar.
    Niestety do¶ć szybko się okazało że nikt nie wie ile jest takich wysypisk (bo nie sa rejestrowane).
    Co ciekawe powód jest taki że do tej pory takie smieci trafiały do np. Chin tylko że ci ostatni przestali przyjmować ¶mieci ¶wiata.

A WIĘC wszystkim pomysłodawcom aby wydłubywać ¶mieciowe akku z pakietów mówimy nie.
    Użytkownik usun±ł konto
    Poziom 1  
    vodiczka
    Poziom 43  
    Marek_Skalski napisał:
    Celem tego tematu jest wydłużenie życia akumulatora i wykorzystanie jego potencjału do granic możliwo¶ci. Uważam, że to jest lepsze dla nas i dla ¶rodowiska niż wyrzucanie i kupowania następnego, i następnego, i następnego...
    Raczej jest to reanimacja trupa bo poprawnie eksploatowany akumulator nie wymaga czarodziejskich sztuczek
    Marek_Skalski napisał:
    Wiedz±c, że akumulator nie będzie ładowany przez więcej niż 12 miesięcy, warto zwiększyć ładunek pocz±tkowy.
    Wystarczy doładować regularnie raz w roku :)
    Sytuacje w których akumulator nie będzie mógł być doładowany z tak± częstotliwo¶ci± to wyj±tek z wyj±tków.
    kowal011
    Poziom 18  
    Ale bzdury. Baterie z telefonu można mniej więcej tak uratować ale 18650 z laptopa nie usypia...
    szeryf3
    Poziom 20  
    CMS
    Administator HydePark
    kowal011 napisał:
    ale 18650 z laptopa nie usypia...

Fakt. Je¶li nie jest, to ogniwo z zabezpieczeniem. Ale i taj niektóre 18650 maj±ce 0V da się podnie¶ć.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    oskare2345 napisał:
    W ramach ciekawostki. Może ryzykowne lecz jak widać działa.
    Potęga internetu i YT w szczególno¶ci...
    CMS
    Administator HydePark
    Też tak robiłem, ale bez wiercenia. Pod dodatnim biegunem jest co¶ ala bezpiecznik bimetaliczny, tyle że jedno razowy. Czasem da się uratować takie ogniwo, wciskaj±c delikatnie ten bezpiecznik, tak aby wrócił do pierwotnej pozycji.
    szeryf3
    Poziom 20  
    E8600
    Poziom 38  
    Osobi¶cie mogę powiedzieć, że takie zabezpieczenie potrafi być pułapk±. Spotkałem bowiem kilka przypadków, że owe zabezpieczenie ulegało uszkodzeniu, a w rezultacie ogniwo było ładowane powyżej bezpiecznego napięcia. Miało to miejsce głównie w bateriach telefonów, które w wyniku przeładowania szybko nabierały kr±gło¶ci. Po sprawdzeniu mikroskopijnej elektroniki to ona była winna ładuj±c nawet do 5V ogniwo Li-ion.

Ostatnio takie co¶ takiego spotkałem w baterii od modemu Huawei.

Bateria z odzysku, po 1 ładowaniu było ok, ale podczas rozładowywania wykazała znikom± pojemno¶ć 150 mAh, natomiast podczas 2 ładowania spuchła. Więc zabawa, pokaż kotku co masz w ¶rodku, sprawdzenie napięć. Napięcie na ogniwie 4,3 V, napięcie na stykach elektroniki zaledwie 3,7V i nie chciało i¶ć w górę. Sprawdzenie kontrolnie napięcia na ogniwie w trakcie ładowania, a tam 5V, odci±łem ogniwo i sprawdziłem napięcie na elektronice, a tam ponad 5V mimo iż elektronika była zasilana napięciem 4,2V z modułu ładowarki TP4056.
    Odcięte ogniwo pod ładowark± ożyło i ma przyzwoit± pojemno¶ć ok 2000 mAh. Jako, że ogniwo było troszkę spuchnięte po tym jednym ładowaniu potraktowałem je troszkę imadłem i mimo kolejnych cykli ładownia nie puchnie.
    Posłuży do zasilania oscyloskopu/multimetru lub innego wynalazku.

Jeszcze uwaga dla potomnych, ta bateria składa się z 2 ogniw poł±czonych równolegle, prawdopodobnie od Nokii.

Moja teoria, nadmierne rozładowanie w trakcie długiego leżakowania nienaładowanego ogniwa, w niektórych modelach potrafi uszkodzić elektronikę.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    Marek_Skalski napisał:
    Budzenie polega na podaniu napięcia na styki akumulatora przy ograniczeniu pr±du do niewielkiego poziomu.

Może kto¶ podać jakie¶ konkretne warto¶ci? Chociaż zakres "od do"?
    Użytkownik usun±ł konto
    Poziom 1  
    E8600
    Poziom 38  
    Nie wiem czy jest sens się bawić w zasilacze gdy najtańsza ładowarka TP4056 załatwia sprawę. Pocz±tkowo na ogniwo podaje znikomy pr±d 5-10 mA po podbiciu napięcia do 2,5 V zaczyna ładować pełn± moc± do 1A.
    Postawiłem t± ładowark± kilkana¶cie ogniw.
    lufex
    Poziom 14  
    Tak apropo baterii, Bateria wyjęta z 2-3 letniego asusa, tak opuchnięta że tylko mała igła wystarczyła, by jej żywot szybko się zakończył.