Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny LTE - jakie to pasmo?

BradenGrzesiek 28 May 2018 14:40 810 5
    BradenGrzesiek
    Level 8  
    Hej, dobieram antenę LTE do nowobudowanego domu. Chacjenda oddalona od nadajnika kilka kilometrów, ale położona w lesie, zasięg bez zewnętrznej anteny zerowy, komórka też itd. Obecnie testuje to:

http://allegro.pl/antena-log-l4g-lte-4g-mimo-2x15dbi-sma-2x5m-3801-i7139107843.html

i co ciekawe działa całkiem nieźle, internet jest, nie zrywa, ale w różnych porach dnia prędkość bardzo się zmienia (co pół godziny). Nie wiem czy w radiówkach to normalne (na codzień śmigam na światłowodzie Neostrady), ale w lesie raz mam 3Mb a raz 6-8Mb.
    W tym miejscu to i tak szok nieziemski. Ale szukam lepszego sprzętu, na konkretne pasmo, by tę prędkość ustabilizować. Tylko nie bardzo potrafię zrozumieć z danych nadajnika (w załączniku) na jakim paśmie to chodzi. Ktoś mi pomoże?
    Z testów wynika, że najlepiej radzi sobie T-Mobile, choć testuję startówki różnych sieci, działa wszystko.
    matej1410
    Level 25  
    Nie jestem wybitnym specjalistą, ale eNodeB (w 2G było to nazwane stacją bazową) współpracując z Twoim odbiornikiem w postaci telefonu, czy modemu dobiera różne parametry dotyczące transmisji np. decyduje którego schematu modulacji użyć, ma to wpływ na prędkość transmisji danych. Częstotliwości, na jakich łączysz się z takim punktem również mogą się zmieniać, i to również ma bezpośredni wpływ na prędkość transmisji.
    eNodeB jest obciążana w różnym stopniu w ciągu doby, np. o 2 nad ranem większość abonentów, nie obciąża sieci natomiast w innych godzinach (za dnia) jest zupełnie inaczej. Prędkość transmisji będzie zależała, również od obciążenia. Sądzę, że prędkość Twojej transmisji jest tak różna przez obciążenia, jakie generują inni abonenci, w różnych porach dnia.
    matek451
    Level 43  
    Pytaj https://www.123gif.de/free-gifs/witches/hexen-0128.jpg . Tutaj nikt ci nie pomoże bo nawet niepotrzebnie się trudziłeś odcinając lokalizację BTS-a NetWorks w Modliborzycach. to powszechnie dostępne dane więc po co takie zagrywki? Zaczyna się od podania własnej lokalizacji. Do tego pokazuje parametry sygnału, CID BTS-a jakie masz na niewiadomym routerze w T-Mobile lub innych operatorów. Speedtest nie jest żadną miarą sygnału. Test z anteną oraz dla porównania z routerem na zewnątrz i screeny z testów. Do testów korzystasz z HManagera, Toolboxa czy LTEWatchH. Jaki to sprzęt ?
    BradenGrzesiek
    Level 8  
    Jakie zagrywki? Przecież na shocie masz jak byk podane ID stacji.
    Router mam D-Lite. Chcę się tylko dowiedzieć jakiego pasma używa ta stacja, bo jest podane 800 a niżej 1800 i 2600.
    matek451
    Level 43  
    Jak wszystko wiesz to po co pytasz? ID stacji nie ma nic wspólnego z jego CID, poza tym 99,9% użytkowników nie ma pojęcia jak zlokalizować BTS NetWorks po eNB, CID a tym bardziej po ID. Poza tym skąd pewność ze łączysz się akurat z tym BTS-em i w technologii LTE? Korzystałeś z jakiejś diagnostyki sygnału na tym jakimś routerze D-Lite ?????? Wymuszałeś konkretne pasma LTE, 3G? Na BTS-ie działa LTE800 Orange i LTE800 T-Mobile i wspólne 3G z UMTS900NetWorks i każdy ma swoje 3G na UMTS2100 HSPA+DC .Co to w ogóle za router, chyba D-Link? Antena logarytmiczno-periodyczna, działa w szerokim zakresie pasm więc powinna służyć do LTE800 i 3G z UMTS900 i UMTS2100. LTE1800 i LTE2600 na takim na BTS-ie to z reguły tylko pozwolenie. Jedyny sposób aby sprawdzić czy działają to wymuszenie tych pasm na routerze i sprawdzenie samemu.
    BradenGrzesiek
    Level 8  
    Czyli na sto procent jest LTE800, a pozwolenia na 1800 i 2600 nie przesądzają czy takie pasmo jest obsługiwane, więc trzeba przetestować? Mam router D-Link Dwr 921. Sprawdziłem już w Google, że nie da się na nim wymuszać pasma.