Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakim urzadzeniem sprawdzić sprawność układu scalonego "cyfrowego" np.

kiss39 28 Maj 2018 16:23 798 13
 • #1 28 Maj 2018 16:23
  kiss39
  Poziom 33  

  Witam

  Chciałbym się zapytać jakim urządzeniem sprawdzić sprawność układu cyfrowego, a jakim układy analogowe. Pomijam Multimer, który sprawdza, czy jest dostarczone napięcie na Piny VCC i GND. Może ktoś z kolegów "elektroników, serwisantów opisać krok po kroku.

  Np. 4021
  Jakim urzadzeniem sprawdzić sprawność układu scalonego "cyfrowego" np.

  info. Typ układu : scalony cyfrowy 4021 "rejestr przesuwny

  Pozdrawiam

  0 13
 • Pomocny post
  #2 28 Maj 2018 21:05
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Odpowiedzią jest specyfikacja danego układu. Co on robi, jakie ma wejścia i wyjścia.
  Podajesz sygnały wejściowe, sprawdzasz czy wychodzą prawidłowe czy nie.
  Każdy układ jest inny. Każdy ma inną procedurę testową.
  Przyda ci się też oscyloskop, obok multimetru.

  0
 • Pomocny post
  #4 28 Maj 2018 23:01
  wieswas
  Poziom 33  

  Do częściowego testowania układów cyfrowych pracujących w jakimś urządzeniu pomocna jest też prosta sonda logiczna, która za pomocą 3 LED-ów pokazuje na stany logiczne na kolejnych nóżkach układu scalonego.
  Np. świeci tylko czerwony LED - "stan wysoki"
  świeci tylko zielony LED - "stan niski"
  świeci Zielony i Żółty - "stan niski z krótkimi impulsami stanu wysokiego"
  świeci Czerwony i Żółty - "stan wysoki z krótkimi impulsami stanu niskiego"
  świeci Czerwony, Zielony i Żółty - "szybka fala prostokątna"
  Dla małych częstotliwości (poniżej kilku Hz) dodatkowo możemy interpretować miganie LEDów.
  Taka sonda jest bardzo prosta i mieści się w obudowie mazaka.

  0
 • #5 29 Maj 2018 00:15
  kiss39
  Poziom 33  

  tos18 napisał:
  Najprościej - płytka stykowa i multimetr
  Posiadam
  wieswas napisał:
  Taka sonda jest bardzo prosta i mieści się w obudowie mazaka.
  Będę musiał podejrzeć jak taki projekt zrobić.
  Madrik napisał:
  Przyda ci się też oscyloskop, obok multimetru.
  Tak też myślałem żę Oscyloskopem również można sprawdzić.

  0
 • Pomocny post
  #6 29 Maj 2018 00:56
  tos18
  Poziom 38  

  kiss39 napisał:
  Posiadam

  To dobrze.

  zasilasz układ na płytce stykowej (kondensatory odsprzęgające zalecane)
  Na podstawie tabeli prawdy z dokumentacji układu wymuszasz różne stany na wejściach przy pomocy zworek lub dla układów sekwencyjnych prostego generatorka na NE555 i obserwujesz multimetrem stan wyjść.

  Pamiętaj że układy sekwencyjne (jak4021) reagują bardzo szybko więc próba podania jednego impulsu na wejście CLK przy pomocy zworki skończy się niepowodzeniem (podasz kilka do kilkunastu impulsów) dlatego potrzebny jest prosty generatorek astabilny dla podawania sygnałów zegarowych i monostabilny dla podawania jednego czystego impulsu bez śmieci. Taki generatorek to NE555 i kilka elementów z podręcznych śmieci.

  przykład 4021:
  na wejścia równoległe podajesz same zera(łączysz do masy zworkami)
  Na wejście P/SC podajesz jedynkę (łączysz do +12V).
  Teraz zmiany na wejściach P6,P7,P8 powinny dawać takie same zmiany na wyjściach Q6,Q7,Q8.

  Ustawiasz P/SC na 0, podłączasz generatorek astabilny do wejścia CLK i obserwujesz jak stany poszczególnych wyjść Q zmieniają się po każdym impulsie - następuje przesunięcie stanu o jedno oczko z każdym impulsem.
  Stan który był na Q6 znajdzie się na Q7 itd.

  Możesz też do wyjść podłączyć diody LED przez rezystory 2k2 i zrobi się widowiskowo.


  Czasochłonne ale jakie pouczające. Programator z funkcją testera zrobi to w kilka sekund ale nawet nie zauważysz co robił.

  0
 • #7 30 Maj 2018 18:58
  kiss39
  Poziom 33  

  tos18 napisał:
  Na podstawie tabeli prawdy z dokumentacji układu wymuszasz różne stany na wejściach przy pomocy zworek lub dla układów sekwencyjnych prostego generatorka na NE555 i obserwujesz multimetrem stan wyjść.

  np. takiego
  Jakim urzadzeniem sprawdzić sprawność układu scalonego "cyfrowego" np. Jakim urzadzeniem sprawdzić sprawność układu scalonego "cyfrowego" np.

  0
 • Pomocny post
  #8 30 Maj 2018 19:23
  tos18
  Poziom 38  

  Ten z pierwszego rysunku pod warunkiem że znacznie zwiększysz C2 (spróbował bym 2,2µF)
  bo teraz generuje częstotliwości akustyczne a tak szybkich zmian nie zaobserwujesz multimetrem. Potrzebujesz powiedzmy 0,1Hz do 1Hz (1 impuls na 10s - 1 impuls na s).
  Nie jest potrzebny tranzystor ani głośnik sygnał bierzesz z nogi 3. Całość zasilasz tym samym napięciem co badany układ.

  Generator monostabilny czyli pojedynczy impuls uzyskasz odłączając nogę 7 układu od rezystorów R1, R2. i podłączając tam mikroprzełącznik zwierający połączenie R1 R2 do masy. Potencjometrem ustawisz sobie czas impulsu.

  Możesz też zostawić R3 i podłączyć do niego diodę LED (anoda do rezystora katoda do masy). Będzie sygnalizowała stan wyjścia generatora.

  0
 • Pomocny post
  #9 30 Maj 2018 19:30
  Justyniunia
  Poziom 29  
 • #11 31 Maj 2018 17:34
  tos18
  Poziom 38  

  Do audio najlepiej było by mieć generator sinusa 1kHz z różnymi poziomami na wyjściu.
  Np 775mV 300mV 1mV i regulowany. Do prostego testu "sygnał przechodzi" wystarczy prostokąt lub trochę łagodniejszy dla ucha trójkąt. Tu również NE555 może się sprawdzić.
  Jeśli chcesz coś prostszego niż schemat 2 z postu #7 daj znać

  0
 • Pomocny post
  #12 31 Maj 2018 20:00
  wieswas
  Poziom 33  

  W latach 70-tych popularne były bardzo proste testery produkowane i sprzedawane przez firmy rzemieślnicze. W każdym czasopiśmie "Radioamator i krótkofalowiec" były ich reklamy:
  Jakim urzadzeniem sprawdzić sprawność układu scalonego "cyfrowego" np.
  We wszystkich czasopismach były też różne ich schematy (np. wykorzystując tylko jeden tranzystor):
  Jakim urzadzeniem sprawdzić sprawność układu scalonego "cyfrowego" np.
  Wykorzystywano tam generatory silnie zniekształconego sygnału, przez co zawierały wiele harmonicznych, które sięgały aż do w.cz.
  Obecnie mając do dyspozycji ogromny wybór układów scalonych, tranzystorów szczególnie w wykonaniu SMD bez problemu można umieścić dowolne testery, o znacznie lepszych parametrach w obudowach wielkości długopisu.

  0
 • Pomocny post
  #13 01 Cze 2018 15:04
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Witam. Przestańcie mącić chłopu co nie umiał szczegółowo się spytać. Nie zrozum mnie źle, bo mam wrażenie, że nie wiesz jakby tu rzucić się na głęboką wodę. Pojęcie układ scalony jest tak rozległe, że sprawność w takim rozumowaniu jak urządzeniem czy też metodą pomiaru zmieścić się nie może. Odpowiedź już padła pewnikiem znajomość specyfikacji układu.

  Nie ma czegoś takiego jak urządzenie do badania sprawności układów, tylko przyrządy określane tym mianem służą badaniom wybranych funkcji, na podstawie których producent ictestera uważa iż układ jest sprawny. I tak np. można to zrobić profesjonalnym programatorem pamięci równoległych: najpierw zintegrowanym multiplekserem I/O dokonuje się komutacji na poszczególne piny przystawki programatora, następnie wysterowuje po kolei wejścia A,B,C, itd. badanego układu do odczytania stanu wyjścia Q, aby porównać go z tabelą prawdy. Robi się to za pomocą specjalnego oprogramowania. Załączam osobny exe z katalogiem dat sulucji testów Xeltek Unipro. Zanim wyświetli się lista należy wczytać TTL.DAT z File > Load.

  Ciekawostka taka, że Xeltek pozwala tworzyć całkiem nowe i unikalne tabele prawdy, czego podobne programatory nie mają.
  (używało się tego na politechnice w latach '90 i teraz urządzenie jest bardzo stare)

  Jak ktoś nie dysponuje profesjonalnym programatorem, to zachęcam do korzystania z Electronic Workbench tak jak już wielokrotnie to robiłem. Jak ktoś dopiero zaczyna gromadzić sprzęt i chce coś w tym kierunku działać, to musi posiadać taką możliwość łatwego testu układów sekwencyjnych. Ponadto wiedzieć wypada, że znajomość EWB może być konieczna do uzyskania pozytywnej oceny z pracowni elektronicznej w technikum elektronicznym. Tak było w ZSE Lublin.

  Praktyczne zastosowanie takiego testera symulującego np. Link

  WEWB32 do ściągnięcia np. Link

  Ciekawy rodzaj testu pojedynczych wyprowadzeń z użyciem charakteroskopu np. Link

  0
 • Pomocny post
  #14 02 Cze 2018 10:11
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  kiss39 napisał:
  Chciałbym się zapytać jakim urządzeniem sprawdzić sprawność układu cyfrowego, a jakim układy analogowe.
  Pozostaje pytanie po co ktoś miał by to robić, bo jeśli chodzi o naprawę urządzeń to szukanie usterki przez sprawdzenie (wszystkich) elementów jest najmniej efektywną metodą, do której rozsądny serwisant wraca tylko w najbardziej beznadziejnych przypadkach.

  Generalnie większość układów scalonych wymaga jakiegoś "środowiska układowego" do działania, w przypadku układów logicznych jest najłatwiej, mogą istnieć uniwersalne testery bo wszystkie sygnały łączące układ ze światem zewnętrznym są sygnałami logicznymi i tylko trzeba zadawać/odczytywać określone sekwencje stanów, z układami analogowymi nie ma tak łatwo bo realizowane funkcje są bardzo różnorodne jak i sygnały wejściowe / wyjściowe, chcąc sprawdzać przykładowo NE567 (detektor częstotliwości), LM331 (przetwornik U/F) NE612 (mieszacz z oscylatorem) ICL8038 (generator funkcyjny) TL494 (kontroler przetwornicy) musiał byś dla każdego zbudować zupełnie niezależny układ testera, co nie ma sensu, szczególnie w serwisie, kiedy w naprawianym urządzeniu jest już cała elektronika potrzebna danemu układowi scalonemu do działania.

  Żeby naprawiać urządzania przede wszystkim trzeba znać ich budowę i działanie, a dokładniej zależności pomiędzy poszczególnymi zespołami urządzenia, przykładowo jeśli mamy zasilacz z wyjściem standby to najpierw sprawdzamy to wyjście bo jeśli zasilacz pomocniczy nie działa to cała reszta też działać nie będzie choćby była całkowicie sprawna.

  0