Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Orllo RX-260 uszkodzona dioda zenera

28 Maj 2018 17:18 276 6
  • Poziom 9  
    Witam Forumowiczów :D

Posiadam samochodowy rejestrator Orllo RX-260. niestety wysiadł prawdopodobnie słońce go przygrzało.
    Po rozebraniu widać spaloną diodę zenera. niestety nie da się nic z niej odczytać.
    Jest to zasilane z kablem mini USB wiec tam jest chyba 5 V, ale
    akumulator ma 3,7 V.
    Czy ktoś ze znawców mógłby mi podpowiedzieć na jakie napięcie będzie ta dioda?

Miłego popołudnia :D
  • Poziom 43  
    Po czym stwierdziłeś, że to dioda zenera?
  • Poziom 9  
    na płytce jest oznaczenie D3..... ( sporo lat temu chodziłem do technikum elektrycznego i trochę się bawiłem elektroniką....

Dodano po 40 [sekundy]:

ale mogę być w błędzie...
  • Poziom 43  
    robcio27 napisał:
    na płytce jest oznaczenie D3..... ( sporo lat temu chodziłem do technikum elektrycznego i trochę się bawiłem elektroniką....
    ...
    ale mogę być w błędzie...

Diody zenera mają grafiki: Orllo RX-260 uszkodzona dioda zenera
    oznaczane są zazwyczaj symbolem DZ. Bardzo rzadko symbol D oznacza diodę zenera chociaż spotkałem się z takim przypadkiem. Symbolem D oznaczane są pozostałe diody o ogólnej grafice grafice Orllo RX-260 uszkodzona dioda zenera chociaż poszczególne rodzaje diod mogą mieć zmodyfikowaną grafikę.

Dodano po 1 [minuty]:

robcio27 napisał:
    ...
    ...

Po wyglądzie trudno określić rodzaj diody. Nie ma na niej jakiegokolwiek napisu?
  • Poziom 9  
    Niestety nie ma żadnego napisu. Dodatkowo jest malutka bo ma 2 mm długości.
    Była cała zadymiona

Dodano po 1 [minuty]:

Spróbuje jeszcze po ścieżkach sprawdzić połączenia...
    choć to takie maleństwo....
  • Poziom 43  
    robcio27 napisał:
    na płytce jest oznaczenie D3..... ( sporo lat temu chodziłem do technikum elektrycznego
    ...

Ja to technikum elektronicznego chodziłem w latach 1975-1978 i nie uczono mnie, że symbolem D oznacza się diodę zenera.
  • Poziom 9  
    Ale to nie jest schemat na którym oznaczenia są wg obowiązujących norm... Na płytce (jak widać na powyższym zdjęciu) jest oznaczenie D3 - miniutaryzcja robi swoje.
    Ponieważ jest to tuz obok gniazda zasilania przypuszczam że to stabilizator...

Dodano po 3 [minuty]:

Kiedyś jak wszystko w elektronice było większe to było łatwiej naprawić :(

Dodano po 50 [minuty]:

Patrząc na płytkę tuz nad jest też przycisk Reset ( w razie gdyby urządzenie się zawiesiło)