Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta główna z maksymalnie dużą liczbą portów SATA pod budowę domowego serwera

Infinity0312 28 May 2018 19:09 6048 29
    Infinity0312
    Level 5  
    Witam poszukuję płyty głównej z możliwe jak największą liczbą portów SATA znalazłem Asus M5A78L LE ale jest duża i ma 6 portów a np ASRock FM2A85X-ITX jest mała i ma 8. Tak na prawdę format nie gra roli ważne aby miała 6 portów w górę do budowy domowego serwera.
    funak
    Level 25  
    Jest jeszcze opcja, aby wygrzebać w sieci kontroler RAID ARC1280ML. Ja zakupiłem, jestem zadowolony, co prawda mam 16 portowy, ale możliwości ogromne, bieżący monitoring dysków, alerty na maila itd.

Sprawdziłem, cena za grosze: ($55)
    https://www.ebay.com/itm/ARC-ARC1280ML-VER-2-...878648?hash=item2a99ad01b8:g:xjYAAOSwV~VaNO7D

Dodano po 6 [minuty]:

To jeszcze dopiszę, RAID działa na DDR2, ja włożyłem zwykłą DDR2 2GB i działa super. Mam stworzony RAID6 z 6 dysków 2TB, wielkość partycji 7,27TB.

Minus taki, że ten akurat kontroler nie obsługuje dysków SSD, a konkretnie funkcji TRIM. Ponadto obsługuje dyski do 2TB.
    Infinity0312
    Level 5  
    funak wrote:
    Jest jeszcze opcja, aby wygrzebać w sieci kontroler RAID ARC1280ML. Ja zakupiłem, jestem zadowolony, co prawda mam 16 portowy, ale możliwości ogromne, bieżący monitoring dysków, alerty na maila itd.

Sprawdziłem, cena za grosze: ($55)
    https://www.ebay.com/itm/ARC-ARC1280ML-VER-2-...878648?hash=item2a99ad01b8:g:xjYAAOSwV~VaNO7D

Dodano po 6 [minuty]:

To jeszcze dopiszę, RAID działa na DDR2, ja włożyłem zwykłą DDR2 2GB i działa super. Mam stworzony RAID6 z 6 dysków 2TB, wielkość partycji 7,27TB.

Minus taki, że ten akurat kontroler nie obsługuje dysków SSD, a konkretnie funkcji TRIM. Ponadto obsługuje dyski do 2TB.

A jakie resztę parametrów masz? procesor itd zależy mi na ilości bo dyski to po prostu z firmy chwilę po używane od 500 gb do 1t

A jeśli chodzi o RAID ARC1280ML to to świetna opcja ale na przyszłość bo na razie nie mam takiego budżetu ani tylu dysków chyba że lepiej kupić jakąś biedną płytę główną i to od razu

i czy ewentualnie można ustawić Asus M5A78L-LE AM3+ aby działała jako RAID 6
    funak
    Level 25  
    Szczerze mówiąc to ta opcja za $55 to bardzo dobra opcja, aż dziwnie tania.
    Normalnie te karty ( z USA) można zakupić za kwotę conajmniej $150, A w Polsce chodzą po 2000zł.
    Do tej karty potrzebne są jeszcze przewody SAS-8087.

Co do karty, to ona ma jeszcze jedną zaletę która się ujawnia przy większej ilości dysków, mianowicie zarządza zasilaniem, co powoduje, że normalnie startując 20 dyskami następuje duży pobór prądu, co powoduje wyłączenie zasilacza, natomiast ta karta powoduje, że dyski rozpędzane są kolejno po sobie jeden po drugim, nie jednocześnie. Ponadto mając dyski przykładowo 7200obr można tak ustawić, by np. po 10 minutach bezczynności dyski zwolniły do 5400. Słychać wówczas charakterystyczny dźwięk zwalniania obrotów.

Co do parametrów:

Komputer oparty o i7-5820K, DDR4 32GB, ale to jest mało istotne tutaj. Na komputerze postawione 3 systemy wirtualne Win7 x64, na RAID6 bazy danych MySQL ze średnim ciągłym obciążeniem dysku na poziomie 200MB/s.

Planuję niebawem rozszerzyć macierz o dodatkowe dwa dyski, odczekuję dalszej zwiększenia wydajności.

Dziś testowałem macierz, wyszło, że odczyt sekwencyjny z macierzy jest na poziomie 1200MB/s w chwili obecnej.
    Zapis dużo gorszy za sprawą mocno zdefragmentowanego dysku, wyszedł na poziomie 140MB/s, ale pamiętam, że byłem wstanie osiągnąć zapis na poziomie 700MB/s.

Dodano po 11 [minuty]:

Co do RAID6, to wspierany jest przez sprzętowe karty RAID.
    Zatem wbudowane w płytę główną, to jest RAID5 - niestety.

Sprawdziłem płytę M5A78L LE, niestety wspiera tylko RAID0, oraz RAID1.

Zatem pozostaje Ci windowsowy RAID5.

Odnośnie RAID5 to mogę wtrącić małą dygresję, mianowicie - jak używać RAID5+, to conajmniej RAID6. Dlaczego?

Kiedyś miałem RAID5. Macierz składała się z 4 dysków. Jeden dysk się "wysypał", więc wymieniłem na nowy, podłączyłem i zaczęło się odbudowywanie macierzy, trwało to wieki, ale się odtworzyło. Pomyślałem sobie - jest technologia. Fajna sprawa. Za jakiś czas uszkodził się drugi dysk, zadowolony wymieniłem kolejny dysk na nowy, rozpoczęła się odbudowa macierzy. Ino czekać aż skończy. A tu nagle - cyk, Error, "wysypał" się kolejny dysk. Nie wytrzymał obciążenia związanego z odtworzeniem macierzy, w końcu działał od samego początku i macierz zdegradowana! Długo mi zeszło, zanim poskładałem to w całość i odzyskałem dane. Ale wtedy sobie powiedziałem - nigdy RAID5, tylko RAID6. I faktycznie - działa elegancko. Ryzyko że uszkodzą się 3 dyski jest dużo dużo mniejsze.
    Infinity0312
    Level 5  
    Patrząc na twoją specyfikacje to już bardzo poważny sprzęt, natomiast ja chciałem aby ten serwer służył mi po prostu do przechowywania zdjęć i filmów ( więc RAID 6 jak najbardziej wskazany) bo robię w tym i jest tego dużo. Chciałem w miarę możliwości zrobić sobie jeszcze tak jak robiłem np z Mega.net aby móc udostępnić komuś po prostu jakąś formę linku i aby on miał do nich dostęp online i sam abym mógł się z tymi danymi łączyć np na telefonie przez jakąś apke albo na innym PC, ponieważ często jestem na wyjazdach a dostęp do nich czasem jest mi bardzo potrzebny potrzebny. Zastanawiam się jednak teraz nad tym czy nie połączyć tego z moim komputerem intel core i7 7700k DDR4 16 GB 3200MHz dodać tę kartę i na niej po podłączać te dyski. Tyle że też z tym PC różnie jest np nie ma mnie brat sobie wpadnie zagrać w jakieś gry i się przelogowywuje i lubi czasem coś niechcący przełączyć więc właśnie nwm co byś polecał? osobna maszyna na jakiś słabszych podzespołach czy ten komputer. Te rzeczy mają tam sobie głównie leżeć nie zależy mi w sumie na nie wiadomo jakiej szybkości , bo jeśli np będę obrabiał film to i tak go daję na ssd bo jest szybciej.
    funak
    Level 25  
    Jeśli chodzi Ci w zasadzie o serwer plikowy, to spokojnie wystarczy Ci coś związanego z i5, 4GB RAMu i do niego taką kartę RAID.

Kwestia by dyski weszły w obudowę i jakoś to zasilić odpowiednim zasilaczem. Na zewnątrz wypuścić skrętkę 1Gbit i chodzi jak lala. Dostęp do komputerka masz wówczas ciągły. Bez przestojów.

Zwróć uwagę na to, że tworząc macierz RAID jeśli masz dyski 500GB oraz 1000GB to dla dysku 1TB będzie wykorzystana tylko przestrzeń 500GB, ponieważ jest wymóg aby wszystkie dyski były równej pojemności. Jeśli są różnej, to RAID bierze pod uwagę najmniejszy z nich i takie wykorzystanie ustala dla pozostałych.

Druga sprawa, przykładowo 6 dysków zajmuje trochę miejsca, trochę to waży, więc i obudowa duża, zatem nie wiem, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby upakowanie do tego twojego core i7. Myślę, że mimo wszystko bardziej ekonomiczne. Serwer plikowy będzie działał mimo wszystko, czy brat się przeloguje czy też nie. Więc w zasadzie wystarczy, że komputer będzie działał.

Co do udostępniania plików w sieci bezpośrednio z dysku, właśnie się do tego pomału przymierzam. Póki co posiłkuję się TeamViewer oraz DropBox'em.
    Infinity0312
    Level 5  
    Tak właśnie myślę i jednak to rozwiązanie z moim komputerem odpada bo po prostu denerwuje mnie jak chodzi mi wentylator w PC na noc pomimo tego że mam be quiet! Dark Rock PRO 3 i pół pasywny zasilacz to i tak mnie to denerwuje więc serwer wolał bym sobie postawić gdzieś za ścianą na strychu np i tam niech sobie chodzi. Myślę że jak bym poskładał go z używanych części to jakąś płytę główną na i5 mini itx znalazł bym za 100-150 pln procesor też gdzieś tak i myślę że 8 gb ram też bym znalazł ( w sumie zapytam wujka bo mam taką sytuację że od niego z roboty dostanę te dyski albo chwilę poużywane albo prawie wgl to zapytam o ram albo jakieś takie płyty główne) i jeśli ta płyta główna nie gra takiej dużej roli to wolał bym te 250 pln zainwestować w tą kartę i wszystkie dyski na RAID 6 i wszystkie równe 500 gb i już problemu nie ma. Jak uważasz?

Tą skrętkę o której mówisz to po porostu do routera tak? I będzie działało normalnie też pod wifi?
    I jaki system masz na te pliki Windows Serwer ? ubuntu server? czy co polecasz do czegoś takiego ( w szkole robię na win serwer i nad nim myślałem szczerze)
    funak
    Level 25  
    Dobry pomysł. Skrętka 1Gbit, ale musisz mieć router 1Gbit, wówczas faktycznie przez WiFi będziesz mieć dostęp. Na komórce również. Ja używam TotalCommander na Android.

System obecnie: Windows 10 x64 PL, niestety Windows Serwer jest za drogi do domowego użytku.
    Po drugie, Windows Serwer jest dobry, jak masz ileś tam użytkowników aktywnie użytkujący serwer, a w domowych warunkach, to już całkiem inna sprawa.
    Infinity0312
    Level 5  
    Jak nimi zarządzasz z win 10 przez MySQL jakoś? I właśnie jak to będzie jak mam np 2 laptopy jeszcze i ktoś tam by chciał coś wgrać jak ja np film wgrywam bo z tego co mówisz to win serwer dał by sobie z tym radę a jak ty to rozwiązujesz? Obecnie mój router to TD-W8950N od orange więc rewelacji na nim raczej nie ma . Powiedz jak to wgl u ciebie wygląda jak to działa? Wiem że od postawienia serwera do tego żeby sobie udostępniać www jeszcze długa droga ale od dawna się już tym interesuje a teraz mi się nadarzyła okazja by się tym zacząć bawić.

Edit:
    Przypomniało mi się właśnie że w szkole z projektu mam klucz do Windows Serwer 2016 i 2012 więc jak o to chodzi to nie miał bym z tym problemu .
    funak
    Level 25  
    Poprzez udostepnianie folderów. Tworzę udział sieciowy. Przypisuję użytkownika i już. Z laptopa przykladowo pisze \\pchome i pojawia sie zapytanie o login/hasło. Wpisuję i już mam dostęp.

Dodano po 1 [minuty]:

Ew. można jeszcze ustawić prawa dostępu do plikow/katalogów.
    Oczywiście wszystko mowa o Windows 10 Professional. Bo wcześniej o tym nie wspomniałem.
    Infinity0312
    Level 5  
    Aaa w ten sposób.
    Za późno zrobiłem edit do tamtego.
    czyli na tele udostępniasz to sobie przez TotalCommander tak ? Tylko że to poza wifi już chyba nie będzie działać nie?
    funak
    Level 25  
    Przy tym routerze który podałeś to max. 100Mb/s czyli jakieś 10MB/s kopiowanie filmu z jednego komputera na drugi.
    Więc jeśli chcesz umieścić macierz na osobnym komputerze to warto zakupić switch 1Gbit i połączyć komputery ze sobą. Wówczas szybkość kopiowania do 100MB/s.

Dodano po 3 [minuty]:

Przykładowo chcę na komórce oglądnąć film. Więc wchodzę do totalcommandet wchodzę w folder LAN tam mam profil utworzony do łączenia siŕ. Pojawia mi się lista udziałów C D E i dalej wyszukuję. Klikam odtwórz na pierwszym planie i film sobie leci :)

Ale to po WiFi.
    Infinity0312
    Level 5  
    Albo jakiś szybszy router zdał by egzamin? Sytuacja wygląda tak że tam gdzie bym chciał postawić serwer do mojego pc jest dosłownie ściana ale już np do laptopów to tylko wifi i film na tv fajnie też by było zobaczyć np.
    A jeśli chodzi o ten Windows serwer jeśli już mam legalnego to lepiej iść w niego czy tak jak ty na win 10, bo nie ukrywam że bardzo mi zależy na tym żeby zrobić z niego www i mieć do niego dostęp online ( mam mieć za niedługo światłowód więc nie będzie źle a chodzi mi też bardziej o wgląd niż wgrywanie tam czegoś chociaż w trasie to też by było przydatne).
    Infinity0312
    Level 5  
    Dziękuję bardzo za pomoc, na prawdę bardzo mi pomogłeś :D
    Ostatnie moje pytanie tylko o tą kartę , ta co podałeś wcześniej w linku będzie dobra? Czy podałeś ją jako przykład
    funak
    Level 25  
    Tak, będzie dobra. Co prawda jest tam wentylator, w mojej karcie jej tam nie ma.

Kartę konfigurujesz z przeglądarki internetowej - bardzo wygodne, lub przy starcie systemu, dlatego warto podłączyć ją do sieci lokalnej. Jest tam z boku wyprowadzone gniazdo RJ45.

Na ebay.com jak wpiszesz ARC1280ML znajdziesz jeszcze inne propozycje. Te karty występowały w wersjach 12-port, 16-port oraz 24-port.

Do takiej karty potrzebujesz jeszcze kabel SATA, np. taki:
    https://www.ebay.com/itm/Mini-4i-SAS-SFF-8087...532195&hash=item25f2fa717a:g:C0wAAOSwL3JayF2r

Ale to tam pełny wybór jest tych kabli. Jeden kabel obsługuje 4 dyski.
    Infinity0312
    Level 5  
    Czyli co 16 portów to jeszcze x4 dyski? To łącznie 64 dyski mogę aż podpiąć?

A jakieś inne modele jeszcze ewentualnie polecasz tak właśnie do 300 pln jeśli faktycznie to jest jeszcze x4 to myślę że 8 portów by nawet było wystarczająco.
    Infinity0312
    Level 5  
    Oki dzięki wielkie :D zobaczę jakie te dyski dostanę i w razie problemów będę jeszcze pytał.
    Infinity0312
    Level 5  
    czyli jeden dysk zajmie 4 porty?
    Infinity0312
    Level 5  
    a więc w ten sposób oki rozumiem.

Polecasz jakąś stronkę gdzie jest jakoś fajnie wytłumaczone jak to wszystko skonfigurować? Bo nie znalazłem nic fajnego pod WS 2016
    VaM VampirE
    Level 21  
    Witam,

Dorzucę coś od siebie.
    Jeśli ma być to sam nas i ewentualnie jakiś torrent, to ładowanie się w i5, czy cokolwiek z desktopów to trochę ponad miarę.

Za około 800zł, można dostać nową płytę supermicro a2sdi-2c-hln4f (cztery porty 1Gb/s, 8 dysków SATA, płyta bierze ~10W).

Można budować mały fajny NAS do domu, biorący jakieś grosze za prąd, do tego nawet. router na tym postawisz w VM, proxmox śmiga jak trzeba.
    Dodatkowo płyta ma wbudowany zasilacz z 12V więc np z 4 dyskami laptopowymi śmiga z zasilacza 12V 3A. W zestawie jest kabel z mini sas na 4 sata.

Ładowanie się w desktopowe proce na NAS, gdzie nic innego nie będzie pracować to wywalanie kasy w prąd.

Mam w komu nas z 11 dyskami na Asrock c2550d4i, 16GB RAM, dyski to głównie WD Red, sieciówka to Intel x520-DA1 wpięta kablem DAC w switch mikrotika z dwoma portami 10GB/s, a potem miedzią do mojego macbooka też na 10G. Spokojnie ten CPU ogarnia 750MB/s po lanie, do tego kodi i torrenta transmission. Jak bym włączył Jumbo Frames pewnie by zamknęło 10G.

Ogólem serwerowe soc intela są super pod małe nasy.
    Infinity0312
    Level 5  
    No oki propozycja bardzo fajna tyle, że będąc w obecnej swojej sytuacji nie mam pieniędzy na płytę za 800 pln + resztę. Ma mi to oczywiście służyć itd ale głównie chciałem się na tym na uczyć jak to się robi i zrobić to tak żeby działało i za jak najmniejsze pieniądze. Faktycznie mały pobór mocy super ale musiał bym dużo kasy w to władować a jak zaczynam to wolał bym właśnie na czymś nie tyle gorszym co tańszym. Na razie jak dla mnie to trudniejsze dla mnie jest to jak to zrobić od strony oprogramowania niż jak to poskładać.
    VaM VampirE
    Level 21  
    Do niedawna najtańszym gotowcem był HP microserver Gen 8, był do dorwania za mniej niż 900zł i miał wszystko. Kupowaliśmy to hurtem, w firmie stała ich ściana, znajomi do domu kupowali, sam sobie kupiłem jednego jako backup przez rsynca głównego nasa.

Taniej, to już różnie wychodzi.

Można wziąć jakiegoś zabytkowego atoma jak Intel D945GSEJT, do tego kontroler na PCI za 40zł na jakimś chipie silicon image. Postawić na tym nas4free i gotowe.
    Taki śmieć NAS, też takie składałem jeden w firmie działał 4 lata ^^ (dostałem odmowę na nowy, fochłem się i poskładałem ze śmieci NAS, był niezbędny jak padł to kupili zawodowy serwer).
    Taki śmieciowy Atom N270 spokojnie 1Gb/s wyciągnie i nawet się przy tym nie zapali.

Zamiast niego można szaleć z ze starymi prockami jak celerony na LGA1155, albo pentiumy, nawet jakąś VM z linuxie to lekko obleci.
    Gorzej z kontrolerami hardwarowymi, często są to mimo ich fajności produkty posiadające słabe wsparcie w linuxach, a jeszcze gorsze w freebsd.
    Czasami trzeba flaschować chip aby to działało i nie zawsze działa jak trzeba.
    Dobrze rozeznać się z tym, co się kupuje.

Na windowsie jest łatwiej, jak płyta przyjmie, to raczej windows jak jest wspierany obsłuży, ale kosztem większego zapotrzebowania na moc serwera. No i dochodzi kwestia legalności, ewentualnie jest opcja na Windows Core i na nim VM do różnych zadań, w tym jako serwer (pomijam jak to się okropnie obsługuje), jest chyba za darmo i niewiem czy na nim odpali udostępnianie katalogów, ale chyba tak.
    Alternatywą na lepszym poziomie, jest Proxmox, zrobisz sambę i VM.

Fajnie jak by płyta i CPU, wspierały RAM ECC, daje to możliwości używania ZFS i brtfs z sensem, bez tego też można, ale to tak bardziej dla nauki. Bo nie ma jednego z fundamentów dla tych systemów plików.
    Bonus jest taki że RAM ECC DDR3 jest względnie tani (brutalnie tani), więc jak jest miejsce to można ładować do oporu.

Co bym osobiście polecał, CPU z ECC, wspierający UEFI, najlepiej z kontrolerem passtrough (czyli dyski widziane w systemie bez RAID), jak będzie wspierał dyski SAS, to dodatkowy plus, bo te jako używane są dość tanie, przy tym są znacznie bardziej żywotne.

Do nauki i startu, jest w sam raz, potem jak będziesz chciał transkodowanie video, czy VM, to sobie doładujesz to co ci nie będzie wyrabiało. Zrozumiesz budowę i będzie ok.
    Osobiście uważam że najbardziej opłaca się kupić Microserver G8/G10, albo tego atoma, będzie to działać długo, obleci VM i wspiera obecne technologie.
    Ale jak nie ma kasy, to trudno.

Co do oszczędności polecam ebay i chiny, ja np. kupiłem intel x520-da1 z hologramami i papierami, za jakieś 250zł, dłuuugo już działa, a za to samo w PL musiał bym zapłacić o tysiąc więcej.

System to nas4free (na starocie), freenas (na nowe serwerowe urządzenia), proxmox jak jest na celu wirtualizacja, linux (jaki kto woli, bo na każdym zrobi się wszystko z serwerowych spraw), windowsa wolę trzymać w VM, ale jednego core jako VM hosta też używam, bo platforma nie wspiera linuxa za dobrze, a na nim stado linuxów.
    Infinity0312
    Level 5  
    No oki wszystko to brzmi bardzo fajnie i zacznę się za tym rozglądać może złapie coś w dobrej cenie ale czy na razie mając do dyspozycji np procesor Athlon II albo coś podobnego od intela 8 gb ram płytę główną i około 6 dysków jestem w stanie coś takiego zrobić?
    Jeśli chodzi o windows serwer 2016 mam w pełni legalny.
    VaM VampirE
    Level 21  
    Czemu nie, do nauki się nada.
    W windows masz tworzenie softwarowych macierzy RAID, to możesz sobie NAS zrobić.

System postaw na jednym dyski, pozostałe 5 na RAID z danymi, zrób backup systemu jak ustawisz wszystko i będzie.