Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair HX550W - Uszkodzona cewka i był huk

28 Maj 2018 20:11 414 8
  • Poziom 21  
    Dziś wracam z pracy i włączam komputer. Nagle huk na pół pokoju i śmierdzi. Rozkręciłem zasilacz a tam "cewka" spalona i oderwana od druku, tak się zastanawiam co się jej stało i czy jest sens to naprawiać?
    Corsair HX550W - Uszkodzona cewka i był huk

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie wiem jak, ale pociągnął ze sobą monitor 22" Della. Do niego będe musaił też zajrzeć, na szczęście dane i inne komponenty przeżyły. Zasilacz ma już swoje lata, z 8 na pewno, ale to dość dobra konstrukcja. Jak myślicie jest sens wymieniać tą "cewkę" można podstawić od dowolnego zasilacza czy musi być konkretna taka?
  • Spec od komputerów
    To jest dławik APFC. Można go przezwoić, ale uszkodzeń jest więcej.
  • Poziom 21  
    Ok, a jak myślisz co mogło być przyczyną takiego efektu końcowego i czemu poszło na monitor komputerowy ? Jest gdzieś do dorwania schemat takiego ustrojstwa ?
  • Poziom 5  
    Można prosić o więcej zdjęć z góry zasilacza ? Co to za zasilacz?
  • Poziom 21  
    Huczul011 napisał:
    Można prosić o więcej zdjęć z góry zasilacza? Co to za zasilacz?
    Zdjęcia porobię jak wrócę z pracy, natomiast on jest mocno zabudowany radiatorami, więc mało będzie widać. Zasilacz komputerowy ATX
  • Poziom 20  
    Może dmucham na zimne , ale zmierz napięcia w gniazdkach (Tak aby objąć napięcia L1,L2,L3 i obciążać przy tym mocniej jedną fazę) i połączenia w rozdzielnicy , czy aby nie masz gdzieś upalonego przewodu N (PEN) , i masz tzw. pływające zero , miałem ostatnio coś podobnego w mojej okolicy . Jaki typ sieci , jakie zasilanie budynku.
    Jeśli to masz w porządku , to chyba jedyną drogą , jest przejście wyższego napięcia (w czasie momentu uszkodzenia zasilacza ) przez kartę graficzną lub muzyczną (jeśli masz podłączoną) do monitora.
  • Poziom 21  
    dzolo35 napisał:
    Może dmucham na zimne , ale zmierz napięcia w gniazdkach (Tak aby objąć napięcia L1,L2,L3 i obciążać przy tym mocniej jedną fazę) i połączenia w rozdzielnicy , czy aby nie masz gdzieś upalonego przewodu N (PEN) , i masz tzw. pływające zero , miałem ostatnio coś podobnego w mojej okolicy . Jaki typ sieci , jakie zasilanie budynku.
    Jeśli to masz w porządku , to chyba jedyną drogą , jest przejście wyższego napięcia (w czasie momentu uszkodzenia zasilacza ) przez kartę graficzną lub muzyczną (jeśli masz podłączoną) do monitora.

Ostatnio żeby było ciekaweiej to był u mnie elektryk i wymieniał "S" bo właśnie mi spadała ta od zasilacza komputerowego. Sprawdzał połączenia w rozdzielni. Natomiast napięcie w gniazdku ogólnie mieści się w normie (ok 234V) akurat tą fazę mam mocno obciążoną bo to mieszkanie w bloku i jedna faza na wszystkie gniazdka.
  • Poziom 24  
    CodeBoy napisał:

Ostatnio żeby było ciekaweiej to był u mnie elektryk i wymieniał "S" bo właśnie mi spadała ta od zasilacza komputerowego.....

Wygląda na to, że zasilacz od dawna uszkodzony.
  • Poziom 21  
    Rozkręciłem monitor, popatrzyłem na wtyczki , żadnych śladów, skręciłem i działa. Czary ?