Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym - poprawki po deweloperze

ro-x 31 Maj 2018 22:46 4554 92
 • #31
  ro-x
  Poziom 10  
  Panowie, wszyscy dobrze wiemy, że złodziej w pierwszej kolejności kradnie telewizor :D
  A poważnie, osiedle zamykane, są systemy cctv i sswin, moje i osiedlowe. Nie boję się o zniknięcie z ziemi bednarki. Kwestia tego, co będzie lepsze. Jak stalówka ocynkowana starczy na tyle samo co miedź, to wezmę stalówkę, jak miedź jest lepsza, to ułożę z miedzi.
  Poza tym, bednarki na wolnym powietrzu byłoby ze 2-3m, reszta byłaby już w domu.

  Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

  Tak sobie studiuję Dra. Musiała odnośnie połączeń wyrównawczych, i zaczynam nie widzieć sensu w podłączaniu do GSW pieca CO, skoro zarówno woda i gaz przychodzą do niego w PE, a odejścia również ma w PE. Tak samo szafka RACK, nie bardzo są dojścia obcych potencjałów.
  Czy w takim wypadku i tak powinienem je wykonać?
  Jeśli nie, to znacznie uprościłoby moją sytuację, bo nie musiałbym ciągnąć bednarki do RG, tylko co najwyżej do garażu i dojść do tego punktu z RG linką 10mm2. RG ( jej szyna PE) byłaby wtedy jedyną rzeczą podłączoną do uziomu.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  #32
  Borutka
  Poziom 27  
  ro-x napisał:
  zaczynam nie widzieć sensu w podłączaniu do GSW pieca CO,

  Tu raczej chodzi o komin (stalowy wkład)
 • OptexOptex
 • #34
  ro-x
  Poziom 10  
  Jestem po konsultacji z innym elektrykiem. Zaproponował:
  1. Nabicie 2 uziomów ocynkowanych długości 3m przed wejściem do domu, połączenie ich bednarką i wykonanie złącza kontrolnego przy powierzchni ziemi przed drzwiami do garażu. Z tego punktu chce wyjść linką 16mm2 do GSU, którą umieści pod tablicą rozdzielczą. Linką 10mm2 połączy GSU z listwą PE oraz z SPD (długość ok. 40cm). Powiedział też, że można SPD połączyć jednocześnie z GSU i PE, żeby było pewniej.
  Wykonanie złącza kontrolnego argumentuje tym, że nie widzi mu się prowadzenie bednarki po ścianach wewnętrznych wewnątrz budynku na sporej jego zdaniem odległości (w sumie wyszło 7m) przez kilka ścian, które nie są "proste" i mają kanty. A linka 16mm2 jego zdaniem powinna wystarczyć i nie ma przeciwwskazań, aby wykonać nią połączenie GSU z bednarką.
  2. Do GSU chce podłączyć ponadto wkłady kominowe z kwasówki (jeden w kotłowni i jeden w salonie) oraz szafkę RACK.
  3. Pozostawienie istniejącej różnicówki 3 fazowej na obwody oświetlenia i dodanie 3 różnicówek na obwody gniazd.
  4. Wykonanie dodatkowych obwodów pod piec CO/CWU, alarm, szafkę RACK, moją pracownię oraz na zapas dwa obwody na strych (może kiedyś go wykończę i zrobię bawialnię dla dzieciaków?)

  Generalnie w miarę pokrywa się to z tym, co zostało tutaj przez Was zaproponowane, a elektryk wydaje się pewniejszy tego co mówi i generalnie sprawia lepsze wrażenie od poprzedniego. Czy Waszym zdaniem można jego propozycję zaakceptować? Głownie chodzi o ten uziom, bo resztę to w sumie już chyba wiem że jest OK.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • #36
  ro-x
  Poziom 10  
  On. Mówi, że ma uprawnienia.
 • #38
  retrofood
  Moderator
  ro-x napisał:
  Zaproponował:
  1. Nabicie 2 uziomów ocynkowanych długości 3m przed wejściem do domu,

  Nie widzę tego, ale czuję niemiłą woń. Przecież nawet zwodów nie prowadzi się przy drzwiach czy oknach, a galmary chce pogrążać przed drzwiami wejściowymi? Jakieś polowanie na teściową? Uważaj więc, bo rozrzut tej broni jest bardzo duży.
 • #39
  ro-x
  Poziom 10  
  Mniej więcej tak to proponował. Jeśli widzicie lepsze miejsce, to bardzo proszę o info gdzie by to mogło być.
  Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym - poprawki po deweloperze
 • #40
  emigrant
  Poziom 28  
  ro-x napisał:
  Powiedział też, że można SPD połączyć jednocześnie z GSU i PE, żeby było pewniej.

  Co to znaczy pewniej? Prawidłowo SPD T1+T2 bo pewnie taki masz lub będziesz mieć powinien posiadać podwójny zacisk z symbolem uziemienia i PE(PEN). Już chyba to pisałem, tam gdzie jest symbol uziemienia lecisz do GSW/GSU ≦ 50 cm a od zacisku PE do listwy PE.
 • #41
  ro-x
  Poziom 10  
  Mam samo C z jednym wejsciem na uziemienie. Cała tablica wygląda tak.
  Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym - poprawki po deweloperze
 • #42
  emigrant
  Poziom 28  
  Ta rozdzielnica mniejsza nie mogła być? W domach jednorodzinnych przynajmniej na te ponad 100 modułów. Niektórzy mają dwie rozdzielnice na 300 modułów każda... Mniejsza o to. Czemu tylko T2? Tak było w projekcie, albo tak ubzdurał sobie elektryk? Nie dość, że masz atrapę Legrandową to przy prądzie udarowym ten SPD eksploduje. Ten SPD jest zły. Marnowanie miejsca w tak małej rozdzielnicy na 3 pojedyncze lampki kontrolne faz. Nie można było dać jednej z 3 ledami dla 3 faz? Nie ma zapasu 20-30% na przyszłość.
  Jak rozdział PEN masz przed rozdzielnicą to taki SPD powinieneś zamontować np. http://www.hager.pl/katalog-produktow/rozdzia...i-przepiec-kombinowane-typ-1/spa401/32412.htm Nie masz instalacji odgromowej, więc wystarczy SPD z odpornością udarową do 12,5 kA.
 • #43
  ro-x
  Poziom 10  
  Rozdzielnica bedzie wymieniona. Uwagi o SPD przyjmuje, bedzie wymieniony. Cale szczescie deweloper jest elastyczny. Lampki też mnie wkurzają i będą wymienione.
 • #44
  emigrant
  Poziom 28  
  Jak chcesz SPD bardziej markowy to jest DEHNshield https://www.dehn-international.com/pdbRes/DE_.../671/42828/Artikelnummer-pdf/42836/941400.pdf To jest to samo co ten Hager, tylko Hager jest tańszy jakieś 300 złotych. Nie ma sensu przepłacać imho.

  Kup rozdzielnicę nie wiem, 5x24, oszacuj mniej więcej na ile zapełnisz ją modułami i ile zostanie miejsca wolnego. Ja prywatnie mam FW2 4x36, na 144 moduły. Niestety miejsca wolnego zaczyna ubywać... :/ Lepiej mieć rozdzielnicę w połowie pustą niż na maxa zapchaną. Zakup i tak jednorazowy, więc nie ma co żałować kasy na większe rozdzielnice.

  Ta cała Twoja rozdzielnica do przeróbki całkowitej. Wszystko wisi na jednym RCD 3-f. Powpychane w zacisk po 2 przewody albo i więcej. Lampki nie mają dobezpieczenia. Przydałby się blok rozdzielczy. Do (nie)szczęścia brakuje jeszcze FR 4P. Jakimś cudem jest FR 3P. Chyba ktoś przez pomyłkę wstawił. ;)
 • #45
  ro-x
  Poziom 10  
  Będzie 4x 18, więcej się nie zmieści, bo umiejscowienie tablicy jest bez sensu w wiatrołapie... No ale tego nie przeskoczę.
  Zobaczymy kiedy usłyszę od dewelopera, że przeginam i że reszcie mieszkańców osiedla nic nie przeszkadzało i wszystko działa :)

  Tak czy inaczej, po przebudowie RG widziałbym to jak na poniższym rysunku.
  Do dupy, że oświetlenie łazienek na parterze i piętrze jest na tych samych obwodach co reszta parteru i piętra, trza dać całe obwody pod RCD. Będzie drożej, bo potrzebne są dwa, żeby nie odciąć sobie światła w całym domu...

  Generalnie może być?
  Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym - poprawki po deweloperze


  Nie podoba mi się jeszcze jedna rzecz. Mianowicie biała izolacja z kabli jest pozdejmowana już 2-3cm przed wejściem do puszek w ścianach. Czy to jest dopuszczalne? Jak nie, to mam kolejny problem...
 • Pomocny post
  #46
  elpapiotr
  Moderator Energetycy
  Zgadza się - masz kolejny problem :|
 • Pomocny post
  #47
  emigrant
  Poziom 28  
  Jak dla mnie jest poprawnie. Dla szafy rack bym dał RCBO krótkozwłoczny jak masz tam dużo sprzętu serwerowego, zasilaczy, itd. Piekarnik pod zabudowę jest oddzielnym urządzeniem i powinien mieć własny, dedykowany obwód. Ty chyba chcesz wykorzystać przewód 5-żyłowy i dla indukcji i piekarnika wykorzystać tę samą żyłę N? To partactwo. Zainteresuj się, czy piekarnik, który masz zamiar kupić ma wtyk czy nie ma. Bo jak ma wtyk to gniazdo(obwód) powinno być zabezpieczone poprzez RCD. Indukcja na pewno nie będzie miała wtyku, więc nie potrzebuje RCD.

  Kup rozdzielnicę i osprzęt. Sam też zbuduj rozdzielnicę. Zapytaj elektryka, czy zgadza, żebyś sam zbudował rozdzielnicę a on tylko przyjdzie w końcowym etapie jak już trzeba będzie podać napięcie do rozdzielnicy i porobić wszystkie pomiary. Nie musi się zgodzić, bo to on pod tym wszystkim się podpisze. Jak się nie zgodzi to przynajmniej patrz mu na łapy co robi. Z tego co widać to do tej pory przychodzili sami partacze.
 • #48
  ro-x
  Poziom 10  
  OK, z piekarnikiem więc popatrzę.
  A gniazda... Będę więc podnosił wyżej, bo kilometry kabla by były do wymiany.

  Dzięki za pomoc.

  Dodano po 2 [minuty]:

  emigrant napisał:
  Z tego co widać to do tej pory przychodzili sami partacze.

  No i to jest właśnie największy problem. Znaleźć dobrego fachowca jest ciężko. Całe szczęście czasy są takie, że można spytać na forum i wyrobić sobie własne zdanie kto jest partacz a kto nie :)

  emigrant napisał:
  Ty chyba chcesz wykorzystać przewód 5-żyłowy i dla indukcji i piekarnika wykorzystać tę samą żyłę N? To partactwo.

  A czy mogę w tym wypadku zastosować 3x 1P B16A?
 • Pomocny post
  #49
  emigrant
  Poziom 28  
  Tu nie chodzi o żyły fazowe tylko wspólny N dla piekarnika i indukcji.
 • #50
  ro-x
  Poziom 10  
  emigrant napisał:
  Tu nie chodzi o żyły fazowe tylko wspólny N dla piekarnika i indukcji.

  Zrozumiał.
 • #51
  Akrzy74
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  emigrant napisał:
  Tu nie chodzi o żyły fazowe tylko wspólny N dla piekarnika i indukcji.

  Dlaczego to jest tak wielki problem? Czy prąd w przewodzie N przekroczy wartość graniczną w przewodzie N gdy odbiornikiem będzie piekarnik i indukcja? Jeśli istnieje takie niebezpieczeństwo, należy zastosować odpowiedni aparat wyłączający.
 • #52
  CYRUS2
  Poziom 40  
  emigrant napisał:
  Tu nie chodzi o żyły fazowe tylko wspólny N dla piekarnika i indukcji.
  Maksymalny prąd N w tym wypadku będzie tylko 1x 16A.
 • #53
  emigrant
  Poziom 28  
  Problem jest taki, że piekarnik pod zabudowę nie jest częścią indukcji. Powinien posiadać własny, dedykowany obwód jako oddzielne urządzenie. Nawet z racji tego, że obciążenie będzie ≧ 2000 W. Moc maksymalna piekarników to często 3600 W. Moim zdaniem podpinanie piekarnika pod obwód indukcji to partactwo. Ja bym tak nie zrobił u siebie. Co zrobi autor tematu to już jego sprawa. Pewnie już przewód dawno położony i zatynkowany 5x2,5 mm^2 pod indukcję i piekarnik...

  Poza tym nie wiem co to za moda i idiotyzm, bo chyba większość piekarników ma już wtyczkę pod gniazdo. Tak jakby piekarnik pod zabudowę był urządzeniem przenośnym i można go sobie wtykać gdzie się chce z mocą 3600 W. Obcięcie wtyku, czy wylutowanie przewodu z wtykiem to pewnie pożegnanie się z gwarancją.
 • #54
  ro-x
  Poziom 10  
  Akrzy74 napisał:
  Jeśli istnieje takie niebezpieczeństwo, należy zastosować odpowiedni aparat wyłączający.

  Wolę móc gotować i piec jednocześnie. Perspektywa wyłączenia obwodu w wigilię mogłaby się dla mnie źle skonczyć, i zagrożeniem nie byłby tu prąd 😉

  emigrant napisał:
  Pewnie już przewód dawno położony i zatynkowany 5x2,5 mm^2 pod indukcję i piekarnik...

  5x2,5 jest zalany w posadzce, ale tynki będą dopiero za miesiąc, więc ewentualny obwód dam radę jeszcze dołożyć. Jest za to przewidziane gniazdo wtykowe pod piekarnik, ale jest to wspólny obwód z lodówką.

  elpapiotr napisał:
  Zgadza się - masz kolejny problem :|


  Ok. Trzeba coś więc zaradzić bez zbędnej rujnacji.
  Do wyboru jest podniesienie włączników o 3cm, wtedy izolacja wejdzie w puszkę. Z gniazdami podobnie. Ale co z puszkami łączeniowymi obwodów ošwietlenia? Mogę zastosować termokurczkę np. razy dwa, albo taką z klejem?
 • #55
  mawerix123
  Poziom 39  
  Brakuje wydzielonych obwodów dla pralki, zmywarki może nawet suszarki czy mikrofali :?: piekarnik też powinien mieć swój obwód nawet nie z racji N ale z racji tego że jest osobnym urządzeniem o mocy powyżej 2kW.

  ro-x napisał:
  5x2,5 jest zalany w posadzce, ale tynki będą dopiero za miesiąc


  Jak to masz już wylewki ale nie masz tynków :?:
 • #56
  ro-x
  Poziom 10  
  mawerix123 napisał:
  Brakuje wydzielonych obwodów dla pralki

  Jest.
  mawerix123 napisał:
  zmywarki może nawet suszarki czy mikrofali

  Zmywarka z mikrofalą na jednym obwodzie spokojnie uciągnie. Poza tym w kuchni są dwa obwody.
  mawerix123 napisał:
  piekarnik też powinien mieć swój obwód nawet nie z racji N ale z racji tego że jest osobnym urządzeniem o mocy powyżej 2kW.

  Napisałem już, że dołożę.
  mawerix123 napisał:
  Jak to masz już wylewki ale nie masz tynków

  A co w tym dziwnego?
 • #57
  retrofood
  Moderator
  ro-x napisał:

  Zmywarka z mikrofalą na jednym obwodzie spokojnie uciągnie.

  Tylko pod warunkiem, że nie będą pracować razem. Musisz na to zwracać uwagę.

  PS. Ja mam mieszkanie z lat 50-tych, kuchnia mikroskopijna, ale mam w niej 6 (słownie: sześć) obwodów. Na etapie budowy czy remontu dołożenie kilku lub kilkunastu metrów przewodu oraz kupienie jednego eS-a więcej to naprawdę taniocha w stosunku do osiąganej niezawodności zasilania. Poza tym im więcej obwodów tym łatwiej manewrować prądami poszczególnych faz, aby ich obciążenie było w miarę równomierne.
 • #58
  ro-x
  Poziom 10  
  Zrozumiał. Zanotował. Dołoży.
 • #59
  emigrant
  Poziom 28  
  ro-x napisał:
  5x2,5 jest zalany w posadzce, ale tynki będą dopiero za miesiąc, więc ewentualny obwód dam radę jeszcze dołożyć. Jest za to przewidziane gniazdo wtykowe pod piekarnik, ale jest to wspólny obwód z lodówką.

  Piekarnik nie powinien mieć wspólnego obwodu z niczym. Póki jest czas i możliwość popraw to. Przewód zalany w betonie, czy jest chroniony jakąś peszlą 750 Nm?

  Widzę, że wziąłeś lampki kontrolne faz od F&F. To weź też od nich moduł bezpiecznikowy BZ-3 jako dobezpieczenie. Po co pchać do rozdzielnicy 3 "S-ki". Zyskasz trochę miejsca. Bezpieczniki 5x20 mm wystarczą nawet 500 mA, ceramiczne, szybkie.
 • #60
  ro-x
  Poziom 10  
  emigrant napisał:
  Przewód zalany w betonie, czy jest chroniony jakąś peszlą 750 Nm?

  Wątpię.
  emigrant napisał:
  Widzę, że wziąłeś lampki kontrolne faz od F&F. To weź też od nich moduł bezpiecznikowy BZ-3 jako dobezpieczenie

  Gdzieś na tym forum czytałem, że Łukasz-O i jeszcze ktoś miał z taką konfiguracją problem.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3343006.html
  Dlatego zrezygnowałem z takiego podejścia. Ale jeśli są inne zabezpieczenia tego typu, to chętnie użyję.