Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Stabilizowany zasilacz step-down DC 12V -> 5V4A

kupieca 29 Maj 2018 11:37 228 6
  • #1 29 Maj 2018 11:37
    kupieca
    Poziom 2  

Potrzebuję samochodowe zasilanie do komputerka Odroid XU4, wymaga zasilania DC 5V4A.

Sprawdziłem już :
    - samochodową ładowarkę telefoniczną 5V3.1A - w ogóle się nie włączył.
    - przetwornice step-down kupioną na allegro 5V6A - tutaj było lepiej, uruchomił się ale resetował się przy zwiększonym obciążeniu obliczeniowym (podobny efekt miałem przy zasilaczu sieciowym 5V2A)

Niestety nie posiadam oscyloskopu więc nie jestem wstanie określić co ten komputer tak naprawdę potrzebuje do "stabilnego zasilania". A na stronie producenta nie znalazłem żadnych dodatkowych wytycznych.

Stąd moje pytania drodzy forumowicze:
    1. Czy jest coś co mógłbym jeszcze kupić co "powinno zadziałać" ?
    2. Czy ktoś się podejmie zaprojektowania i wykonania takiego stabilizatora ?

budżet początkowy na części 100 zł + robocizna (oczywiście do weryfikacji jeśli się okaże że trzeba pomnożyć x10 :) )

0 6
  • Pomocny post
    #2 29 Maj 2018 11:59
    pawlik118
    Poziom 24  

W jaki sposób podłączony jest komputer z zasilaczem? Być może będziesz potrzebował większego napięcia np. 5,5V aby skompensować spadki napięć na kablu zasilającym.

0
  • Pomocny post
    #3 29 Maj 2018 12:00
    piterek-23
    Poziom 32  

kupieca napisał:
    step-down kupioną na allegro 5V6A - tutaj było lepiej, uruchomił się ale resetował się przy zwiększonym obciążeniu obliczeniowym (podobny efekt miałem przy zasilaczu sieciowym 5V2A)

Jaka to przetwornica?
    Jakie masz przewody?
    Jakie masz napięcie w "komputerku" na złączu zasilania?
    Możliwe, że napięcie zbyt mocno spada na długim, cienkim przewodzie i stąd te problemy.

0
  • #4 29 Maj 2018 12:20
    kupieca
    Poziom 2  

piterek-23 napisał:
    Jaka to przetwornica?

Przetwornica PO-V4 sprawność >91% 12V/5V 6A
    gdzieś na forach odroid'a znalazłem że komputerek toleruje +/- 20mV ta przetwornica ma +/- 25mV (ale nie potwierdzę tych wartości)
    piterek-23 napisał:
    Jakie masz przewody?

Wydarte z starego zasilacza sieciowego DC około 110cm długości przekrój przewodu ~0.1mm

piterek-23 napisał:
    Jakie masz napięcie w "komputerku" na złączu zasilania?
    Możliwe, że napięcie zbyt mocno spada na długim, cienkim przewodzie i stąd te problemy.

Dziękuję za podpowiedź, popołudniu postaram się sprawdzić.

pawlik118 napisał:
    Być może będziesz potrzebował większego napięcia np. 5,5V aby skompensować spadki napięć na kablu zasilającym.

To jest również bardzo dobra podpowiedź, mogę kupić regulowaną przetwornice i zwiększyć jej odrobinę napięcie :twisted:

0
  • #5 29 Maj 2018 14:36
    pawlik118
    Poziom 24  

Możesz spróbować zwiększać napięcie przetwornicy, grozi to jednak uszkodzeniem komputera. Skup się na zminimalizowaniu spadków napięcia na kablu zasilającym. Zmierz napięcie na gnieździe zasilania komputerka tak jak tu Ci radzono.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Maj 2018 14:58
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Witam,

pawlik118 napisał:
    może będziesz potrzebował większego napięcia np. 5,5V aby skompensować spadki napięć na kablu zasilającym

to nie jest dobry (wręcz szkodliwy) pomysł ponieważ producent pisze
    Cytat:
    4.8Volt~5.2Volt (5V/4A Power supply is recommended)

czyli jest to +/- 200 mV a nie
    kupieca napisał:
    komputerek toleruje +/- 20mV

wówczas zasilacz musiałby mieć okropnie wyśrubowaną tolerancję.
    kupieca napisał:
    około 110cm długości przekrój przewodu ~0.1mm

To wyjaśnia sprawę, wprowadzasz nienormalnie dużą rezystancję, która powoduje zbyt duży spadek napięcia.
    Skorzystaj z jakiegoś (dostępnego w sieci) kalkulatora rezystancji przewodu, dla którego spadek napięcia przy prądzie 4 A nie przekroczy wymagań zasilania, licząc rzecz jasna kabel "w te i nazad".

Pozdrawiam

0
  • #7 29 Maj 2018 16:19
    kupieca
    Poziom 2  

Dziękuję serdecznie za radę ! Problem polegał na spadku napięcia. :D

Wymiana przewodu wystarczyła, następnym razem zaopatrzę się przetwornicę regulowaną aby długość i przekrój przewodu mnie nie ograniczała.

Pozdrawiam.

0