Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI Z77A-G43 - Komputer przestał startować

29 Maj 2018 22:43 540 18
  • Poziom 4  
    Witam.
    Posiadam następujący problem:
    W pewnym momencie bez żadnego powodu komputer przestał się uruchamiać. Tak jakby ekran nie otrzymywał sygnału po VGA. Nie jestem pewny ale gdy wszystko działało przy uruchomieniu zawsze mrugnęła mi dioda myszy i klawiatury. Teraz nie dzieje się nic. Najpierw miał problem ze startem co pewien czas. Odstępy miesięcy. Później przestał całkowicie, ale odmieniło mu się na długie miesiące i zaczął działać bez właściwie żadnego konkretnej ingerencji z mojej strony. Teraz znów przestał całkowicie. Po uruchomieniu PC prąd jest przesyłany do wiatraków, dysku, graficznej( robiłem pomiary miernikiem i wszystko jest w normie), wentylatorki się kręcą, dysk też. Najpierw odłączyłem grafikę i podłączyłem się pod integre. Zadziałał. Podłączyłem swoją grafikę- odziwo też zadziałał. Odpaliłem PC po przerwie jednego dnia- nie działa. Powtórzyłem to co wyżej- komputer znów odpalił się na integrze ale na graficznej już nie, przy następnej próbie przestał odpalać nawet na integrze. Wyciągnąłem kości ram, jedna po drugiej w sumie 4x8gb. Przy odłączeniu trzeciej kości doszedł sygnał do monitora, wykrył zmianę, uruchomił biosa. Po restarcie znów brak reakcji. Wszystkie kondensatorki normalnych rozmiarów. Bios resetowałem.
    Osprzęt:
    Płyta MSI Z77A-G43
    Procesor: intel i5 3750k na oc 4 ghz
    Ddram3 kingston 8gb hyperX 4 szt.
    Zasilacz Cheaftec GPS-550AB A (550W)
    Grafika GTX760
    Coż można z takim zrobić? Podpowiedzcie dobrzy ludzie. Dałem mu dość czasu żeby znów zaczął działać ;) Czy dobrze myślę, że problem tkwi w płycie głównej? Czy polecicie mi coś w zamian za te MSI?
    pozdrawiam.
    Leszek.
  • Poziom 43  
    Do sprawdzenia kondensatory w zasilaczu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221090.html
    oraz pomiar napięć miernikiem, po uruchomieniu zasilacza "na sucho" (bez podłączonej płyty i reszty):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=265600#265600
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
  • Poziom 27  
    Płyta albo zasilacz. Chyba warto byłoby też kondensatory na płycie obejrzeć.
  • Poziom 2  
    Jeśłi się uruchomi, to najpierw sprawdź w BIOSie napięcia, szczególnie linii 12V. Duże odchyłki mogą świadczyć, że gwałtownie zakończy swój żywot. Dla porządku też kilka razy wykmij i włóż wtyczki zasilania płyty głównej (może akurat zaśniedziały) - tylko delikatnie, aby nie przegiąć płyty. No i jak inni podpowiadają - sprawdzić czy jakieś kondensatory na płycie (lub w zasilaczu) nie spuchły.
  • Poziom 4  
    Kondensatory zarówno na płycie jak i w zasilaczu bez uwag.
    Zasilacz sprawdzony na sucho miernikiem daje wyniki:
    Żółty: 11,88-11,93V
    Czerwony: 5,00-5,01V
    Pomarańczowy: 3,39V

Wtyczkę zgodnie z zaleceniem wpiąłem i wypiąłem kilka razy. Niestety bez rezultatów. Komputer nie uruchomił się ani razu od wczoraj a okazji miał bardzo dużo.
  • Poziom 25  
    Uruchom bez karty graficznej.
  • Poziom 43  
    Jakie sygnały daje beeper?
  • Poziom 4  
    Beeper nie daje żadnych sygnałów, gdyż się uszkodził lata temu. Podłączany inuruchamiany zarówno bez dysków, wszystkich gadzetów usb, karty graficznej. Na samej płycie głównej też nie daje obrazu.
  • Poziom 43  
    No to pożycz/kup i podłącz!
    Wróżek tu nie ma a to jest pierwsze narzędzie diagnostyczne!
  • Poziom 4  
    Pożyczyłem, podłączyłem zgodnie z instrukcją
    Brak jakiegokolwiek sygnału. Po wyjęciu kości ram 3 długie sygnały.
  • Poziom 43  
    Czyli ubity RAM? Wkładałeś po jednym module?
  • Poziom 4  
    Nie wiem. Gdy nie ma ramu wykrywa jego brak i informuje o tym trzema dźwiękami. Gdy zamontuje jedną sztukę lub cztery nie dzieje się nic Jak to interpretować? Chyba muszę skombinować jakiś ram. Czy to możliwe żeby jednocześnie 4 kości ramu padły?
  • Poziom 43  
    Kontroler pamięci jest w CPU a nie w chipsecie. Sprawdzałeś jeden moduł w każdym slocie z osobna?
  • Poziom 4  
    Sprawdzałem jednym modułem każdy slot osobno. Mam dwa dual channele. Sprawdziłem teraz inne moduły w każdym ze slotów i w pewnym momencie odpalił tak jak wcześniej wykrywając zmiany sprzętowe. Wszedłem w bios ustawiłem domyślne parametry procesora (napięcie i taktowanie), posprawdzałem czy nie ma skoków napięć- nie było i ponownie uruchomiłem. Teraz dzieje się coś takiego: komputer znów się nie odpala, (ciemny ekran, brak sygnału itp), ale sam zauważa problem i próbuje się wystartować na nowo... w nieskończoność. Czyli po kilku sekundach ciemnego ekranu wiatraki stają, następuje restart, wiatraki ruszają i tak w kółko. Wydaje mi się, że to czysty przypadek, że wystartował. Nie udało mi się tego powtórzyć.
  • Poziom 43  
    Mogą być prozaiczne niekontakty, zimne luty czy kulki pod chipsetem.
  • Poziom 4  
    Nic mi to nie mówi. Czy dla elektronika będzie to trudne do zdiagnozowania i ewentualnego naprawienia jeśli masz racje? Czy warto oddać to do naprawy?
  • Poziom 43  
    Daj do diagnozy i podadzą cenę ewentualnej naprawy, jakkolwiek wątpię w jej skuteczność.
  • Poziom 4  
    Temat przeciągnął się w czasie, ale nie zapomniałem o forum. Na chwilę obecną mam zamontowaną nową płytę główną i wszystko działa bez problemów. Starą płytę mimo wszystko dam do diagnostyki i napiszę czego się dowiedziałem. (Podobno istnieją karty diagnostyczne do kupienia za 15 zł które pomogły by zorientować się w problemie, jednakże dla jest już za późno. ) TBC...
  • Poziom 4  
    Niestety diagnosta nie wiele wyjaśnił. Powiedział, że wgrał nowy wsad na starą kość, podstawił inną kość z nowym wsadem. Robił niby coś jeszcze, ale nie pamięta. Wygląda na to, że się średnio postarał. Wszystko bez skutku. Tak więc nie wiele wniosę do tematu, ale jeśli ktoś ma ochote się zagłębić to mogę mu wysłać tą płytkę pod warunkiem że doprowadzi temat do końca, opisze go i podzieli się zyskiem ze sprzedaży 😉
    Pozdrawiam.