Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Opel Zafira A 1.8 - Podczas jazdy zaczynają migać kontrolki i traci komunikację

cyber_xyz 30 May 2018 04:15 2172 7
    cyber_xyz
    Level 10  
    Witam
    Niedawno zakupiłem Zafirę z silnikiem z18xe w gazie chodziła ok do czasu wymiany świec przez mechanika (wymienione na irydowe jedno elektrodowe Boscha) i wymiany przepływomierza bo był połamany ( przy okazji wymiany mechanik poprzełamywał izolacje na przewodach od listwy zapłonowej(połatałem), potem podczas jazdy w deszczu zaczęły migać kontrolki na desce rozdzielczej (silnik, serwis, ABS, kontrola trakcji, więcej nie zapamiętałem) padł też immobilajzer bo nie dało się go odpalić, po wyjęciu bezpiecznika od gazu dalej nie odpalał, po przejrzeniu wszystkich bezpieczników odpalił (wszystkie dobre), pojechałem do gazownika powiedział że to nie możliwe że to przez instalację, potem zadziało się tak i na benzynie (wyjęty bezpiecznik)więc instalacja odpada, doczytałem kody błędów okazało się że komputer zgłosił awarie szyny CAN i utratę komunikacji z silnikiem (silnik nie zgas tylko zachowywał się jak bym szkół nogę z gazu) , również błąd immobilisera, co ciekawe czasami immobiliser nie zgłosi błędu i od razu odpala, zmierzyłem masę na silniku jest ok, sprawdziłem wtyczkę od zegarów jest ok, żadne bezpieczniki nie palą się, po wymianie świec na zwykłe uspokoiło się na dwa dni (może przypadek), zazwyczaj problem pojawia się na gazie (na benzynie tylko jeden raz) elektryk samochodowy powiedział że zajrzeć może za trzy tygodnie bo nie wyrabia się z robota, może macie jakieś pomysły co można jeszcze sprawdzic?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    adielektro
    Level 20  
    Duża szansa na sterownik silnika, przykręcony do bloku. Sprawdzić czy założone świece są z wbudowanym rezystorem- to jest ważne.
  • Helpful post
    dulik62
    Level 15  
    Witam.A zaciski(klemy) na akumulatorze nie poluzowane?
    cyber_xyz
    Level 10  
    Dzięki za szybką odpowiedź, klemy są wyczyszczone i dokręcone, resztę sprawdzę w sobotę.
    cyber_xyz
    Level 10  
    Sprawdziłem świece BOSCH FR 7 KI 332 S miały 6kOhm, a DENSO K20TT mają tylko informację "RESISTOR",
  • Helpful post
    jokerro
    Level 34  
    Sterownik silnika żegna się powoli z tym autem
    cyber_xyz
    Level 10  
    Problem miał dwie przyczyny, gdy podczas jazdy zaczynały migać kontrolki i silnik gasł następnie przez chwilę nie można go było odpalić problemem były źle dobrane świece co powodowało problemy generowane przez cewkę (problem znikł na świecach Denso).
    W przypadkach gdy silnik nie gasł tylko przestawał reagować na pedał gazu, powodem były zwarcia w instalacji elektrycznej, w moim przypadku były to pourywane przewody w wiązce tylnych drzwi, po wymianie wiązek w tylnych drzwiach problem ustał, a samochodem zrobiłem już 14000km.
    Jeśli chodzi o sterownik silnika to byłem u człowieka który naprawia sterowniki i powiedział że błędy które się wyświetlały są inne niż przy uszkodzeniu sterownika.
    Tak więc dziękuję za pomocne rady, mam nadzieję że moje ustalenia komuś pomogą w przyszłości.