Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przecięta izolacja i draśnięte przewody siły

30 Maj 2018 09:39 1317 39
  • Poziom 4  
    Witam!

To mój pierwszy raz na Waszym forum, więc proszę o wyrozumiałość :)

Podczas prac związanych z rozprowadzeniem dodatkowych gniazdek pod zabudowę kuchni, majster nie był zbytnio skupiony i nacinał sobie rowki nożykiem do poźniejszego kucia pod przewody, niestety przeciął izolację przewodu siły (tzn. pierwszą izolację, izolację poszczególnych przewodów oraz naruszył przewody). Gdy przyjechał elektryk do podłączenia instalacji, rozciął białą izolację, i posprawdzał przewody i mówił, że są naruszone i trzeba zaizolować. Zaizolował każdy przewód odzielnie i następnie zaizolował jeszcze wszystkie razem. Wg mnie nie wygląda to zbyt profesjonalnie i boję się, że w przyszłości wynikną z tego problemy. Oczywiście zapytałem czy tak jest ok i czy w przyszlosci nie bede kuł ściany żeby to zapuszkować itp.

W załączniku zdjęcie.

W przypadku gdybym wstawił post w złym miejscu, proszę o przeniesienie :)

Pozdrawiam :)

Moderowany przez Mirek Z.:

Klon konta "lukasznapior" - ban.

• IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Niestety na zdjęciu wszystko jest zaizolowane, więc nie można stwierdzić, jak poważne były uszkodzenia. Nie wiadomo również do jakich celów jest położony ten przewód, czy do zasilania 1 gniazda, czy do lampy, czy może zasila jakąś część instalacji w mieszkaniu. Dlaczego to ważne, bo gdyby tak zostawić, a za jakiś czas przewód ulegnie uszkodzeniu, to ile odbiorów nie będzie miało zasilania?
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Coś to za dużo "grubych" odbiorników jak na jeden przewód. Proponowałbym poprowadzić oddzielne przewody od bezpieczników, do poszczególnych gniazd tych odbiorników. W końcu to remont.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No i przekrój przewodu tak ze zdjęcia to chyba 4x1,5mm² na zmywarkę, piekarnik i indukcję. Chyba, że się mylę. Razem to pewno ponad 5kW.
  • Pomocny post
    Moderator
    napiorlukasz napisał:
    Moim okiem przewody były zarysowane. Z tego przewodu będzie gniazdko na zmywarkę i piekarnik oraz specjalne gniazdo na indukcję.

Nawet tylko jedno z tych zastosowań całkowicie dyskwalifikuje ten przewód. Bezwzględnie powinien zostać wymieniony, a kosztami obciążyć kretyńskiego "majstra".
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    retrofood napisał:
    napiorlukasz napisał:
    Moim okiem przewody były zarysowane. Z tego przewodu będzie gniazdko na zmywarkę i piekarnik oraz specjalne gniazdo na indukcję.

Nawet tylko jedno z tych zastosowań całkowicie dyskwalifikuje ten przewód. Bezwzględnie powinien zostać wymieniony, a kosztami obciążyć kretyńskiego "majstra".

Masz rację.
    Jednak "elektryk" zaizolował i uznał, że jest ok. :wink:
  • Poziom 4  
    DiZMar napisał:
    No i przekrój przewodu tak ze zdjęcia to chyba 4x1,5mm² na zmywarkę, piekarnik i indukcję. Chyba, że się mylę. Razem to pewno ponad 5kW.

Przekrój przewodu to 5 x1.5mm2

Dodano po 3 [minuty]:

DiZMar napisał:
    retrofood napisał:
    napiorlukasz napisał:

Masz rację.

Czyli Waszym zdaniem trzeba wymienić przewód, czyli wykuć go i poprowadzić na nowo od puszki? czy wystarczy zapuszkować na przecięciu?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    napiorlukasz napisał:

Trzeba zacząć od tego, że jest za cienki. Na gniazda daje się przewód 2,5 mm2.
  • Poziom 4  
    stanislaw1954 napisał:
    napiorlukasz napisał:

W sumie nie mam pewnośći jaki przekrój ma ten przewód. Wiem że w tym przeciętym są 3 fazy, czyli jest 5 przewodów.
  • Pomocny post
    Moderator
    DiZMar napisał:
    retrofood napisał:
    napiorlukasz napisał:

Masz rację.

Doopa a nie elektryk. Zwróć uwagę na taki tekst w poscie #1.
    Cytat:
    przeciął izolację przewodu siły (tzn. pierwszą izolację, izolację poszczególnych przewodów oraz naruszył przewody)

W języku laików oznacza to, że naruszona została żyła przewodu! Co oznacza zmniejszenie jego przekroju w danym miejscu, a oglądając zdjęcie mam prawo podejrzewać iż są dwa miejsca naruszenia.
    Dlatego żadne izolowanie tu nie pomoże, nawet wstawienie dodatkowej puszki. Jedyną alternatywą dla wymiany przewodu jest wycięcie tego fragmentu i wstawienie dwóch puszek i nowego kawałka, a to jeszcze więcej roboty niż wymiana całego odcinka na przewód 5 x 2,5 mm2.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Albo, że znów się odwołam do mojego dawnego postu - tak jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3356395.html
    Ale też tam jest naprawa na wyrost zrobiona. Jeśli przewód jest 5x2,5 tobym wymienił odcinek od miejsca uszkodzenia. Taka naprawa jak wyżej to co prawda między pół a godziną roboty ale nie wiemy ile tam jest kabla do rozdzielni - może nie warto kuć przez ćwierć domu...
  • Poziom 4  
    Kurczę, wydawało mi się że jesli wezmę elektryka z masą szkoleń i certyfikatów to będę mógł spać spokojnie. Już pewnie przewody są przykryte, no ale najwyżej majster będzie to skuwał jeszcze raz.

Jeszcze czekam na telefon od elektryka o przekroju przewodów i jego opinię o tym o czym wczesniej pisaliście.

Dodano po 3 [minuty]:

retrofood napisał:
    DiZMar napisał:
    retrofood napisał:
    napiorlukasz napisał:

Masz rację.

Cytat:
    przeciął izolację przewodu siły (tzn. pierwszą izolację, izolację poszczególnych przewodów oraz naruszył przewody)

W języku laików oznacza to, że naruszona została żyła przewodu! Co oznacza zmniejszenie jego przekroju w danym miejscu, a oglądając zdjęcie mam prawo podejrzewać iż są dwa miejsca naruszenia.
    Dlatego żadne izolowanie tu nie pomoże, nawet wstawienie dodatkowej puszki. Jedyną alternatywą dla wymiany przewodu jest wycięcie tego fragmentu i wstawienie dwóch puszek i nowego kawałka, a to jeszcze więcej roboty niż wymiana całego odcinka na przewód 5 x 2,5 mm2.

Tak, były 2 przecięcia

Dodano po 44 [minuty]:

napiorlukasz napisał:
    stanislaw1954 napisał:
    napiorlukasz napisał:

W sumie nie mam pewnośći jaki przekrój ma ten przewód. Wiem że w tym przeciętym są 3 fazy, czyli jest 5 przewodów.

Przewody mają przekrój 2.5mm2

Dodano po 4 [minuty]:

retrofood napisał:
    DiZMar napisał:
    retrofood napisał:
    napiorlukasz napisał:

Masz rację.

Cytat:

Elektryk twierdzi, że naruszona była tylko izolacja i jak przewód byłby uszkodzony to by go wymienił.

Dodano po 6 [minuty]:

stanislaw1954 napisał:
    Coś to za dużo "grubych" odbiorników jak na jeden przewód. Proponowałbym poprowadzić oddzielne przewody od bezpieczników, do poszczególnych gniazd tych odbiorników. W końcu to remont.

Elektryk na jednej fazie podłączy zmywarkę i piekarnik, a na dwie indukcję, więc bedzie ok.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    napiorlukasz napisał:
    Elektryk na jednej fazie podłączy zmywarkę i piekarnik, a na dwie indukcję, więc bedzie ok.

Może być biednie.
    Na kabel 2,5 mm2 dajemy zabezpieczenie 16 A. To 3,6 kW na fazę. Moc przyłączeniowa piekarnika to 2-3,6 kW (sam mam piekarnik 3,6 kW). Moc przyłączeniowa zmywarki to 1-1,5 kW. Czyli nawet nie trzeba jakoś specjalnie w skrajne wartości iść aby przeciążyć zabezpieczenie. Jest ryzyko wywalania bezpiecznika jeśli włączymy jednocześnie zmywanie (załączy się grzałka) i uruchomimy piekarnik (też zaczynamy od grzania na full).
  • Poziom 4  
    2P napisał:
    napiorlukasz napisał:

Może być biednie.
    Na kabel 2,5 mm2 dajemy zabezpieczenie 16 A. To 3,6 kW na fazę. Moc przyłączeniowa piekarnika to 2-3,6 kW (sam mam piekarnik 3,6 kW). Moc przyłączeniowa zmywarki to 1-1,5 kW. Czyli nawet nie trzeba jakoś specjalnie w skrajne wartości iść aby przeciążyć zabezpieczenie. Jest ryzyko wywalania bezpiecznika jeśli włączymy jednocześnie zmywanie (załączy się grzałka) i uruchomimy piekarnik (też zaczynamy od grzania na full).

Całkowity pobór mocy indukcji to 6600W , piekarnika 2500W, zmywarki nigdzie nie moge znaleźć - to są faktyczne wartości już zakupionych sprzętów

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Jeśli znajdę tabliczkę zmywarki i będzie tam mniej niż 1700W to powinienem się wyrobić ;) pytanie tylko jak to podłączyć.

Mam na myśli dwie opcje:

(1)
    - do płyty indukcyjnej podłączyć L1, L2, L3
    - do piekarnika L1
    - do zmywarki L2

(2)
    - do płyty indukcyjnej podłączyć L1, L2 (opcja na dwóch fazach)
    - do piekarnika L3
    - do zmywarki L3
  • Admin Elektroenergetyka
    Radzę zmienić elektryka.
    Tak niemożna robić.
    Zmywarka ma mieć swój niezależny obwód (L,N i PE) poprowadzony z rozdzielnicy mieszkaniowej. To samo tyczy się piekarnika jeśli nie jest urządzeniem zintegrowany z płytą grzewczą.
  • Poziom 4  
    Łukasz-O napisał:
    Radzę zmienić elektryka.
    Tak niemożna robić.
    Zmywarka ma mieć swój niezależny obwód (L,N i PE) poprowadzony z rozdzielnicy mieszkaniowej. To samo tyczy się piekarnika jeśli nie jest urządzeniem zintegrowany z płytą grzewczą.

Czyli coś takiego zda egzamin?
    Nie, nie zda.
    Każdy odbiornik powyżej 2kW musi posiadać niezależny obwód zasilający. Niezależny obwód zasilający to również indywidualne N i PE, nie tylko L.
  • Poziom 32  
    Pamiętaj, że istnieje prawo Kirchhoffa. Mówi ono w tym przypadku o tym, że prąd obciążający wszystkie trzy fazy, musi jakąś drogą wrócić. Przyszedł trzema żyłami, wraca jedną. Wnioski sam wyciągnij. To tak na chłopski rozum.
  • Poziom 19  
    Chupacabra napisał:
    Pamiętaj, że istnieje prawo Kirchhoffa. Mówi ono w tym przypadku o tym, że prąd obciążający wszystkie trzy fazy, musi jakąś drogą wrócić. Przyszedł trzema żyłami, wraca jedną. Wnioski sam wyciągnij. To tak na chłopski rozum.

To akurat nie chłopski rozum tak łatwo nie wychodzi. Jeśli wszystkie fazy obciążymy po równo, dla uproszczenia po 2,3 kW. Czyli po 10 A na fazę - i teraz zagadka dla tych co chcą to brać na chłopski rozum - jaki prąd będziemy widzieć z zewnątrz w lini N? :)
    Ale nie zmienia to faktu, że takie połączenie jest bardzo słabe.
    Łukasz-O napisał:
    Każdy odbiornik powyżej 2kW musi posiadać niezależny obwód zasilający.
    Ja wyznaję jeszcze zasadę, aby wszystkie odbiorniki "mokre" (pralka, boiler, zmywarka) podłączyć na oddzielnych bezpiecznikach i aby miały swój dedykowany kabel. Ale nie jest to żadna odgórna zasada.
  • Poziom 4  
    Planuje jeszcze zasięgnąć porady u innego elektryka i zobaczę, jak będę mógł rozwiązać ten problem. Bez ingerencji w sieć ( grzebania w puszkach czego deweloper zabrania ) raczej nie dam rady podłączyć zmywarki na oddzielnych przewodach, mogę jedynie podłączyć ją w normalnym gniazdku razem z lodówką, i to już chyba o niebo lepsze niż pod silę razem z indukcja 6600W i piekarnikiem 2500W.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
    napiorlukasz napisał:
    Planuje jeszcze zasięgnąć porady u innego elektryka i zobaczę, jak będę mógł rozwiązać ten problem. Bez ingerencji w sieć ( grzebania w puszkach czego deweloper zabrania ) raczej nie dam rady podłączyć zmywarki na oddzielnych przewodach, mogę jedynie podłączyć ją w normalnym gniazdku razem z lodówką, i to już chyba o niebo lepsze niż pod silę razem z indukcja 6600W i piekarnikiem 2500W.
    Przecięta izolacja i draśnięte przewody siły

Trochę z innej beczki.
    Widząc zdjęcie rozdzielnicy śmiało można stwierdzić, że standard obwodów jest sprzed 25lat.
    Siła, gniazda w kuchni, łazience i pokojach, plus oświetlenie. Gdzie obwód na chociażby zmywarkę, co w dzisiejszych czasach w projektach elektrycznych jest standardem. Projektant zatrzymał się chyba w epoce wczesnego Wałęsy.
  • Poziom 1  
  • Moderator - Elektryka
    Chupacabra napisał:
    Macie teraz okazję do filozofii.

Sam Kolego filozofujesz:
    Chupacabra napisał:
    prąd obciążający wszystkie trzy fazy, musi jakąś drogą wrócić. Przyszedł trzema żyłami, wraca jedną.
    Sugrujesz, że prąd w N będzie niebezpiecznie duży, bo będzie sumą trzech prądów fazowych?
    Bzdura. Tylko gdy fazy będą jednoimienne. W obwodzie trójfazowym (fazy przesunięte o 120°) i symetrycznym obciążeniu prąd w N będzie bliski lub równy... zero.
    Proponuję powrót do podstaw elektrotechniki.
    Aczkolwiek w tym wątku nie ma sensu tego rozpatrywać, przyczyna jest w poście #16.
  • Poziom 34  
    Indukcja to nie silnik spięty w gwiazdę gie w punkcie gwiazdy jest zero i fazy są obciążone jednakowo, ale może i ja się nie znam, tu jest jedna róźnicówka to nawet jak by podciągnął "zero" z innego punktu to nie wyrzuci.....