Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marantz SR-50L - amplituner nie uruchamia się, nie zapala się dioda standby.

TurPoznanski 01 Cze 2018 15:22 1290 34
 • #31
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  Ok, teraz jestem w kropce. Podsumuję krótko do czego doszliśmy.
  Układ doprowadzający napięcie 5,52V do pinu 22 QU02 działa poprawnie.
  Na pinie 23 QU02 jest stan niski który jest właściwy dla trybu Stand By. Ten stan niski powoduje że tranzystor QU09 jest otwarty (nie przewodzi), co powoduje że do opornika RN20 doprowadzone jest napięcie 3,42V przez diodę DU27. To napięcie powoduje że na pinie 1 QN04 jest dodatnie napięcie powodujące otwarcie wewnętrznego tranzystora, konsekwencją tego jest napięcie 52V na pinie 6 QN4. Z tego też powodu tranzystor QU07 nie przewodzi co powduje w konsekwencji pojawienie się na jego kolektorze napięcia -35V pochodzącego z pinu 52 QU02. Ponieważ pin 52 jest wejściem a pin 23 wyjściem QU02,
  powstaje pytanie dlaczego procesor wystawia stan niski (ST. By) a nie stan wysoki (Power)?
  W tej chwili nie mam pojęcia dlaczego tak jest
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #32
  TurPoznanski
  Poziom 6  
  Czy uszkodzenie samej diody led stand by mogłoby zatrzymać QU02 przed uruchomieniem?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #33
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  Chodzi o DU18? Jej sprawność lub niesprawność nie wma żadnego wpływu na QU02, ponieważ QU02 nic nie wie o jej istnieniu ani stanie. Sterowanie tej diody odbywa się z pinu 13 poprzez diodę i tranzystor

  Dodano po 1 [minuty]:

  Może zróbmy taki eksperyment. Wylutuj RN20 i zmierz napięcie na pinie 1 QN4
 • Pomocny post
  #34
  SlawekKedra
  Poziom 42  
  Tutaj nabazgroliłem fragment schematu , który dotyczy układu zabezpieczeń. Zawarłem w nim to co istotne. Być może ułatwi to analizę działania tego układu.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Marantz SR-50L - amplituner nie uruchamia się, nie zapala się dioda standby.
 • #35
  TurPoznanski
  Poziom 6  
  Przepraszam że nie odpisywałem dłuższa chwilę, ale postanowiłem po prostu zaopatrzyć się w drugi, sprawny, egzemplarz tego amplitunera w celu weryfikacji komponentów pierwszego.
  Po przeniesieniu płytki radia z niesprawnego do sprawnego ta gra, odbiera stacje tak jak płytka ze sprawnego egzemplarza.
  Po przeniesieniu płytki radia oraz płytki z logiką i wyświetlaczem z sprawnego do niesprawnego, oraz wymianie w niesprawnym egzemplarzu układu zabezpieczającego głośników TA7317P (wymiana nastąpiła przed zakupem sprawnego egzemplarza) ten się uruchamia, normalnie pracuje.
  Po przeniesieniu płytki z logiką i wyświetlaczem z niesprawnego do sprawnego ten się nie uruchamia.

  Myślę że to potwierdza moją wcześniejszą diagnozę jakoby uszkodzeniu uległ układ logiki TMP47C870N. Jednak aby nie skończyć z jednym niesprawnym amplitunerem, ponawiam moje pytanie z wcześniejszej części tego tematu, czy jest możliwe zgranie zawartości EEPROM-u z powyższego układu w celu zaprogramowania nowego? Te układy nie osiągają wysokich cen, a mam jeden co do którego jestem w 100% przekonany o jego sprawności z zapisanym EEPROM-em, dokupiłbym drugi i skopiował wsad, wiem że w przypadku współcześniejszych mikrokontrolerów jest taka operacja możliwa, czy z tego typu kontrolerami jest to możliwe?

  Dziękuję też Sławku za rozrysowanie komponentów wchodzących w skład układu zabezpieczającego, doszło do tego że praktycznie większość komponentów co do których nie byłem przekonany o 100% sprawności wymieniłem, jak już wyżej wspomniałem, amplituner dzięki temu uruchamia się, ale z inna płytką wyświetlacza oraz logiki.