Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra zmierzchówka sterowanie światłem

31 Maj 2018 01:06 471 7
  • Poziom 11  
    Szanowni,
    Sprawa pewnie prosta i oczywista, ale dla osoby, która na co dzień nie siedzi w Satelach bardzo zagmatwana. O co chodzi:
    mam światło przed domem sterowane przekaźnikiem podłączonym do OUT5 centrali integra 128. Mam czujnik zmierzchu pod wejście Z5. No i włącznik monostabilny pod Z6.
    Działać ma tak: włącznik, jak to włącznik - w każdej chwili powinna działać funkcja klik-włącz, klik-wyłącz. Do tego chcę, żeby w godzinach 21:00 - 7:00 zapalało się światło pod warunkiem, że czujnik zmierzchu poda stan wysoki (zapadł zmrok). No i o 7 musi zgasnąć.
    No i tu poradziłem sobie - iloczyn logiczny, suma logiczna i sporo zajętych wejść i wyjść. Rozumiem, tak to jest w Integrze pomyślane. Widziały gały co brały. Niby działa, ale jest sytuacja, w której chcę zgasić światło zapalone z automatu. Albo światło zapaliłem wcześniej, niż zrobił to automat. No i wyjście bistabilne zgodnie z logiką zamiast zapalić gasi mi światło. Efekt jest odwrotny do zamierzonego.
    Czy jest jakiś sposób, bez zajmowania kolejnych 15 wejść i wyjść tak to skonfigurować, żeby uniknąć sytuacji negujących właściwe działanie automatyki? Może ktoś zaproponuje jakąś zoptymalizowaną logikę, żeby oszczędzić wyjść centrali.
    Z góry dziękuje za podpowiedź.

Z pozdrowieniami,
    Tomek
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Opisz dokładnie ile wyjść i wejść oraz jak je wykorzystujesz np:
    - wej,15 włącznik bi/monostabilny
    - we, 15 zegar/timer
    - wyj 10 lampa (suma. iloczyn, itp)
    itd, oraz opisz w podobny sposób efekt jaki chcesz uzyskać., będzie łatwiej Ci pomóc.

Często można wykorzystać wejścia/wyjścia wirtualne, to bardzo ułatwia sprawę.
    Teoretycznie powinieneś wykorzystać fizycznie 2 wejścia, jedno na przycisk oraz drugie na zmierzchówkę oraz jedno wyście do sterowania żarówką, resztę zrobić na wirtualnych wej/wyj.

Generalnie warunek gaszenia/ zapalania powinien być sprawdzany na wyjściu do lampy.

Pierwsze wyjście wirtualne to timer od automatycznego wł/wył lampy, później ten warunek porównujesz z automatem zmierzchowym i na końcu sprawdzasz dla przycisku, bo on ma być nadrzędny niezależnie od timera i zmierzchówki (czyli sprawdzanie na końcu "łańcuszka")
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź, ale jak to powinno działać, to wiem, ale nie wiem jak zmusić do tego Integrę i zrobić to optymalnie.
    Generalnie pisząc o zajmowaniu wejść i wyjść miałem na myśli oczywiście te wirtualne wejścia i wyjścia.
    Teraz napiszę, jak to u mnie obecnie działa i mam świadomość, że jest bez sensu, dlatego proszę o pomoc w przerobieniu.

TIMER 1 codziennie załączanie 21:00, wyłączanie 6:00

WEJŚCIA FIZYCZNE (mam dwa czujniki Opal Plus, więc wykorzystuję dwie zmierzchówki w iloczynie logicznym)

Z13 - ZMIERZCH2 2:NO 47:BEZ AKCJI ALARMOWEJ
    Z15 - ZMIERZCH 1 2:NO 47:BEZ AKCJI ALARMOWEJ
    Z43 - WŁĄCZNIK ŚWIATŁA 2:NO 47:BEZ AKCJI ALARMOWEJ

WYJŚCIA FIZYCZNE:
    OUT8 - PRZEKAŹNIK ŚWIATŁA 25:PRZEŁĄCZNIK BI - wyzwalanie wejście 125

WEJŚCIA WIRTUALNE:
    125 - ZAPAL WEJŚCIE 8:Według wyjścia 117 47:BEZ AKCJI ALARMOWEJ

WYJŚCIA WIRTUALNE:
    117 - ŚWIATŁO WEJ. AUT 47:SUMA LOGICZNA WYJŚĆ 118,127
    118 - NOC ZAPAL 46:ILOCZYN LOGICZNY WYJŚĆ 125, 126
    125 - JEST JUŻ CIEMNO 109:ILOCZYN LOGICZNY WEJŚĆ 13, 15 (działanie 30 sec)
    126 - NOC TIMER 26:TIMER 1
    127 - WŁĄCZNIK ŚWIATŁA 24:PRZEŁĄCZNIK MONO wejście 43

No i teraz o 21:00 jest już zwykle wystarczająco ciemno i gdy zadziała Timer światło zapala się. Ale jeśli zapaliłem je wcześniej, to zgaśnie (przełącznik BI na OUT8).

Z kolei rano światło nie gaśnie - to akurat wiem dlaczego, ale nie wiem jak zrobić, by gasło.

Brakuje mi pętli IF <>THEN, żeby weryfikować, czy światło jest włączone, wtedy GO TO END :) Rozumiem, że sumami i iloczynami logicznymi da się to osiągnąć, ale na tę jedną funkcję zajmę połowę wolnych wejść i wyjść wirtualnych.

Eksperci w logice Satela mają teraz pewnie niezły ubaw, ale sorry - w C#, bashu i każdym innym narzędziu zrobiłbym to w 5 minut. Tu nie jest to takie oczywiste.

Pozdrawiam,
    Tomek
  • Poziom 28  
    To dopytam się jeszcze tak, po co używasz timer skoro masz zmierzchówkę ???
    Oczywiście że w każdym jezyku wysokiego poziomu było by łatwiej to zrobić, ale integra to centrala alarmowa z prostymi funkcjami, coś taki prosty ala PLC.
    Ja osobiście używam innego rozwiązania, stosuję zegar astronomiczny (timery i zmiechówki to wg mnie lipa - za duzo zachodu w ustawianiu i kłopotów) albo fizyczny albo wirtualny bo mówię tu o automatyce budynkowej.
  • Poziom 11  
    Timer potrzebny jest mi do gaszenia światła w nocy. Na razie jest ustawiony do wyłączanie o 6:00, ale chcę wyłączać np. o 1:00 w nocy, bo wtedy nie ma komu świecić :) Stąd stosowanie timera.
    Oczywiście, fajnie byłoby stosować godziny wschodu i zachodu, ale centrala nie ma takiej funkcji, a dodawanie jakiegoś dodatkowego modułu (raspberry) na razie zostawiam, choć chętnie bym to wszystko na Domoticza przerzucił. Niemniej na razie walczę z logiką Satela, więc będę wdzięczny za pomoc w ogarnięciu tego takim, jakie jest, nie wnikając w biznesową motywację firmy i logikę stosowanej "logiki".

Pozdrawiam,
    Tomek
  • Poziom 28  
    Nie wiem czy zastosowanie raspberry Pi zero z wifi i postawienie na niej Domoticza nie zajmie ci mniej czasu. Teraz koszt tej Malinki jest banalny, korzyści bardzo duże, łacznie z możliwością podpięcia do niej Arduino jako interfejś I/O. Wtedy już możesz wszystko :) i na dodatek jeszcze Integrę możesz wpiąć do niej bo Domoticz ma wtyczkę do niej i to bardzo ładnie działa.

Mam taką testową Integre, postaram się w wolnej chwili dziś przetestować moją propozycje i podeślę co i jak :)
  • Poziom 14  
    Nie było by prościej powalczyć z RPi Zero wirless jak to wspomniał kolega wyżej ?
    Będziesz miał dużo więcej możliwości.
  • Poziom 28  
    Pobawiłem się moją testową integrą, da się to zrobić bez problemu jutro przy chwili czasu opisze co i jak poustawiać....