Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator funkcyjny serwisowy DDS

pawel13t 31 Maj 2018 16:43 3783 19
  • Generator funkcyjny serwisowy DDS
    Witam!
    Przedstawiam generator serwisowy DDS na bazie chińskiego modułu z Aliexpress.
    Generator będzie używany do testowania wzmacniaczy audio dlatego główne wyjścia to 2 RCA połączone równolegle.
    Generator posiada konstrukcję modułową, chciałem wykorzystać to co miałem dlatego transformator o mocy 40W.
    Zasilacz na stabilizatorach liniowych (7812, 7912, 7805).
    Obudowa pochodzi z generatora serwisowego telewizyjnego, płyta czołowa wykorzystana z poprzedniego urządzenia, ramka do lcd wycięta na laserze.
    Urządzenie posiada 3 tryby ustawiania poziomu napięcia wyjściowego (regulacja 0-4,7v), 0.775v oraz 1,23v.
    Na wyjściu dodałem kondensator stały 1uF aby pozbyć się napięcia stałego na wyjściu. Nie zauważyłem wpływu na jakość przebiegów.
    Wzmacniacz operacyjny to ne5532.
    Generator spisuje się bardzo dobrze.
    Zdjęcia:
    Generator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDSGenerator funkcyjny serwisowy DDS
    Pozdrawiam

Fajne!
  • Filament
  • #2 31 Maj 2018 18:53
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Bardzo ładnie wygląda.
    Czemu akurat takie poziomy napięć?
    Skoro będzie wykorzystywany do badania wzmacniaczy audio ty czy możesz pokazać jak wyglada taki test i jak go przeprowadzić? Myślę że nie tylko ja chciałbym się tego dowiedzieć.
    Patrząc na 4 zdjecie mam wrażenie jakby wyswietlacz byl krzywo zamontowany i panel byłby krzywo w tym miejscu wycięty. Może to tylko złudzenie.

• #3 31 Maj 2018 19:32
    Popielaty
    Poziom 14  

No jak dla mnie bomba :) Fajna solidna robota. U mnie ten generatorek cały czas na pająku śmiga :) W jakim programie robiłeś panel przedni ?

• Filament
  • #5 31 Maj 2018 21:50
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

grala1 napisał:
    Czemu akurat takie poziomy napięć?
    O regulowanym chyba nie trzeba pisać, a dwa pozostałe to 0dB i +3 dB.
    Pytanie od Autora - wszystko ładnie, pięknie, elegancko, ale czemu taki transformator? Przecież 90% jego mocy jest zbędne? Rozumiem, ze został razem z obudową? Poza tym jeśłi na panelu czołowym masz wyprowadzone wszystkie podstępne przełączniki - czemu dodatkowo pozostawiłeś je na płytce generatora? Dalej - skoro już o przyciskach sterujących - nie można było zastosować kawałka taśmy od HD?

Samo wykonanie i estetyka na wysokim poziomie i naprawdę nie ma się co przyczepić... no może tylko do rozmieszczenia klawiszy góra dół OK. OK w środku na pewno by mi się myliło... Ale jak Tobie pasuje to zamykam twarz.

• #6 31 Maj 2018 22:35
    shadow0013
    Poziom 34  

Fajne wykonanie. Napisz coś więcej o tym module - zakres częstotliwości, zniekształcenia itd.

• #7 31 Maj 2018 23:13
    Thunderacer
    Poziom 15  

pawel13t napisał:
    0.775v oraz 1,23v

398216 Usunięty napisał:
    a dwa pozostałe to 0dB i +3 dB.

Pierwsza wartość w Voltach to 0 dBu, druga to 4 dBu

• #9 01 Cze 2018 10:49
    krychast
    Poziom 20  

Skąd obudowę? Odzysk czy jakiś aukcyjny gotowiec?

• #10 01 Cze 2018 11:49
    VaM VampirE
    Poziom 16  

Jak byk pisze skąd obudowa.

Bardzo fajnie wyszło, klasyczny wygląd połączony z współczesną technologią.

• #11 01 Cze 2018 21:19
    krychast
    Poziom 20  

Tak czy siak to tylko kolejny moduł dss z fajną obudową i termoglutem do mocowania wszystkiego.Kolega zrobił generator i jest ok.Fajny wygląd i funkcjonalność.

• #12 01 Cze 2018 23:12
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

krychast napisał:
    to tylko kolejny moduł dss z fajną obudową i

Między tym z linku a tym, w temacie to przepaść

• #13 02 Cze 2018 11:06
    Thunderacer
    Poziom 15  

HD-VIDEO napisał:
    krychast napisał:
    to tylko kolejny moduł dss z fajną obudową i

Między tym z linku a tym, w temacie to przepaść

Idea DIY polega na tym, żeby samemu zbudować urządzenie. Trudno jest znaleźć dzisiaj cokolwiek, czego nie dałoby się kupić gotowe. Dobrze jednak, jakby DIY było jakościowo lepsze.
    Autor tematu ograniczył się wprawdzie tylko do wykonania obudowy i użyciu gotowego modułu, ale jak na polskie DIY to i tak dużo.

• #15 02 Cze 2018 20:18
    Matheu
    Poziom 19  

pawel13t:
    To jest dział DIY, czy mógłbyś podać:
    - schemat?
    - schemat blokowy
    - albo chociaż spis istotnych elementów??? - np jaki generator/moduł DDS został użyty?

Jaki jest zakres częstotliwości tego generatora?
    Napisałeś, że będzie służyć do testowania wzmacniaczy audio (czyli pewnie pasmo 20Hz ... 20kHz przenosi), czy działa też w wyższych częstotliwościach?

Twoje fotki są fajne (widać dużą staranność wykonania!! wiele rzeczy zostało przemyślanych), ale o parametrach elektronicznych napisałeś raczej niewiele... Bardzo szkoda...
    Bardziej niż fotki - ciekawiłyby mnie właśnie one +ew. zdjęcie z oscyloskopu (jeśli miałbyś taki pod ręką) przy górnych częstotliwościach generatora...

pozdrówka
    Maciek

• #16 02 Cze 2018 21:07
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Przecież w linku, który podałem jest wszystko, a nawet więcej bo są zrzuty z oscyloskopu.

Jest o chińska kopia:
    Link

• #17 02 Cze 2018 21:39
    pawel13t
    Poziom 17  

Projekt wykonany w Wordzie a następnie wydrukowany i zalaminowany.
    Oryginalnie był inny transformator, ten użyłem ze względu na podwójne napięcia, idealne do zasilacza symetrycznego. Wiem że w tym zastosowaniu trochę się marnuje.
    Przyciski zostawiłem bo stwierdziłem że nie chce mi się je demontować.
    Wzmacniacz zmieniłem od razu na NE5532 ale testowałem również na tl072.
    Jeśli chodzi o schemat to modułu jest dostępny w sieci a zasilacza to podstawowa aplikacja.
    Jak znajdę trochę wolnego czasu wrzucę zrzuty ekranu oscyloskopu.
    Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe komentarze i uwagi.

• #18 17 Cze 2018 18:44
    yogi009
    Poziom 42  

Ładne wykonanie, popatrz w jakieś noty od TI, zastosuje jakieś nowsze wzmacniacze operacyjne z wyższyą wartością slew rate. NE5532 są ciekawe, ale raczej do audio, przy wyższych częstotliwościach mogą się nie wyrabiać.

• #19 17 Cze 2018 21:28
    lechoo
    Poziom 39  

Wyświetlacze zwykło umieszczać się z lewej strony urządzenia, aby podczas zmiany nastaw nie zasłaniać go ręką. No chyba, że ktoś jest mańkutem...

• #20 18 Cze 2018 08:06
    fred114
    Poziom 12  

Bardzo dobrze nadają się dość dobre i szybkie operacyjne MCP6022.Nie sa drogie i naprawde się sprawdzają w tym generatorze