Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kocioł z podajnikiem czy gazowy - co wybrać?

kryst16 01 Cze 2018 09:42 2250 28
  • #1 01 Cze 2018 09:42
    kryst16
    Poziom 22  

Witam.

Zastanawiam się w którym kierunku iść z ogrzewaniem domu. (co+cwu).

Posiadam dom o pow. użytkowej 90m, budownictwo z lat 1985-1990, cały ocieplony, (dwie ściany styropian 15cm, jedna 10 i jedna, najmniejsza 5cm, strop (dach) wełna 10cm.

Do ogrzania parter i poddasze plus bojler 150 litrów.

Aktualnie opalam węglem i drewnem w zwykłym kotle zasypowym, cała instalacja w domu wykonana plastikiem w systemie otwartym.

I teraz mam dylemat:

1. Kupić jakiś dobry piec z podajnikiem (zależy mi na możliwości palenia drewnem na ruszcie awaryjnym w razie czego, mam własny las i czasem w nim sprzątam więc warto byłoby to od czasu do czasu spalić).

Jak taki kocioł sprawuje się w lecie do ogrzewania samej wody? rzeczywiście jest prawie bezobsługowy poza czyszczeniem i dosypywaniem groszku? Nie ma problemów z przegraniem podajnika itp? Słyszałem o takich przypadkach ale nie wiem czy to prawda.

2.  Kolejna opcja to podciągnąć do domu gaz (mam w granicy działki linię 20 metrów od domu) dokupić piec gazowy dwu-funkcyjny, obecny piec zostawić.

Aktualnie koszty ogrzewania za cały rok to lekko ponad  10 metrów miękkiego drewna plus 1,5 tony węgla. Czyli około 2200-2500 złotych nie licząc mojej pracy.  W domu utrzymywałem w ziemie temperaturę 21 stopni, rano było poniżej 20 gdy się nie paliło.

Oczywiście gdybym podciągał gaz to używałbym go również do kuchenki która aktualnie w ciągu roku zużywa butli za 400zł.

Piec z podajnikiem jestem w stanie podłączyć sam w miejsce starego kotła, piec gazowy zleciłbym fachowcowi. 

Proszę o jakieś rady doświadczonych użytkowników.

Na zakup pieca z podajnikiem lub zrobienie przyłącza gazu i zakup pieca gazowego mogę wydać załóżmy 10 tysięcy złotych.

Oczywiście w zmianie nie chodzi o obniżenie kosztów ogrzewania, mogą być trochę wyższe, jestem tego świadom, chodzi o automatyzację i ułatwienie sobie życia.

0 28
  • #2 01 Cze 2018 10:33
    DiZMar
    Poziom 43  

Ja mam gazowy a węglowy stoi jako ewentualny zapas. Przez 20 lat węglowy nie był konieczny. Nie było, żeby gazu nie było. Z prądem i wodą z sieci bywa różnie. Gazowy 5 lat temu wymieniony. Stosuję piec z dolnej półki cenowej dwufunkcyjny. Jeżeli drewno swoje to koszty gazu wyższe. Gdyby jednak cały opał kupić to gaz jest w cenie porównywalnej. Dom ok.120m² ogrzewania. Roczny koszt co + ciepła woda + kuchnia to 3,5-4 000 zł czyli ok.4 tony węgla. Temperatura w domu podobna jak podałeś. Instalacja c.o. sprzed kilkudziesięciu lat (rury grube, cieńsze, cieńsze...) czyli w założeniu grawitacyjna (tak działała przy ogrzewaniu węglowym).

0
  • #3 01 Cze 2018 11:06
    kryst16
    Poziom 22  

Dziękuje za odpowiedź.
    Opał kupowałem, narazie mało w swoim lesie wycinam bo jeszcze zbyt cienkie, jedynie czasem coś żeby przerzedzić, albo posprzątać po wichurach.
    Tak właśnie myślałem, że koszt gazu będzie podobny lub trochę większy, wada to tylko pod górkę ze zrobieniem przyłącza i jego koszt, to mnie trochę skłania ku picu z podajnikiem.

0
  • #4 01 Cze 2018 20:37
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Kocioł gazowy, brak kłopotów z cięciem drzewa, komfort temperatury, jak policzysz swoją pracę i syf związany z kotłem stałopalnym to na jeden czort wychodzi. Ja odszedłem od oferowania węglówek i podajników. Bo raz że syf, nadźwigasz się itp. A tu masz czysty komfort.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Cze 2018 21:24
    Marek39
    Poziom 13  

trochę słabe ocieplenie masz, w moim (chwalę się) 15 cm ocieplonym nie przekroczyłem za sezon grzewczy 2 tys . + 5 miesięcy po 100 za cw ( jak gmina zakładała dofinansowane solary to rocznie nie przekraczam tej dwójki) a utrzymuję 22.5 st w porze dziennej na 120 m mieszkalnych. 160 urz parter z poddaszem. ( i apropopo ważne !! jak wracam do domu z wesela w zimie to nie lecę rozpalać bo mam ciepło )

0
  • #6 01 Cze 2018 21:56
    Szczecin62
    Poziom 18  

Witam,
    Może się mylę ale kotły z podajnikiem są na paliwo dedykowane np. pellet a z niego energia tania nie jest. Też mam sporo własnego drewna i "śmieciucha w piwnicy więc dołóż kocioł gazowy i po temacie. Naprawdę nie ma sensu inne rozwiązanie.
    Pozdro

0
  • #7 01 Cze 2018 23:02
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Marek39 napisał:
    trochę słabe ocieplenie masz

tutaj masz odpowiedź

DiZMar napisał:
    Gazowy 5 lat temu wymieniony. Stosuję piec z dolnej półki cenowej dwufunkcyjny.

0
  • #8 02 Cze 2018 08:02
    DiZMar
    Poziom 43  

piracik napisał:
    ...

tutaj masz odpowiedź

DiZMar napisał:
    Gazowy 5 lat temu wymieniony. Stosuję piec z dolnej półki cenowej dwufunkcyjny.

Tak, tak... U mnie na osiedlu pokupowali piece z pełną automatyką 2-3 krotnie droższe od mojego a jak zobaczyli rachunki wrócili do węgla i dalej paprają się w kurzu węglowym. Pieca gazowego nie wymieniali jeszcze bo użytkowany był w sumie 1 góra 2 sezony (gaz jest 20 lat) i stoi bezczynnie.

0
  • #9 03 Cze 2018 09:03
    kryst16
    Poziom 22  

Aktualnie skłaniam się ku instalacji gazowej plus pozostawanie starego pieca.
    Ścianę którą mam ocieploną 5cm docieplę jeszcze 10-15cm, dach też spróbuję wełny dołożyć bo to nie duży koszt w sumie jeśli zrobię to sam.

Najbardziej męczy mnie powolne podejście gazowni do tych przyłączy.

W jaki sposób najlepiej połączyć piec gazowy z kotłem węglowym?
    Chciałbym mieć jednej zasobnik CWU.

0
  • Pomocny post
    #10 03 Cze 2018 10:24
    DiZMar
    Poziom 43  

kryst16 napisał:
    Aktualnie skłaniam się ku instalacji gazowej plus pozostawanie starego pieca...

Oczywiście starego pieca nie odłączaj!!! Przyda się w razie awarii.
    Gdy mi hydraulik montował piec gazowy to poprosiłem to chciał mi wywalić piec węglowy. Gdy poprosiłem aby zrobił możliwość przełączania na węglowy i odwrotnie to rozłożył ręce. Kazałem zaczekać 15 minut i poleciłem.
    1.Zamontować zawór na grubych rurach (wej i wyj ) bo ich wcześniej nie było.
    2.Wyjścia pieca gazowego połączyć z wyjściem pieca węglowego za zaworem. Na tym połączeniu zamontować zawór.
    3.Powrót do gazowego połączyć z powrotem instalacji przed zaworem wej węglowego
    I wszystko gotowe.
    Aby grzać gazem:
    Zawory wyj i wej węglowego zamknięte a zawór z w/w pkt. 2 otwarty.
    Aby grzać piecem węglowym zawory odwrotnie niż wyżej.
    Dodatkowo piec węglowy w razie czego można wymienić nawet w czasie pracującego pieca gazowego.

0
  • Pomocny post
    #11 03 Cze 2018 10:39
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Połączenie dwóch urządzeń grzewczych by ze sobą współgrały i sobie nie kolidowały nie jest specjalnie trudne. Można to zrobić poprzez wymiennik płytowy chociażby, Albo jeśli skłaniasz się na wymianę zasobnika cwu to zakup taki z dwiema wężownicami. Wszystko da się rozsądnie rozwiązać więc o to się akurat nie bój.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 03 Cze 2018 19:15
    kryst16
    Poziom 22  

DiZMar napisał:
    kryst16 napisał:
    Aktualnie skłaniam się ku instalacji gazowej plus pozostawanie starego pieca...

Oczywiście starego pieca nie odłączaj!!! Przyda się w razie awarii.
    Gdy mi hydraulik montował piec gazowy to poprosiłem to chciał mi wywalić piec węglowy. Gdy poprosiłem aby zrobił możliwość przełączania na węglowy i odwrotnie to rozłożył ręce. Kazałem zaczekać 15 minut i poleciłem.
    1.Zamontować zawór na grubych rurach (wej i wyj ) bo ich wcześniej nie było.
    2.Wyjścia pieca gazowego połączyć z wyjściem pieca węglowego za zaworem. Na tym połączeniu zamontować zawór.
    3.Powrót do gazowego połączyć z powrotem instalacji przed zaworem wej węglowego
    I wszystko gotowe.
    Aby grzać gazem:
    Zawory wyj i wej węglowego zamknięte a zawór z w/w pkt. 2 otwarty.
    Aby grzać piecem węglowym zawory odwrotnie niż wyżej.
    Dodatkowo piec węglowy w razie czego można wymienić nawet w czasie pracującego pieca gazowego.

A piec gazowy masz dwu funkcyjny?
    Co zrobić z zasobnikiem CWU? Aktualnie mam taki 150L ale do pieca dwu funkcyjnego zazwyczaj jest w zestawie.

0
  • #13 03 Cze 2018 19:21
    DiZMar
    Poziom 43  

kryst16 napisał:
    ...
    A piec gazowy masz dwu funkcyjny?
    ...

Piec dwu funkcyjny bez zasobnika tylko przepływ do ciepłej wody. Zresztą zasobnik przy piecu gazowym to niepotrzebna strata ciepła w czasie nieużywania jej choćby był dobrze zaizolowany. Przepływowe grzanie wody działa jeżeli nawet gdy c.o. przełączone na węglowy.

0
  • #14 03 Cze 2018 19:45
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Zapytam z ciekawości kolegę DiZMar .
    Z tego co wnioskuję posiadasz odcięcie za pomocą zaworów kotła węglowego na zasilaniu i powrocie? No i w ten układ wpięty jest kocioł gazowy? układ masz zamknięty czy otwarty?
    Pozdrawiam.

0
  • #15 03 Cze 2018 19:46
    DiZMar
    Poziom 43  

W0jtek92 napisał:
    ... układ masz zamknięty czy otwarty?
    ...

Otwarty.

0
  • #16 03 Cze 2018 19:57
    W0jtek92
    Poziom 36  

No to jest dla kotła węglowego ważne, a kocioł gazowy pracuje na jakim ciśnieniu? szlam oraz kamień kotłowy powstały podczas pracy kotła węglowego dotyka też kocioł gazowy. Czy obsługa zaworami się sprawdza? bo manipulowanie zaworami mając kocioł stałopalny i zawory które go odcinają nie są do końca wskazane. Nie chcę byś uważał że się czepiam ale takie rozwiązanie nie jest do końca fair jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.
    Pozdrawiam.

0
  • #17 03 Cze 2018 19:58
    kryst16
    Poziom 22  

DiZMar
    A długo to już tak pracuje?
    Bo czytałem że woda z pieca węglowego "zabrudza" piec gazowy... Ale nie wiem czy to prawda. (Dlatego ponoć stosuje się wymienniki).

Aktualnie mam piec węglowy podłączony do zasobnika 150L, do tego dołożyłbym piec gazowy tak jak Ty masz, chyba że ktoś doradzi coś innego.

Przepływowo jest wstanie podgrzać wodę żeby była ciepła?
    Czyli w ogóle nie masz zasobnika?

0
  • Pomocny post
    #18 03 Cze 2018 20:15
    DiZMar
    Poziom 43  

kryst16 napisał:
    DiZMar
    Bo czytałem że woda z pieca węglowego "zabrudza" piec gazowy... Ale nie wiem czy to prawda. (Dlatego ponoć stosuje się wymienniki).

Aktualnie mam piec węglowy podłączony do zasobnika 150L, do tego dołożyłbym piec gazowy tak jak Ty masz, chyba że ktoś doradzi coś innego.

Przepływowo jest wstanie podgrzać wodę żeby była ciepła? Kwestia ustawienia oczywiście. Czyli w ogóle nie masz zasobnika?

Piec węglowy praktycznie nie pracuje, nie ma takiej potrzeby. Miałem raz kiedyś awarię pieca gazowego. Prawie tydzień nie pracował ale to była już wiosna. Piec węglowy rozpalony był 2 x. Nie było, żeby gazu nie było. Nie ma problemu "brudzenia".
    Ciepłą wodę to nawet trzeba mieszać z zimną wodą, bo sama ciepła jest za gorąca.
    Zasobnik miałem bardzo dawno (jeszcze przed zainstalowaniem gazu ziemnego) i był dodatkowo z grzałką elektryczną. Jak zaczął przeciekać i okazało się, że naprawa nie ma sensu zamieniłem go na elektryczny bojler wpięty w instalacje ciepłej wody. Starałem się nagrzewać wodę na taryfie nocnej/weekendowej. Ten elektryczny bojler dalej stoi ale nawet nie mam pewności co do jego sprawności. Nie cieknie ale nie jest włączany.
    Powtarzam zasobnik przy piecu gazowym dwu funkcyjnym jest wg mnie bez sensu. Ciepłą wodę używam tyle ile trzeba a nie stygnie nagrzana w zasobniku.
    Poprzednio miałem osobny piec gazowy c.o. i osobny piec gazowy przepływowy do ciepłej wody. Wymieniając piec gazowy c.o. zastosowałem już dwu funkcyjny. Należy pamiętać, że grzanie ciepłej wody w piecu dwu funkcyjnym ma pierwszeństwo przed graniem wody w c.o. Inaczej mówiąc gdy otwieramy kran z ciepłą wodą to c.o.wygasza się a zapala się ogrzewanie ciepłej wody.

0
  • Pomocny post
    #19 03 Cze 2018 20:26
    W0jtek92
    Poziom 36  

Ja bym postawił osobiście na kocioł gazowy jedno funkcyjny, z węglówki zrezygnował a istniejący zasobnik cwu wykorzystał w celu grzania wody użytkowej poprzez kocioł gazowy. Drewno z lasu na twoim miejscu bym sprzedał a nie męczyłbym się z cięciem i paleniem w kotle. No chyba że chcesz pozostawić obecną węglówkę to okey, ale koszty rozwiązania hydraulicznego wzrosną w tym przypadku.

0
  • #20 03 Cze 2018 20:41
    DiZMar
    Poziom 43  

W0jtek92 napisał:
    ... z węglówki zrezygnował...
    chyba że chcesz pozostawić obecną węglówkę to okey, ale koszty rozwiązania hydraulicznego wzrosną w tym przypadku...

Nie zrób tego błędu (likwidacja pieca węglowego) jaki niektórzy zrobili na moim osiedlu!!! Awaria pieca gazowego i w mieszkaniu możemy mieć Grenlandię. Koszty spięcia pieca gazowego z piecem węglowym to kawałek rurki (1-3m) + zawór na niej i 2 zawory przy piecu węglowym (wej + wyj) jeżeli wcześniej już ich nie zamontowano.

0
  • #21 03 Cze 2018 20:42
    kryst16
    Poziom 22  

DiZMar napisał:
    kryst16 napisał:
    DiZMar

Przepływowo jest wstanie podgrzać wodę żeby była ciepła? Kwestia ustawienia oczywiście. Czyli w ogóle nie masz zasobnika?

Piec węglowy praktycznie nie pracuje, nie ma takiej potrzeby. Miałem raz kiedyś awarię pieca gazowego. Prawie tydzień nie pracował ale to była już wiosna. Piec węglowy rozpalony był 2 x. Nie było, żeby gazu nie było. Nie ma problemu "brudzenia".
    Ciepłą wodę to nawet trzeba mieszać z zimną wodą, bo sama ciepła jest za gorąca.
    Zasobnik miałem bardzo dawno (jeszcze przed zainstalowaniem gazu ziemnego) i był dodatkowo z grzałką elektryczną. Jak zaczął przeciekać i okazało się, że naprawa nie ma sensu zamieniłem go na elektryczny bojler wpięty w instalacje ciepłej wody. Starałem się nagrzewać wodę na taryfie nocnej/weekendowej. Ten elektryczny bojler dalej stoi ale nawet nie mam pewności co do jego sprawności. Nie cieknie ale nie jest włączany.
    Powtarzam zasobnik przy piecu gazowym dwu funkcyjnym jest wg mnie bez sensu. Ciepłą wodę używam tyle ile trzeba a nie stygnie nagrzana w zasobniku.
    Poprzednio miałem osobny piec gazowy c.o. i osobny piec gazowy przepływowy do ciepłej wody. Wymieniając piec gazowy c.o. zastosowałem już dwu funkcyjny. Należy pamiętać, że grzanie ciepłej wody w piecu dwu funkcyjnym ma pierwszeństwo przed graniem wody w c.o. Inaczej mówiąc gdy otwieramy kran z ciepłą wodą to c.o.wygasza się a zapala się ogrzewanie ciepłej wody.

A nie ma problemów z tym że ciśnienie wody spada gdy pobierasz ciepłą np w dwóch pomieszczeniach?

DiZMar napisał:
    W0jtek92 napisał:
    ... z węglówki zrezygnował...
    chyba że chcesz pozostawić obecną węglówkę to okey, ale koszty rozwiązania hydraulicznego wzrosną w tym przypadku...

Nie zrób tego błędu (likwidacja pieca węglowego) jaki niektórzy zrobili na moim osiedlu!!! Awaria pieca gazowego i w mieszkaniu możemy mieć Grenlandię. Koszty spięcia pieca gazowego z piecem węglowym to kawałek rurki (1-3m) + zawór na niej i 2 zawory przy piecu węglowym (wej + wyj) jeżeli wcześniej już ich nie zamontowano.

Likwidacja węglówki nie wchodzi w grę.
    Podłączę to tak jak Ty piszesz, tylko zastanawiam się jeszcze czy zamontować piec dwufunkcyjny i grzać przepływowo czy jednofunkcyjny i grzać cały czas obecny zasobnik.
    Ale bardziej skłaniam się ku Twojemu rozwiązaniu bo zasobnik mam słabo ocieplony więc duże straty.

0
  • #22 03 Cze 2018 20:46
    DiZMar
    Poziom 43  

kryst16 napisał:
    ...
    A nie ma problemów z tym że ciśnienie wody spada gdy pobierasz ciepłą np w dwóch pomieszczeniach?

Ciśnienie ciepłej wody jest niższe niż zimnej wody (piec nie puszcza tak jakby instalacja "chciała" aby mógł nagrzać. W różnych modelach pieców jest różnie. Jednoczesne używanie ciepłej wody w 2 kranach oczywiście jeszcze zmniejsza wydajność jednego kranu. Tylko w domu jak często używa się ciepłej wody w kilku kranach jednocześnie?

0
  • Pomocny post
    #23 03 Cze 2018 21:33
    W0jtek92
    Poziom 36  

No a kocioł gazowy pracuje w układzie kotła węglowego czyli na podstawie naczynia przelewowego, jeśli mamy na tyle wysokości słupa wody by kocioł gazowy poprawnie pracował to ok, o ile producent urządzenia na to zezwala. Syf w rurach u autora tematu załatwi kocioł gazowy raz dwa jeśli będą te kotły pracować w wspólnym obiegu, nie chce być tym ''NAJGORSZYM'' ale kotła stało palnego nie powinno się odcinać zaworami kulowymi, nowa generacja kotła gazowego nie powinna pracować w układzie otwartym wraz z węglowym, to nie jest Jubam czy Elka predom. Tam nie było nic, duże przepływy kotłów i były łopatologiczne bo bardzo proste w konstrukcji. Teraz kotły gazowe mają pompy elektroniczne, zawory 3 - drożne. Więc szlam, kamień i syf z układu otwartego węglówki może im wiele krzywdy napytać. Odbijam od tematu.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 04 Cze 2018 07:47
    kryst16
    Poziom 22  

W0jtek92 napisał:
    No a kocioł gazowy pracuje w układzie kotła węglowego czyli na podstawie naczynia przelewowego, jeśli mamy na tyle wysokości słupa wody by kocioł gazowy poprawnie pracował to ok, o ile producent urządzenia na to zezwala. Syf w rurach u autora tematu załatwi kocioł gazowy raz dwa jeśli będą te kotły pracować w wspólnym obiegu, nie chce być tym ''NAJGORSZYM'' ale kotła stało palnego nie powinno się odcinać zaworami kulowymi, nowa generacja kotła gazowego nie powinna pracować w układzie otwartym wraz z węglowym, to nie jest Jubam czy Elka predom. Tam nie było nic, duże przepływy kotłów i były łopatologiczne bo bardzo proste w konstrukcji. Teraz kotły gazowe mają pompy elektroniczne, zawory 3 - drożne. Więc szlam, kamień i syf z układu otwartego węglówki może im wiele krzywdy napytać. Odbijam od tematu.
    Pozdrawiam.

Niestety masz rację, dokształciłem się i ławo tak można załatwić piec nowej generacji.
    Najlepiej byłoby mieć układ zamknięty na piec gazowy a otwarty na kocioł węglowy.

0
  • Pomocny post
    #25 04 Cze 2018 10:17
    BUCKS
    Poziom 33  

Co do kotła gazowego kondensacyjnego to jak dla mnie w grę wchodzi tylko i wyłącznie układ zamknięty.
    O ile dobrze kojarzę to wielu producentów przy układzie otwartym nie honoruje gwarancji, tak samo jest, gdy w układzie zamkniętym nie ma filtra siatkowego na powrocie c.o. oraz na zasilaniu c.w.u.
    Jakiekolwiek szlamy i inne syfy mogą mieć znaczny wpływ na realny spadek sprawności i żywotność kotła, a nowy kocioł kondensacyjny to wydatek co najmniej 3-4 tys. zł.
    Choć i tak przed instalacją nowego kotła zaleca się ewentualne czyszczenie starej instalacji, aby zminimalizować negatywny wpływ istniejącego już szlamu/syfu.

Co do c.w.u. to od 20 lat korzystam w mieszkaniu z kotła 2-funkcyjnego z wymiennikiem płytowym grzejącego przepływowo wodę użytkową.
    Mam ok. 16m rury miedzianej z kotła do wanny, co powoduje zwłokę ok. 30-40 sekund zanim ciepła woda z kotła doleci do kranu.
    W czasie zimy każdorazowe odkręcenie kranu powoduje wstrzymanie grzania c.o. i przełączenie się kotła w tryb c.w.u., a każdorazowa zakręcenie kranu powoduje przełączenie się kotła na tryb c.o..
    W efekcie ciepła woda kotłowa z wymiennika pierwotnego płynie do grzejników c.o. i po chwili ponowne odkręcenie kranu ponownie przełącza kocioł w tryb c.w.u. Oznacza to konieczność ponownego dogrzania wody kotłowej, aby wymiennik wtórny był w stanie grzać c.w.u., bo zwykle woda kotłowa na potrzeby c.o. jest chłodniejsza niż na potrzeby c.w.u.
    Efekt jest taki, że przy przerywanym poborze c.w.u. rosną nam wahania temperatury wody w kranie.

Tego problemu nie ma z zasobnikiem, bo mamy w nim już wstępnie podgrzaną wodę dlatego spada nam częstotliwość i liczba załączeń kotła w trybie c.w.u. oraz ciut szybciej mamy ciepłą wodę. Dodatkowo bez problemu możemy korzystać z 2 punktów czerpalnych w tej samej chwili, co przy kotle 2-funkcyjnym może być uciążliwe. Z drugiej strony ciepła woda w zasobniku może się wyczerpać i wtedy trzeba będzie poczekać kilka/kilkanaście minut na dogrzanie kolejnej porcji wody w zależności od zapotrzebowania i dostępnej maksymalnej mocy kotła.
    Z zasobnikiem rośnie zużycie gazu na cele c.w.u., bo grzejemy całą wodę w zasobniku, a nie tylko tę ilość jaką zużyjemy na daną kąpiel itp. i kocioł musi podgrzewać wodę co jakiś czas, bo ona stygnie wraz z upływem czasu.
    Jeśli mamy rzadkie i utarte, określone godziny korzystania z c.w.u. to mając odpowiednią elektronikę sterującą można ustawić grzanie c.w.u. w czasie, gdy będziemy z tej wody korzystać, aby uniknąć zbędnego podgrzewania i studzenia c.w.u., gdy z niej nie korzystamy.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety dlatego nie ma zdecydowanego lidera, bo każdy może mieć inne priorytety, inną instalację i jej specyfikę oraz inne podejście do komfortu c.w.u.
    Kocioł 2-funkcyjny po 20 latach przestał być dla mnie komfortowy dlatego jeśli będzie to możliwe bez wielkich modernizacji to chcę spróbować czegoś innego i stąd zrodził się pomysł zmiany na kocioł 1-funkcyjny + zasobnik.

0
  • #26 04 Cze 2018 13:15
    kryst16
    Poziom 22  

BUCKS dzięki za rady.

Poczytałem trochę i skłaniam się ku kotłowi 1F + zbiornik CWU.
    Planuje to podłączyć z obecną instalacją poprzez wymiennik płytkowy.
    Kocioł gazowy w układzie zamkniętym wraz z zasobnikiem CWU, a obecny piec w układzie otwartym tak jak jest obecnie.

Mam pytanie, czy muszę montować dodatkowe naczynie przeponowe jeśli kocioł gazowy jest wyposażony w naczynie 7L?
    Będzie to mały obieg tylko do wymiennika płytkowego...

PS.
    Widzę że np do kotła ECOCONDENS GOLD PLUS, producent nie wymaga dodatkowych naczyń przeponowych, będzie to pracować na takim małym obiegu? W sensie kocioł do zasobnika CWU i do wymiennika płytkowego, a za wymiennikiem płytkowym piec węglowy plus grzejniki z dodatkową pompką CO załączającą się w zależności od temperatury na rurach od wymiennika ciepła przy piecu gazowym. (Chyba że piec gazowy będzie mógł sterować dodatkowa pompką.

0
  • Pomocny post
    #27 04 Cze 2018 13:54
    BUCKS
    Poziom 33  

kryst16 napisał:
    Mam pytanie, czy muszę montować dodatkowe naczynie przeponowe jeśli kocioł gazowy jest wyposażony w naczynie 7L?

Naczynie przeponowe 7l starczy Ci spokojnie na kilkadziesiąt litrów zładu w obiegu c.o., czyli na całą instalację z grzejnikami.
    Skoro kocioł gazowy ma być wyłącznie w małym obiegu z wymiennikiem płytowym, gdzie będziesz miał zład kilka litrów to naczynie będziesz miał ze sporą rezerwą.
    Z tego powodu jak dla mnie dodatkowe naczynie przeponowe w obiegu c.o. dla kotła gazowego będzie całkowicie zbędne.

Nie wiem, czy może nie lepiej byłoby mieć grzejniki z kotłem gazowym w układzie zamkniętym, a drugi awaryjny kocioł z podajnikiem w małym układzie otwartym z wymiennikiem płytowym do wymiany ciepła między układami.

0
  • #28 04 Cze 2018 14:21
    kryst16
    Poziom 22  

BUCKS napisał:
    kryst16 napisał:

Naczynie przeponowe 7l starczy Ci spokojnie na kilkadziesiąt litrów zładu w obiegu c.o., czyli na całą instalację z grzejnikami.
    Skoro kocioł gazowy ma być wyłącznie w małym obiegu z wymiennikiem płytowym, gdzie będziesz miał zład kilka litrów to naczynie będziesz miał ze sporą rezerwą.
    Z tego powodu jak dla mnie dodatkowe naczynie przeponowe w obiegu c.o. dla kotła gazowego będzie całkowicie zbędne.

Nie wiem, czy może nie lepiej byłoby mieć grzejniki z kotłem gazowym w układzie zamkniętym, a drugi awaryjny kocioł z podajnikiem w małym układzie otwartym z wymiennikiem płytowym do wymiany ciepła między układami.

Masz rację, tak byłoby lepiej tylko u mnie wiąże się to z przeróbką całej kotłowni.
    Muszę to jeszcze przemyśleć, najprościej byłoby mi wpiąć się samym kotłem gazowym w obecną instalacje poprzez wymiennik ciepła, a zasobnik CWU dać tylko do kotła.

Spróbuje nakreślić schematy tego co mam i jak planuje to podłączyć i stworzę odnośnie tego nowy temat.
    Instalatorzy z sąsiedztwa chcą żeby kocioł gazowy pracował w układzie otwartym ale moim zdaniem to b. zły pomysł.

Dodano po 14 [minuty]:

Zdecydowałem się na gaz także zamykam temat. Dziękuje za rady.

0
  • #29 04 Cze 2018 14:22
    kryst16
    Poziom 22  

BUCKS napisał:
    kryst16 napisał:

Masz rację, tak byłoby lepiej tylko u mnie wiąże się to z przeróbką całej kotłowni.
    Muszę to jeszcze przemyśleć, najprościej byłoby mi wpiąć się samym kotłem gazowym w obecną instalacje poprzez wymiennik ciepła, a zasobnik CWU dać tylko do kotła.

Spróbuje nakreślić schematy tego co mam i jak planuje to podłączyć i stworzę odnośnie tego nowy temat.
    Instalatorzy z sąsiedztwa chcą żeby kocioł gazowy pracował w układzie otwartym ale moim zdaniem to b. zły pomysł.

Dodano po 14 [minuty]:

Zdecydowałem się na gaz także zamykam temat. Dziękuje za rady.

Dodano po 37 [sekundy]:

Zdecydowałem się na gaz.

0