Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przegladarki na stary laptop - otwieranie stron

phil13 01 Cze 2018 11:16 210 8
  • #1 01 Cze 2018 11:16
    phil13
    Poziom 12  

Witam.

Wiem, temat wałkowany, ale każdy właściwie specyficzny, że wypada pisać nowy wątek, wiec z uprzejmości przepraszam z góry.

Stary laptop Acera
    CPU: Intel Celeron 2x1.5GHz
    512 RAM
    WIN XP x32 Home Ed

Męczyłem nieco się aby dać jakąś względnie działającą przeglądarkę.
    W końcu pozostało na IE 8, Avant Browser i Light 48.0 (oczywiście wsz. w wersjach 32 bitowych)

Niestety ze wszystkimi jest problem, jeśli chodzi o otwieranie witryn, nawet takich jak google.
    pogubiłem sie w tym wszystkim kompletnie.
    Prosił bym o pomoc w rozwiązaniu, ewentualnie dopasowaniu jakiejś przeglądarki, która by chodziła na tym sprzęcie.
    Kilka testowałem, ale są różnorakie problemy z uruchomieniem (starsze wersje firefoxa, Pale Moon, Starsze Chrome i chromium.
    Tak jakos wyszło, że względnie działają: IE 8, Avant Browser i Light 48.0, ale są z nimi problemy z certyfikatami, albo po prostu z niemożliwą aktualizacją.

Rozbudowy żadnej nie będzie, gdyż to laptop dla dziadka do nauki podstaw, dorzucę tylko Ramu, żeby było te 1-2Gb

Przedstawiam screeny z błędami występującymi przy różnych przeglądarkach.

Przegladarki na stary laptop - otwieranie stron Przegladarki na stary laptop - otwieranie stron Przegladarki na stary laptop - otwieranie stron Przegladarki na stary laptop - otwieranie stron

Pozdrawiam.

0 8
  • #2 01 Cze 2018 11:33
    piotrd76
    Specjalista Automatyk

A może radykalne rozwiązanie, zmienić cały system? Na podobnym sprzęcie tylko z większą ilością RAM (Amilo Li3710) wrzuciłem Linuxa Mint z XFCE i sprzęt odżył na tyle, że dla użytkowników (w wieku 60+) jest w zupełności wystarczający. Przy okazji odpadną problemy z brakiem aktualizacji.

0
  • #3 01 Cze 2018 11:45
    borg77
    Poziom 20  

Firefox 52.8.0 esr.Ja mam w tej chwili 52.7.4 32bit i jest jak na razie ok,ale to już musisz sam ocenić we swoim przypadku.Dodatkowo wymiana procesora,jeśli jest możliwa i dołóż więcej pamięci.Najlepiej maksymalną wielkość jaką przyjmie twój laptop.

0
  • #4 01 Cze 2018 11:55
    nikczemny2
    Poziom 5  

To już niestety system starej daty i raczej niewiele da się tu zdziałać. Ewentualnie mógłbym doradzić użycie KernelExa dla Windows XP, ale cudów nie obiecuję. Najlepiej byłoby zrobić jak doradził pan powyżej - zainstalować Linuxa, raczej nie powinno być problemów z nauką podstaw obsługi.

0
  • #5 02 Cze 2018 11:37
    phil13
    Poziom 12  

@borg77 firefox działa rzeczywiście nieco bardziej swobodnie, udało mi się pobrać i zainstalować 52.7.4 esr x32, jednak efekt nie jest zadowalający, chociaż otwiera znacznie większą ilość witryn niż inne przeglądarki.
    Problem sprowadza się do takiego przykładu:
    www.google.pl uses invalid security certyficate

@piotrd76, zrobiłem podobnie i w kwestii optymalizacji uzyskałem bardzo ładne efekty, system ładuje się szybciej niż mój win8 i siedzi jedynie na 180Mb Ramu.

Ale niestety problem tkwi w przeglądarkach raczej (ew. może w ustawieniach zabezpieczeń) i chyba problem głównie tkwi w kwestii aktualizacji baz certyfikatów (tak mi się wydaje) czego nie mogę zrobić (przynajmniej na wymienionych przeglądarkach)

Zauważyłem jedną rzecz. Na laptopie mam zablokowany suwak poziomu zabezpieczeń witryn (screen 2). Co może być przyczyną? (w win xp nie ma zaznaczenia tzw trybu chronionego, który odblokowuje suwak), jest tylko dostęp do ustawień niestandardowych.
    Może gdyby zmniejszyć na minimum blokady, te stare przeglądarki mogły by działać??
    Jeśli ma to w ogóle sens, można by dokonać zmian niestandardowych (screen 1). Tylko jest tego dość dużo.

Przegladarki na stary laptop - otwieranie stron Przegladarki na stary laptop - otwieranie stron

0
  • #6 02 Cze 2018 14:45
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

phil13 napisał:
    Rozbudowy żadnej nie będzie, gdyż to laptop dla dziadka do nauki podstaw, dorzucę tylko Ramu, żeby było te 1-2Gb

Biedny dziadek... Naprawdę chcesz żeby się zraził do komputera i internetu dając mu coś co już ledwo działa?

Żeby nie robić oftopu. Ustaw prawidłową datę w systemie.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Cze 2018 14:55
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Nie rób tego i nie zniechęcaj dziadka do komputerów dając mu trupa który ledwo działa. Kup mu coś przynajmniej na Core 2 Duo T7500 i 4 GB RAM, zainstaluj Windows 10 i będzie śmigać (mówię z doświadczenia) a ten Acer to się może nadać max. do bycia prostym serwerem czegoś albo leżenia na półce, ale na pewno nie jako pierwszy komputer dla kogoś.

Ustaw poprawną datę i zainstaluj Operę, powinno działać jakoś w miarę.

0
  • #8 02 Cze 2018 16:23
    phil13
    Poziom 12  

makosuu napisał:
    Nie rób tego i nie zniechęcaj dziadka do komputerów dając mu trupa który ledwo działa. Kup mu coś przynajmniej na Core 2 Duo T7500 i 4 GB RAM, zainstaluj Windows 10 i będzie śmigać (mówię z doświadczenia) a ten Acer to się może nadać max. do bycia prostym serwerem czegoś albo leżenia na półce, ale na pewno nie jako pierwszy komputer dla kogoś.

Tutaj miałem na mysli pomysł instalowania linuxa. Podejrzewam że tym krokiem dziadek mógłby za wcześnie zejść :)
    Chociaż i tak jestem zadziwiony w jakim tempie ogarnia Windowsa.
    Dziadek, jest byłym wykładowcą mechaniki i uparł się, że opanuje Autocada i idzie mu nieźle :)
    A na tej konfiguracji Autocad 2008 chodzi bardzo ładnie.

Co do optymalizacji, to do drugiego laptopa o podobnej konfiguracji (Intel 2x1.5GHz) wrzuciłem tylko 2Gb RAMu i odchudziłem XP x86 tak, żeby system nie przekraczał 200Mb i sprzęt lata bardzo ładnie, dlatego nie planowałem zmian CPU.

Dodano po 7 [minuty]:

Cholera jasna problem rozwiazany!!! :)
    Data była ustawiona na 2017, w ogóle nie zwróciłem na to uwagi!!!
    Dziekuje @makosuu, nie wiem kiedy bym to zauważył.

Jak to sie mówi "diabeł tkwi w szczegółach"

0
  • #9 02 Cze 2018 16:24
    phil13
    Poziom 12  

makosuu napisał:

Tutaj miałem na mysli pomysł instalowania linuxa. Podejrzewam że tym krokiem dziadek mógłby za wcześnie zejść :)
    Chociaż i tak jestem zadziwiony w jakim tempie ogarnia Windowsa.
    Dziadek, jest byłym wykładowcą mechaniki i uparł się, że opanuje Autocada i idzie mu nieźle :)
    A na tej konfiguracji Autocad 2008 chodzi bardzo ładnie.

Co do optymalizacji, to do drugiego laptopa o podobnej konfiguracji (Intel 2x1.5GHz) wrzuciłem tylko 2Gb RAMu i odchudziłem XP x86 tak, żeby system nie przekraczał 200Mb i sprzęt lata bardzo ładnie, dlatego nie planowałem zmian CPU.

Dodano po 7 [minuty]:

Cholera jasna problem rozwiazany!!! :)
    Data była ustawiona na 2017, w ogóle nie zwróciłem na to uwagi!!!
    Dziekuje @makosuu, nie wiem kiedy bym to zauważył.

Jak to sie mówi "diabeł tkwi w szczegółach"

Dodano po 1 [minuty]:

poprawienie ustawienia daty.

0