Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielanie sieci WiFi w domu.

01 Cze 2018 11:21 336 5
  • Poziom 22  
    Witajcie,
    Powoli przygotowuje się do modernizacji sieci w domu i chciałbym doprowadzić sieć do piwnicy (kabel ethernet 100MB, pewnie pójdzie 5E, bo GE możliwy jest dopiero po wymianie routera) i zastanawiam się jak rozwiązać problem drugiego routera (lub innego AP) do WiFi.
    Posiadam dość stary router ADSL2+ TP-Link TD-W8901G:
    https://www.tp-link.com/en/products/details/TD-W8901G.html#overview

Specyfikacja:
    https://www.tp-link.com/en/products/details/TD-W8901G.html#specifications

Łącze ADSL działa na 12Mbit/s (Netia/orange "do 10Mbit" ) i na więcej się nie zanosi (limit mojej linii - para miedziana), więc wymiana routera nie jest potrzebna. Dziurę z zabezpieczeniami załatałem lata temu, więc to też nie jest problemem.

Co bym chciał:
    - To samo SSID, więc pewnie jakiś przydział kanałów
    - możliwość automatycznego przełączania się urządzeń mobilnych pomiędzy routerami
    - w piwnicy będę potrzebował kilka portów LAN, więc wskazany sprzęt ze Switchem
    Czy moglibyście podpowiedzieć jak to rozwiązać?
    Pozdrawiam,
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Drugi router może być praktycznie dowolny.
    Podłącz routery portami LAN-LAN i w tym drugim:
    - taki sam SSID
    - takie samo hasło
    - inny kanał niż w pierwszym routerze
    - wyłącz serwer DHCP
    Jeżeli braknie portów LAN (najczęściej jest ich 4) dołóż switch
  • Poziom 22  
    Nie wiedziałem, że to takie proste. Sądziłem, że jest jakaś dodatkowa funkcjonalność, którą muszą obsługiwać oba routery. Dzięki za pomoc!
    To połączenie LAN-LAN, nie musi być LAN-WAN? (niektóre routery mają zarezerwowany 1 port switcha na wejście WAN)
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Ma być LAN-LAN. WAN zrobi NAT. Jak chcesz to można kupić router na który można wrzucić alternatywne oprogramowanie i ustawić WAN jako 5 LAN.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    piterek-23 napisał:
    Jeżeli braknie portów LAN (najczęściej jest ich 4) dołóż switch

To jest jakby wyjście kolejnej opcji.
    Czyli kolega wstawia sobie Switcha plus access point.
    GanzConrad napisał:
    możliwość automatycznego przełączania się urządzeń mobilnych pomiędzy routerami

Jeśli kolega zdecyduje się na odpowiedni typ Access Pointów to może uzyskać przełączaniem nawet bez utraty pakietów czy też nie zrywając rozpoczętych sesji.
    Dla uproszczenia... Jeśli kolega gada przez skype to schodząc do piwnicy niestety nie przełączy się na router w piwnicy jeśli nie ma opcji "roaming"
  • Poziom 22  
    crashbit napisał:
    Jeśli kolega gada przez skype to schodząc do piwnicy niestety nie przełączy się na router w piwnicy jeśli nie ma opcji "roaming"

Aż taka płynność i dynamika nie jest konieczna, dzięki za info.