Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę] projekt układu pomiarowego opartego na Pt1000 - 11 elementów pomiarow

33cezary 01 Jun 2018 19:22 1200 9
IGE-XAO
 • #1
  33cezary
  Level 9  
  Witam.
  Budujemy nową generację sterownika urządzenia.
  Jednostka centralna urządzenia będzie posiadać 11 wejść czujników temperatury.
  Zlecę opracowanie schematów ideowych dla tej części urządzenia:
  Element pomiarowy, układ kondycjonujący sygnał i przetwornik.
  Po prostu cała część pomiarowa.
  Wytyczne:
  1 - Element pomiarowy PT1000, sam element pomiarowy, nie wchodzi w grę gotowy przewód,
  2 – klasa elementu pomiarowego minimum „B”, najlepiej „A” (przewód 3 żyłowy)
  3 – zakres pracy temperaturowej czujnika 20 – 130’C
  4 – najbardziej wykorzystywany zakres 70-100’C – opar,
  5 – jak największa dokładność pomiaru,
  6 – elementy użyte do urządzenia – MUSZĄ POSIADAĆ CERTYFIKAT „UL” – albo elementu końcowego, albo elementu składowego,
  7 – elementy użyte muszą być dostępne do zakupu w najbliższych 3 latach,
  8 – warunki:
  a) Układ musi być jak najprostszy,
  b) Budżet na części – jak najniższy,
  Oczekuję opracowania tematu w stopniu teoretycznym, (schematy ideowe, zestawienie elementów) do dalszego wykorzystania przez inne osoby przy składaniu wszystkich elementów sterownika (urządzenia) do „kupy”.
  Opracowanie ma na celu wykorzystanie specjalistycznej wiedzy innych osób w zakresie wykorzystania i obsługi elementów pomiarowych opartych na PT1000.
  9 – forma umowy wedle uznania,
  10 – wybór wstępny oferenta na podstawie przybliżonej wartości elementów w cenie zakupu np. na platformie tme, rs-online, farnell. Chodzi tu o to aby nie budować urządzenia z niesamowicie drogich części.
  11 – czekam na propozycje:
  a) Kwota za elementy dla projektu,
  b) Kwota za wykonanie zlecenia
  Moderated By Kuniarz:

  Sugerowałbym podanie zakładanego budżetu, chociażby w liczbie zer. Pozwoli to wstępnie odfiltrować zlecenie realne od s-f ;-)  Kontakt: 33cezary(malpa)gmail.com,
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • IGE-XAO
 • #3
  funak
  Level 24  
  Proszę się zainteresować układem specjalnie do tego celu stworzonym: LTC2983 lub LTC2984.
  http://www.analog.com/en/products/analog-to-d...ters/digital-temperature-sensors/ltc2984.html

  Koszt rzędu 100zł netto, ale ma wszystko co potrzeba aby mierzyć precyzyjnie temperatury.

  A tutaj do poczytania w języku polskim:
  http://mikrokontroler.pl/2014/12/11/linear-te...-z-roznych-analogowych-czujnikow-temperatury/

  Dodano po 2 [minuty]:

  W szczególności polecam układ LTC2984 który posiada wbudowany EEPROM do przechowywania danych kalibracyjnych.
 • #4
  33cezary
  Level 9  
  Witam.

  Kolego @odalladoalla
  poruszyłeś 2 kwestje:
  1 - certyfikacja UL.
  Tak początek się zgadza UL - jest to skrót od: Underwriter Laboratories, jest organizacją .......... i tak dalej - to prawda, prawdą jest dalej co piszesz czym się zajmują, i td, ale nie o to chodzi.

  Widzisz, chcąc w pełni odpowiedzialnie sprzedawać urządzenia na rynek Amerykański, lub Kanadyjski dla klientów INDYWIDUALNYCH, (a jest to mój podstawowy rynek), urządzenia powinny posiadać certyfikat bezpieczeństwa elektrycznego - GŁÓWNIE ZE WZGLĘDÓW UBEZPIECZENIA, (czy w razie czego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie).

  W USA uprawnienia do certyfikacji mają laboratoria testowe uznawane przez OSHA; noszą one nazwę „uznanych krajowych laboratoriów testowych” (NRTL). W Kanadzie „organy uprawnione” (CB) są wyznaczane przez Kanadyjski Komitet Normalizacyjny (SCC).

  Jednym z laboratoriów NRTL — i prawdopodobnie najlepiej znanym — jest UL. Jak na początku pisałeś - UL to skrót od „Underwriters Laboratories”, czyli laboratorium przeprowadzającego testy dla firm ubezpieczeniowych. UL przeprowadza testy zgodnie z normami UL, których istotną częścią są normy krajowe. Celem tych testów jest zminimalizowanie zagrożenia wynikającego z odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych w zakresie sprzętu i związanych z nim zagrożeń (porażenie elektryczne, pożar i obrażenia mechaniczne).

  Nie będę się tutaj rozpisywał jak takie certyfikaty funkcjonują na tamtym rynku, ale sama istota polega na dwóch rodzajach certyfikacji (aprobaty).

  1 - certyfikacja urządzenia końcowego - wtedy przyznawany jest znaczek UL w kółeczku. Mówi nam to że jest to gotowy produkt do używania przez użytkownika końcowego,
  2 - certyfikacja (aprobata) ELEMENTU który nie jest produktem całkowitym (część, podzespół, komponent itd) która może być wykorzystana jako składowa większej części, ale po spełnieniu wytycznych określonych w certyfikacji (aprobacie). Oznaczenie zasadnicze jest to odwrócony znaczek UR.

  Jednostka certyfikująca (placówka UL) przyjmuje zlecenie na wykonanie certyfikacji i tutaj mamy DWIE DROGI:
  a) BADAWCZA,
  b) ZŁOŻENIOWA,

  Droga BADAWCZA - "A" - robimy wszystko od PODSTAW - bardzo drogie rozwiązanie i bardzo czasochłonne. Dajemy całe urządzenie i metodą BADAWCZĄ sprawdzane jest zgodność z normami danego akredytowanego laboratorium. Jako ciekawostka - laboratorium "UL" z zasady NIE UZNAJE żadnego innego znaku bezpieczeństwa niż swój. dla nich nie ma wpływu czy dany element, część, produkt itd, ma przyznany znak CE, ATEX itd. BADANIA ROBIONE SĄ OD ZERA.

  Droga ZŁOŻENIOWA - "B" - wszystkie elementy użyte w urządzeniu posiadają certyfikat lub aprobatę wystawioną przez "UL". I tutaj sprawa jest prostsza, nie badane są elementy, ale pod względem norm danej jednostki certyfikacyjnej badane jest prawidłowość konstrukcji całego urządzenia. Droga o wiele prostsza i szybsza, również o wiele tańsza ale i tak wchodzimy w grube tysiące euro.
  Jako ciekawostka dla urządzeń elektrycznych produkowanych w europie, laboratoria badawcze tej Amerykańskiej firmy, jest we WŁOSZECH.

  Można by tu wiele pisać, ale moje zlecenie oparte na jednym z założeń iż elementy użyte do budowy sterownika muszą posiadać certyfikację UL nie jest oparte na "widzi mi się", jedynie na konkretnym zapotrzebowaniu.

  Naszym pierwszym krokiem jest uzyskanie znaku UL dla wyrobu końcowego, jedynie dla STEROWNIKA. jest to pierwszy krok, najłatwiejszy, ale już na tym etapie robimy wszystko aby elementy zewnętrzne wchodzące i wychodzące ze sterownika były przygotowane w drugim kroku do certyfikacji całego urządzenia na który będzie się składać: urządzenie, sterownik, elementy wchodzące i wychodzące ze sterownika, całe okablowanie itd.

  zagadnienie nr 2 - klasa czujnika. Tutaj nie posiadam wiedzy na temat elementów pomiarowych opartych na PT1000 i dlatego założyłem te ogłoszenie. szukam osoby z wiedzą w tej dziedzinie. Oczekuję osoby w wiedzą w tej materii nie tylko teoretyczną do dalszej współpracy.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  33cezary
  Level 9  
  @odalladoalla

  Dziękuję za naprawdę fajny odnośnik, teraz z tego tematu staram się dowiedzieć jak najwięcej.

  Dzieki
 • #7
  pablo666gliwice
  Level 13  
  Może coś z aliexpres
  Link
  Za tę cenę to chyba nie ma nic tańszego i jeszcze wysyłka "prawie" darmowa
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  User removed account
  User removed account