Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasowy wyłacznik swiateł DRL (Coming/Leaving Home)

Mad Jaro 02 Cze 2018 09:17 588 37
  • #1 02 Cze 2018 09:17
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Witam, poszukuję prostego układu który, włączał by światła DRL po wykryciu ładowania ponad 14V oraz wyłączał po spadku.
    Ponadto po włączeniu pozycji rozłączał DRL.

Główną funkcją było by podtrzymywanie napięcie na DRL przez powiedzmy 60 sek. po wyłączeniu silnika. Tzw. Coming/Leaving Home odprowadzanie po zmroku.

Dodatkowo wzbudzanie DRL na 60 sek. sygnałem z centralnego zamka.

Da się to zrobić, prosto analogowo, czy trzeba się bawić w programowani uC ?

0 29
  • Relpol
  • #2 02 Cze 2018 09:49
    piterek-23
    Poziom 32  

Do pierwszej funkcji z napięciem można by użyć komparatora, a pozostałe dwie funkcje można by połączyć w jedną-włączanie/wyłączanie świateł na 60s poprzez otwieranie/zamykanie auta pilotem. Może jakiś przekaźnik z podtrzymaniem czasowym? Podajemy impuls z centralnego zamka i przekaźnik jest w stanie załączenia przez ustalony czas.

0
  • #3 02 Cze 2018 09:51
    arturavs
    Poziom 38  

Da się bez żadnego uC.

Mad Jaro napisał:
    włączał by światła DRL po wykryciu ładowania ponad 14V oraz wyłączał po spadku.

Zamiast mierzenia napięcia, można wykorzystać sygnał D+ alternatora. Zależy jakie to auto.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Cze 2018 09:56
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Mad Jaro napisał:
    czy trzeba się bawić w programowani uC ?

Nie trzeba, ale wbrew pozorom to najprostsze rozwiązanie ;-)
    Mały mikrokontroler plus z dziesięć linijek kodu i gotowe. Jeśli chcesz, to chętnie poprowadzę Cię jak to zbudować (może sam sobie to zamontuje do fury ;-) ).

0
  • #5 02 Cze 2018 23:29
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Myślałem właśnie o uC, kiedyś nawet programowałem atmegi, pisałem w BASCOM ie. Programator został, ale do Bascoma ciężko by teraz wrócić i znów się uczyć. Dlatego pomyślałem czy można by prościej.

Bardzo chętnie skorzystam z Twojej pomocy.

0
  • #6 03 Cze 2018 08:09
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Ok. Spróbuj więc stworzyć schemat ideowy w np. EAGLE.
    Skompletuj takie bloki jak:
    - mikrokontroler z niezbędnymi peryferiami (kondensatory filtrujące, podciągnięcie RESET, złącze programatora. Proponuję użyć nieśmiertelnej Atmegi 8
    - zasilanie z 12V - prosty stabilizator liniowy + peryferia wystarczą
    - dzielnik napięcia do wejścia ADC
    - wejście sygnału z centralnego - tu proponuję dać optoizolację
    - wyjście na światła - przekaźnik odpowiedniej mocy będzie akurat.

Wszystkie te punkty są opisane setki razy w necie, proszę wyszperać na własną rękę.

Elementy dobierz wedle uznania - SMD lub przewlekane. Osobiście wolę SMD, bo wbrew pozorom to się łatwiej montuje ;-)

Do dzieła ! Czekam na szkic schematu.

0
  • #7 03 Cze 2018 16:44
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Mam pod ręką Atmege8515 której chciałbym się pozbyć, z tego co się orientuje nie ma zewnętrznego napięcia odniesienia (brak AREF i AVCC). Nie wiem czy taka atmega pomierzy nam napięcia ? Jeśli nie to mam jeszcze atmege16

0
  • Relpol
  • #9 03 Cze 2018 20:28
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Dobra w takim razie, zrobimy to na atmega8. Biorę się za schemat. Myślę, co by jeszcze jakieś faje funkcje dodać (w końcu mamy uC)

0
  • #11 04 Cze 2018 21:01
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Dawno nie rysowałem projektów także proszę o wyrozumiałość :D

Dodałem na zapas wejście fotorezystora, jeśli w przyszłości zdecydował bym się na sterowanie DLR - MIJANIA w zależności od zmierzchu.
    Aha pierwszy raz też mam odczynienia z optotriakami, więc nie jestem pewny czy dobrze je podłączyłem. Zakładam, że na złącze X5-2 pójdzie +12V z centrala. To samo z postojami. Jak coś to mnie poprawcie.

0
  • #12 04 Cze 2018 21:11
    arturavs
    Poziom 38  

Mad Jaro napisał:
    pierwszy raz też mam odczynienia z optotriakami

Po co Ci tu one? Zwykły transoptor wystarczy(chociaż w ogóle nie jest/ są potrzebne).

0
  • Pomocny post
    #13 04 Cze 2018 21:13
    piterek-23
    Poziom 32  

Nogi 5 i 6 ATmegi niepodłączone :(
    *wrzuć plik *.sch

0
  • #14 04 Cze 2018 21:18
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Mad Jaro napisał:
    Aha pierwszy raz też mam odczynienia z optotriakami, więc nie jestem pewny czy dobrze je podłączyłem.

Źle, sygnał z auta doprowadzasz do LEDa w transoptorze (przez rezystor), natomiast tranzystor emiterem do masy, a kolektorem do mikrokontrolera. Rezystor wówczas jest zbędny, bo można podciągnąć wejście w mikrokontrolerze.

arturavs napisał:
    Zwykły transoptor wystarczy(chociaż w ogóle nie jest/ są potrzebne).

Ja tam daję, choćby z uwagi na potencjalne zakłócenia w instalacji pojazdu.

0
  • #15 04 Cze 2018 22:14
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Czyli prawie dobrze, jest emiterem do masy, a konektorem do uC. Wyrzucam tylko rezystor pociągający. Ale czy trzeba dawać rezystor na diodzie? ze specyfikacji PC817 znosi napięcie do 20V.

0
  • #16 04 Cze 2018 22:21
    arturavs
    Poziom 38  

Mad Jaro napisał:
    Ale czy trzeba dawać rezystor na diodzie?

Czymś musisz ograniczyć prąd diody, inaczej spłonie. W/g datasheet przy prądzie diody 20mA, napięcie przewodzenia to typowo 1,2 V.
    A maksymalne napięcie kolektor-emiter optotranzystora to 35V.

0
  • #17 05 Cze 2018 19:03
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Poprawiłem wspomniane błędy, wrzucam schemat do wglądu.

Oczywiście chodziło mi o transoptor, a nie optotriak. Lepiej zastosować właśnie na wspomniane zakłócenia.

0
  • #19 05 Cze 2018 20:11
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Zrobię zaraz jakieś proste PCB. Nie bawię się w pająki.

0
  • #20 08 Cze 2018 22:08
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Czasowy wyłacznik swiateł DRL (Coming/Leaving Home)Czasowy wyłacznik swiateł DRL (Coming/Leaving Home)

Płytka wersja wstępna, małe zmiany na schemacie. Coś do poprawki ?

Jeśli chodzi o bloki to:

1. Jeśli POMIAR_NAP > 14V sprawdź czy (dzień czy noc) wtedy wlącz odpowiednio DRL ON lub MIJANIA_OPCJA

2. Jeśli POMIAR_NAP <14V wtedy sprawdź co włączone (DRL czy MIJANIA_OPCJA) jeśli np. MIJANIA_OPCJA przełącz na DRL odlicz 60 sekund i DRL OFF

3. Jeśli POZYCYJNE ON wtedy DRL OFF

5. Jeśli CENTRALNY (sygnał) wtedy DRL ON odlicz 60 sekund i DRL OFF (tutaj nie wiem jak będzie się zachowywać, bo gdy ruszam autem i już są włączone DRL to gdy centralny zamyka zamek automatycznie wtedy odliczy 60 i je wyłączy, trzeba by to jakoś rozwiązać)

Chyba, że masz jakieś inne pomysły, może to za bardzo zagmatwałem, zamysł znasz.

0
  • #21 09 Cze 2018 09:06
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Ciekawi mnie, dlaczego mikrokontroler zastosowałeś w SMD, a całą resztę przewlekane ? :)
    Spokojnie elementy RC itd można było też dać SMD, ale co kto lubi.

Odnośnie programu, możesz powoli zaczynać pisać - deklaracja procesora, konfiguracja pinów, konfiguracja ADC.

0
  • #22 09 Cze 2018 12:52
    arturavs
    Poziom 38  

Kuniarz napisał:
    Ciekawi mnie, dlaczego mikrokontroler zastosowałeś w SMD, a całą resztę przewlekane ? :)
    Spokojnie elementy RC itd można było też dać SMD, ale co kto lubi.

Odnośnie programu, możesz powoli zaczynać pisać - deklaracja procesora, konfiguracja pinów, konfiguracja ADC.

A dlaczego nie zaproponowałeś wykonania układu bez uC?

Czy już nikt nie potrafi zbudować układu bez uC?

0
  • #24 11 Cze 2018 09:41
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Kuniarz napisał:
    Spokojnie elementy RC itd można było też dać SMD, ale co kto lubi

Z prostego powodu, mam wszystkie części w warsztacie przewlekane, więc po co kupować nowe w SMD. Atmega tylko do zmniejszenia plytki.

Dziś może coś grzebne w Bascomie.
    Brak czasu...

0
  • #26 12 Cze 2018 21:31
    piterek-23
    Poziom 32  

Troszkę poprzewracałem Twój kod ;)

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #27 14 Cze 2018 11:26
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Ciężko mi to zrozumieć.
    Dlaczego napięcie mierzysz co 1min?

0
  • #28 14 Cze 2018 11:28
    piterek-23
    Poziom 32  

To jest tylko "szkielet" programu, a jak on będzie działał to już zależy od Ciebie. To Twój projekt :)

0
  • #29 10 Sie 2018 20:11
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Witajcie, sporo czasu minęło. nie lubię zostawiać niedokonczonych projektów. W końcu polutowałem płytkę i zaczynam programować i testy.

0
  • #30 17 Wrz 2018 15:26
    Mad Jaro
    Poziom 16  

Podpowiedzcie jak obsłużyć transoptor w bascomie, podaję napięcie 14V na nóżkę 1 w PC817 reszta podłączona jak na schemacie.

Z napięciem, przekaźnikami i fotorezystorem sobie poradziłem.

0