Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer sam się resetuje

02 Cze 2018 16:20 414 16
  • Poziom 4  
    Cześć i czołem, na wstępie pragnę zaznaczyć że wiem że takie tematy już powstały i prawdopodobnym winowajcą będzie zasilacz jednak prosiłbym o odpowiedź z jego ew. następcą.

Otóż posiadam taki o to leciwy setup:
    CPU: AMD fx-4100
    GPU: Radeon HD 6700
    RAM: Kingston DDR3 4GB 1333MHz Kingston khx1866c10 4GB - wiem, że te ramy mają różne taktowania ale gdy składano mi ten komputer miałem lat 12 także pojęcie o tym miałem zerowe (co najlepsze robił to ten sam "informatyk" prowadzący własny sklep)
    Motherboard: ASRock N68-GS4/USB3 FX
    Zasilacz: MODECOM FEEL1 600W (tak wiem, piekarnik z black listy ale powód z jakiego go mam przedstawiłem wyżej)

Przechodząc do meritum, komputer jest użytkowany nadal w domowym zaciszu i sprawuje się całkiem nieźle jak na swoje parametry i lata. Jednak ostatnimi czasy (2 tygodnie) notorycznie się wyłącza - raz potrafi się zrestartować nawet w trakcie uruchamiania, raz po 10 minutach a raz po 6 godzinach. Przeważnie ma to miejsce podczas gier (fortnite) ale zaryzykuje stwierdzenie że jest to losowe.
    Płyta główna jak i zasilacz była wymieniana po paru latach - 2013-2015 po burzy która spaliła zasilacz i płytę główną (zasilacz został wymieniony na ten sam tj. Modecom FEEL1)

Temperatury na "biegu jałowym" załączam w tutaj - https://obrazki.elektroda.pl/3050609700_1527949019.png
    // natomiast pod obciążeniem zauważyłem pewną różnicę otóż pionowo stojąca jednostka w obudowie ma temperaturę CPU na poziomie 60/65 a GPU na poziomie 60 natomiast po pochyleniu jednostki i zdjęciu bocznego panelu temperatura GPU spadła do max 50/55 stopni pod obciążeniem ale CPU pozostało praktycznie bez zmian (może 2 stopnie różnicy).

RAMy i dysk testowane i nie zostały wykryte błędy. Spodziewam się odpowiedzi że to zasilacz dlatego pytam/proszę o jakiś względnie tani zamiennik dla tego staruszka gdyż zamierzam złożyć sobie w przeciągu miesiąca zestaw od nowa zostawiając sobie tylko HDD i stacje dysków ale do tego przedsięwzięcia założę już oddzielny post.

Z góry dziękuję za pomoc!
    Pozdrawiam
    CwanyPociąg
  • Poziom 4  
    kokapetyl napisał:
    CwanyPociag napisał:
    Spodziewam się odpowiedzi że to zasilacz

I bardzo dobrze to oceniasz, pierwsze co do wykonania to jego podmiana/ wymiana, na firmowy.
    I proszę poczytać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Natknąłem się na ten post, jednak chciałbym się dowiedzieć na co go wymienić z racji tego że ma on posłużyć już tylko ewentualnemu dogorywaniu całego zestawu czy np kupić i włożyć zasilacz który ma później pójść do nowego zestawu?
  • Poziom 43  
    CwanyPociag napisał:
    czy np kupić i włożyć zasilacz który ma później pójść do nowego zestawu?

Kolego, to już jest Twój wybór i decyzja. Możesz kupić zasilacz tylko na tą chwilę, a możesz zainwestować już w lepszy na przyszłość.
  • Poziom 4  
    kokapetyl napisał:
    CwanyPociag napisał:
    czy np kupić i włożyć zasilacz który ma później pójść do nowego zestawu?

Kolego, to już jest Twój wybór i decyzja. Możesz kupić zasilacz tylko na tą chwilę, a możesz zainwestować już w lepszy na przyszłość.

Okey to jakiego zasilacza do tego zestawu mi trzeba jeśli mógłbyś coś doradzić?
  • Poziom 43  
    CwanyPociag napisał:
    to jakiego zasilacza do tego zestawu mi trzeba

Pytanie powinno sie znaleźć w dziale "Co kupić"
  • Poziom 43  
    Skoro nie masz jeszcze nowego zestawu to musisz poznać z grubsza jego moc. To się da w ciemno oszacować. Wystarczy ci znać kartę graficzną i CPU nie tyle dokładny model co klase sprzętu (co za tym idzie cene) czy bardziej GTX1050 czy GTX1080 AMD czy intel itp.
    Jeśli zasilacz ma zostać na długo to nowy i z górnej półki.

Albo po prostu używany z białej listy. Jak dobrze widzę to ten feel ma 16 i 18A na liniach 12V i 400W łącznie maks (ciekawe jak z tego wychodzi 600W) więc zamiennik to starczy taki bequaiet 400W...
  • Red. Komputery FAQ
    Podaj dokładny model karty graficznej (podałeś serię) to coś się dobierze. 400W markowe to z zapasem sporym pewnie będzie, taki zasilacz to zasili z 75% zwykłych komputerów (pomijam HEDT z jakimiś GTX1080Ti :D)
    Napisz też czy planujesz jakiś upgrade/oc.
  • Poziom 4  
    310artur napisał:
    Skoro nie masz jeszcze nowego zestawu to musisz poznać z grubsza jego moc. To się da w ciemno oszacować. Wystarczy ci znać kartę graficzną i CPU nie tyle dokładny model co klase sprzętu (co za tym idzie cene) czy bardziej GTX1050 czy GTX1080 AMD czy intel itp.
    Jeśli zasilacz ma zostać na długo to nowy i z górnej półki.

Albo po prostu używany z białej listy. Jak dobrze widzę to ten feel ma 16 i 18A na liniach 12V i 400W łącznie maks (ciekawe jak z tego wychodzi 600W) więc zamiennik to starczy taki bequaiet 400W...

Jeżeli chodzi o nowy zestaw to przymierzałem się do czegoś takiego:
    CPU: Intel Core i3-8100
    GPU: GTX 1050TI od Zotaca / GTX 970 (lekka obawa przed rynkiem wtórnym ale z tego co mi wiadomo jest zdecydowanie lepsza)
    Mobo: Gigabyte H310M DS2
    Zasilacz: Chieftec GPA-400S8 // SilentiumPC Vero L2 Bronze 500W
    RAM: GoodRam IRDM DDR4 2400 MHz 8GB (2x4GB)
    Obudowę/napęd/HDD mam zostaje tylko jeszcze jakiś SSD

Dodano po 3 [minuty]:

sylweksylwina napisał:
    Podaj dokładny model karty graficznej (podałeś serię) to coś się dobierze. 400W markowe to z zapasem sporym pewnie będzie, taki zasilacz to zasili z 75% zwykłych komputerów (pomijam HEDT z jakimiś GTX1080Ti :D)
    Napisz też czy planujesz jakiś upgrade/oc.

Mały chochlik się wkradł. Posiadam Radeon HD 6770 Junipet XT 1GB GDDR5 jeżeli mówimy o zasilaczu do tego staruszka, a nowy setup napisałem w odpowiedzi wyżej :)
  • Poziom 43  
    Powyższe konfiguracje spokojnie zaspokoją się zasilaczem z dwiema liniami po 18A i jakieś 350W łącznie.
    Co konkretnego modelu nie powiem bo jest tego dużo nawet patrząc tylko na białą listę.
    Cooler Master MasterWatt Lite 400W 80+ - taki np. też starczy. Tych firm i modeli jest dużo - można zawsze patrzeć co jest w promocji.
  • Poziom 4  
    310artur napisał:
    Powyższe konfiguracje spokojnie zaspokoją się zasilaczem z dwiema liniami po 18A i jakieś 350W łącznie.
    Co konkretnego modelu nie powiem bo jest tego dużo nawet patrząc tylko na białą listę.
    Cooler Master MasterWatt Lite 400W 80+ - taki np. też starczy. Tych firm i modeli jest dużo - można zawsze patrzeć co jest w promocji.

A czy to możliwe że coś się gryzie z myszką czy to ona może coś przeciąża? Posiadam sensei raw i zauważyłem ze odkąd komputer zaczął szwankować i mysz zaczęła tzn potrafi się rozłączyć i podłączyć po 10 sekundach (wiem ze może to być uszkodzenie kabla) ale po podłączeniu starej myszki na ps2 komputer cały dzień się ani razu nie zrestartował - może po prostu dobra wola zasilacza i szczęście a może coś na rzeczy?
  • Poziom 4  
    sylweksylwina napisał:
    Nie tyle co uszkodzenie kabla co niestabilne napięcie zasilające.

Chyba jednak to i to bo testowałem mysz na laptopie i przy specyficznych ruchach kablem się rozłącza także chyba 2w1 ale dzięki za wyjaśnienie ;)
  • Poziom 4  
    310artur napisał:
    No a może robi zwarcie na linii 5V tylko dziwne że reaguje zasilacz bo portu USB mają swoje zabezpieczenia.

Nie mam pojęcia o co dokładnie chodzi ale komputer przy podłączeniu innej myszki pod ps2 i tej pod usb jednoczenie mimo ze jej nie używam ani razu się nie zresetował ani nic. Natomiast mysz pod usb ma uszkodzony także kabel bo znalazłem punkt który po przyciśnięciu ją rozłącza. Przyznam ze to całkiem dziwne i ciekawe :o
  • Poziom 43  
    Czyli sama obecność myszy PS/2 rozwiązuje problem? Może coś z gniazdem PS/@ albo ogólnie nocowaniem płyty/tylnej maskownicy. Warto by było sprzęt poza obudową złożyć i przetestować choć zdaje sobie sprawę że to niewygodne ;)
  • Poziom 4  
    310artur napisał:
    Czyli sama obecność myszy PS/2 rozwiązuje problem? Może coś z gniazdem PS/@ albo ogólnie nocowaniem płyty/tylnej maskownicy. Warto by było sprzęt poza obudową złożyć i przetestować choć zdaje sobie sprawę że to niewygodne ;)

Akurat tylna maskownica jest w takim sobie stanie szczególnie przy karcie graficznej i wejściu vga bo zaliczyła kiedyś jakiś delikatny upadek i się wgniotła ale to było z dobrych 5 lat temu wiec sam nie wiem.

Wychodzi na to ze ps2 stopuje zjawisko restartów mimo podłączonej myszy usb w której jest uszkodzony kabel. Protestuje jak wrócę do domu i dam odpowiedź ;)