Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator JDM - przeróbka

22 Sie 2005 21:14 10281 13
  • Poziom 15  
    Koledzy, mam problem. Potrzebuje zaprogramować pamięć 93c46 i mam w domu programator JDM-iso. Jak go przerobić, aby mógł nim zaprogamować układ ?? Wiem że wymaga to wlutowania diody zenera i oporu 5Kom. W sumie najlepszy byłby adapter. Proszę o pomoc.

[size=9][color=#999999]Dodano po 5 [minuty]:[/color][/size]

Zaponiałem dodać że chce użyć programu IC-PROG i na stronie: http://www.ic-prog.com/index1.htm jest opis, ale jak go wykonać ??????/
  • Poziom 14  
    http://www.ic-prog.com/mwsupport.htm

A tak po naszemu to bieresz ICSP z JDM i podlaczasz do 93:

ICSP:.................................93:
    1. MCLR-----------------------1. CS *
    2. VDD(VCC)-----------------8. VCC i 6. ORG **
    3. VSS(GND)------------------5. GND
    4. RB6-------------------------2. CLK
    5. RB7-------------------------3. DI i 4 DO
    .........................................7. NC
    * (ale uwaga tak jak na linku wyzej przez zenerke i rezystor - takie organiczenie do 5V)

**(jesli podlaczysz org do masy to bedzie tryb 8-bitowy ale ic-prog go chyba nie obsluguje wiec musi byc do VCC wtedy jest 16-bit)

RB6 i RB7 - nie jestem pewien - moze maja byc zamienione (ale chyba nie)

Tyle teori - a jak to zadziala w praktyce nie wiem.
    Jesli nie zadziala to przepraszam - to bylo tak na szybko wymyslane - ale powinno.

Pozdrawiam:
    ==Lynx==
  • Poziom 15  
    Zabieram się do pracy, jak skończę to dam znać czy zadziała. ;)
  • Poziom 14  
    Na prosbe kolrgi 345 shcemacik - ja bym to widzial tak.
    Ale 2 uwagi:
    1. Glowy za to nie daje.
    2. Nalezalo by sprawdzic ISCP w Twoim programatorze - czy ma taki uklad pinow jak na rysunku (niby na stronce jdm-a tak jest ale ja np. w Willemie mam zamienione miejscami RB6 i RB7) - wiec sprawdz Twoj uklad pinow patrza gdzie ida one do podstawki PIC-a i porownujac z karta katalogowa jakiegos pica standardowo programowanego w tej podstawce.

http://www.jdm.homepage.dk/icsp.htm

Pozdrawiam i zycze powodzenia:
    ==Lynx==
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Moja propozycja wygląda tak (własne zasilanie, działa nawet na słabo wydolnych portach) :
    Programator JDM - przeróbka
    Podobny temat był już omawiany kilkukrotnie, m.in. tutaj.
  • Poziom 15  
    Dziękuje za jasny i przejrzysty schemat koledze felix-lynx. Zabieram się do montażu i testowania. Napisze co z tego wyszło.

[size=9][color=#999999]Dodano po 30 [minuty]:[/color][/size]

Znalazłem bardzo ciekawy schemat JDM. CHybanawet 93cxx na nim chodzi ;)
  • Poziom 14  
    Porownalem to co zaloczyles z tym co narysowalem - to jest dokladnie to samo - wiec zarowno ten programator caly jak i przejsciowka powinny chodzic.

Natomiast jesli chcesz programowac duzo takich ukladow to schemat przedstawiony przez Light-I wyglada najrozsadniej.
  • Poziom 15  
    tak, zmontowałem już ten programator. Ale nie działą, nie wiem o co chodzi. Czy te układy są zabezpieczane jekkolwiek
  • Poziom 14  
    Chyba nie sa zabezpieczone.
    Co dokladnie znaczy nie dziala ?

ICSP potraktowales jako takie jak narysowalem czy je przemierzyles i porownales z nota pica ?
  • Poziom 15  
    Tzn. robilem wszystko w pospiechu. zrobilem programator kolegi ktory zamiescilem w rar. I ten programator nie dziala. Zaraz zaczne go robic od nowa. Na spokojnie. I WYkorzystam teraz Twoje wskazówki co do przeróbki.

[size=9][color=#999999]Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:[/color][/size]

Kolego zrobiłem tak jak napisałeś, i tym razem układ czyta, ale to co czyta nie wiem dokładnie czym jest. Bo za każdym odczytem wychodzi co innego, inna suma kontrolna, i weryfikacja nie odnosi skutku. Kurdeme zaczynam sie wkurzac, bo tak prosta rzecz a tyle sie z nia bawie. Spiąłem wszystko w pajęczyne
  • Poziom 14  
    Po 1 - zastosuj tasiemke jak na zdjeciu i w miare krotka - przez pare miesiecy nie umialem zaprogramowac pica w willemie a okazalo sie ze wystarczylo dac dobra tasiemke i jest ok.

I zycze powodzenia.

No i zawsze pozostaje propozycja Light-I - to jest naprawde fajny programator - zewnetrzne zasilanie i max - czyli wyeliminowane dwa potencjalne problemy - za slaba wydajnosc pragowa i napieciowa (np. w laptopach) no i "nietypowe" poziomy napiec com-a.

---------------------------------------------------------
    Na dodanym rysunku rozpiska sygnalow w standardowym (dla PIC16C84) jdm-ie.
  • Poziom 15  
    Analizowałem ten projekt który dodałem jakiś czas temu. I chyba ma płytkę odwórcona w lustrze. Co nie jest właściwe, gdyż nie pasują wyprowadzenia układów scalonych ;)
  • Poziom 15  
    schemat który dodałem działa i jest sprawdzony. zmontowałem