Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Krzywa brama przesuwna. Reklamować?

adamh84 03 Jun 2018 13:51 6951 37
    adamh84
    Level 9  
    Witam. mam pytanie odnośnie bramy przesuwnej. Po wypoziomowaniu brama sama się otwierała wiec ją trochę opuściłem. Teraz się przesuwa lekko lecz gdy jest otwarta bardzo wisi w stosunku do ogrodzenia. Puściłem sznur na ceowniku jak na foto, odchylenia dochodzą do 12 mm. Dodam ze brama jest podparta na samym końcu i nie wisi na środkowym wózku, czy takie odchylenie jest dopuszczalne czy to reklamować??
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    User removed account
    User removed account  
    adamh84
    Level 9  
    Dodam jeszcze ze na listwie zębatej tez jest ok 10 mm odchyłu. Nie mam jeszcze napędu ale to chyba za duża różnica?
    User removed account
    User removed account  
    stanislaw1954
    Level 43  
    adamh84 wrote:
    dodam jeszcze ze na listwie zebatej tez jest ok.10mm odchylu. nie mam jeszcze napedu ale to chyba za duza rożnica??
    Przykręcając listwę napędu nie patrzyli na linię, tylko odmierzyli od dołu profilu i tak wyszło. Niestety to trochę za dużo i zębatka nie będzie spotykać się z kołem napędowym, albo w minimalnym stopniu, co spowoduje wytarcie, lub uszkodzenie zębów.
    yanes
    Level 29  
    Też uważam,że są to uroki metalu, widziałem jak rano brama ustawiona idealne a po południu przy zamykaniu mija punkt gdzie rano była mierzona.Dobry montażysta powinien sobie z tym poradzić i wybrać optymalne rozwiązanie. Reklamacja nie ma sensu bo producent udowodni Ci, że odchyłki mieszczą się w jego normie.Szkoda nerwów, skup się nad poprawieniem tego co Ty źle zrobiłeś.
    Radiokiller
    Level 30  
    adamh84 wrote:
    na listwie zebatej tez jest ok.10mm odchylu

Z tym napęd może sobie nie poradzić.
    Zbych034
    Level 38  
    Od czego mierzona jest odchyłka listwy. Powinna być od podstawy napędu (skoro jego jeszcze nie ma).
  • Helpful post
    Hajna
    Level 23  
    Jak długa jest brama bo wygląda na 4 do 5m, napęd bramy będzie z przodu tak jak będzie się zamykać to będzie się prostować i nie będzie to miało wpływu na zamykanie i otwieranie, podtrzymanie bramy jest na łożyskach z przodu, przesuń bramę na środek i zobacz co wtedy, sprawdź poziom.
    adamh84
    Level 9  
    Zbych034 wrote:
    Od czego mierzona jest odchyłka listwy. Powinna być od podstawy napędu (skoro jego jeszcze nie ma).

listwe zmierzylem mierzac odleglosc do fundamentu w miejscu gdzie ma byc naped, fundament sie juz nie zmieni, a pozatym puscilem sobie sznurek u spodu listwy i jak juz konce listwy na fasolkach podciagnalem calkiem do gory to na srodku jest jeszcze 10mm luzu mimo ze listwa jest w tymmiejscu na maxa opuszczona

Dodano po 8 [minuty]:

Hajna wrote:
    Jak długa jest brama bo wygląda na 4 do 5m, napęd bramy będzie z przodu tak jak będzie się zamykać to będzie się prostować i nie będzie to miało wpływu na zamykanie i otwieranie, podtrzymanie bramy jest na łożyskach z przodu, przesuń bramę na środek i zobacz co wtedy, sprawdź poziom.

brama ma 5m. próbowałem już mierzyć na różne sposoby, zamknieta, otwarta, na środku, otwarta i podparta z tyłu że nie opierala sie na środkowej rolce i zawsze wychodzi 12, a w jednym miejscu 13mm. brama sie nie ugina tylko profil jest krzywy, na koncach opada w dół. Jak ja zamkne i chce wypoziomowac to musze tak moc opuscic tylni wozek ze sie sama otwiera
    Hajna
    Level 23  
    Na twoich zdjęciach brama jest cały czas otwarta, napęd będzie tam gdzie kable wychodzą i wierz mi że będzie dobrze, tak działają prawa fizyki. Jutro zrobię film z bramy 5 m i zobaczysz jak to działa. Zrób zdjęcie jak jest zamknięta.

Dodano po 2 [minuty]:

DriverMSG wrote:
    Uroki metalu - odkształceń termicznych. Moim zdaniem nie ma powodu do zmartwień.
    tu kole ma rację bo to są cięzary i ile ta brama waży.
    adamh84
    Level 9  
    Hajna wrote:
    Na twoich zdjęciach brama jest cały czas otwarta, napęd będzie tam gdzie kable wychodzą i wierz mi że będzie dobrze, tak działają prawa fizyki. Jutro zrobię film z bramy 5 m i zobaczysz jak to działa. Zrób zdjęcie jak jest zamknięta.

jak jest zamknieta to nie moge jej wypoziomowac do konca bo sie sama otwiera

Dodano po 3 [minuty]:

Hajna wrote:

Dodano po 2 [minuty]:

DriverMSG wrote:
    Uroki metalu - odkształceń termicznych. Moim zdaniem nie ma powodu do zmartwień.
    tu kole ma rację bo to są cięzary i ile ta brama waży.

brama nie jest ciezka wedlug producenta 200-250kg. Dwoch ludzi ja zalozylo. mierzylem ja w roznych pozycjach, i zawsze ten sam wynik, brama jest sztywna nie pracuje.

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś kto ma taka brame mógł zmierzyć(sprawdzic) sznurem tak jak ja czy też ma taką krzywizne tej dolnej szyny.
    User removed account
    User removed account  
    adamh84
    Level 9  
    mihal2002 wrote:
    Montowałem napęd. Przed ślusarz ustawił bramę. Wyważona SUPER. Zamyka się jak po sznurku.

ale chodzi mi czy ta dolna szyna ma byc prosta czy moze minimalnie wygieta w gore??
    User removed account
    User removed account  
    jack63
    Level 43  
    Hajna wrote:
    wierz mi że będzie dobrze, tak działają prawa fizyki.

Które prawa? Chyba zamiast na fizyce byłeś na wagarach, albo jesteś...sprzedawcą...
    adamh84 wrote:
    brama nie jest ciezka wedlug producenta 200-250kg.

I tu jest pies pogrzebany. Zrobiona z "patyków".
    Papraki nie uwzlędniły "ciągnięcia spawów lub w ogóle nie sprawdzili kształtownika dolnego. To dało by się wyprowadzić... ale teraz do poprawki.
    mihal2002 wrote:
    Ma być prosta.

I tyle w temacie.
    User removed account
    User removed account  
    wowka
    Level 28  
    Listwa w miejscu "styku" z zębatką ma być cały czas na takiej samej wysokości. Na zdjęciu 131612 widać, że dolna szyna nie jest przyspawana równo do profilu. Między szyną a profilem powinne być dystanse bo inaczej nie da się tego miejsca pomalować, a woda szybko się tam dostanie i porobią się rdzawe zacieki.
    E8600
    Level 40  
    Hajna wrote:

Także tak myślę gdyż niezależnie od przesunięcia bramy wysokość i rozmieszczenie wózków względem siebie się nie zmienia.
    Samoistne otwieranie/zamykanie wynika właśnie z tej krzywizny ale jak założysz mechanizm to się nie będzie sama otwierać wiec nie należy szukać na siłę problemu "strzelać z tego nie będziesz".

Co do stali to takie konstrukcje należy spawać w specjalnych ramach aby nie było takich kwiatków ale to przekłada się na cenę produktu wiec kupując taniej nie wymagajmy zbyt wiele.
    adamh84
    Level 9  
    wowka wrote:
    Na zdjęciu 131612 widać, że dolna szyna nie jest przyspawana równo do profilu. Między szyną a profilem powinne być dystanse bo inaczej nie da się tego miejsca pomalować, a woda szybko się tam dostanie i porobią się rdzawe zacieki.

Między szyna A profilem są dystanse nie jest szczelina idealnie równo ale tego się już nie czepiam. A brama jest jeszcze ocynkowana.

Dodano po 5 [minuty]:

E8600 wrote:
    Samoistne otwieranie/zamykanie wynika właśnie z tej krzywizny ale jak założysz mechanizm to się nie będzie sama otwierać wiec nie należy szukać na siłę problemu "strzelać z tego nie będziesz".

Co do stali to takie konstrukcje należy spawać w specjalnych ramach aby nie było takich kwiatków ale to przekłada się na cenę produktu wiec kupując taniej nie wymagajmy zbyt wiele.

Strzelać z tego nie będę ale przy otwartej bramie 10 cm opadu niżej niż ogrodzenie bardzo brzydko wygląda. Gdybym kupił w Castoramie za 1500 lub 2000 to bym się tego nie czepiał ale zapłaciłem dużo więcej!!
    adversus
    Level 32  
    Pytanie jest takie czy brama nie wypaczyła się w czasie cynkowania. Wiesz czy to było ogniowe czy galwaniczne cynkowanie? Przy ogniowym bardzo ważne są otwory technologiczne, inaczej może dojść właśnie do wypaczeń. Wg mnie wszystko się okaże po zamontowaniu napędu. Ustawisz bramę aby na zamknięciu było wszystko ok, jeśli będą jakieś problemy wtedy reklamuj.
    Zbędny komentarz usunąłem.[A]
    User removed account
    User removed account  
    adversus
    Level 32  
    mihal2002 wrote:
    adversus wrote:
    Wg mnie wszystko się okaże po zamontowaniu napędu

Przed zamontowaniem napędu ma być wszystko na 100% sprawne i dokładnie ustawione.
    Siłownik nie służy do prostowania krzywej bramy. Ma służyć do jej przesunięcia bez zbędnego wysiłku.
    A to co tu wypisują o (prawach fizyki, uroku materiału) to znak zapytania. Nie wiem z jakiej literatury korzystają.
    Jak już było napisane
    mihal2002 wrote:
    Reklamacja.
    stanislaw1954 wrote:
    Przykręcając listwę napędu nie patrzyli na linię, tylko odmierzyli od dołu profilu i tak wyszło. Niestety to trochę za dużo i zębatka nie będzie spotykać się z kołem napędowym, albo w minimalnym stopniu, co spowoduje wytarcie, lub uszkodzenie zębów.
    jack63 wrote:
    mihal2002 napisał:
    Ma być prosta.

I tyle w temacie.
    wowka wrote:
    Listwa w miejscu "styku" z zębatką ma być cały czas na takiej samej wysokości.

Reklamacja.

Jak ktoś wcześniej zauważył wprawiony monter ustawi i brama będzie śmigać, a skoro autor tematu zadał pytanie tzn że:
    - ma wątpliwość czy jest ok
    - jeśli brama będzie prawidłowo ustawiona i będzie działać to chyba nie będzie mu to przeszkadzało

Wg mnie jeśli autor tematu by uważał że mu się nie podoba to nie miał by żadnych dylematów z reklamacją tej bramy i się nie radził nas.
    Nie twierdzę że po zamontowaniu napędu wszystko będzie ok (może się okazać że krzywizna dyskwalifikuję tę bramę ale może być tak że optycznie brama będzie dobrze wyglądać i poprawnie działać). Montowałem kilka napędów do różnych bram, i czasem da się pewne rzeczy skorygować na rolkach i napędzie a czasem nie. I tyle w temacie.
    Oczywiście można dalej bić pianę, ale wiadomo będzie dopiero co i jak za zamontowaniu napędu i regulacji całej konstrukcji. Może być też tak że wszystko będzie działać ale nie będzie wyglądać dobrze... Tak czy siak w razie co podstawy do reklamacji są ale dopiero po zmontowaniu i uruchomieniu całości , pytanie jak to załatwi autor tematu.

Przerabiałem raz sytuację że przyjechali fachowcy do bramy bo napęd szwankował i właśnie zamiast wyregulować ją na wózkach to zamontowali najmocniejszy (czytaj najdroższy) napęd ze swojej oferty.... Na początku było ok, ale po 3 miesiącach jak wszystko się ułożyło brama zaczęła znowu szwankować. Właścicielowi zaproponowałem że za dobrego łiskacza :) ją wyreguluję (podłączałem też sterowanie nią z instalacji automatyki budynkowej). Zabawy było na 3 godziny, ale brama śmiga od 3 lat bez zająknięcia.

Jeszcze jedno pytanie do autora tematu, jak wyglada górna krawędź bramy ? Też jest zwichrowana czy prosta jak od sznurka ?
    Sniezynka
    Level 32  
    Witam
    Przeczytałam wszystkie posty i włosy na głowie mi się zjeżyły.
    Autor tematu kupił bramę wjazdową rozumiem że będzie ją sam montował a dokładniej sam zamontował.
    Chwała mu za to ( każdy chce zostać bohaterem domu) ale, podczas montażu zauważył problem lub wątpliwość.
    Takie pytanie świadczy o całkowitym braku wiedzy w danym temacie ( czego od zwykłego zjadacza chleba nie jest wymagana).
    Lecz od inwestora i wykonawcy wymaga się pewnych dokumentów a mianowicie:
    Czy zakupiony towar (brama) ma Aprobatę Techniczną ITB - dostarcza producent wraz z instrukcją montażu.
    Jeżeli posiada to musi spełniać normę PN-EN 12604:2002 oraz PN-EN 12453:2002 do tego norma PN-B -06200.
    Każdy monter który ma olej w głowie i kwalifikacje do sprawdzi czy jest jeszcze inna droga dojazdowa do obiektu jeżeli nie to dochodzą warunki odbioru: Bramy wjazdowej p. pożarowej.
    Bo nie będzie brał na swoją głowę odpowiedzialności jeżeli bram się zablokuje w sposób mechaniczny i się nie otworzy kiedy będzie taka potrzeba.
    O wymogach firm ubezpieczeniowych nie wspomnę.
    A takie pytanie techniczne jeżeli różnica na listwie wynosi 10mm to jak monter ma zachować stały odstęp między zębnikiem a listwą 1-2mm na całej długości bez zacięć i szlifowania zębów w miejscach styku poszczególnych segmentów listwy zębatej?
    adamh84
    Level 9  
    Poogladalem sobie inne bramy i są proste, będzie reklamacja.
    Sniezynka wrote:
    Chwała mu za to ( każdy chce zostać bohaterem domu) ale, podczas montażu zauważył problem lub wątpliwość.
    Takie pytanie świadczy o całkowitym braku wiedzy w danym temacie ( czego od zwykłego zjadacza chleba nie jest wymagana

Może się i nie znam tak jak na stawianiu ogrodzenia Ale zrobiłem sam 45mb. w tym 20 z murkiem oporowym i jest prosty jak do sznura. Nie tak jak niejedną firma "Panie to tylko 3 cm. tego nie będzie widac" na szybko na suchej zaprawie udeptanej nogą bo szef chce mieć metry zapłacone. Może robiłem dłużej niż firma al3 wiem że mam porządnie zrobione i zaoszczędzone trochę grosza które wolę wydać np. Na wczasy z dziećmi. Najlepiej siąść i wzywać fachowca jednego i drugiego A oni wymyślają i kasują. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to se potrafi sam wykonać 95% prac w domu. A takie forum jest wlasnie do powiekszenia swojej wiedzy.
    grzeskk
    Level 34  
    stanislaw1954 wrote:
    adamh84 wrote:
    dodam jeszcze ze na listwie zebatej tez jest ok.10mm odchylu. nie mam jeszcze napedu ale to chyba za duza rożnica??

I tak powinna być zamontowana listwa. Napęd przeważnie montuje się obok wózka na którym opiera się brama i te odległości będą stałe, więc listwę zębatą można tak zamontować i będzie to działać. Wg mnie jeżeli brama porusza się swobodnie na wózkach to spokojnie można zamontować napęd i doregulować listwę zębatą aby dobrze działało. Pozostają tylko względy estetyczne że ogon jest niżej.
    Sniezynka
    Level 32  
    Otrzymał Pan niezbędną wiedzę na założony temat i to Pan decyduje co z tym zrobi.
    Nie neguję Pańskich zdolności i umiejętności w budowie murku czy ogrodzenia a nawet montażu bramy może Pan to sam zrobić. I nikt Panu tego nie zabroni.
    Lecz pragnę zwrócić tylko uwagę na pewne aspekty prawne i techniczne dotyczące każdej inwestycji.
    Zrozumiałam z Pańskiej wypowiedzi że "wymyślam i kasuję", co do pierwszego to nie wymyślam bo to już zostało wymyślone przez odpowiednie instytucje ja się tylko do nich stosuję żeby spać spokojnie.
    Co do "kasy" to tak czasami klient płaci za demontaż i ponowny montaż i konfigurację urządzeń. Do tego dokumentacja i zdziwienie klienta: "a to co za Biblia". Życzę powodzenia w budowie i udanych wczasów i tylko fachowych Firm nie koniecznie drogich.