Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki wybrać system dla IBM T42 (Pentium M 1.70GHz, 768MB RAM)

System PL 03 Cze 2018 16:23 153 15
  • #1 03 Cze 2018 16:23
    System PL
    Uczeń

Witam!

Od pewnego czasu zaczynam się się nudzić na komputerze z powodu starego systemu.
    Ten system to Lubuntu LTS. Używam laptopa IBM T42. Specyfikacja:
    Procesor Intel pentium 1.70 Ghz.
    Ram 768 MB (mało i to może być jedyny minus. Mam dokupić.)
    Dysk 40 GB
    Szukam takiego fajnego. Może jakiś Windows? Albo Linux lub też inny system operacyjny?
    Jaki wybrać?

0 15
  • #2 03 Cze 2018 16:29
    siewcu
    Poziom 33  

Fajnego? To znaczy co? Dla mnie kiedyś fajny był debian.

0
  • #3 03 Cze 2018 17:11
    System PL
    Uczeń

Żeby dało się coś tam porobić. To jaki System?

0
  • #4 03 Cze 2018 17:46
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Coś się da porobić na każdym systemie. Dla tego laptopa wybór jest niewielki, albo odchudzona wersja Linuxa, albo Windows XP, bo instalowanie nowszego Windowsa na tym sprzęcie to masochizm. Zresztą już Windows XP nawet ciężko na tym działa.

Na swoim T42 używam Linux Gentoo z menedżerem okien Fluxbox. Gentoo jest dobre, ale wymaga albo wiedzy dotyczącej Linuxa, albo cierpliwości i chęci czytania instrukcji. Nie jest to dystrybucja, w której sobie wszystko wyklikasz w ładnych kreatorach. Jest to system, który właściwie buduje się od podstaw mając nad nim praktycznie pełną kontrolę.

Cierpliwość jest wymagana również dlatego, że paczki są ściągane w postaci źródeł i kompilowane na docelowej platformie. To na tym procesorze zajmuje prawie wieki.

0
  • #5 03 Cze 2018 20:28
    System PL
    Uczeń

Spróbuje z tym Linux Gentoo, tylko go obeznam.
    Powiem jutro jak wyjdzie.

Dodano po 38 [minuty]:

Ps Nie wiem o co chodzi z tym masochizmem. Trochę te słowo może być nie ten tego.

0
  • #6 03 Cze 2018 21:39
    siewcu
    Poziom 33  

No akurat Gentoo na słabym kompie jest masochizmem. Włączasz kompilację wieczorem a po szkole bierzesz się za następne elementy... ;) Ja na T60 używałem Debiana, wersja testing(wtedy 6), albo stabilnej(5). Działało całkiem fajnie nawet jak używałem compiza, ale na takim sprzęcie zostaje chyba tylko fluxbox... Ale i tak jw. na każdym sprzęcie porobisz coś, tylko łatwiej będzie pomóc jak sprecyzujesz czym to "coś" ma być.

0
  • #7 04 Cze 2018 00:59
    dt1

System PL napisał:
    Nie wiem o co chodzi z tym masochizmem. Trochę te słowo może być nie ten tego.

Objaśniam trudne słowo. Masochizm to znajdowanie przyjemności w zadawaniu sobie cierpień lub w poddawaniu się im (według SJP). Instalacja Visty, siódemki, ósemki czy dziesiątki na maszynie o takiej konfiguracji pasuje jak ulał do tego słowa.

0
  • #8 04 Cze 2018 09:04
    bloodyman
    Poziom 25  

Zainstaluj Xubuntu albo Lubuntu. Lekkie systemy z dużym wsparciem społeczności w języku PL.

0
  • #9 04 Cze 2018 12:15
    System PL
    Uczeń

1. Aż taki zdesperowany nie jestem, aby instalować coś co rozwali kompa do reszty.
    2. Lubuntu jest na nim i jest trochę nudne.
    3. Może Windows Longhorn?
    Tylko, czy będzie działał.

0
  • #10 04 Cze 2018 12:48
    dt1

Się uparłeś na tego Longhorna. Już Windows XP chodzi słabo w tej konfiguracji, Longhorn to niedopracowana beta Windows Vista. Instalacja go nie ma sensu.

Co rozumiesz pod pojęciem "nudne"? System ma działać poprawnie. Jeśli mają występować losowe awarie, żeby było mniej nudno, to może faktycznie jakiś Windows.

0
  • #11 04 Cze 2018 13:02
    System PL
    Uczeń

nudnie jest wtedy kiedy nie ma się co robić.
    To przesłuchanie, że mnie wypytujesz?
    Jest system, który idealnie się dla niego nadaje?

0
  • #12 04 Cze 2018 13:31
    Pong.Chu
    Poziom 23  

System PL napisał:
    nudnie jest wtedy kiedy nie ma się co robić.

Jak sié nudzisz to masz problem sam ze soba a nie z komputerem.

0
  • #13 04 Cze 2018 13:55
    System PL
    Uczeń

Heh...A może ze starości zrobił się nudny, albo coś w nim nie dostrzegam?
    Ram mam dokupić, ale czy dysk twardy jest trochę głośny. Czemu?

Dodano po 39 [sekundy]:

Laptop mi nigdy nie spadł i nie waliłem w dysk.

0
  • #14 04 Cze 2018 14:24
    dt1

Temat się robi bez sensu, bo na to, że się nudzisz nic się nie poradzi. To nie przesłuchanie, ale kto ma wiedzieć, czego oczekujesz od systemu, skoro sam nie potrafisz tego określić?

Na tym sprzęcie, pozostanie Ci nudny Windows XP, nudny ale przynajmniej dobrze działający Linux, jak dołożysz sobie RAM to możesz sobie równie nudny Windows 7 postawić, tyle że będzie on bardzo wolno na tym laptopie działał, nawet jeśli rozszerzysz RAM do 2GB, bo to chyba max dla tego sprzętu. Przy tak wolnym dysku o Windows nowszym niż XP nie ma też za bardzo co myśleć.

Linuxa możesz sobie spersonalizować do woli, zmienić menedżer okien (co zmienia zupełnie interfejs użytkownika), a nawet ustawić tapetę na pulpicie. Będzie mniej nudno. Jak się nadal nudzisz to napisz prosty skrypt kasujący co 24 godziny losowy plik systemowy. Będziesz miał co naprawiać, może wtedy nie będzie nudno.

Dysk jest stary, dlatego jest głośny. Ogólnie już w momencie wypuszczenia na rynek te dyski nie były specjalnie ciche.

0
  • #15 04 Cze 2018 17:42
    siewcu
    Poziom 33  

dt1 napisał:
    Jeśli mają występować losowe awarie, żeby było mniej nudno, to może faktycznie jakiś Windows.

Kolega chyba z jakichś dziwnych wersji Windowsa, ja nie narzekam na losowe awarie, bo ich nie ma.

Temat moim zdaniem nie ma sensu, nie ma sprecyzowanych w żaden sposób oczekiwań, na szczegółowe pytania są niekoniecznie grzeczne odpowiedzi. A przy braku oczekiwań nie ma co chyba dalej drążyć...

A do autora - system operacyjny ma być bazą do pracy na komputerze, a nie być nudny/ciekawy. Jak brak Ci pomysłów na zajęcie przy komputerze, to może czas zainteresować się czymś, co nie dotyczy komputera?

0
  • #16 04 Cze 2018 21:09
    System PL
    Uczeń

Dobrze zamykam temat. Rozwiązanie to zostanie przy takim systemie jaki jest, a jak chcesz większych wrażeń kup nowy PC, Mac'a..

0