Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BackUp partycji Recovery, powrót z Win10 na Win8

tomeq_87 03 Cze 2018 22:09 168 7
  • #1 03 Cze 2018 22:09
    tomeq_87
    Poziom 3  

Witam.

Przymierzam się do powrotu z Win10 do Win8. Powód - firma Asus zaleciła mi restart systemu a to dlatego, że w moim laptopie przestał poprawnie działać HDMI (nie widzi nowego monitora ani starego TV Samsung, jeszcze starszego Philipsa już widzi).

Tutaj instrukcja od Asus-a:
    https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1013065/

I teraz potrzebuję pomocy...

1) System był aktualizowany z Win 8.1 (taki był z laptopem) do Win 10 - czy po aktualizacji partycja Recovery przywróci system do Win 8.1 czy do Win 10? Czytałem że ktoś miał problem że przywracało mu system do "świeżego" Win 10 pomimo że producent zrobił obraz systemu Win 8.1. Zastanawiam się czy po prostu ten ktoś nie pomylił opcji i źle przywrócił system.

2) Jak skopiować partycję Recovery na inny dysk (nie uszkadzając danych na tym innym dysku). Kopia "na wszelki wypadek" czy będzie później użyteczna?

3) Jak najlepiej wykonać kopię aktualnego stanu żeby ewentualnie powrócić do niego bez szwanku?

4) Co jeszcze zrobić żeby ewentualnie zabezpieczyć się przed uszkodzeniem przy tego typu operacjach?

Dane techniczne:
    Laptop Asus R510J
    Dysk w laptopie: SSD podzielony na dwie partycje C i D
    System: Windows 10 Home 64-bit
    Dodatkowo mam kilka dysków zewnętrznych z czego jeden najnowszy to dysk 3 TB i przy próbie włączenia kopii nie widziałem tego dysku w ustawieniach.

Proszę o porady.

0 7
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 04 Cze 2018 09:37
    g107r
    Poziom 33  

Wydaje mi się, że przywróci się obecny system, Win10.
    Ale, https://translate.google.com/translate?hl=pl&...49955-f8d3-4c0c-94ca-e4a5b5e06c60&prev=search

Recovery asusa i system Win8/8.1 przywrócisz którymś klawiszem podczas włączanie laptopa. Musi być to w instrukcji do laptopa, lub na stronie producenta.
    Wtedy przed załadowaniem windowsa uruchomi się program asusa przywracający system zainstalowany w fabryce, z zainstalowanymi sterownikami i programami od asusa, ale bez żadnych osobistych danych.
    Zresztą tu chyba wszystko kasuje dane użytkownika. Kopie danych sam od razu sobie zrób, jeśli widzisz dysk zewnętrzny w moim komputerze, to poprzegrywaj na niego ważne pliki, obrazy ... Kopię systemu którego nie możesz zrobić na dysku z USB ? Lepiej mieć takie powielone pliki, niż żadnych...
    Z win8/10 to chyba też powinieneś mieć jakąś kopie systemu powiązaną z kontem microsoftu ?
    Przeglądarki internetowe mają synchronizację, zrób/uruchom konto - Twoja historia, zakładki znajdą się w internecie, tylko teraz już będziesz o tym wiedział...

Innym, zewnętrznym programem do klonowania dysków, tworzenia kopi zapasowych ?
    Ja używałem zdaje się tego EASEUS Partition Master 9.0.0 Home Edition do sklonowania dysku, ale w sieci jest mnóstwo takich programów.
    Z dyskami zewnętrznymi to nie wiem, może o to, że to dysk na USB, ma 3TB i BIOS go nie "widzi", lub jak ten poniżej robi tylko na systemowym. Ten program wyżej, widzi mój dysk zewnętrzny, i ja bym teraz pyknął kopię całego dysku. Widzisz w ogóle jakoś ten dysk ? Te inne, mniejsze ??

3,4 - jest taki dość prosty program Link ale trzeba by mu wolnego miejsca i nie robi kopii na bieżąco.
    Nie wiem czy wpłynie na uruchamianie oryginalnej partycji recovery od asusa, używałem na PC.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 04 Cze 2018 10:04
    tomeq_87
    Poziom 3  

g107r napisał:
    Widzisz w ogóle jakoś ten dysk ? Te inne, mniejsze ??

Tak widzę inne dyski. Pewnie chodzi o to że ten dysk z tytułu dużej pojemności musiał być inaczej sformatowany. Z tego co dobrze pamiętam to nie ma GPT tylko coś tam innego. Ale tutaj nie jestem znawcą.

Czy wiesz może jak skopiować tą partycję recovery np. na mój inny dysk zewnętrzny? Generalnie jeżeli chodzi o backup danych to wszystkie media (zdjęcia, dokumenty, itp) trzymam na zewnętrznych dyskach więc można powiedzieć ze kopia jest zapewniona.

Aktualnie chce zrobić kopię partycji recovery (o ile będzie użyteczna w późniejszym czasie) i kopię aktualnego stanu, żeby w razie niepowodzenia przywracania systemu do Win8.1 móc wrócić do aktualnego stanu.

0
  • #4 04 Cze 2018 10:15
    bloodyman
    Poziom 25  

Próbowałeś inaczej rozwiązać problem? W tego typu serwisach z automatu "jak coś nie działa a działało wcześniej to trzeba przywrócić". Miałem podobny problem z kartą dźwiękową w laptopie HP. Wystarczyło pobawić się sterownikami a w serwisie chcieli mi wcisnąć recovery do 7( robiłem upgrade 7->10)

0
  • #5 04 Cze 2018 10:18
    tomeq_87
    Poziom 3  

bloodyman napisał:
    Wystarczyło pobawić się sterownikami a w serwisie chcieli mi wcisnąć recovery do 7( robiłem upgrade 7->10)

Niestety Asus zainstalował zmodyfikowane sterowniki Intela i instalacja nowego sterownika, który oczywiście jest na stronie Intela nie jest możliwa. Można próbować zainstalować to "na siłę" ale czy będzie powodzenie to nie wiem.

W sumie można zrobić backup systemu i później spróbować najpierw z tym sterownikiem.

0
  • #8 04 Cze 2018 14:09
    g107r
    Poziom 33  

Taką operację zrobienia kopii zrobiłbym na cały dysk.
    Jakiś program, np ten "mój" Easeus, w zakładce "wizard" klikasz "copy disk wizard" i uzbrajasz się w cierpliwość.
    Dysk na który kopiujesz musi być pusty, niesformatowany i o wielkości nie mniejszej jak klonowany dysk.
    240GB jak Twój SSD ? Będziesz miał bliźniaczy, sklonowany dysk, z którego uruchomisz komputer po zainstalowaniu zamiast /uszkodzonego/ dysku SSD. Przynajmniej w teorii.

Kopie do bezbolesnego przywracania raczej innym programem stricte do backup'ów, mają narzędzia i tworzą nośniki startowe CD/USB, bądź dopisują się do opcji rozruchu jak ten z linka "AOMEI OneKey Recovery" w celu odzyskania systemu gdy nie możesz uruchomić windowsa> programu>przywrócenia systemu. No, ale ten akurat chyba nie robi w darmowej wersji partycji recovery, tylko systemu. Trza doczytać - na partycję gdzie jest windows, wersja free się nadaje.
    Zakładka "advancent" w programie easeusa odeśle Cię do takiego programu tego producenta.
    Ale są też inne https://www.google.com/search?client=firefox-....0...1c.1.64.psy-ab..0.1.117....0.E-fv3mxdBN0
    Jakiś wizard/przewodnik programu kopii zapasowych zazwyczaj prowadzi użytkownika za rękę.

Cały dysk, bo ważna będzie cała struktura dysku, jeśli program będzie odwoływał się do ukrytej partycji odzyskiwania z kopią, np czwartej w kolejności, a po zmianach partycja zmieni kolejność, będzie 3 lub piątą, program jeszcze może nie znaleźć plików do przywrócenia.
    Przywrócisz jedną partycję, może być potrzebne ją aktywować, tak jak mniej więcej wynika z artykułu microsoftu, czy asusa - win 10 ukrył opcję przywrócenia oryginalnego obrazu asusowego win8. To recovery asusa dalej działa, ale, i tylko, nie ma go jak uruchomić...

Tak w ogóle, masz taką partycję recovery na SSD ? Dali ją na dysku 240GB ?
    Tu coś jest, ale o stworzonej już wcześniej jakiejś kopii https://www.asus.com/in/support/FAQ/1016317
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2328087.html
    Recovery kojarzy mi się z ukrytą partycją od asusa z plikami np 10-15GB danych potrzebnych do postawienia systemu, gdzie pliki już są, producent je tam zapisał, a nie że to ja dopiero muszę zrobić sobie kopię i to ona będzie dopiero recovery. Bo jak nie masz, to nie zrobisz kopii partycji, bo jej nie masz - nie masz fabrycznych plików od asusa na dysku, tylko zrobione przez siebie - możliwe że już popsutych nawet kilkuminutowym użyciem laptopa zdjętego z półki w sklepie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2187431.html#10382496
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353398.html#11182276

0